Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#37
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Pentru mine este deajuns si sunt lamurit ca-ci atata timp cat Isus a spus ca ma pot ruga Lui Dumnezeu ca-ci si el ma asculta eu sunt lamurit.
Cat despre rugaciunea la sfinti ia aminte ce ia spus Pavel lui Corneliu.
Mai departe discutia e sterila pentru mine. Multumesc.

#38
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 14:55, said:

Pentru mine este deajuns si sunt lamurit ca-ci atata timp cat Isus a spus ca ma pot ruga Lui Dumnezeu ca-ci si el ma asculta eu sunt lamurit.
Cat despre rugaciunea la sfinti ia aminte ce ia spus Pavel lui Corneliu.
Mai departe discutia e sterila pentru mine. Multumesc.

Când ți-a spus ție Iisus aceasta? Vezi tu, taman ce spuneam: toți protestanții declamă Sola Scriptura, dar când Scriptura nu le mai gâdilă urechile, dau cu ea de pământ. Așa și tu, preferi să-ți ascunzi capul în nisip, în loc să accepți ce scrie Scriptura că, dacă nu ești sfânt, nu te poți ruga direct lui Dumnezeu, ci trebuie să intermedieze un sfânt și un preot pentru tine. Și amăgește-te tu că poți ajunge direct la Împăratul Hristos cu rugăciunea. Dar dacă vrei să nu te amăgești, îți vei pune și la încercare această putere. Dar, stai să ghicesc: nu ai pus-o încă!
Uite, alegem un caz social și ne rugăm pentru el. Fiecare alt caz. Rugăciunea cui este ascultată, acela are dreptate. Te prinzi?

#39
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Pai eu ti-am aratat ca Isus a aratat cum ne putem ruga dar ....nu imi raspunzi.
Aia ce arati tu este legea lui Moise dar cum templul nu mai exista rugaciunile le inaltam catre Dumnezeu in Numele Lui Isus.
Sau nu stii nici asta.

Eu ma risc sa fac asa si sa las clasa preoteasca sa faca ei rugaciuni la cerere pe bani.

Plus vezi ca Isus a mai spus si Tatal Nostru.

Vezi Luca 11

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:44, said:

S-a umplut lumea de protestanți pentru că, Ă®n Ă®ngâmfarea lui, omul a ajuns să creadă că orice gură spurcată poate Ă®nălța rugăciuni și cereri către Dumnezeu. Iată Ă®nsă ce spune Scriptura despre Moise și Aron și poporul evreu:

Exodul 4:16 El va vorbi poporului pentru tine, Ă®ţi va sluji drept gură, şi tu vei ţine pentru el locul lui Dumnezeu.

Voi auziți ce scrie aici? Că Moise ținea loc de Dumnezeu pentru Aron. Dar de ce nu direct pentru popor? Pentru că loc de Dumnezeu pentru popor ținea Aron. Deci Ă®ncă de atunci Dumnezeu a stabilit ca oamenii să aducă rugăciunile Ă®naintea preotului, iar preotul să aducă rugăciunile poporului Ă®naintea lui Moise, Sfântul Domnului. Și acest lucru a rămas de atunci veșnic valabil, pentru că Moise era viu și s-a arătat apostolilor pe munte, la Schimbarea la față. Ceea ce Ă®nseamnă că Moise niciodată nu a Ă®ncetat să mijlocească pentru evrei, până la venirea lui Hristos. Dar după venirea lui Hristos nu știu dacă Moise mai poate mijloci ceva, dar sigur Hristos este Mijlocitorul unui Legământ mai bun decât legământul lui Moise.

Deci, cine de pe pământ vrea să vorbească cu Dumnezeu, afară de cazul că poate urca direct la cer, la Tronul Măririi Sale, trebuie să vorbească cu solii Lui. Și cine sunt solii lui Dumnezeu? Iată, citiți:


Maleahi 2:7 Căci buzele preotului trebuie să păzească ştiinţa şi din gura lui se aşteaptă Ă®nvăţătură, pentru că el este un sol al Domnului oştirilor.

Deci pricepeți o dată că Ă®n ĂŽmpărăția lui Dumnezeu este o ordine și nu se poate ca oricine și oricând Ă®i vine lui să dea buzna cu rugăciuni și cereri la Tronul Dumnezeirii. Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!

Probabil te crezi foarte fara pata de spui ca gura oamenilor e spurcata.!

Eu te sfatuiesc sa mai analizezi versetul din Exodul.

#40
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 14:53, said:

Nici un om nu se poate ruga direct, că este scris:

Romani 8:26 Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.

De aceea mereu avem nevoie de preoți și de sfinți și doar sfinții sunt cei pentru care mijlocește direct Duhul.
Iar eu ti-am dat exemple cu oameni care s-au rugat direct Domnului, in VT si NT... aia s-au rugat degeaba?

#41
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 15:09, said:

Pai eu ti-am aratat ca Isus a aratat cum ne putem ruga dar ....nu imi raspunzi.
Aia ce arati tu este legea lui Moise dar cum templul nu mai exista rugaciunile le inaltam catre Dumnezeu in Numele Lui Isus.
Sau nu stii nici asta.

Eu ma risc sa fac asa si sa las clasa preoteasca sa faca ei rugaciuni la cerere pe bani.

Omule, prea ai fost obișnuit să crezi în povești. Ai ajuns tu cumva la Hristos? Poți urca în cer și nu știu eu? Nu, nu ai afirmat niciodată așa ceva și nu vei afirma nici acum. Atunci, dacă în cer la Hristos nu poți urca, cum vor ajunge rugăciunile tale la El? Îl ai cumva trecut în telefon? Sigur nu! Și atunci, dacă omul nu poate urca la Dumnezeu, ca să-I ducă rugăciunile sale, cum vor ajunge rugăciunile oamenilor la Dumnezeu? Dar slăvit să fie Domnul că nu trebuie să urce omul la Dumnezeu, coboară Dumnezeu la om. De aceea este scris:

Apocalipsa 3:20 Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.

Și atunci, dacă Hristos a coborât în inima ta și tu stai acolo, în cămăruța ascunsă a inimii tale la cină cu Dumnezeu (adică vorbești cu El), atunci poți să-i adresezi orice cerere și orice rugăciune. Nu spun că ți le va împlini neapărat, dar sigur le va auzi. Dar dacă Hristos nu a coborât în inima ta, atunci nu poți vorbi direct cu El. De aceea este scris ”cine este în Iudeea, să fugă la munți”. Dar chiar și așa te poate înșela Satan, dacă nu ai experiență și să înceapă să-ți vorbească din capul tău și tu să crezi că-ți vorbește Hristos în cămăruța cea ascunsă a inimii tale. Și atunci trebuie să știi să pui la încercare pe cel care îți vorbește. Și îl încerci cerându-i să-ți împlinească rugăciunile ce vin din adâncul inimii tale și sunt spre binele tău și al întregii lumi. Că dacă îi ceri să-i ardă cu foc pe păcătoși, să știi că și diavolul poate face aceasta și povestea lui Iov ne-o demonstrează cu prisosință.
De aceea, dacă nu vrei să ai probleme și să te trezești atacat de Satan, urmează calea bătătorită, chiar de ți se pare prea strâmtă și că te sufocă.

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 15:27.


#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Matei 6:6 zice asa:
"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."

Dar se pare ca si apostolul e un mincinos, si normal ca tudorel spune adevarul. Posted Image

#43
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 15:17, said:

Iar eu ti-am dat exemple cu oameni care s-au rugat direct Domnului, in VT si NT... aia s-au rugat degeaba?

Mi-ai dat un singur exemplu și ți-am arătat de ce i-a fost ascultată rugăciunea. Nu uita însă că tâlharul tot a murit!

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:29, said:


Mi-ai dat un singur exemplu și ți-am arătat de ce i-a fost ascultată rugăciunea. Nu uita însă că tâlharul tot a murit!
Dar va fi înviat în împărăţia cerească  . Si s-a rugat de Hristos direct , fără intermediari .

#45
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postericmario, on 21 aprilie 2015 - 15:28, said:

Matei 6:6 zice asa:
"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."

Dar se pare ca si apostolul e un mincinos, si normal ca tudorel spune adevarul. Posted Image

Adevărat ce scrie acolo, dar uite ce scrie aici:

Matei 8:20 Isus i-a răspuns: „Vulpile au vizuini, şi păsările cerului au cuiburi; dar Fiul omului n-are unde-Şi odihni capul.”

Deci, dacă tu îți închipui că acea cămăruță de care se vorbește este camera ta văruita sau orice altă cameră, de palat sau de bordei, de pe pământ, te înșeli amarnic. Și când vei găsi acea cămăruță ascunsă, vei pricepe și eu ce vorbesc eu acuma.

#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postericmario, on 21 aprilie 2015 - 15:28, said:

Matei 6:6 zice asa:
"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."

Dar se pare ca si apostolul e un mincinos, si normal ca tudorel spune adevarul. Posted Image
Fraţilor ,  Hristos ne-a avertizat că la vremea sfârşitului se vor scula mulţi proroci mincinoşi , deci atenţie mare la ăştia care bagă intermediari între voi şi dumnezeu . Aştia sunt slujitorii celui rău şi nu se vor lăsa până nu vă vor rătăci .

Edited by pacopaco1967, 21 April 2015 - 15:35.


#47
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 15:31, said:

Dar va fi înviat în împărăţia cerească  . Si s-a rugat de Hristos direct , fără intermediari .

Ba intermediarul a fost Crucea și chinul crucii. Că, dacă nu ar fi fost întins pe cruce, acel tâlhar nici nu ar fi știut că există Hristos. Și am mai spus deja că cel cu ”duhul umilit și inima înfrântă” nu vor fi urgisiți de Dumnezeu. Cu toate acestea, dacă tâlharul ar fi putut să se roage să primească ce dorea, sigur ar fi vrut să fie coborât de pe cruce și să trăiască. Că, în rest, chiar și tu, când vei fi în chinurile morții și vei vrea să te întorci la Dumnezeu, vei putea evita iadul. Dar dacă te bazezi pe aceasta, vezi să nu pățești ca tâlharul de-a stânga!

#48
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:25, said:



Omule, prea ai fost obișnuit să crezi Ă®n povești. Ai ajuns tu cumva la Hristos? Poți urca Ă®n cer și nu știu eu? Nu, nu ai afirmat niciodată așa ceva și nu vei afirma nici acum. Atunci, dacă Ă®n cer la Hristos nu poți urca, cum vor ajunge rugăciunile tale la El? ĂŽl ai cumva trecut Ă®n telefon? Sigur nu! Și atunci, dacă omul nu poate urca la Dumnezeu, ca să-I ducă rugăciunile sale, cum vor ajunge rugăciunile oamenilor la Dumnezeu? Dar slăvit să fie Domnul că nu trebuie să urce omul la Dumnezeu, coboară Dumnezeu la om. De aceea este scris:

Apocalipsa 3:20 Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.

Și atunci, dacă Hristos a coborât Ă®n inima ta și tu stai acolo, Ă®n cămăruța ascunsă a inimii tale la cină cu Dumnezeu (adică vorbești cu El), atunci poți să-i adresezi orice cerere și orice rugăciune. Nu spun că ți le va Ă®mplini neapărat, dar sigur le va auzi. Dar dacă Hristos nu a coborât Ă®n inima ta, atunci nu poți vorbi direct cu El. De aceea este scris ”cine este Ă®n Iudeea, să fugă la munți”. Dar chiar și așa te poate Ă®nșela Satan, dacă nu ai experiență și să Ă®nceapă să-ți vorbească din capul tău și tu să crezi că-ți vorbește Hristos Ă®n cămăruța cea ascunsă a inimii tale. Și atunci trebuie să știi să pui la Ă®ncercare pe cel care Ă®ți vorbește. Și Ă®l Ă®ncerci cerându-i să-ți Ă®mplinească rugăciunile ce vin din adâncul inimii tale și sunt spre binele tău și al Ă®ntregii lumi. Că dacă Ă®i ceri să-i ardă cu foc pe păcătoși, să știi că și diavolul poate face aceasta și povestea lui Iov ne-o demonstrează cu prisosință.
De aceea, dacă nu vrei să ai probleme și să te trezești atacat de Satan, urmează calea bătătorită, chiar de ți se pare prea strâmtă și că te sufocă.

Adica eu nu ma pot ruga ca pe mine "gura spurcata" cum afirmi tu nu ma asculta Dumnezeu dar pe salariati preoti cu mertane si auriti ii asculta?  Hai omule ...


#49
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:44, said:

S-a umplut lumea de protestanți pentru că, în îngâmfarea lui, omul a ajuns să creadă că orice gură spurcată poate înălța rugăciuni și cereri către Dumnezeu. Iată însă ce spune Scriptura despre Moise și Aron și poporul evreu:

Exodul 4:16 El va vorbi poporului pentru tine, îţi va sluji drept gură, şi tu vei ţine pentru el locul lui Dumnezeu.

Voi auziți ce scrie aici? Că Moise ținea loc de Dumnezeu pentru Aron. Dar de ce nu direct pentru popor? Pentru că loc de Dumnezeu pentru popor ținea Aron. Deci încă de atunci Dumnezeu a stabilit ca oamenii să aducă rugăciunile înaintea preotului, iar preotul să aducă rugăciunile poporului înaintea lui Moise, Sfântul Domnului. Și acest lucru a rămas de atunci veșnic valabil, pentru că Moise era viu și s-a arătat apostolilor pe munte, la Schimbarea la față. Ceea ce înseamnă că Moise niciodată nu a încetat să mijlocească pentru evrei, până la venirea lui Hristos. Dar după venirea lui Hristos nu știu dacă Moise mai poate mijloci ceva, dar sigur Hristos este Mijlocitorul unui Legământ mai bun decât legământul lui Moise.

Deci, cine de pe pământ vrea să vorbească cu Dumnezeu, afară de cazul că poate urca direct la cer, la Tronul Măririi Sale, trebuie să vorbească cu solii Lui. Și cine sunt solii lui Dumnezeu? Iată, citiți:


Maleahi 2:7 Căci buzele preotului trebuie să păzească ştiinţa şi din gura lui se aşteaptă învăţătură, pentru că el este un sol al Domnului oştirilor.

Deci pricepeți o dată că în Împărăția lui Dumnezeu este o ordine și nu se poate ca oricine și oricând îi vine lui să dea buzna cu rugăciuni și cereri la Tronul Dumnezeirii. Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!

Sf. Evanghelie dupa Matei; Cap6.

5.Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7.Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9.Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10.Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11.Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12.Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13.Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!

De ce duci in ratacire?

Edited by barbu78, 21 April 2015 - 15:39.


#50
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 15:34, said:

Fraţilor ,  Hristos ne-a avertizat că la vremea sfârşitului se vor scula mulţi proroci mincinoşi , deci atenţie mare la ăştia care bagă intermediari între voi şi dumnezeu . Aştia sunt slujitorii celui rău şi nu se vor lăsa până nu vă vor rătăci .

Da, măi, după mintea ta Moise și Aron erau slujitorii celui rău, că intermediau între om și Dumnezeu. Apropo, ai și tu dreptate, că ai scris cu literă mică, deci intermediar între om și ”dumnezeu” nu-ți trebuie. Că-i vorba de dumnezeul acestui veac. La care se închină toți protestanții, chiar de nu știu.

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 15:35, said:

Adica eu nu ma pot ruga ca pe mine "gura spurcata" cum afirmi tu nu ma asculta Dumnezeu dar pe salariati preoti cu mertane si auriti ii asculta?  Hai omule ...

Am mai spus, dar nu mă supăr să repet: nici pe ei nu-i ascultă, decât dacă adresează rugăciunile sfinților, iar sfinții duc apoi rugăciunile la Dumnezeu.

#51
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Dupa mintea ta, Mariane, cine are dreptate:tu sau Isus?!

#52
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:38, said:



Da, măi, după mintea ta Moise și Aron erau slujitorii celui rău, că intermediau Ă®ntre om și Dumnezeu. Apropo, ai și tu dreptate, că ai scris cu literă mică, deci intermediar Ă®ntre om și ”dumnezeu” nu-ți trebuie. Că-i vorba de dumnezeul acestui veac. La care se Ă®nchină toți protestanții, chiar de nu știu.



Am mai spus, dar nu mă supăr să repet: nici pe ei nu-i ascultă, decât dacă adresează rugăciunile sfinților, iar sfinții duc apoi rugăciunile la Dumnezeu.

Cine sunt acei sfinti?

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 15:29, said:


Mi-ai dat un singur exemplu și ți-am arătat de ce i-a fost ascultată rugăciunea. Nu uita însă că tâlharul tot a murit!
Ai zis ca a avut duhul infrant  si umilit... deci in cazul asta n-a mai avut nevoie de preot?

#54
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 21 aprilie 2015 - 15:39, said:

Dupa mintea ta, Mariane, cine are dreptate:tu sau Isus?!
El nu-L cunoaşte pe isus . Stie de Cleopa si Arsenie Boca , dar de isus n-a auzit . Dacă auzea  stia că  Isus ne-a spus să ne rugăm direct Tatălui ceresc .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate