Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cui sa ma adresez? Venituri nedeclarate din meditații

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View Posttiopedi, on 23 aprilie 2015 - 18:49, said:

Eu ?
Sa traiesc din spaga ?

Cum ai ajuns la concluzia asta ?
Pai daca iei apararea unei persoane care face asta, ce as putea crede? Decat ca faci la fel. De aici si vehementa postului tau. Tu nu ai aflat pana acum ca toti trebuie sa plateasca taxe pentru veniturile pe care le fac? ce dreacu', nu va inteleg pe astia care va luati de initiator.

Edited by johnnickelby, 23 April 2015 - 19:27.


#92
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postnewbie13, on 23 aprilie 2015 - 19:15, said:

chiar deloc. dar cand unii care nu ma cunosc ma trimit pe mine sa invat ca nu iau "bac-ul"... Posted Image
Peste cativa ani , mai multi sau mai putini, in funtie de conjunctura vei afla cu stupare ca in viata nu conteaza hartiile .Indiferent cat de frumos sunt colorate .
Poti avea 15k diplome, licente , doctorate , masterate si alte asemenea hartii .
Se pare ca desi ai deja o colectie destul de frumoasa de asemenea diplome , gradul tau de maturitate nu este la nivelul varstei biologice .
Nu stiu daca ai implinit 18 ani, dar inca nu gandesti ca un om major .

View Postjohnnickelby, on 23 aprilie 2015 - 19:27, said:

Pai daca iei apararea unei persoane care face asta, ce as putea crede? Decat ca faci la fel. De aici si vehementa postului tau. Tu nu ai aflat pana acum ca toti trebuie sa plateasca taxe pentru veniturile pe care le fac? ce dreacu', nu va inteleg pe astia care va luati de initiator.
nu am luat niciodata apararea profesoarei evazioniste .
am avut o singura interventie , aceea cu balega, multa malega pe mertan .
apoi a urmat inca o replica " tigaia ", poc, poc  in cap.
Stiu ca prin astfel de postari fiecare intelege ce vrea, dar NU, NU sunt de acord cu evaziunea .Nici cu cea " mica " nici cu cea " mare " .
http://forum.softped.../#entry16415880
pe user-ul newbie13 am avut placerea de al " cunoaste " . I-am citit alte posturi si am " vazut " ce gargauni umbla prin mintea sa .

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:55, said:

sunt pasionat (e drept, am intalnit oameni si mai pasionati ca mine), dar ca sa faci cercetare trebuie si acolo master+doctorat, ma simt naspa sa stau atata timp pe banii parintilor, mai ales ca nici ei nu o duc extraordinar dpdv financiar.
nu, sa avansez profesional...
diriga mea e de fizica si zice ca pot&co, in general toti care ma cunosc spun ca as putea sa fac orice facultate as vrea, dar eu nu-s asa sigur. ma uit pe matematicile necesare pentru unele domenii ale fizicii si desi mi-ar placea sa le invat, nu stiu daca sunt capabil.
asta e problema, vreau ceva ce sa fac cu placere. nu ma ghidez neaparat dupa consideratii financiare, dar, de exemplu, in romania salariile in cercetare sunt foarte mici. valentin ceausescu a lucrat 30+ de ani la insitutul de la magurele si avea salariul de ~1000 de euro...
Idealul sau in viata pare a fi valentin ceausescu

Edited by tiopedi, 23 April 2015 - 19:47.


#93
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Peste cativa ani , mai multi sau mai putini, in funtie de conjunctura vei afla cu stupare ca in viata nu conteaza hartiile .Indiferent cat de frumos sunt colorate .
Poti avea 15k diplome, licente , doctorate , masterate si alte asemenea hartii .
Se pare ca desi ai deja o colectie destul de frumoasa de asemenea diplome , gradul tau de maturitate nu este la nivelul varstei biologice .
Nu stiu daca ai implinit 18 ani, dar inca nu gandesti ca un om major .
normal ca nu. nici nu ma intereseaza diplomele, nu consider ca o hartie sau o nota spun mare lucru despre mine. a fost un simplu raspuns la romanismul cu "poc poc". cu tigaia sa-si dea in cap altii, nu eu. :)

Quote

pe user-ul newbie13 am avut placerea de al " cunoaste " . I-am citit alte posturi si am " vazut " ce gargauni umbla prin mintea sa .
da, pacat ca nu ai avut si placerea de a invata sa scrii corect in limba ta. probabil scrii si "mi-au" ca pisica, dar ma ironizezi pe mine ca nu iau bacul si imi dau cu tigaia-n cap cand vad pe altii in mercedes. Posted Image

Quote

Idealul sau in viata pare a fi valentin ceausescu
sa stii ca valentin ceausescu e un om (foarte) destept. doar pentru ca-l cheama "ceausescu", nu trebuie sa presupui ca-i un parvenit incult. a fost scolit pe-afara la scoli bune, si a lucrat pana de curand la institutul de la magurele, producand ceva lucrari stiintifice de-a lungul anilor.

#94
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postnewbie13, on 23 aprilie 2015 - 20:54, said:

sa stii ca valentin ceausescu e un om (foarte) destept. doar pentru ca-l cheama "ceausescu", nu trebuie sa presupui ca-i un parvenit incult. a fost scolit pe-afara la scoli bune, si a lucrat pana de curand la institutul de la magurele, producand ceva lucrari stiintifice de-a lungul anilor.
Mi se pare normal, doar a mostenit inteligenta mamei. Si dumneaei "a produs ceva lucrari stiintifice" datorita carora a si fost numita "doctor honoris causa" la cateva universitati de prestigiu.

#95
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Singura si marea problema este art. 7 din OG nr. 27/2002 - Petițiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiționarului nu se iau în considerare și se clasează, potrivit prezentei ordonanțe. Altfel, totul s-ar bloca din cauza avalansei de sesizari si reclamatii.
Asta desi spiritul lui Caragiale este viu, printre noi... Citat din "O scrisoare pierduta":
... Farfuridi: Ce să fac?... Batem o depeșă la București, la Comitetul central, la minister, la gazete, scurt și cuprinzător: (bătând cu pumnul drept în palma stângă, ca un telegrafist pe aparatul lui, sacadat, tot textul-proiect al depeșii) "Trădare! Prefectul și oamenii lui trădează partidul pentru nifilistul Cațavencu, pe care vor să-l aleagă la colegiul II... Trădare! Trădare! De trei ori trădare!"
Brânzovenescu: (scurt) E tare! prea tare! N-o iscălesc.
Farfuridi: (cu tărie, impunător) Trebuie să ai curaj ca mine! Trebuie s-o iscălești: o dăm anonimă!
Brânzovenescu: Așa da, o iscălesc!


Iar pentru o sesizare/reclamatie iti trebuie date concrete, nu merge Am auzit ca... sau Eu cred ca.... Foarte bine, ii reclami, se confirma, scapi tara de cativa evazionisti, bravo tie! Nu se confirma, cei cercetati se pot intoarce impotriva ta pentru denunt calomnios si iti pot cere atat daune materiale, cat si morale. Este optiunea ta ce si cum vrei sa faci (aici merge iar un citat din Caragiale - ...Ce soțietate! Adevărat, bine zice fiu-meu de la facultate: unde nu e moral, acolo e corupție și o soțietate fără prințipuri, va să zică că nu le are...), toata problema este sa nu crezi ca arunci cu piatra si gata, s-a rezolvat.

In alta ordine de idei mi se pare amuzant cum un tanar care nu a apucat sa traiasca o secunda inainte de '89 eticheteaza pe cineva drept comunistoid (asta este cumva o injuratura la moda?). De ce nu fascist, legionar, anarhist, anticrist sau mai stiu eu ce?

In concluzie, daca ai probe solide te poti adresa catre ANAF, Parchetul local, Inspectoratul Scolar Judetean, ceva mai aproape de fapta, nu te gandi direct la CEDO sau ONU. DNA-ul are competentele lui si este ocupat pana peste cap cu probleme mari, ce denunti tu aici este la capitolul "maruntis", DNA-ul intra pe fir doar daca este vorba de pagube aduse statului de peste un milion de euro sau faptuitorii ocupă poziții importante cum ar fi: deputați; senatori; membri ai Guvernului, secretari de stat ori subsecretari de stat și asimilații acestora; consilieri ai miniștrilor; judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție și ai Curții Constituționale; ceilalți judecători și procurori; membrii Consiliului Superior al Magistraturii; președintele Consiliului Legislativ și locțiitorul acestuia; Avocatul Poporului și adjuncții săi; consilierii prezidențiali și consilierii de stat din cadrul Administrației Prezidențiale; consilierii de stat ai primului-ministru; membrii și controlorii financiari ai Curții de Conturi și ai camerelor județene de conturi; guvernatorul, prim-viceguvernatorul și viceguvernatorul Băncii Naționale a României; președintele și vicepreședintele Consiliului Concurenței; ofițeri, amirali, generali și mareșali; ofițeri de poliție; președinții și vicepreședinții consiliilor județene; primarul general și viceprimarii municipiului București; primarii și viceprimarii sectoarelor municipiului București; primarii și viceprimarii municipiilor; consilierii județeni; prefecții și subprefecții; conducătorii autorităților și instituțiilor publice centrale și locale și persoanele cu funcții de control din cadrul acestora, cu excepția conducătorilor autorităților și instituțiilor publice de la nivelul orașelor și comunelor și a persoanelor cu funcții de control din cadrul acestora; avocații; comisarii Gărzii Financiare; personalul vamal; persoanele care dețin funcții de conducere, de la director inclusiv, în cadrul regiilor autonome de interes național, al companiilor și societăților naționale, al băncilor și societăților comerciale la care statul este acționar majoritar, al instituțiilor publice care au atribuții în procesul de privatizare și al unităților centrale financiar-bancare; persoanele prevăzute la art. 81 din Legea nr. 78/2000, cu modificările și completările ulterioare; lichidatorii judiciari; executorii Autorității pentru Valorificarea Activelor Statului.
Apreciezi paguba (taxe si impozite) peste un milion euro sau sunt profesorii in lista mentionata, ca sa bati la usa DNA?

Sigur, la varsta asta este normal sa fiti idealisti. Spiritul dreptatii ar trebui cultivat (d)in scoala, iar cei vizati ar trebui ei sa aiba reactie. Dar mai este mult pana departe... Poate, cand vei ajunge la deplina maturitate, vei prinde zile mai bune, dar pentru asta termina-ti scoala, facultatea, dupa care fa ceva pentru ca tara asta sa ajunga asa cum vrei. Si pe partea de educatie, si pe partea normativa.

Pana atunci, vorba cantecului - Vreau o tara ca afara/Vunk...

#96
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
E cam vechi subiectul, nu stiu daca ai denuntat-o sau nu pe profesoara.
Daca ai facut-o, te felicit, daca nu ai facut-o, iarasi te felicit, pentru initiava macar.
De ce?Pentru ca si eu sunt invidioasa pe unii care nu-s putini deloc, si care cred ca se pot imbogati fara sa plateasca impozite statului.


Daca o luam deoparte pe secatura ta de profesoara pare un mizilic, dar daca inmultim cu dracu stie, 20 de profi  numai la un liceu atunci se strang sume mari la nivel de oras/judet si de tara.

Si nu e vorba numai de invatamant, inca se fac bani negrii in sute de domenii, bani din care daca ar fi administrati corect, am avea si drumuri si scoli si ceva case pentru batrani.
Asa ca, nu bagatelizati initiavia lui, ci procedati la fel! Si nu, nu veti fi considerati turnatori, decat daca faceti parte din acesta masa de hoti care sug tara asta pana la ultima picatura de vlaga.
Cand muncesti corect si stai 12 ore la munca si iti platesti impozitele la zi , ajungi in stadiul in care sa spui, asa nu se mai poate!
tre

#97
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se pare ca situatia se repeta pentru elevul devenit acum student... Ce face pe unde trece?  Ati ghicit:  Reclamatii!

View Postnewbie13, on 11 noiembrie 2015 - 14:10, said:

astazi am sustinut proba practica a examenului de conducere... examinatorul a fost imoral, incorect si, probabil, ilegal
cui ma pot adresa? pentru sesizarea faptelor de coruptie...

View Postnewbie13, on 11 noiembrie 2015 - 14:21, said:

nu, nu am promovat... si, nu, nu-s nervos...
...mda, se pare ca le este interzis doar sa modifice locul de plecare, despre ordine nu zice decat ca e stabilita aleatoriu...
Cam asta era sfatul dat pe pagina anterioara:

View PostQuantum, on 23 aprilie 2015 - 16:58, said:

Mare-Matematician si Turnator (de Profi si Politai),
Lasa dracu' turnatu' fara dovezi, ca ajungi la mititica dintr-o prostie.
(iti vei da cu tigaia in cap, poc! poc!)
Tu pari dezghetat de felul tau, dar gandurile astea de a reclama pe altii nu-ti dau pace...
...stii chimie/fizica, de ce nu-ti deschizi Sectia de Turnatorie "Va torn pe toti, in orice forma" PFA ?
(asa poti face un ban cinstit, dar ai grija la flatulente, ca strica miezul)

#98
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View PostQuantum, on 20 noiembrie 2015 - 06:35, said:

Se pare ca situatia se repeta pentru elevul devenit acum student... Ce face pe unde trece?  Ati ghicit:  Reclamatii!


Cam asta era sfatul dat pe pagina anterioara:

Tu pari dezghetat de felul tau, dar gandurile astea de a reclama pe altii nu-ti dau pace...
...stii chimie/fizica, de ce nu-ti deschizi Sectia de Turnatorie "Va torn pe toti, in orice forma" PFA ?
(asa poti face un ban cinstit, dar ai grija la flatulente, ca strica miezul)
am ras.

#99
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
.. si bine ai facut :) ca esti baiat destept.
Incearca sa elimini acest obicei si sa-ti rezolvi problemele fara a apela la asta. Vei fi mai liber, mai puternic si vei gusta victoriile altfel.

(bafta la auto!)

#100
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Daca nu ai rezolvat du-te la politia economica si fa o sesizare.

#101
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsmsr, on 22 aprilie 2015 - 20:18, said:

poti prezenta dovezi la ceea ce spui? in Romania profesorii sunt muritori de foame. si daca 1 din 10000 de profesori reuseste sa-si cumpere o masina cat de cat functionala, este o stire senzationala.
Eu stiu o invatatoare care si-a cumparat anul asta un Jaguar......Dar bani are de la barba-su care lucreaza legal.....Asa ca.......

#102
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Prima reclamatie se face la Director... asta daca te sustine cineva :) ha ha

#103
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
cica o pus ANAF tunurile pe meditatori
https://www.profit.r...frauda-19742307

#104
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
wrong

Edited by SmurfK, 20 May 2021 - 20:50.


#105
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Chiar vroiam sa deschid un topic nou. Bine ca m-am apucat de cautat prin arhive.

Situatia care nu imi da mie pace este urmatoarea: am in bloc o profesoara de engleza. Tipa am senzatia ca nici nu mai este angajata undeva. Are venituri din doua apartamente inchiriate (nu stiu daca cu contract sau nu) si ..... da meditatii. Nu m-ar interesa prea mult dar: elevii ei sunt niste personaje (de liceu cred) care lancezesc prin fata blocului facand mizerie sau lasand usa deschisa (desi exista interfon), folosesc ascensorul la greu, ca sa urce la madam profesoara. Deci mie si altor vecini ne face zile negre efectiv.

Nici eu si nici alti locatari nu avem idee cum sa rezolvam situatia. Sincer nici ANAF-ul nu vad cum ar putea face o "descindere" la ea. Aveti vreo idee ??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate