Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Suplimente Vitamina C

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015
Am vazut pe mai multe suplimente de vitamina c, ca trebuie lasate in gura sa se topeasca sau sa fie mestecate. Daca sunt pur si simplu inghitite, nu-si mai fac efectul cum trebuie?

#2
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
digestia si asimilarea incepe din cavitatea bucala
si probabil in cazul asta trebuie realizata lent

#3
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Sunt mai multe forme de vitamina C. De care ai tu?

#4
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 badsica, on 03 mai 2015 - 16:30, said:

Sunt mai multe forme de vitamina C. De care ai tu?
Vitamina C 180 mg clasic de la polipharma

#5
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Marian2223, on 03 mai 2015 - 15:53, said:

Am vazut pe mai multe suplimente de vitamina c, ca trebuie lasate in gura sa se topeasca sau sa fie mestecate. Daca sunt pur si simplu inghitite, nu-si mai fac efectul cum trebuie? Vitamina C 180 mg clasic de la polipharma

Nu in sensul de a nu-si mai face efectul, ci la cit de puternice pot deveni pentru organism prin inghitire directa. Masticabila este acid si contine sorbitol, deci poate produce foarte multe reactii in organism daca nu este dizolvata mai intii in cavitatea bucala, atentie si la cei care au nevoie de fier, dar si care au trecut prin probleme renale . http://www.polipharm...80mg_CLASIC.pdf

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ia-ti cu eliberare prelungita si le poti inghiti fara probleme...

#7
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
E foarte simplu judecat, daca luati numai pudra amara a lui Hipocrate (aspirina)....E ca la aspirina plus C efervescenta (acid) dizolvata in apa. Foarte multe persoane dizolva si aspirina normala, pentru a nu provoca probleme stomacului.  http://www.farmacia-...te-efervescente

#8
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 Astro-Liv, on 03 mai 2015 - 17:05, said:

Nu in sensul de a nu-si mai face efectul, ci la cit de puternice pot deveni pentru organism prin inghitire directa. Masticabila este acid si contine sorbitol, deci poate produce foarte multe reactii in organism daca nu este dizolvata mai intii in cavitatea bucala, atentie si la cei care au nevoie de fier, dar si care au trecut prin probleme renale . http://www.polipharm...80mg_CLASIC.pdf
Dar daca o dizolv intr-un pahar mare de apa sau o inghit dupa ce mananc mai pot sa fie asa de puternice acele pastile de vitamina c?

Edited by Marian2223, 03 May 2015 - 18:40.


#9
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Marian2223, on 03 mai 2015 - 18:33, said:

Dar daca o dizolv intr-un pahar mare de apa sau o inghit dupa ce mananc mai pot sa fie atat de puternice acele pastile de vitamina c?

Sa inteleg ca este intrebare de baraj? Cuvintul masticabil care va este pus pe cutie nu este o joaca. Chiar daca dvs. considerati ca aveti stomacul plin si vi se micsoreaza puterea unui medicament inghitit intreg. De aceea si este prescris sa urmati ceea ce este scris acolo.

Mai pe scurt. Chiar si plin stomacul meu, daca eu inghit un calamar intreg (bucati mari) tot imi va fi greu la stomac. Altfel insa daca le tai bucatele mici si le mestec cum trebuie. Asta indiferent de cit de plin imi este stomacul cu altceva. As zice ca este la fel si pentru un medicament in functie si de miligramele lui.

#10
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 Astro-Liv, on 03 mai 2015 - 18:48, said:


Sa inteleg ca este intrebare de baraj? Cuvintul masticabil care va este pus pe cutie nu este o joaca.
mi-e cam greu sa o tin in gura pana se dizolva sau sa o mestec de asta am intrebat.....am deja gingivita si nu-mi face prea bine niciuna din aceste doua metode

#11
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Marian2223, on 03 mai 2015 - 19:00, said:

mi-e cam greu sa o tin in gura pana se dizolva sau sa o mestec de asta am intrebat.....am deja gingivita si nu-mi face prea bine niciuna din aceste doua metode

Am inteles ca ceva va deranjeaza, pentru ca prea ati pus destule intrebari intortocheate. Ati dorit sa ajungeti la un scop. Vitamina C nu este rea pentru gingivita, din contra, dar atentie la cum va sint prescrise ca forma. Folositi lichidul de vitamina C atunci. http://www.dentfix.r...c-si-gingivita/

Am revenit sa spun, ca bineinteles trebuie sa intrebati medicul pentru asta. Oricum barbatii au o mai mare nevoie de vitamina C in organism, decit femeile. Mult succes si insanatosire grabnica va dorim.

Edited by Astro-Liv, 03 May 2015 - 19:22.


#12
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 Astro-Liv, on 03 mai 2015 - 19:13, said:

Am inteles ca ceva va deranjeaza, pentru ca prea ati pus destule intrebari intortocheate. Vitamina C nu este rea pentru gingivita, din contra, dar atentie la cum va sint prescrise ca forma. Folositi lichidul de vitamina C atunci. http://www.dentfix.r...c-si-gingivita/

Am revenit sa spun, ca bineinteles trebuie sa intrebati medicul pentru asta. Oricum barbatii au o mai mare nevoie de vitamina C in organism, decit femeile. Mult succes si insanatosire grabnica va dorim.
beau si zeama de la 4-6 portocale in fiecare zi dar cred ca sunt bune si acele pastile.....eu inghiteam pastilele alea....mersi de sfaturi

#13
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Ia o vitamina C serioasa, insotita de bioflavonoizi.

#14
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 badsica, on 03 mai 2015 - 19:27, said:

Ia o vitamina C serioasa, insotita de bioflavonoizi.
par cam scumpe alea

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu iei ce ti-am zis mai sus ???
Nici nu mai e nevoei sa iei cantitati mari pe care oricum le vei elimina rapid.

#16
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Marian2223, on 03 mai 2015 - 19:21, said:

beau si zeama de la 4-6 portocale in fiecare zi dar cred ca sunt bune si acele pastile.....eu inghiteam pastilele alea....mersi de sfaturi

Or fi bune pentru dvs. daca vi le-a recomandat medicul, fara doar si poate. Eu v-am dat doar o alternativa. Aveti si Liquid C cu bio. dar atentie daca va este recomandat de medic. Ma refer la fiecare organism pentru vitamina P.

Si apropo de portocale...patrunjelul are de patru ori mai multa vitamina C decit portocala si mai mult fier decit spanacul, Nu strica in alimentatie.

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

 Astro-Liv, on 04 mai 2015 - 10:54, said:


Si apropo de portocale...patrunjelul are de patru ori mai multa vitamina C decit portocala si mai mult fier decit spanacul, Nu strica in alimentatie.

Cat patrunjel poti consuma pe zi?

#18
Marian2223

Marian2223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2015

 badsica, on 04 mai 2015 - 12:06, said:


Cat patrunjel poti consuma pe zi?
mancat asa gol?

 eiffel, on 04 mai 2015 - 08:06, said:

De ce nu iei ce ti-am zis mai sus ???
Nici nu mai e nevoei sa iei cantitati mari pe care oricum le vei elimina rapid.
costa peste 50 de lei

 Astro-Liv, on 04 mai 2015 - 10:54, said:



Si apropo de portocale...patrunjelul are de patru ori mai multa vitamina C decit portocala si mai mult fier decit spanacul, Nu strica in alimentatie.
nu mananc patrunjel....am gasit o solutie - pisez acea pastila si apoi o bag in gura

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate