Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#55
moneaeduard

moneaeduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.10.2006
Cică ar încăpea...

http://hdsatelit.blogspot.ro/2014/09/discurile-optice-blu-ray-4k.html

#56
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
No, nu sunt eu fan U.H.D. dar la emag era unul la vreo 3.300 lei (un "Samsung"). Bine, cu carcasa puţin zgâriată şi reambalat.
Să fie U.H.D. , dar măcar să ai ce vedea la televizor.
Cât despre discuri, cine mai cumpără aşa ceva? Prea puţini. Mai mare şansă ar avea discurile de vinil. Sincer, mai degrabă le vând pe stick U.S.B.

Edited by djl, 21 October 2014 - 01:14.


#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cand vei produce milioane de stick-uri usb la acelasi pret la care inscriptionezi acelasi numar de bluray-uri, poate vor fi stickurile o solutile.
Iar, cand vine vorba de zeci de GB de date, nu toata lumea are banda destula la net pentru a descarca in timp util.

#58
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
au năpădit tv-urile 4k cu preț sh.nu stiu insă ce calitate au!
http://www.altex.ro/...sung-ue40hu6900
http://www.altex.ro/...800v#additional
http://www.altex.ro/...ps-40pus6809-12

#59
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
No, o picat mizeria aia de site.

#60
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdani.user, on 09 octombrie 2014 - 23:09, said:

Pana la posturi TV, exista filme vandute in 4K? Incap pe Bluray?
Din 2015 vom avea si primele discuri bluray 4K Posted Image http://hdsatelit.blo...blu-ray-4k.html

View Postdjl, on 21 octombrie 2014 - 01:12, said:

No, nu sunt eu fan U.H.D. dar la emag era unul la vreo 3.300 lei (un "Samsung"). Bine, cu carcasa puţin zgâriată şi reambalat.
Să fie U.H.D. , dar măcar să ai ce vedea la televizor.
Cât despre discuri, cine mai cumpără aşa ceva? Prea puţini. Mai mare şansă ar avea discurile de vinil. Sincer, mai degrabă le vând pe stick U.S.B.
Foarte multi cumpara discuri, e o industrie de miliarde, un disc original nu se compara cu nici un stream. La noi e invers insa. In cativa ani vom avea si canale tv destul de multe, nu va trebui sa asteptam cat am asteptat pentru full hd. Posted Image Preturile la televizoare 4K incep sa scada, prima data am vazut pret si de 150.000 acum avem deja sub 5.000 iar in 2-3 ani vor avea preturi identice cu cele full hd.

View Postdjl, on 21 noiembrie 2014 - 00:04, said:

No, o picat mizeria aia de site.
E picat intentionat ca se pregatesc de Black Friday :D

Edited by Kalman2007, 21 November 2014 - 01:10.


#61
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

View Postbaribalu, on 06 noiembrie 2009 - 22:11, said:

Sunt curios unde pui 22.2 boxe intr-un apartament nenorocit Posted Image Iti trebuie camera speciala pt asa ceva Posted Image
Paradoxal, un spatiu redus e mai propriu pentru sunet multicanal, se compenseaza foarte mult reflexiile, o camera de auditie adevarata ar trebui insa pentru stereo pur, pentru muzica.

#62
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Am deschis acest thread cu rugamintea de a posta aici modelele de tv-uri 4k fabricate/aparute in 2015
Un prim model este - Samsung UE40JU6400 - http://www.lcd-compa...-UE40JU6400.htm
Avand un pret de ''plecare'' pe price de la 3.349.00 lei
Daca il detine careva dintre voi poate puteti scrie niste pareri pro/contra despre el
Bine inteles , daca unii dintre voi detineti si alte firme/modele de tv-uri 4K , fabricate in 2015 si se gasesc in comertul autohton nu va sfiiti sa scrieti aici parerile voastre pro/contra
Astfel ca aceste pareri pro/contra pot fi de un real folos in alegerea unui astfel de device
Un alt model - LG 43UF7787 - http://www.lg.com/ro/tv/lg-43UF7787 - pret de plecare 3619 lei
ATENTIE! E de preferat sa se specifice de catre producator - HEVC Codec - 4k/60p..........
Si nu in ultima masura tv-ul in cauza sa fie detinatorul a unui procesor ''macar'' quad-core , fiindca e nevoie de ''putere'' in cazul formatului hevc 4k/60p

PS: Imi cer scuze daca mai exista un alt thread despre acelas subiect si rog frumos un moderator in acest caz sa faca ''modificarile'' de rigoare

Edited by lupull, 30 April 2015 - 13:42.


#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pot discuta si eu putin pe acest thread? poate ma lamuresc si eu... ca sunt mai in urma cu astea si am senzatia ca-mi scapa ceva...
cat continut 3D si cat continut 4k care sa merite vizionat exista la ora actuala pe planeta? cate posturi TV 3D si 4K aveti pe cablu? cate posturi HD aveti? cate posturi 16:9?
cate camere video filmeaza cu adevarat performant 4K?
care ar fi ratiunea achizitionarii unui asemenea aparat acum... in anul de gratie 2015?

Edited by Nero-d, 30 April 2015 - 14:29.


#64
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
40" e perfect ca si monitor (daca n-ai probleme sa pui un 40" pe birou), 110dpi e numai bun ca sa nu-ti mai bati capul/ochii cu scaling-ul in Windows. Pentru tv insa e foarte mic, stai doar la 1m de tv ?

Trecand peste postul de mai sus, ma bucur totusi ca te gandesti sa achizitionezi si un tv 4K daca tot ai pregatit HTPC-ul acela, asa lucrurile incep sa mai prinda sens.

Edited by MD, 30 April 2015 - 14:57.


#65
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostNero-d, on 30 aprilie 2015 - 14:20, said:

pot discuta si eu putin pe acest thread? poate ma lamuresc si eu... ca sunt mai in urma cu astea si am senzatia ca-mi scapa ceva...
cat continut 3D si cat continut 4k care sa merite vizionat exista la ora actuala pe planeta? cate posturi TV 3D si 4K aveti pe cablu? cate posturi HD aveti? cate posturi 16:9?
cate camere video filmeaza cu adevarat performant 4K?
care ar fi ratiunea achizitionarii unui asemenea aparat acum... in anul de gratie 2015?

De nu s-au pus intrebarile astea aici de o suta de mii de ori, nici o data.
Pentru videofili, adica cei care nu-si folosesc tv-ul doar pt a se uita la antena si prima pe rds prin scart, sunt toate motivele pt achizitionarea unui led 4k.

#66
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostAndi Pavel, on 30 aprilie 2015 - 14:41, said:

De nu s-au pus intrebarile astea aici de o suta de mii de ori, nici o data.
Pentru videofili, adica cei care nu-si folosesc tv-ul doar pt a se uita la antena si prima pe rds prin scart, sunt toate motivele pt achizitionarea unui led 4k.
Așa e. Măruță,  Capatos și Taraf TV ar putea sa transmită și alb negru analogic, ca tot de maxima audienta ar fi la noi.

#67
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Va rog frumos haideti sa fim mai la subiect , fiindca altfel vom ajunge sa scriem zeci de pagini fara NIMIC UTIL
Eu am deschis acest thread tocmai in ideea de a discuta de noile modele de tv-uri 4k din 2015 si care acum au preturile pe care le au insa cu timpul vor scadea , fiind ceva firesc
Cat despre diagonala , am pus acele doua modele pe care le-am gasit pe price , insa asa cum am scris mai sus , nu opresc pe nimeni care detine un astfel de tv 4k model 2015 de 50''/60''  sa isi exprime parerile aici
Stiu ca - Romanul când nu are isi doreste si când are face mofturi - in plus dupa cum se poate observa si la cele doua modele expuse de mine , amandoua au tuner dvb-s/s2 , deci pe langa a rula materiale audio/video ( filme/videoclipuri ) 4k , mai pot receptiona si prg. tv prin satelit 4k
Pe dvb-c nu stiu ce sanse vor fi sa gasim in urmatorii 2/3 ani astfel de prg. tv ( 4k ) si mai ales fara a aveea ''pierderi'' de calitate/rezolutie fata de sursa ( prg. tv 4k satelitare retransmise pe dvb-c )
Mai degraba s-ar putea sa apara intr-un viitor ( nu stiu daca apropiat sau mai indepartat in RO ) astfel de prg. tv 4k pe satelit ,in ofertele dth-urilor autohtone din domeniul satelitar , mai ales ca acum sunt si free
Cautati pe net exemplu/oferta Vodafone.de care intr-un viitor apropiat vor oferi abonatilor sai pe satelit receptoare dvb-s/s2 4k , insa deja intram in alt domeniu conex si deocamdata nu doresc asta
Pe cei care nu sunt interesati de astfel de device-uri II ROG FRUMOS SA OMITA ACEST THREAD , fiindca oricum nu le place asa ceva

#68
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlupull, on 30 aprilie 2015 - 13:32, said:

Bine inteles , daca unii dintre voi detineti si alte firme/modele de tv-uri 4K , fabricate in 2015 si se gasesc in comertul autohton nu va sfiiti sa scrieti aici parerile voastre pro/contra


Ar trebui specificat mai clar: Părerile pro şi contra ce? Tehnologiei 4K sau imaginii? După cum s-a văzut, au fost şi până acum destule tv-uri 4K cu imagine proastă. E ca la camerele foto, pixelii sunt zero barat fără tehnologie care să-i susţină din spate.
În primul rând, dacă un led are panou de 50 hz va avea din start o imagine de slabă calitate, nici nu are rost să mai discutăm aici, poate să fie şi 8k.
În al doilea rând, personal cred că şi în acest an va fi un plafon de 1000 de euro care va face diferenţa între un 4k de calitate şi un 4k de evitat.
Cred că un avans tehnologic mult mai important va fi de fapt apariţia în toamnă a primelor playere blu ray 4K reale şi a filmelor 4K. Pentru că de astea vor putea beneficia şi utilizatorii de full hd-uri.
Încă ceva, ca predicţie personală, cred că Samsung şi mai ales Sony vor face legea în 4K în acest an, la calitatea imaginii. Samsung în televizoare, iar Sony în televizoare şi mai ales playere blu-ray, unde am dubii că îi poate depăşi cineva în acest moment.

Edited by Andi Pavel, 30 April 2015 - 18:42.


#69
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Si tot ca o predictie de a ta personala :
- Ce serii/modele ar trebui luate in seama de la Samsung/Sony ?
Intreb doar pt. tv-urile 4k din comertul nostru si generatie 2015 , cat despre blu-ray-ere 4k poate in alt thread dedicat se va/vom discuta despre ele

#70
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMD, on 30 aprilie 2015 - 14:36, said:

40" e perfect ca si monitor (daca n-ai probleme sa pui un 40" pe birou), 110dpi e numai bun ca sa nu-ti mai bati capul/ochii cu scaling-ul in Windows.
S-a discutat in alt topic despre dezavantajele folosirii TV-urilor pe post de monitor ,oricat de tentant ar parea. S-a stabilit ca multe TV-uri LED sufera de un soi de flicker (suna ciudat ,dar asa e) ce poate deveni foarte deranjant pt, unii cand il folosim pe post de monitor.

Edited by edigee, 30 April 2015 - 22:20.


#71
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006

View Postlupull, on 30 aprilie 2015 - 13:32, said:

Si nu in ultima masura tv-ul in cauza sa fie detinatorul a unui procesor ''macar'' quad-core , fiindca e nevoie de ''putere'' in cazul formatului hevc 4k/60p
daca nu ma insel, procesorul de care zici tu, ala care apare in descrierea produselor se refera la partea  de smart, cat de bine ruleaza aplicatii etc... si nu prea are treaba cu decodarea grafica

#72
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu cred ca exista procesor grafic dedicat la aceste mediaplayere. La fel ca la majoritatea mediaplayerelor,htpc-urilor standalone de faprica ,exista un singur chipset(procesor) care face si decodarea video cat si celelalte functii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate