Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

White balance SB-700 inconsistent

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am un sb-700 cu un D7000 si cand trag 2 poze la nici o secunda diferenta, fara sa se schimbe nimic in cadru, am inconsistenta si de cateva sute de kelvin. White balance-ul in camera e setat pe auto. Pentru cine are blitz-ul, a patit sa ii faca asta? Mersi

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da, am patit. Tragi pe TTL cu balansul pe auto si faci poze pe rafala iar blitzul nu apuce sa se incarce suficient. Fa un test: pune balansul pe kelvin, pune 5400, pune expunerea pe manual, seteaza valorile astfel incat sa ai o expunere pe fundal putin mai joasa decat ideal, cam cu un stop, tine blitzul pe TTL si trage cadre nitel mai rar. Apoi pune blitzul pe manual, la o putere care sa iti dea o expunere potrivita, trage cadre mai rar, apoi mai des.

Diferenta de balans de alb intre cadrele trase repede poate veni din 2 locuri:

- balansul aparatului pus pe auto, calculeaza diferit intre expuneri fie din cauza erorilor de calcul sau din cauza blitzului care nu se incarca suficient de repede;
- blitzul nu are aceeasi putere disponibila din cauza expunerilor repetate, fapt pentru care iti da alta putere finala de fiecare data si din cauza nepotrivirii balansului de alb al blitzului cu cel al ambientalei, iti iese alt mix de kelvin de fiecare data, considerand ca aparatul e constant in masurarea balansului de alb.

Ce e scris mai sus e valabil in cazul in care nu modifici incadrarea. Daca o modifici, dumnezeu cu mila.

Edited by nicolaie, 27 April 2015 - 01:19.


#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
baterii mai bune, sa incarce instant, gen panasonic eneloop

#4
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Folosesc Imedion. E posibil sa faca asta daca, l-am scapat pe jos? Cateodata imi da o eroare cand incearca sa se miste capul de zoom.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate