Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#73
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
DA , asa cum a scris si Diabloss aici - http://forum.softped...i/page__st__216 - il citez :
- Deja sunt in lucru ASIC-uri specializate pentru formatele astea noi si pt 4k in general.
- Nimic nu bate un soc ASIC tipizat si optimizat hardware si software pentru playback de 4k.
- STM , Sigma , ImageTec au in lucru astfel de ASIC soc's pentru contentul 4k.
- Noile smart tv-uri mediaplayere , bluray / 4k playere si receptoare cablu/satelit vor beneficia de asemenea ASIC-uri
Si avand in vedere ca exista si tv-uri cu octa-core , de aceea e bine ca la astfel de device-uri sa se tina cont de un ''minim'' quad-core

#74
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postedigee, on 30 aprilie 2015 - 23:52, said:

Nu cred ca exista procesor grafic dedicat la aceste mediaplayere.

N-o să-ţi vină să crezi, dar se discută despre televizoare :D

View PostEagle Raider, on 30 aprilie 2015 - 22:58, said:

daca nu ma insel, procesorul de care zici tu, ala care apare in descrierea produselor se refera la partea  de smart, cat de bine ruleaza aplicatii etc... si nu prea are treaba cu decodarea grafica

Şi da, şi nu. Depinde de clasa televizorului. La modele din seriile mici, acel procesor se ocupă inclusiv de decodare video. La modele de top, există decodor de top separat de procesorul de software (Atenţie, a nu se confunda aceste procesoare cu procesorul/procesoarele video care se ocupă de postprocesarea imaginii şi care practic dau calitatea finală a imaginii unui tv. Deci când vezi într-o descriere că un tv are octa core, aceasta nu înseamnă că vei avea obligatoriu imagine fabuloasă la tv. Înseamnă doar că aplicaţiile vor rula foarte rapid, tv-ul va putea decoda diverse encodări la rezoluţii mari, nu vei avea glitchuri, sacadări etc la rularea filmelor cu playerul televizorului, plus, mă rog, alte avantaje). De fapt un model de top poate avea o serie de procesoare, fiecare cu un rol bine definit. Am dat în threadul de recomandări exemple cu lanţul de procesoare dintr-un Sony X9 sau dintr-un Samsung seria 8. Un procesor se ocupă de decodare, trimite semnalul la un procesor de conversie, care la rândul lui trimite semnalul la un procesor de upscaling, care îl dă mai departe la un procesor de postprocesare.
Aici se poate vedea câte soc-uri (procesoare system on a chip) conţine un Samsung seria 8: cel puţin 6, plus procesor Intel, plus microprocesor Silicon Image, plus procesor de imagine Alpha Imaging (ăsta dă calitatea finală a imaginii):
http://www.chipworks...eries-smart-tv/

Din păcate termeni ca six core, quad core, octa core au devenit buzz words şi mulţi sunt convinşi că dacă îşi iau led cu aşa ceva, gata, au super imagine.

#75
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAndi Pavel, on 01 mai 2015 - 08:07, said:

N-o să-ţi vină să crezi, dar se discută despre televizoare Posted Image


Incredibil pt. tine ,dar normal ca ma refeream la mediaplayerele incluse in TV-uri. Si acel procesor opereaza si partea de smart ,spre surpriza ta. S-au pus in vedere capacitatile de decodare video ,de asta m-am referit la asa ceva.

Edited by edigee, 01 May 2015 - 10:09.


#76
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postedigee, on 01 mai 2015 - 10:08, said:

Incredibil pt. tine ,dar normal ca ma refeream la mediaplayerele incluse in TV-uri. Si acel procesor opereaza si partea de smart ,spre surpriza ta.

De ce spre surpriza mea?

#77
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
OK , amândoi vorbiti despre acelas device , numai ca :
- Andrei Pavel a facut referire la partea/procesarea video si care poate fi sau nu inclusa in acelas procesor , in functie de seria/modelul ales/cautat
- Edigee a facut referire pa partea de smart/media playerul inclus/al tv-ului in speta
Amândoi aveti dreptate in felul vostru , insa pt,
- Andrei Pavel , ceea ce ai scris tu ca info presupune ca potentialul cumparator sa se documenteze temeinic de pe net asupra modelului/seriei de tv pe care il cauta si sa vada/citeasca daca fiind o serie/model mai ''evoluat'' exista proace ''dedicate'' , altfel........
- Edigee , de ce crezi ca am scris ca procul unui astfel de device sa fie ''minim'' quad-core , fiindca daca e un model/serie mai ''slaba'' atunci chestia cu ''minimul'' quad-core va fi un ''plus'' binevenit

#78
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAndi Pavel, on 01 mai 2015 - 14:28, said:

De ce spre surpriza mea?
Asa, ca "sa-mi vina sa cred..."

#79
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt si eu interesat de acest televizor LG 43UF7787, dar as dori sa ma lamuriti si pe mine daca poate sa redea continut full HD fara upscaling? Am inteles ca acest lucru nu prea este de bine pentru calitatea imaginii. Stiu de exemplu ca un monitor de mare rezolutie poate sa redea fara probleme un continut video de rezolutie mica dar un TV 4k poate face acest lucru fara upscaling??? Va multumesc anticipat!

#80
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

View Postedigee, on 30 aprilie 2015 - 22:18, said:

S-a discutat in alt topic despre dezavantajele folosirii TV-urilor pe post de monitor ,oricat de tentant ar parea. S-a stabilit ca multe TV-uri LED sufera de un soi de flicker (suna ciudat ,dar asa e) ce poate deveni foarte deranjant pt, unii cand il folosim pe post de monitor.

Eu n-am recomandat sa-l folosească ca si monitor deși dacă te uiti pe net sunt destui care si-au pus tv-ul de 40" UHD pe birou pe post de monitor si sunt foarte mulțumiți. Eu ziceam doar ca dacă vrei sa beneficiezi de UHD trebuie sa stai la ~1m de tv-ul ala de 40" . Daca stai la 2m poti linistit sa alegi un FHD de 40" ca tot acolo esti. Daca-l folosești (si) ca monitor si stai la ~1m de el atunci da merita un UHD de 40" desi clar ca nu e cea mai buna alegere un tv pe post de monitor.
Deja se pare ca nu esti videofil (sau n-ai pe ce arunca banii) daca n-ai un tv UHD deși acum nu prea ai ce vedea la el in UHD dar esti pregatit cum apar primele BD-uri 4K cum dai fuga si le cumperi ...
4K a fost impins prea puternic si prea repede pe piața de producătorii de tv-uri disperați ca 3D-ul s-a cam fumat si lumea nu o sa-si mai cumpere tv-uri si mai multe si mai multe. Deja au aruncat o noua "pastila", HDR-ul, aia cu 8K mai încolo totuși sa-si cumpere suficienți clienți 4K deocamdată
Spre deosebire de 3D-ul cu ochelari, UHD, HDR sunt idei mult mai bune dar pana nu sunt sprijinite si de conținut eu unu nu prea vad graba de a cumpăra un nou tv (UHD).
Sigur dacă din diverse motive trebuie înlocuit ACUM un tv in casa tentația este mare de a alege un UHD si in măsura in care bugetul iti permite sa alegi un model cat de cat ok si o diagonala corespunzătoare pt. a beneficia de UHD este cred  alegerea corecta.
La Samsung modelele mai reușite au început de la seria 7 in sus, 6400 a fost o serie medie pe care Samsung a contat in fiecare an pt. vânzări ft. mari, panourile mai variau de la un lot la altul dar in general era un tv ok pt. pret.

Edited by MD, 02 May 2015 - 22:57.


#81
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Loreran - Eu te intreb - De ce vrei sa iti cumperi un tv 4k , doar pt. a vizualiza formate video fullhd ?
Odata ce esti interesat de un astfel de device , e normal/logic sa il folosesti pt. vizualizare noului format 4k - filme , prg. tv satelit , jocuri ( daca exista )
Eu unul doar pt. asa ceva doresc sa ''schimb'' actuala plasma 3D fullhd de 42'' , fiindca altfel pot ramane foarte bine si cu plasma inca vreo 2/3 ani
Pana atunci sigur va aparea/se va discuta de alt format video - 8K

#82
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postloreran, on 02 mai 2015 - 16:42, said:

Sunt si eu interesat de acest televizor LG 43UF7787, dar as dori sa ma lamuriti si pe mine daca poate sa redea continut full HD fara upscaling?

Nu

View Postloreran, on 02 mai 2015 - 16:42, said:

Am inteles ca acest lucru nu prea este de bine pentru calitatea imaginii.

Oricine ţi-a spus asta a spus a prostie. Cu cât mai mulţi pixeli, cu atât mai bine.

#83
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2012
Va multumesc pentru raspunsuri! Doresc sa cumpar TV 4k pentru vizualizat fotografii de mare rezolutie, unele clipuri video, filme, jocuri redate din PC dar nu stiu daca este ok cu redarea celor de pe xbox one, voi ce parere aveti?

#84
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Oarecum la subiect:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RodCjVf-5AE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AndreiNR, 03 May 2015 - 20:47.


#85
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nici o noutate, PDP are o imagine mai buna decat LCD-LED, de la distanta rezonabila majoritatea nu și-au putut da seama care tv e FHD si care e UHD, pt. UHD se recomanda ceva de la 65" in sus, vrem nu vrem la fel cum s-a întâmplat si cu 3D-ul atunci când vom vrea sa cumpăram un tv bun vom fi nevoiți sa alegem un UHD pentru ca FHD vor mai fi doar cele entry-level. Perfect de acord cu cele afirmate in videoclip.

Edited by MD, 03 May 2015 - 21:32.


#86
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Test complet stupid şi irelevant. Nu sunt de acord cu el absolut deloc. Dacă vroiau să facă un test relevant, trebuiau să compare led cu led, preferabil de la acelaşi producător, din serii relativ apropiate. Gen Samsung 7000 cu Samsung 7500, ca să dau un exemplu.

#87
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru mine este extrem de relevant, vroaim sa schimb o plasma Panasonic de 42" FHD cu un 50-55" 4k doar pentru posturi tv, imi pare prea mica si greu de urmarit diagoanala de 106cm de la 2m distanta.
Nu face decat sa confirme ce am observat personal, nu este un upgrade decat ca diagonala si se pare ca nu merita diferenta de bani in conditiile in care "pierd" la mai multe capitole.

#88
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Poate fi relevant la nivel personal, dar pt ceea ce s-a dorit acel test, adica o comparatie a rezolutiilor, e complet irelevant. Practic s-a comparat un televizor mai slab 4K cu unul mai bun fhd si s-a descoperit ca "nu merita trecerea la 4K". Testul nu vine cu absolut nimic nou, si pe acest forum multi useri au vorbit de televizoare 4K cu imagine de rahat, mai slabe ca fhd-uri, ori caraghiosii aia care fac testul de mai sus spun asta de parca au descoperit America si acum transeaza ei problema definitiv.  De fapt asta inseamna doar ca tv-urile respective sunt slabe si nicidecum nu inseamna ca 4K nu e un salt calitativ fata de fhd chiar si la diagonale mai mici. Daca pui un fhd de 50 inch langa un 4K comparabil calitativ, pe fhd rulezi materiale fhd, iar pe cel 4k rulezi materiale 4k, nu vei vedea diferenta doar daca esti chior.

Edited by Andi Pavel, 04 May 2015 - 09:59.


#89
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Depinde la ce te uiti, daca esti atent la dinamica, contrast, adancime negru, naturalete culori, miscare eventual vazut din unghi strans si ignori complet sharp sau detaliu, poti trage alte concluzii.
Nu bat campii cu unghiul, chiar am un fotoliu in care mai stau uneori la un unghi de sub 40% fata de centrul imaginii.
Avand in vedere ca majoritatea canalelor TV sunt inca SD si ca nu vor exista la noi in urmatorii 5 ani(sa nu spun ...niciodata) nimic 4k, nu vad relevanta unui test cu material 4k.4k era interesant doar din punctul de vedere al vizionarii de poze.

#90
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFC72, on 04 mai 2015 - 10:11, said:

Depinde la ce te uiti, daca esti atent la dinamica, contrast, adancime negru, naturalete culori, miscare eventual vazut din unghi strans si ignori complet sharp sau detaliu, poti trage alte concluzii.

Stii cum suna asta? Suna ca si cand un 4k nu poate avea dinamica sau contrastul sau negrul unui fhd. Repet, hai sa comparam rezolutii, adica detalii, nu alte caracteristici ale imaginii, pt ca in momentul in care compari imaginea per ansamblu compari deja televizoare intre ele, nu strict 2 tehnologii, si e foarte normal sa existe fhd-uri cu imagine per ansamblu mult mai buna decat 4k-uri, s-a tot povestit despre asta aici.
Iar la faza cu programele SD, prefer sa ma abtin. Prin septembrie apar filmele 4k, by the way...

Edited by Andi Pavel, 04 May 2015 - 10:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate