Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se poate grundui zinc+fier ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
salut. Am făcut la subsol o boxă confecționată din cornier și tablă de zinc. Întrebarea mea este : Există un grund care se poate aplica atât pe cornier cât și pe tabla de zinc ? Vă rog pe cei care vă pricepeți să mă sfătuiți ce să fac. Mulțumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din ce stiu eu, tabla zincata nu se vopseste, poate gresesc, insa acel zinc este cu un rost acolo, nu este doar ca sa-ti luceasca palatul

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta grunduri bi-componente,se gasesc.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, gasesti. Degreseaza foarte bine partile zincate inainte si va tine mai mult.

#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Se vopseste si tabla zincata. Trebuie bine decapata inainte.
Sunt foarte multe autoturisme care au caroseria zincata... Vezi Vovo, VW etc. :)

#6
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
”Oskar direct pe rugină” este o vopsea cu triplu rol și anume inhibitor de rugină,grund și vopsea .Eu am folosit-o și pe suprafețe zincate și pot să afirm că formează un strat dur de acoperire împotriva zgârieturilor și nu se vede urme de îmbătrânire după 2 ani !.Am tratat cu această vopsea un bazin de tablă din oțel de 2 mc. pentru colectare al apei la înălțime și mă declar extraordinar de mulțumit de calitățile acestei vopsele speciale și o voi folosi oriunde am un metal supus coroziunii factorilor atmosferici !Posted Image

Edited by Solarcells, 08 May 2015 - 09:40.


#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Lovitura de ciocan .
asta-i vopsea adevarata .

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Iti recomand sa dai straturi foarte subtiri, cu pauze de uscare intre ele.

#9
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Probabil vă referiți la vopseaua ”Hammerite” :http://www.eurocolor...itura-de-ciocan ,eu încă n-am folosit-o până acum,dar dacă găsesc referințe pe internet că este mai bună decât Oskar,atunci o voi încerca cât de curând ! .Ar mai fi produsele americane rust-oleum despre care am găsit referințe bune:http://rust-oleum.ro/ și vopseaua por-15 http://www.hoeseler-por15.com/ !

#10
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 myshyk, on 08 mai 2015 - 07:34, said:

Cauta grunduri bi-componente,se gasesc.
Vă mulțumesc la toți. Am folosit grund bicomponent și este ok. Mulțumesc pt. sfat. Nici nu știam că există așa ceva.

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 gerys, on 09 mai 2015 - 18:49, said:

Vă mulţumesc la toţi. Am folosit grund bicomponent şi este ok. Mulţumesc pt. sfat. Nici nu ştiam că există aşa ceva.
Eu fac confectii metalice.De pe zinc vopseaua se exfoliaza.Te ajuta mult sa faci o matuire cu smirghel fin ca sa aiba aderenta.Nu stiu de ce ai pus zinc daca vrei alta culoare.In experienta de 30 de ani de vopsit fiare va spun ca cel mai bine prinde vopseaua pe un suport usor ruginit , dar cu peria , grund de oxid de FE si apoi vopsea.De pe orice material nou care luceste cat l-ai decapa se exfoliaza.Profilele laminate , tabla , pe toate prefer sa le las sa prinda putina rugina si vopsite dupa.Fara sa stie clientu.Clientu le stie pe toate si eu pe ale mele.Nu ii fac un rau ci un bine.Cand eram tanar frecam la table de ma lua hazdabacaiala sa le fac bec.Imi spunea unu batran ca-s prost.Si a avut dreptate.Nu va uitati la industria auto.aia folosesc alte vopsele,alte tehnologii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate