Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Urban Invest, Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Aia am vazut, chiar azi am trecut pe langa bloc. Eram curios in interior care e stadiul.

#20
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
Probabil ca lucreazade zor. Eu acum 2 luni cand am fost pe santier, la primele etaje turnau sapele de nivelare. In plus, se poate vedea din exterior ca toate apartamentele sunt deja tencuite (la gri), iar cel putin la etajul 1 scara B e chiar si gletuit. :)

#21
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Eu nu m-am apropiat chiar atat de mult sa nu se ia cineva de mine :)) Se poate oare cere o vizita pe santier ?
Oricum nu ma pricep la nimic legat de constructii, dar sunt curios :))

#22
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
Pe santier cand am fost, am fost insotit de catre reprezentatul lor. Nu am intrat de capul meu. In rest, e ce vad din exterior, din strada Posted Image

Si da, poti solicita o vizita si se rezolva chiar pe loc, daca ai noroc sa nu fie foarte ocupati.

Edited by aleksg, 26 June 2016 - 21:19.


#23
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
I-am rugat sa puna poze si cu interiorul si spre surprinderea mea chiar m-au ascultat.

#24
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Au pus si web-cam-uri pentru a vede live ce se intampla pe fiecare santier.

#25
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
M-au chemat azi pentru ceva modificari la usi si parchet si am profitat de ocazie sa vizitez santierul. Pe scara A au ajuns cu tencuitul la etajul 8. Instalatiile sunt terminate. La primele etaje era deja gletuit, era montat rigipsul pe tavan, de asemenea erau montate rezervoarele wc-urilor si la unele apartamente au inceput cu gresia. Pe exterior totul e gata in afara de balustradele balcoanelor. Geamurile si glafurile sunt montate peste tot.
Ei zic ca ar fi gata in noiembrie, dar nu m-ar mira sa fie gata chiar mai repede.

Edited by Shush, 08 July 2016 - 20:16.


#26
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
Ce modificari au fost aduse? Nu mai erau de actualitate variantele de la inceput?

#27
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Au schimbat furnizorii fata de ce era in februarie. Nu stiu daca s-au schimbat de curand sau acum m-au chemat pe mine. In principiu cam acelasi lucru cu mici diferente la culori.

#28
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
Am fost recent sunat pentru a alege noi modele de parchet, de usi nu au pomenit nimic. Sper sa fie totul ok.

In rest, vad ca vor demarza faza 3 al proiectului, mai exact Pentha, si se pare, ca vom avea cu adevarat o zona rezidentiala cu gradinta, after school, famaracie, medic de familie etc. Mai pe scurt cam tot ce trebuie sa ai pe langa tine, nu ca n-ar fi si mall-ul aproape. Posted Image

#29
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Da sincer, dupa ultima vizita, mi-am dat seama ca nu va fi niciodata vreun parc in complexul Urban. Cele 2-3 zone pe care nu s-a inceput niciun bloc nu apartin dezvoltatorului deci o sa ramana tot timpul neingrijite sau naiba stie ce se va construi acolo.
E pacat, un parc ar fi fost foarte frumos si util.

#30
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
De unde ai informatia asta? Nu cred ca inconjirau cu gard toata zona, daca nu era tot terenul lor.

#31
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Pai acolo la Pentha au tot terenul, dar terenul dintre Baciu 2 si Baciu 8 nu e al lor si tinand cont ca au vandut deja toate apartamentele nu cred ca se mai agita sa il cumpere ca nu au motiv si imi e frica de ce e posibil sa apara pe acolo.
Zona dintre Baciu 2 si Ursu 6/8 din nou nu le apartine si se aplica acelasi lucru ca mai sus. Si in ultimul rand zona din fata lui Baciu 8 (in linie cu Ursu 6 si 8) ce sa vezi ? ... nu le apartine.

Attached File  slider-3.jpg   327.73K   76 downloads

Din poza, toate cele 3 mari zone verzi nu apartin companiei Urban Invest. Tinand cont ca deja au vandut cam tot nu cred ca o sa se deranjeze sa le mai cumpere. Eu initial am crezut ca sunt ale lor si le pastreaza sa faca parcuri, cand am aflat ca nu e asa mi-a picat fata.

Edited by Shush, 01 August 2016 - 23:18.


#32
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015

View PostShush, on 01 august 2016 - 23:17, said:

Pai acolo la Pentha au tot terenul, dar terenul dintre Baciu 2 si Baciu 8 nu e al lor si tinand cont ca au vandut deja toate apartamentele nu cred ca se mai agita sa il cumpere ca nu au motiv si imi e frica de ce e posibil sa apara pe acolo.
Zona dintre Baciu 2 si Ursu 6/8 din nou nu le apartine si se aplica acelasi lucru ca mai sus. Si in ultimul rand zona din fata lui Baciu 8 (in linie cu Ursu 6 si 8) ce sa vezi ? ... nu le apartine.

Attachment slider-3.jpg

Din poza, toate cele 3 mari zone verzi nu apartin companiei Urban Invest. Tinand cont ca deja au vandut cam tot nu cred ca o sa se deranjeze sa le mai cumpere. Eu initial am crezut ca sunt ale lor si le pastreaza sa faca parcuri, cand am aflat ca nu e asa mi-a picat fata.

Din auzite, zonele verzi pe care nu este construit nimic nu apartin, intradevar Urbanului, dar ideea e ca atunci cand ei au cumparat pamant pentru Pentha si Ioan Ursu 8 si 6, propietarul a tinut de pret, si surpriza, inconjurat fiind de blocurile celor de la Urban, nu stiu cine vine sa cumpere acolo. Nu vad un dezvoltator sa cumpere un petic intre blocurile unui alt dezvoltator. Dar deh.

Ba mai mult, se aude ca Urban ar fi modificat proiectul actual astfel incat viitorul propietar ce ar cumpara acolo sa fie constrans de catre PUZ si sa construiasca pe un minim de nivel, sau ceva foarte mic, ca sa nu afecteze structura din Stefan Baciu 2 si Ioan Ursu 6/8. Acum, nu stiu ce sa zic, ramane de vazut.

Plus ca, am inteles ca acum actualul proietar ar da terenul Urbanului chiar la jumatate din pretul pietei. Posted Image

#33
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Nu e zvon. Mie mi-au zis chiar ei cand am vizitat apartamentul luna trecuta. Eram pe balcon si am intrebat ce vor face pe cele 3 zone verzi, era sa pic de la 8 :))
Asa mi-au zis si mie ca sa stau linistit ca nu poate sa faca nimeni blocuri acolo. Sincer pe mine m-ar incalzi mult mai tare sa se faca blocuri/case decat sa ramana buruieni si gunoaie.
Ei oricum s-au vazut cu sacii in caruta deci nu o sa cumpere chiar daca proprietarii se decid sa vanda ieftin. In faza de "marketing" mergea un parculet pentru atras clientii, dar acum nu mai merita financiar.

Edited by Shush, 02 August 2016 - 22:52.


#34
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Azi am trecut in zona si am observa un mic semn cu teren de vanzare intre blocurile de la Urban Residence, vezi poza.
Trist e ca pe semn apare ca PUZ e aprobat pentru P+8.

Attached Files



#35
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Eu m-as bucura sa se faca un bloc acolo. Bloc construit inseamna parcari, strada, trotuar. Mult mai bine decat boscheti, deseuri si resturi. Normal ca as prefera parc, dar nu sunt atat de naiv.

#36
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
Daca nu ma insel anuntul ala e de mult acolo, dinainte sa apara publice proiectele din Ioan Ursu 6 si 8.

Eu tind totusi sa cred ca in viitor Urbanul va construi ceva acolo. Posted Image

In rest, eu zic sa aruncam un ochi peste stadiul constructiei din august.

@Shush. Ai intrebat cumva daca va fi prevazut vreun distantier intre balcoanele comune? Eu cand am intrebat mi-au spus ca inca nu se stie cum vor fi facute... adica pot fi despartite sau pot fi lasate ca atare. Posted Image

Edited by aleksg, 17 August 2016 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate