Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cat de bune sint zgarzile antiparazitare pt caini ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ma deranja pe mine. Chiar daca ii tin in curte, tot interactionez cu ei, ma joc, ii mangai si efectiv imi muta nasul. Vezi ca la petissimo au preturi mai mici la zgarzi antiparazitare si daca faci o comanda de minim 200 lei, nu mai platesti si curieratul.

#20
Marus_Nebunu

Marus_Nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.08.2013
I-am cumparat zgarda Kiltix, ieri i-am pus-o si astazi i-a aparut o iritatie mare rosie la subrat. Ce sa fac ? Sa i-o mai pun dupa ce ii trece sau sa nu i-o mai pun deloc ?

#21
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 25 aprilie 2015 - 20:52, said:

Parakill-ul e cu fipronil despre care eu nu am o parere buna. Iar in legatura cu zgarzile antiparazitare, banuiesc ca nu i-ai pus ceva de la Bayer si atunci se explica.

Freddy12, multumesc pentru sfaturile date pe acest forum (si  mie) pe tema ingrijire caini.
Cateaua mea foloseste doar parakill picurat intre umeri de vreo doi ani si de atunci nu a mai avut probleme cu puricii si capusele (sti ca am povestit pe acest forum cum a facut babesioza si cat de greu a reusit sa scape cu viata chiar daca era deparazitata de medic cu un spray "front line" la pretul de "doar" 50 lei/sedinta deparazitare).
Nu se mai scarpina, nu se mai musca de baza cozii si nici nu a mai facut tratament cu dexametazona pentru urticaria produsa de paraziti.

Cred ca (pentru cateaua mea) niste picaturi de parakill (1 picatura/kg de animal) sunt mai eficiente decat orice zgarda antiparazitara. Nu fac reclama la Parakill dar Dolly se simte excelent. Sa nu uitam ca un flacon de Parakill costa vreo 30 lei si contine 100 picaturi aplicabile la 100kg de "animal". Eu tin, peste iarna, flaconul in frigider, separat bine de alimente si consum, periodic, in sezonul de "purici & capuse" cate zece picaturi la cele 10 kg de "catea".

Edited by gabicen, 20 June 2015 - 16:24.


#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
La cainii mei care sunt cu blana mare parakil-ul e eficient 2 maxim 3 saptamani. In plus le imbacseste blana si o pateaza. Probabil ca la teckel fiind cu par mic si de culoare inchisa sa fie mai eficient. Mie tot zgarzile Foresto mi se par mai bune. Le pun o data pe an primavara si tin pana vine iarna si nu ma doare capul ca am uitat sa le pun picaturi din 2 in 2 saptamani.

 Marus_Nebunu, on 18 iunie 2015 - 15:12, said:

I-am cumparat zgarda Kiltix, ieri i-am pus-o si astazi i-a aparut o iritatie mare rosie la subrat. Ce sa fac ? Sa i-o mai pun dupa ce ii trece sau sa nu i-o mai pun deloc ?

Ghinion, are alergie la substanta din zgarda.

#23
S1234

S1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2015
Foarte buna Foresto la 120 lei, un material extraordinar zici ca e plastic chinezesc, am atasat o poza cu buba cainelui facuta in doar doua zile de purtat foresto.

#24
S1234

S1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2015
Foarte buna Foresto la 120 lei, un material extraordinar zici ca e plastic chinezesc, am atasat o poza cu buba cainelui facuta in doar doua zile de purtat foresto.
Inca o poză.

Attached Files



#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
A facut reactie alergica, apare cate un caz la cateva mii.  Pe viitor, evita sa-i pui antiparazitar cu imidacloprid si flumetrin. Pisica mea a avut acelasi tip de leziune la gat dupa ce i-am pus o zgarda bio cu ulei de margosa. La zgarda Bolfo cu insecticidul propoxur nu a avut nimic. Faptul ca tu ai un catel cu sensibilitate la aceste doua substante(imidacloprid si flumetrin) nu inseamna ca zgarda nu este eficienta contra puricilor. Eu le pun aceasta zgarda la toti cei 5caini de vreo cativa ani si nu am avut nici o problema. Pe de alta parte, una din catele care intre timp a murit de batranete a facut o alergie foarte urata de care nu a scapat niciodata dupa o baie cu sampon antiparazitar. Asta nu inseamna ca samponul nu a fost eficient ci doar ca ea avea sensibilitate la acea substanta deoarece a suportat foarte bine zgarzile  foresto, kiltix si scalibor.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Va complicati inutil cu zgarzile astea, recomand picaturi.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 arg, on 05 august 2017 - 10:36, said:

Va complicati inutil cu zgarzile astea, recomand picaturi.
E mai economic cu zgarzi. Una e sa dau 100lei pe an si alta sa dau 40-50 lei pe luna. La 5 caini chiar  fac o economie consistenta si daca zgarda e eficienta, de ce sa ma complic. Cand nu erau zgarzi in comert si foloseam picaturi se mai intampla sa mai uit sa le pun si ma trezeam ca au purici. Ca sa nu mai spun de teapa luata cu Frontline care avea eficienta 2 saptamani. Acum aproape 20 de ani, cand se gaseau in petshop fiole Frontline fabricate in Franta erau eficiente 3luni la purici si o luna la capusi. Dupa aceea au adus pe piata Frontline fabricat in Ungaria si nu au mai fost la fel de bune. Deci nu numai la alimente sunt diferente de calitate intre piata din vest si cea din estul Europei.

Edited by Freddy12, 05 August 2017 - 10:52.


#28
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare. Mai sunt zgarzile Foresto eficiente? Altceva pt termen lung? Am folosit Bravecto cateva ture si as vrea sa mai schimb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate