Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Indrumare casa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
totusi revin cu o intrebare cati metri aveai pana la gaz si curent?

#92
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
2 m de la gard pana la teava de gaz, 30 m de la gard la bucatarie, unde e centrala.
70m (parca)de la gard pana la sursa de curent electric (2500 lei e oricum deschidere partida) inca 10m pana la casa.

#93
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
De la cine ai luat gardul? Au facut ei fundatia/temelia?
In spate stanga, ce vrei sa faci in acel colt care l-ai ingradit?

#94
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Acolo va fi o bucatarie de vara sau terasa si neaparat magazie (nu era in plan dar la cate s-au strans e musai).
Gardul are doar o bordura jos si stalpii sunt au bton turnat (surprinzator de mult beton , parca sa zic ca au fost circa 50 saci ciment , doar la stalpi , nu mai tin minte sigur)

#95
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
concluzionez ca 70m curent costa cam cat 30 m gaz.

#96
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postriso, on 30 mai 2017 - 11:09, said:

Cheltuieli? M-am oprit de socotit la 55.000e , cu tot cu bransamente
Felicitari, ai facut treaba frumoasa.

Spune-ne care a fost aportul tau (eventual membrii familiei) la realizarea proiectului.
- Adica, ai pus mana cot la cot cu mesterii, ai facut si tu ceva la interior (gen pus gresie, faianta, parchet, lavabila, instalatie electrica, sanitara)?
- Ai pus la dispozitie masina personala pt carat ciment, adezivi, lemnaraie, etc?
- Ai sapat la santuri pt gard, curent, apa, canalizare?
- Ai fost nevoit sa iei concediu, fara plata, etc?

Ne-ar ajuta informatiile in situatia in care am demara un astfel de proiect si sa stim la ce sa ne asteptam.
Adica mai pe scurt, la banii astia ai primit lucrarea la cheie, ai aratat terenul sefului de santier si apoi ai venit la receptie, sau ai pus si tu mana, adica ai pus cocoasa la bataie?

#97
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Excelente intrebari !
Evident ca fara munca eu nu am putut (pentru cine isi permite se poate si fara dar mai costa , iar eu nu mi-am permis)
Nu mi-am luat concediu pentru ca trebuia sa-mi iau 10 luni , cu toate intarzierile, iar job-ul meu in ultimii 5 ani nu mi-a permis 2 saptamani legate (deci timpul e foarte pretios)
Am pus masina la dispozitie dar din 3 echipe de muncitori , nici macar una nu a avut o persoana cu permis (naspa treaba, nu recomand) . Oricum, incercam sa fac lucrari mai mari intr-o singura data, ca atunci cand comandam materiale sa am si transport inclus.
La interior am rectificat eu multe lucruri la lavabil caci se miscau cam lent domnii,  dar nu am pus faianta sau gresie ca nu stiu (desi cred ca o puneam la fel de bine, recunosc ca nu sunt foarte multumit de baia mare si hol dar poate sunt exigent-NOT !)
NU am fost nevoit sa fac eforturi mari fizice, sa sap sau mai stiu eu ce (nici nu am voie din cauza conditiei medicale) , dar toate maruntisurile pe care le puteam face , si au fost multe, le-am facut.
Parchetul a fost o experinta mai inedita, caci l-am pus eu cu cumnatul ("manca-i-as ochii") , dar dupa 2 zile de stat in genunchi nu prea ma mai puteam misca.(dar a iesit bine)
DAR , MARE ATENTIE ! neaparat trebuie supravegheat totul. Costa timp si munca sa rectifici ce gresesc. Si gresesc . Centrala mi-a mancat sufletul ! Pentru ca nu am fost acolo, au montat-o mai la stanga (desi o puteau pune mai sus)  din cauza unei prize , care era mai sus, pentru ca gresisera cei cu gips-catonul (perforat firul cu negresa ) si prin urmare  si conductele de apa au trebuit mutate, si deci si mobila modificata fata de ce stablisem initial, si tot asa....de la o nenorocita de negresa !!!!! (te doare mintea, dar este o experienta pana la urma-buna si rea)
Cel mai comod e daca gasesti echipe care sa faca lucrari complete. Si am gasit si am fost relativ multumit. Si de pret. Ca sa va dau un exemplu,  incalzirea in pardoseala....am vorbit cu tipul, el a planificat totul, mi-a ercomandat ce si cum ,a adus materiale (eu a trebuit doar sa merg sa le platesc), mi le-a montat , etc, apoi mi-a dat contact pentru sapa elicopterizata, au venit, au adus nisip, ciment , facut treaba, platit, totul snur. la fel si la pavele, si la gard. Dar costa . Chiar am facut o estimare si daca nu faci cu "meseriasi buni in toate" si iei echipe dedicate pe lucrari, iesi cu circa 25-30% mai scump, dar merita.
Sunt lucruri pe care mai bine le faci tu, caci sunt totusi niste preturi exagerate. De exemplu, portile, unde mi s-a cerut 5600 lei, pe ceea ce eu am facut cu 1200lei , adica 700 lei materiale si 500 lei manopera cu o cunostinta+protocol . N-avea sens, mai ales ca sunt in permanenta prafuite de la drum, cat timp inca se construieste.
Fatada de lemn! Ok, poate iese impecabila, cu HOLVER, dar la 80e+tva/mp fara accesorii , e mult pentru un buget modest. Si din nou, praful e o problema , caci de la gaze s-a distrus strada, si trebuie refacuta.
Cand va veni asfaltul, si va veni, dar nu in viitorul apropiat, schimbam ce nu ne ne place, ca oricum se vor uza.

PS: apropo de masina, chiar am schimbat bunatate de masina, cu un break (spartan si incomod in trafic), dar degeaba , ei tot nu aveau permis   Posted Image)

Edited by riso, 31 May 2017 - 08:31.


#98
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postriso, on 31 mai 2017 - 08:24, said:

DAR , MARE ATENTIE ! neaparat trebuie supravegheat totul. Costa timp si munca sa rectifici ce gresesc.

Chiar am facut o estimare si daca nu faci cu "meseriasi buni in toate" si iei echipe dedicate pe lucrari, iesi cu circa 25-30% mai scump, dar merita.
Ai iesit bine la pret totusi tinand cont ca doar parchetul si portile le-ai facut tu.
Cand am amenajat si eu la tara, tin minte ca mi-au trecut prin mana sute de saci de ciment si multibat de 40kg.
Carat pe masina usi, ferestre, tevi de PPR, etc.

Sunt lucrari pe care nu le poti face mai bine decat unul care face zi de zi numai asta si are si sculele adecvate (care sunt scumpe).
Oricum, e bine sa ai si tu toate sculele posibile si sa fi un fel de minitehnicus de acum inainte, pt ca vor aparea inevitabil mici probleme de rezolvat.

Trebuie sa fie unu care supervizeaza totul si planifica lucrarile in ordinea fireasca, se ocupa de materiale, alearga, etc.

Proiectul l-ai avut complet (tehnic, electric, instalatii) sau ai rezolvat in functie de ce ai gasit la fata locului si cu inspiratia de moment?

#99
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Scule is a must !
Mi-au fost furate , dar am cumparat altele .Ce sa faci !? (poveste lunga, n-are rost sa o discutam)

Minitechnicus ziceai? E putin spus. La cate trebuie facute,ma fac constructor.

Proiectul nu l-am avut complet, si chiar daca-l aveam, il aveam degeaba. Am modificat destule la instalatii sanitare si electrice pe moment .
A....am uitat sa spun...ca si  in experienta cu apartamentul,  gresia si faianta sunt mereu o problema....pentru ca ce ne-am dorit nu a fost pe stoc, nu se mai fabrica, nu mai vor sa ti-o dea, costa cat greutatea lor in aur ....etc, si evident, nu gasesti ce-ti doresti niciodata si faci compromisuri.

Edited by riso, 31 May 2017 - 08:59.


#100
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Aha, deci nu e nevoie de un proiect complet (uni spuneau ca mai bine te costa ceva la inceput, dar pe urma nu mai stai sa socotesti, sa vezi ce tragi pe unde tragi, ai si listing cu necesarul de materiale facut de soft). Oricum nu se potriveste apoi 100%.

Si eu am fost nevoit sa invat sa fac multe. Chiar daca nu pun mana, stiu ce sa cer faiantarului, parchetarului, electricianului, instalatorului si pot sa si urmaresc un proiect daca il am in fata.

Din experienta mea, cu aprovizionarea cu gresie, faianta, parchet, am ales din timp si am cumparat. Am depozitat si le-am lasat acolo.
Totusi, e un dezavantaj, ca nu mai poti returna ce ai cumparat in plus dupa un timp.

Si in Craiova aveti magazine bune. Eu am luat mereu de la Dedeman si Merlin.

Ce impresie ti-a facut casa de lemn dupa prima iarna.
Cum e cu caldura, cu zgomotele?

De vazut cand se va asfalta strada (se va inalta destul de mult) va trebui sa refaci accesul in curte.
Cu latimea terenului te-ai obisnuit (accesul in spate e cam anevoios). Ai mai recomanda achizitionarea unui teren cu astfel de deschidere?
Se face noroi acum pe strada?
In ce cartier este?

#101
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Stiu ca nu pare dar accesul in curte e destul de ridicat fata de strada , deci nu cred sa am probleme , am incarcat cu nisipul ramas vreo 15 cm  pana la bordura de la porti
Nu stiu cum e iarna, ca am inceput sa ne mutam de 3 zile ! Posted Image . Pot sa-ti confirm ca e cald, ca faceam caldura si cu AC-ul , pana la -2-3 grade. Apoi am fost nevoiti sa punem centrala ca sa lucram .
Zgomote? Nici vorba de afara. Planseul este mai zgomotor, de la pod. Dar e pod, nu e inca mansarda. Nu se alearga pe acolo. Daca voi amenaja acolo, trebuie sa fonoizolez OSB-ul de la podea, cu benzi cauciuc, sau altceva , pentru a fi sigur.
Am acces in spate, pe latura de Sud ca casei, e o alee din pavele. E destul spatiu, chiar daca nu pare, dar nu pentru masina Dar terenul cu latime sub 14m (12 avem noi) e destul de nasol. 2 m daca avea in plus era PERFECT.

Craiova, zona ANL parc.

Attached Files

  • Attached File  20.JPG   128.14K   108 downloads

Edited by riso, 31 May 2017 - 09:34.


#102
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Frumos, bravo!
- in ultima poza, cat e din gard pana in termoizolatie?
- ai omis/uitat sa spui de la cine gardul?

#103
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
2m....circa....parca 1,87 ...dar nu mai siu daca din stalp sau din gard....in fine...ajunge
De la Andrei ! (asa se numea tipul) Daca vrei contact , iti trimit PM

#104
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Placile gardului par solide. Pare bine pus. E cam ca la tara dar e mai ieftin (si eu am pus gard de placi la tara -  am avut vreo 90ml). Si ai si inttimitate tinand cont de latimea mica a terenului.
Aleile par sa fi iesit f. bine. Sunt puse direct pe pat de nisip?

Inca odata felicitari si sa fi sanatos (sa poti sa castigi bani) si sa ai putere de munca, ca se va gasi mereu de facut cate ceva prin curte si prin casa.
Eu am o vorba, cand termin ce e de facut o iau de la capat sa refac, revopsit, sa imbunatatesc cate ceva, etc. (bine, eu nu am facut totul in cateva luni, mi-au luat vreo 8 ani)

#105
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Da, pare ieftin gardul, si este cea mai ieftina varianta (mai ieftin ar fi fost din plasa sudata, la sul , si spalieri...dar trebuie sa tin hotii afara si cainele inauntru).
Sa faci 94ml (atat am avut) din boltari, zidarie, si fundatie ,eventual cu lemn sau metal, era foarte scump...nu renta. Oricum, cand vor veni vecini , poate poate ne intelegem si facem ceva  mai frumos, sa fie asemanator, etc.
Aleile sunt pe un start de nisip, care la randul sau e pe un strat de pietris,compactat , etc. Dar nu au costat pavelele cat bordurile. E adevarat ca sunt alei inguste si lungi.

#106
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postriso, on 31 mai 2017 - 12:09, said:

Sa faci 94ml (atat am avut) din boltari, zidarie, si fundatie ,eventual cu lemn sau metal, era foarte scump...nu renta. Oricum, cand vor veni vecini , poate poate ne intelegem si facem ceva  mai frumos, sa fie asemanator, etc.
Pe langa Bucuresti se mai practica obiceiul ca noul vecin sa imparta cheltuielite pe din doua cu cel care a facut gardul.
Tu ai facut gardul pe proprietatea ta (adica nu ai facut pe hotar), deci practic vecinul care vine sa construiasca are din start 15-20cm latime castigati.

Edited by TheWarrior, 31 May 2017 - 12:22.


#107
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View PostTheWarrior, on 31 mai 2017 - 12:22, said:

Tu ai facut gardul pe proprietatea ta (adica nu ai facut pe hotar), deci practic vecinul care vine sa construiasca are din start 15-20cm latime castigati.
Corect...eu am pierdut grosimea gardului...si chiar am masurat de 4 ori (cate 100 lei bucata masuratoarea)

#108
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postriso, on 31 mai 2017 - 10:17, said:

2m....circa....parca 1,87 ...dar nu mai siu daca din stalp sau din gard....in fine...ajunge
De la Andrei ! (asa se numea tipul) Daca vrei contact , iti trimit PM

in ce zona e? ma intereseaza doar 14ml.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate