Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Whatsapp backup

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007
Ziua buna,

Am o problema cat de cat stringenta.
Joi am fost concediata. Ma aflu acum intr-o disputa cu angajatorul meu. Se poate ca telefonul de serviciu sa nu mai functioneze incepand de maine. Weekendul asta am incercat sa scot din el toate documentele: pe cele in interes de serviciu nu le streg dar imi fac o copie (multe documente ma vor ajuta sa imi demonstrez nevinovatia) iar pe cele personale (poze, notite, mesaje whatsapp) vreau sa le cut-paste in PC-ul meu. Telefonul de serviciu e un iPhone 5.

Nu ma pricep deloc la iCloud (drive) management si altele la fel. Dar m-am logat, am cont, m-am uitat in el si nu gasesc nimic. Imi spune ca am un backup de vreo 3 Gb dar ce fel de documente / fisiere sunt acolo, habar nu am si nici nu pot afla. Am incercat si prin iTunes, n-a mers. Am instalat iCould pt PC, nici cu ala nu merge. Ma apuca toti nervii, mai ales ca e posibil ca de maine sa nu mai pot face nici o manevra pe acest telefon.

Va rog mult, ajutati-ma sa:

- gasesc back-up-ul mesajelor de pe Whatsapp si sa il transfer pt PC
- transfer si restul de documente din iCoud drive pe PC - nu stiu de care soi sunt alea ca nici un program nu imi arata lucrul asta
- imi dau seama daca angajatorul meu poate accesa contul meu de iCloud. Pana vineri am avut o adresa dedicata de mail (cea de serviciu) si banuiesc ca aia a fost conectata la alt cloud. Acum am una de gmail. Contul de cloud, chiar si ala cuplat la mailul exchange, a fost parolat de mine, fara ca angajatorul sa aiba parola.

Va multumesc mult de tot!

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu prea ai cum, pentru că WhatsApp are convorbirile criptate în telefon.
O soluție relativ convenabilă e:
1. Mergi la fiecare persoană în parte în parte sau la persoana dorită;
2. în meniul „Conversații” (Conversations) apeși mult pe acea persoană;
3. Trimitere prin Email (Sent via email).

(soluția merge pe Android, iar pe iOS mi se pare că există și acolo)
*Notă: Selectează fără atașamente. Le poți lua cu USB-ul.

#3
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007
Multumesc pentru raspuns.
Am evitat sa folosesc solutia asta pentru ca nu stiu de la care adresa de mail vor fi trimise convesatiile.
Emailul de la munca e acum la seful meu iar unele dintre conversatiile de pe Whatsapp sunt compromitatoare pentru colegii mei, pentru ca toti imi tin partea....

#4
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
https://www.whatsapp...iphone/21117292

https://www.whatsapp...iphone/28041113

https://www.whatsapp...iphone/21325453

#5
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Salutare,

Redeschid topicul pentru ca m-am lovit de o problema similara acum foarte putina vreme iar solutiile postate nu m-au ajutat. Este edevarat ca WhatsApp ofera encriptare pentru mesaje. Totusi am reusit sa extrag toate datele folosind iPhone Backup Extractor.

Un tutorial detaliat este disponibil aici.

Daca aveti datele de login aplicatia poate face backup direct din iCloud iar datele pot fi previzualizate si extrase in HTML. :)

Sper ca solutia postata sa ajute si alti utilizatori ce doresc sa isi recupereze datele din WhatsApp.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Are pret nesimtit aplicatia aceea (30 euro), aveam si eu una prin pc de facea acelasi lucru, gratis.
NU vad cum ar putea sa extraga totusi converstaiile de pe whatsapp intr-o bvarianta descifrabila.

O alta varianta ar fi whatsapp Web si ii da de acolo printscreen la greu, oricum, nu vad ce valoare ar putea avea, din moment ce poti falsifica lejer datele acelea.
Valoroase sunt doar in forma actuala, in formatul pt whatsapp.

#7
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
@gumball3000, am testat mai multe aplicatii. Desi o multime de dezvoltatori pretind ca pot extrage datele, aplicatia mentionata e singura care a fost capabila sa salveze datele din backupul encriptat. Asta ca sa nu mentionez faptul ca majoritatea nu au suport pentru iOS9, desi pe siteurile lor sustin ca ofera suport full pentru aceasta versiune de iOS.  Posted Image

Edited by ganditorul_2003, 17 May 2016 - 11:20.


#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu mi-am mutat istoricul whatsapp de pe iphone 4 pe un telefon android cu aplicatia whatsapp migrator pt android. Asta era acum vreun an.

http://www.guidingte...iphone-android/

Edited by SpeedDemon, 17 May 2016 - 16:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate