Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Indrumare casa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postandreilesan, on 17 mai 2016 - 12:23, said:

Cand afirmi ca ""nu e gresit'" o faci in ce calitate? Esti proiectant sau pur si simplu ne dam cu parerea ca doar e un forum public?Posted Image
Inainte sa apara termopanul cu 3 foi de geam au fost cele cu 2 foi de geam.
Toti proiectantii stabileau ca ferestrele au 2 foi de geam, argon, etc.

Intre timp au aparut termopanele cu 3 foi de geam.......dar conditiile meteo nu sau schimbat.
Acum ce sa intelegem, ca e gresit sa stabilesti in proiect cu 2 foi de geam cand intre timp au aparut cu 3 foi.

Daca e sa ne dam destepti, hai sa ii facem omului niste calcule, din care sa rezulte cat plateste pe an in plus daca foloseste 2 foi de geam vs. 3 foi de geam.
Locatia se cunoaste: Craiova/DJ.

#56
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,186
  • Înscris: 23.02.2007

View PostTheWarrior, on 17 mai 2016 - 13:00, said:

.....dar conditiile meteo nu sau schimbat.
Dar s-au scumpit resursele (si se vor mai scumpi) si se estimeaza ca folosim (irosim) prea multe. Asta de ce nu o iei in calcul?

#57
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Da domnule, in vest au aparut de mult casele pasive, dar noi vorbim aici de o casuta (doar parter) in Romania care trebuie sa se incadreze intr-un buget f. limitat.
Acum ar trebui sa mai vina cineva cu o propunere de pompa de caldura si solutia ar fi completa.

#58
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,186
  • Înscris: 23.02.2007
Pana la case pasive mai e cale foarte lunga, nu acolo voiam sa bat cu postul meu :) Iar pana la pompe de caldura... se pot gasi solutii mai accesibile, functie  de ce resurse sunt in zona respectiva. Inteleg foarte bine ca bugetul este limitat, trec chiar prin asa ceva :)
Ideea principiala ar fi sa nu se ajunga la disconfort termic, financiar dintr-o apucatura nerumegata corespunzator: vreau sa ma mut la casa! (dar nu prea am destui bani... ca sa platesc gaze 2000 de lei / luna)

#59
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Ma ofer eu sa vin cu propunerea asta....
M-am tot gandit la solutia asta. Poate daca reusesc sa ma incadrez in bugetul propus, si voi avea noroc sa fiu sanatos si sa am putere de munca ...... (imi place sa visez, dar poate "legea atractiei universale" chiar functioneaza, de-aia am scris aici, poate castig  vreunguvernul la loteria bonurilor mai consistent, si ar fi culmea sa castig fix cu bonul de la polistirenul de 5cm)

Are dreptate bobitza ca se consuma (irosesc) foarte multe resurse. Evident ca discutia e foarte ampla. Resurse se consuma si cand se fabrica polistirenul, evident si cand voi incalzi eu.
Dar nu se rezuma numai aici.
Poti face casa nu numai pasiva ...ci chiar "net positive" care sa creeze resurse, dar trebuie sa fii atent la tot impactul pe care il are, iar LOCATIA e foarte importanta
O casa pasiva , pusa zolata in mijlocul unui deal, in mijlocul naturii face destula risipa (mare pare din cele prezentate ca si case pasive au problema asta)
De exemplu poate avea influienta negativa asupra mini-ecosistemului de acolo. Plus ca pentru a ajunge la ea, se vor consuma resurse si crea destul CO2. Daca o familie alege sa locuiasca izolat trebuie automat autoturisme.
Si trebuie sa locuiesti izolat , pentru ca altfel vei avea umbra vecinilor, si nu vor functiona panourile solare.

Pe de alta parte, si "resursele" trebuie consumate, dar sper sa ma fac bine inteles.
Suntem o societate de consum, trebuie sa consumam....pentru ca toti vrem sa producem, ca sa fim platiti,
"Resursele" pot fi provenite si din surse regenerabile....ca de exemplu panouri fotovoltaice, eoliene, surse geotermale, mareee....etc Ma refer aici la energie electrica. si la energie in general.
Aceste domenii creeaza multe locuri de munca. Inclusiv la noi in tara...
Daca de maine nu mai consumam, ajungem la colaps.
Tocmai genul acesta de soc a inghenunchiat Venezuela in ultima vreme....ieftinnirea prea mare a petrolului.....etc
Treptat trebuie facuta orice schimbare.

Dar nici ca la noi, cand "casa verde" este inca pe "linie rosie" . Ar putea guvernul sa bage un 9% TVA la materiale termoizolante, ca un fel de strategie nationala....
In fine......back to work

#60
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Nu s-a mai intamplat nimic cu casa?

#61
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Cu parare de rau va spun ca : am facut casa...si nu prea am facut poze.
Am cateva poze pe care le-am salvat din mesajele primite pe telefon , prin diverse metode.

Am reusit sa o acopar , relativ (pentru ca mai trebuie sa vina ceva invelitoare pentru partile care ies de sub "pante"), gipscarton pus la interior.
Si ma opresc aici cu constructia, in sensul ca poate fac bordura la gard, pentru a putea nivela, si gata pentru anul acesta.

Revin ceva mai tarziu, cu mai multe detalii

Ca sa fac un rezumat
-casa structura lemn , cu pereti exteriori formati din  polistiren 10cm , OSB 15mm, dulapi 150x50 si Grinzi 150x150, vata bazaltica 15cm (10 +5), OSB 8mm , folie bariera vapori, gipscarton
Pereti nteriori OSB 8mm, dulapi 100x50 , vata bazaltica 10 cm, Osb 8mm (evident + gipscarton.
"Planseu" izolat cu 20cm de vata bazaltica
Invelitoare tabla "click" , tocarie Salamander, cu geam tripan, argon, Low-E, bagheta calda (erau la "oferta" , chipurile)

Attached Files


Edited by riso, 27 July 2016 - 15:21.


#62
Tcat

Tcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2008
Imi place mult tabla folosita si tamplaria, a propos, tabla e mai scumpa decat altele, ce imita tigla ? Arata bine, ne poti divulga un cost in faza asta si cati m2 utili ? Spor in continuare !

#63
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cred ca l-a costatg mai mult ca o casa din caramida, dar are castigul izolatiei suplimentare. In schimb, daca vrea sa o vanda, va lua mult mai putin decat a bagat in ea. Iar peste ceva vreme, nu stim cum se va comporta acel lemn.
Incearac sa suplimentezi termoizolatia la mansarda/planseu. Ai 25 pe pereti si 20 la acoperis. As fi pus invers.

#64
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postriso, on 12 noiembrie 2015 - 18:09, said:

Revin dupa o mare pauza, de munca , cheltuieli, incasari, diverse.
Planul a cam stagnat dar in ultima vreme am revenit la "vis". Nu de altceva dar anul care vine "mizez" pe o reducere de 5% (tva scazut- multumim "Fonta"!)
Dobanzile la credite sunt deocamdata mici, deci, cam e timpul

In urma luuungilor discutii care, dpmdv , nu s-au terminat, am ajuns la un plan de constructie asemanator cu acesta (este doar parterul de
la o casa cu mansarda)
Attachment Plan parter.JPG
Avand in vedere ca sunt doua dormitoare, eu as renunta la zidul din stanga holului ( eventual lasand un stalp si o grinda) si as schimba intre ele baia cu dormitorul.
Nu de alta dar daca  vrei sa tragi o basina ar fi indicat sa fii ceva mai departe de living... Posted Image
...sa nu se cutremure musafirii Posted Image

#65
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postbicosu, on 21 august 2016 - 11:38, said:

Cred ca l-a costatg mai mult ca o casa din caramida, dar are castigul izolatiei suplimentare. In schimb, daca vrea sa o vanda, va lua mult mai putin decat a bagat in ea. Iar peste ceva vreme, nu stim cum se va comporta acel lemn.
Incearac sa suplimentezi termoizolatia la mansarda/planseu. Ai 25 pe pereti si 20 la acoperis. As fi pus invers.

Si eu cred ca m-a costat mai mult ca una de caramida . Nu stiu ce sa zic , daca e bine sau rau(ca si pret) , dar asta e situatia actuala
Avem asa: 36450 euro pana in stadiul actual (voi reveni cu ceva poze ca sa fie mai clar) , cu canalizarea functionala (e prima oara cand  imi e drag ca miroase a canalizare in casa) , cu bransament CEZ platit (aproape 1800e platiti inca din aprilie) si inca nebransat ....si apa , cu proiect / autorizatii platite, cu toate cheltuielile (inclusiv benzina de la generator + costul lui efectiv, + repararea lui ca s-a si stricat) , cu scule cumparate (bormasini , flex, circular , slefuitor ), transport materiale, bere + alte "protocoale".
De vandut si scos banii nici nu ma gandesc (altfel construiam diferit).
Izolatia planseu cred ca o voi suplimenta, dar in momentul cand ma voi ocupa de partea de sus , din pod, care este ENORM si mor de drag ca am unde sa-mi fac de cap. Si se poate suplimenta usor pentru ca planseul are 30 cm (poveste lunga cu cei 30 cm), dar acum altele sunt prioritatile. "Podeaua" planseului este din placi OSB de 22 mm , ce se pot demonta , deocamdata. Astereala este din OSB de 15mm.
Tabla este "prefaltuita - click"  de la Viking (sper sa nu se considere reclama, mai ales ca am ceva de reprosat si anume faptul ca daca este extrem de "pretentioasa" la suportul de montaj , si orice denivelare se vede - daca stai sa cauti defectele)
Tigla metalica, fiind ambutisata, e ceva mai rigida, si avand "onduleurile" , nu iti sar in ochi defectele (la mine e vorba de cativa milimetrii )


@ Stokkton - planul nu este acela, este acesta :

Attached Files



#66
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Foto mai recente.
Azi, ca tot e aniversarea mea, am primit cel mai bun cadou ever, si anume APA .In sfarsit nu mai car cu butoaiele de acasa apa, mai ales ca mai am doar unul, restul fiind insusite de "conationali " .

Attached Files



#67
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
arata frumos, chiar imi place planul :)

bransamentul la apa cat a fost ?

imi place casa ca e facuta pe structura de lemn, toata lumea blameaza astfel de structuri, dar americanii au aproximativ TOTI casele pe "two-by-four" cum zic ei :)

zicea colegul mai sus ca iesea mai ieftina pe caramida ? eu nu cred

#68
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Tubaisics mai exact. Structura casei se face pe 2x6. Doar zidurile interioare load bearing sau nu se fac pe 2x4.
Casele de lemn aduc avantajul unor ziduri mai subțiri (dar nu cu mult), fundații mai mici, ridicare mai rapida.
Dar ai alte neajunsuri: îți trebuie material lemnos de calitate, ai limitări la șarpante, durata de viata mai scăzută (totuși putem aveam 100+ ani)

Dacă te duce la același preț casa de cărămidă ca cea de lemn... în a mea opinie spun sa mergi pe cărămidă All the way.

Americanii au ei case de lemn și si'ar dori sa cărămidă, da nu e dineros. O casa d lemn ajunge l sarpanta în 3 zile, una de cărămidă durează săptămâni. Forță de muncă costa acolo. Constructorul face cu aceeași echipa 12 case de lemn în timpul necesar pentru ridice 2 de cărămidă (c le faci în paralel sa eviți timpii morți la turnari)


Eu am luat în calcul sa fac mansarda din lemn. Cu lemn de calitate, uscat cum trebuie, ma costa de 2 ori mai mult decât zidaria.

#69
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
la mansarda din lemn ma gandesc si eu :)

ca si initiatorul, nu vreau sa depasesc 80-90mp cu toata casa, asta inseamna dormitoare de 3.5m pe 3.5m ceea ce pentru mine e ok, ajunge de un pat mare, dulapuri tip ancadrament, si un mic birou



#70
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
@ argentum : se fac si de 2x4 . Dar nu cred ca mai conteaza . Discutia structura lemn vs zidarie va continua mult si bine (ca si benzina vs diesel).
Noi am incercat de lemn si doat timpul va spune. Pana acum nu pot spune ca sunt multumit pentru ca inca nu locuiesc in ea.
@ alios24 : Iti recomand sa iti pui pe foaie ce iti doresti , si cat ai nevoie in plus fata de ce ai acum, si eventual sa vezi deja facute la dimensiunile dorite. Sa nu ti se para mai mici , sau mai stiu eu cum.
3,5 x3,5 e ok. Din planul pe care l-ai aratat apar 4 dormitoare. Iti trebuie asa multe? Noi am vrut doar 2 , iar daca vom mai avea nevoie, facem sus inca 1-2-3 dar nu cred ca va fi cazul. Oricum...scara permanenta voi face
pentru ca podul va fi spatiu de depozitare , si nu vreau sa ma chinui cu cutiile in brate pe o scara d-aia retractabila. Inca ma mai gandesc cum sa fac sa si izolez acest acces. Ma mai gandesc.

#71
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
ehh eu fac casa impreuna cu socrii, ei vin cu mare parte din suma, cel putin pentru a ridica casa la rosu, ulterior o terminam vanzand apartamentul meu

si deci jos am nevoie de 2 dormitoare, dar uitandu-ma acum pe planuri, imi mai trebuie o baie jos Posted Image

aici in zona bucovinei se fac case mari... si nu inteleg de ce... ca stau multe goale, ca si initiatorul sunt adeptul spatiului optim, prefer sa construiesc pe langa casa ceva, ca doar nu stau toata ziua in casa... asa de ce sa ma mai mut din confortul unui apartament ? in 3 ani termin rata si el al meu, l-am facut bec cand m-am mutat in el, tot in ideea ca sa-mi ramana.. ca ulterior sa ma gandesc ca nu vreau sa mor de plictiseala la bloc

Edited by alios24, 25 August 2016 - 10:22.


#72
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postalios24, on 25 august 2016 - 10:17, said:

ehh eu fac casa impreuna cu socrii, ei vin cu mare parte din suma, cel putin pentru a ridica casa la rosu, ulterior o terminam vanzand apartamentul meu

si deci jos am nevoie de 2 dormitoare, dar uitandu-ma acum pe planuri, imi mai trebuie o baie jos Posted Image
Iti trebuie si un minim spatiu de depozitare, oamenii in varsta sunt semi-hoarderi... Nu o zic cu rautate, nici mama nu renunta la tot felul de bulendre din anii 90...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate