Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viitoare criza pe piata IT mondiala?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Pe piata mondiala de IT apar din ce in ce mai multe companii de tehnologie, care promit sa faca programe importante, care vor schimba viata lumii. Multe primesc finantari de milioane de dolari. Este o adevarata lupta intre finantatori si programatori. S-a ajuns ca aceste companii de tehnologie sa fie tranzactionate pe sume exorbitante, acestea neavand active imobiliare - case, masini, etc.

Din cauza faptului ca exista o concurenta acerba pe piata de tehnologie, programatorii sunt mai toti ocupati, foarte putini liber de contract si gata de angajat, ceea ce inseamna marfa foarte scumpa - programatori. M-am uitat pe site-urile cu anunturi de locuri de munca si am observat ca pentru posturile cu experienta peste 2 ani, sunt doar 10 aplicanti. Cu cat creste experienta cu atat scade numarul de aplicanti. Platesti 50 Euro ca sa nu angajezi pe nimeni.

Cred ca aceasta piata se aseamana cu piata imobiliara din perioada 2005-2009. Pare-mi-se ca va urma o alta criza mondiala, insa pe piata de tehnologie si cred ca prin 2018-2020. Acest lucru nu este exclus, avand in vedere ca ceva asemanator a mai fost prin 1999-2000, perioada in care multe companii de IT din SUA se listau pe bursa din NY pentru a lua finantare. Unele companii vor disparea, iar cele care vor supravetui vor fi cumparate de investitorii care s-au pregatit cu numerar din timp. Unii vor pierde iar altii vor castiga. Asa cum se intampla la fiecare criza.

Ce credeti va mai urma alta criza mondiala in viitor?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Aici firmele si vand. Ori cata vreme au desfacere nu va fi nici o criza. Iar doritori de tehnologie tot vor fi, nu vad sa nu mai doreasca lumea asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2015 - 15:45.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 15:37, said:

Ce credeti va mai urma alta criza mondiala in viitor?
Da. Dar inainte de asta, criza de programatori va cauza sfarsitul lumii.

Abia dupa ce trece sfarsitul lumii, vine urmatoarea criza.

Asa a fost mereu.

Vorbind serios, intr-o lume globalizata nu putem decat sa impartim bucuriile si tristetile. Asta include si crizele.

Edited by OriginalCopy, 18 April 2015 - 15:53.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Tocmai ce fuse o criza a IT-ului acum vreo 2 ani, mai mare ca aia din 2000. Acum toate bursele sunt superinflamate, se preconizeaza o prabusire cu vreo 50% cat de curand. Bineinteles ca si IT-ul va avea de suferit.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mi-e ca asistam la o transformare a industriei, in general. Se reaseaza piesele, tipologiile, mentalitatea etc.

Cat despre programatori: hardwareul s-a ieftinit si devine din ce in ce mai performant(lucru normal, de altfel)=>valoarea produsului nu va mai fi data de hardware, ci de software/firmware=>programatorii buni vor deveni din ce in ce mai valorosi/vanati.

#6
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Parerea mea e ca ,,programarea" este super mega evaluata in ziua de astazi; probabil in cativa ani va urma tendinta oricarui lucru care devine banalizat -> pret pe serviciu in scadere.

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 15:37, said:

Din cauza faptului ca exista o concurenta acerba pe piata de tehnologie, programatorii sunt mai toti ocupati, foarte putini liber de contract si gata de angajat, ceea ce inseamna marfa foarte scumpa - programatori. M-am uitat pe site-urile cu anunturi de locuri de munca si am observat ca pentru posturile cu experienta peste 2 ani, sunt doar 10 aplicanti. Cu cat creste experienta cu atat scade numarul de aplicanti. Platesti 50 Euro ca sa nu angajezi pe nimeni.
Momentan cererea depaseste cu mult oferta.

Edited by NoJoke, 18 April 2015 - 16:27.


#7
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
Pacat ca programatorii aia tot mai ocupati primesc de lucru de la un management prost si fac softuri care de multe ori nu-s folosite la nimic.

#8
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

View Postmeanman, on 18 aprilie 2015 - 16:29, said:

Pacat ca programatorii aia tot mai ocupati primesc de lucru de la un management prost si fac softuri care de multe ori nu-s folosite la nimic.
Poti sa detaliezi sau sa vii cu un exemplu concret?

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pe de-o parte solutiile se ieftinesc, exista tot mai multe "prefabricate" si sabloane/solutii predefinite pentru diverse probleme.
Pe de alta parte domeniile devin tot mai complexe, iar solutiile existente devin tot mai stufoase si mai greu de modernizat.

Pe partea de soft nu cred ca va fi insa nici o criza prea curand. E loc pentru toata lumea. De la cei care nu vor sa dea nimic si isi instaleaza un wordpress pentru a publica 2-3 articole pe luna, la firme ce apeleaza la solutii accesibile pentru diverse gestiuni, la companii foarte mari ce dau milioane/miliarde pe solutii complexe.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdani.user, on 18 aprilie 2015 - 17:21, said:

E loc pentru toata lumea.
Exact. Eu cred ca pana in 5 ani vor aparea inca 2-3 tipuri noi de produse. Industria si serviciile cer tot mai multe automatizari si solutii noi, deci viitorul suna bine :)

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sunt in dezvoltare/vor continua sa fie dezvoltate: vehicule autonome(indiferent de tip), dispozitive inteligente/din ce in ce mai inteligente/Internet-enabled - cu/fara aport la conceptul de casa inteligenta, solutii off-grid(electricitate si nu numai), "smart metering", solutii medicale de monitorizare/interventie semi-automata, orase "inteligente" (trafic, alimentare cu diverse etc) si nu numai. Si toate au nevoie (intr-o anumita masura mai mare sau mai mica) de IT.

#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 15:37, said:

S-a ajuns ca aceste companii de tehnologie sa fie tranzactionate pe sume exorbitante, acestea neavand active imobiliare - case, masini, etc.
Unde sunt tranzactionate? Ca mai cumpara cate o firma mare cate una mai mica, nu e cu tot una ce s-a intamplat in timpul dotcom bubble. Bani e putin probabil sa primesti daca nu dovedesti macar ceva viabilitate economica. .

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 15:37, said:

Din cauza faptului ca exista o concurenta acerba pe piata de tehnologie, programatorii sunt mai toti ocupati, foarte putini liber de contract si gata de angajat, ceea ce inseamna marfa foarte scumpa - programatori. M-am uitat pe site-urile cu anunturi de locuri de munca si am observat ca pentru posturile cu experienta peste 2 ani, sunt doar 10 aplicanti. Cu cat creste experienta cu atat scade numarul de aplicanti. Platesti 50 Euro ca sa nu angajezi pe nimeni.
Pai mereu a fost ceva de genul asta. Diferenta e ca acum tehnologia e mult mai vast utilizata, dar si numar de programatori e mult mai mare. In acelasi timp lucrurile devin din ce in ce mai complicate din anumite puncte de vedere.

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 15:37, said:

Cred ca aceasta piata se aseamana cu piata imobiliara din perioada 2005-2009.
Criza imobiliara a fost cauzata de creditele date in exces persoanelor care nu le puteau plati. Nici o treaba echivalenta in IT.

#13
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu sunt singurul care spune ca multe companii de tehnologie nu valoreaza 1 ban.

Quote

Mark Cuban, om de afaceri, investitor în media şi sport, este convins că o bulă tehnologică, reprezentată de rețelele de socializare, se va sparge în curând, iar efectele acesteia vor fi mai rele decât cele din perioada ”crizei dotcom”.
”În bula tehnologică din 1999-200 au fost Broadcast.com, AOL, Netscape, etc. Astăzi sunt Uber, Twitter, Facebook etc.”, a susținut Cuban, potrivit CNN.
Cuban a mai spus că, în prezent, riscurile sunt concentrate în mâinile investitorilor privaţi şi nu la deţinătorii de acţiuni, așa cum se întâmpla la criza tehnologică precedentă. Motivul ar fi acela că finanţarea companiilor din tehnologie este mai accesibilă ca oricând, iar companiile întârzie să intre pe bursă. În acest sens, miliardarul a susținut că spargerea acestei bule va afecta companiile mici din domeniul tehnologiei.
”Dacă atunci am crezut că e prostesc să investim în site-uri publice care nu aveau nicio șansă de reușită la momentul acela, astăzi e mai rău”, a scris miliardarul pe blogul său.
Cuban a adăugat că este vorba de 225.000 de investitori numai în Statele Unite, care au investit sume considerabile în companii tehnologice. Omul de afaceri este convins că cea mai mare parte a acestor investitori sunt ”sub linia de plutire”, adică investiţiile lor valorează mai puţin decât au plătit iniţial.
”O bulă speculativă apare atunci când investitori neinformaţi, aflaţi în căutarea câştigului, plătesc mai mult decât valoarea reală şi primesc mai puţini bani. În prezent la zece minute după ce au investit, investiţia lor nu mai valorează nimic”, a completat Cuban.
Mark Cuban, care are, în prezent, o avere de 3 miliarde de dolari, este recunoscut ca având un talent deosebit în a identifica acest tip de manifestări. Cuban și-a vândut cea mai mare investiție, Broadcast.com, chiar la debutul crize tehnologice din perioada 1999-2000.
Analiștii CNN au comentat afirmațiile lui Mark Cuban. Pe de o parte, aceștia au afirmat că Nasdaq este din nou la nivelul la care se afla în timpul boom-ului tech, însă industria actuală este mai matură decât era în urmă cu 15 ani.

http://www.managerex...ehnologica.html

Edited by Gabysh, 18 April 2015 - 18:45.


#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu inteleg problema initiatorului. Ai si tu o panarama de idee de afaceri care necesita programatori pentru a fi pusa in practica si esti suparat ca nu aplica nimeni?

Edited by don_dannielo, 18 April 2015 - 19:02.


#15
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Lasă că o „reperează” nea IoT

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostGabysh, on 18 aprilie 2015 - 18:44, said:

Nu sunt singurul care spune ca multe companii de tehnologie nu valoreaza 1 ban.
Pe de o parte, valoarea este data de cerere - cea curenta sau cea viitoare.

Pe de alta parte, desi nu zic ca Mr. Cuban ar gresi, evolutia se face intotdeauna si cu pierderi. Daca nu s-ar finanta diferite companii de tehnologie nu ar mai aparea tehnologii, idei, produse, solutii noi.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
"Companii de tehnologie", la fel ca "IT" pot inseamna o gramada.

Eu, de exemplu, ma gandesc la companii ce ofera solutii ce rezolva probleme concrete, si ajuta alte companii sa fie mai eficiente/productive. N-au toate success, dar, per total, piata evolueaza.

Daca te gandesti insa la "Facebook", "Twitter" sau alte asemenea nevoi "inventate", aici cine stie cum vor evolua. Nu le-as lega insa de "tehnologie", nu tehnologia te face sa stai jumatate de zi pe Facebook sau sa renunti, ci alti factori.

Edited by dani.user, 18 April 2015 - 23:30.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Facebook, Twitter&Co: Daca nu ar fi fost utile/practice intr-un fel sau altul[pe langa factorul "wow"], nu ar fi fost adoptate pe scara larga.

Tehnologiile trebuie sa ajute si oamenii, nu numai companiile. Si nu neaprat sa le rezolve problemele, ci sa ofere ceva "in plus" - sa spunem "evoluat".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate