Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

I&T Residence - Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu pot doar sa iti dau cateva sfaturi daca te decizi totusi sa cumperi un apartament (chiar daca ti se pare ieftin 31000 eur, eu ii consider ca fiind o suma deloc semnificativa):
- cere actele constructiei: CF pe teren, CF pe bloc, CF pe apartament - vezi sa nu fie ipotecate
- cauta un inginer constructor / expert tehnic / responsabil tehnic / diriginte de santier / o persoana din domeniul constructiilor care sa iti dea o parere obiectiva in legatura cu calitatea constructiei (nu dupa ce te muti sa te trezesti ca iti crapa tavanul, iti apare mucegai pe un perete sau baiuri mai mari de atat)

#20
marinela1956

marinela1956

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2015
Buna ziua,
Din pacate fara sa ne informam, am facut si noi un antecontract de v/c, in luna oct. pentru faimoasele apartamente de 48 mp. finisate la 31000 eur, din blocul de pe Fabricii 65-67. La sfatul unei cunostinte, avocat, ne-am informat despre persoana care construieste si am aflat, mai multe informatii foarte ingrijoratoare, cit si articole in presa, inca din 2011. A construit si vindut mai intii pe doua firme, incepind cu an 2010, cele doua blocuri din str.Mico Emre, care nu le-a terminat, oamenii nu au primit apartamente si acte pe ele, acuma construieste pe persoana fizica, in baza unui contract de asociere cu o firma care detine terenul si blocul de pe str. fabricii. Asa cum au scris si alte persoane de pe acest forum ia banii la oameni de buna credinta, stabileste prin antecontract termene de predare in 3-4 saptamiini, dar nu le mai termina, si nici banii nu-i mai poti recupera. Doresc sa iau legatura cu persoane in aceasta situatie, sa gasim o cale legala prin Camera notarilor(sa nu i se mai legalizeze antecontracte, existind aceste antecedente) sau altceva, incit alte persoane sa nu mai ajunga in situatia noastra: si fara bani si fara apartament. Am inteles ca a avut si procese intentate in acest sens.

#21
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 15.07.2007
Din cate am vazut unul dintre cele 2 blocuri de pe Fabricii a avansat destul de mult in ultima vreme:) Inseamna ca ii un lucru bun si in a cumpara cu bani din banca, nu poti sa fii prostit  Posted Image

#22
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oooo, are CF? Stai pana vezi CF-ul ... nu te entuziasma degeaba. Eu chiar imi doresc sa construiasca tot ce a promis si oamenii sa nu mai stea prin chirii sau in conditii de nedescris (cum stau cei din blocurile din Zorilor, pe care le tot construieste de atata vreme). Insa nu stiu cand si daca va reusi sa termine.

#23
Adriann93

Adriann93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2015
Salut, stie cineva daca blocul de pe Fabricii are autorizatie de la primarie?

#24
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, blocul are autorizatie pe firma Sturz Construct obtinuta in 2009 si prelungita in 2012. Probabil expira si prelungirea in curand ...

#25
mazsi

mazsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.01.2012
Salutare ! ce ati mai auzit de blocurile alea din marasti care sunt dupa pod ?  cine este constructorul ?  au  CF ?
http://www.imobiliar...O?lista=4379417
la ce pret au  ma gandesc ca si astea sunt  cu povesti cu pesti , avand in vedere ca am mai vizitat un bloc  la ira  unde cer contructorii de la 1200 pana la 1400 E pe mp^2.
ceva pareri ? sunt in cautarea unui  de apartament

#26
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmazsi, on 18 februarie 2016 - 00:02, said:

Salutare ! ce ati mai auzit de blocurile alea din marasti care sunt dupa pod ?  cine este constructorul ?  au  CF ?
http://www.imobiliar...O?lista=4379417
la ce pret au  ma gandesc ca si astea sunt  cu povesti cu pesti , avand in vedere ca am mai vizitat un bloc  la ira  unde cer contructorii de la 1200 pana la 1400 E pe mp^2.
ceva pareri ? sunt in cautarea unui  de apartament

nu iti recomand sa cumperi e Fabricii! Tipul ala vrea doar sa dea tepe si asa face de ani de zile
vorbesti de blocul de langa Baumax? ala ii construit de ACI Cluj, nu poti compara o firma ca ACI cu pustiul asta care umbla doar sa dea tepe

eu zic sa mai astepti si eu vreau sa cumpar un ap in Cluj dar momentan preturile is foarte mari, eu unul is sigur ca o sa scada
daca chiar ti urgent sa cumperi am vazut ceva zilele astea la 850e/mp undeva la capatul marastiului inceput de someseni, nu m-am prea interesat care ii treaba acolo ca nu imi place zona dar daca te intereseaza iti pot trimite linkul

#27
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si cam aici a ajuns povestea:
http://www.clujust.r...loc-de-8-etaje/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate