Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tolura la tineri (hipertensiune si tahicardie)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ai încercat să-ţi iei tensiunea şi acasă? Sunt unii mai emotivi care au HTA doar în cabinetul medicului (aşa-zisa "HTA de halat alb")
Trecând peste asta şi considerând că ai într-adevăr HTA gr 2, paşii corecţi ar fi următorii:
1. căutarea unei etiologii (la tineri, HTA e mai frecvent secundară, nu esenţială)
2. cuantificarea factorilor de risc cardio-vasculari (vârstă, sex, antecedente, fumat, alimentaţie, sedentarism, obezitate. colesterol, sindrom metabolic)
3. analize pentru a determina dacă HTA a afectat anumite organe
4. dacă valorile TA sunt sub 180/110 (adică în caz de HTA gr 1 şi 2) , nu există afectarea organelor ţintă,  nu sunt prezenţi 3 factori de risc cardio-vascular, pacientul nu are diabet sau sindrom metabolic, se începe cu regim igieno-dietetic:
- normalizarea greutăţii
- activitate fizică regulată
- limitarea consumului de cafea, alcool, sare, grăsimi
- renunţare la fumat

5. Dacă după 3-6 luni de regim HTA persistă, se trece la tratament medicamentos

Dacă medicul a urmat paşii ăştia şi ţi-a prescris un medicament, înseamnă că te încadrezi în una din categoriile cărora li se indică tratament medicamentos din start (vezi punctul 4)

#20
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Tolura :
Dupa cite vad este un medicament dat in caz de hipertensiune si tahicardie - daca gresesc rog sa fiu corectat .
Medicul a prescurtat diagnosticul dind denumirea medicamentului ?

#21
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Da, Tolura este un medicament prescris în caz de hipertensiune.

 xilo, on 08 aprilie 2015 - 19:03, said:

Medicul a prescurtat diagnosticul dind denumirea medicamentului ?

Nu-nţeleg ce legătură este între prescurtarea unui diagnostic şi denumirea unui medicament...

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Bondan91, on 08 aprilie 2015 - 09:35, said:

Din punctul meu de vedere o rezolvare pe moment ca sa nu apara unele evenimente nedorite, ar fi bine sa abordezi medicamentatia dar in acest timp sa iti reglezi modul de viata.
Asta ar insemna sa faci sport, sa mananci regulat, cat mai multe fructe si legume, fara prea multe grasimi (mai ales cele saturate), fara dulciuri si zaharuri rafinate cat si consumul de sare trebuie sa fie diminuat (7 g/ pe zi, ideal ar fi 5g dar este destul de greu).
Sarea sa nu mai introduca deloc in mancare pentru ca toate mancaturile au deja multa sare si cele 5 grame le ia de acolo.
Eu nu am probleme de sanatate si tot am renuntat la grasimi,prajeli,sare,zahar(aici recunosc mai mananc cate o prajitura,dar ma abtin cat pot de mult).

 regali, on 08 aprilie 2015 - 10:03, said:

Totusi sa inteleg ca... sa ma mutilez cu Tolura si sa devina una cu mine for ever? sau sa o ignor si sa ma apuc de sport, sa la sarea deastea?
Pana se regleaza organismul nu trebuie renuntat inca la medicament,dupa 1-2 ani de alimentatie sanatoasa si sport daca vrei,poti sa-i spui doctorului ca vrei sa renunti si sa te ajute el cu dozele.
Bafta.
ps:inca un sfat vital,tu in situatia ta nu o lua tare cu sportu,incepe incet si nu te ridica la nivel avansat,un nivel mediu e super pentru ce iti trebuie tie.

Edited by I2O, 08 April 2015 - 20:04.


#23
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Abbiex, on 08 aprilie 2015 - 19:31, said:

Nu-nţeleg ce legătură este între prescurtarea unui diagnostic şi denumirea unui medicament...
Nici eu deaia am intrebat ;
citeste titlul topicului , in paranteza este trecuta "traducerea" si cind colo noi vorbim despre un medicament . Chiar asa nevoie mare e sa inlocuim un diagnostic , orice numai sa sune sf-istic , iar medicii la denumiri sunt No 1., la scris ii depaseste pe azteci Posted Image

#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Dupa cate mai tin eu minte, tolura nu ar fi atat de eficient in tahicardie.
Eu n-as lua tolura decat daca dupa 2-3 luni de dieta si activitate sportiva rezonabila(ca frecventa si durata) n-am scazut sub 14.

Edited by oaspetele, 09 April 2015 - 20:09.


#25
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Eu trebuie sa-mi revin putin: citesc cu mirare ca 150 / 100 sau, mai bine, 180 / 110 mm. Hg. sunt valori de tensiune... hmmm, care nu pun mari probleme... in tineretea mea, o diastolica de peste 95 mm. Hg. te ducea direct in stadiul III din IV de hipertensiune. Ce-i drept, s-au mai actualizat clasificarile. :-) Avand in vedere si varsta, @initiator, medicatia e tot atat de necesara pana la nornalizarea TA ca si schimbarea stilului de viata si a alimentatiei.

#26
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Scorpionul_Lenes, on 26 august 2015 - 19:19, said:

Eu trebuie sa-mi revin putin: citesc cu mirare ca 150 / 100 sau, mai bine, 180 / 110 mm. Hg. sunt valori de tensiune... hmmm, care nu pun mari probleme... in tineretea mea, o diastolica de peste 95 mm. Hg. te ducea direct in stadiul III din IV de hipertensiune. Ce-i drept, s-au mai actualizat clasificarile. :-) Avand in vedere si varsta, @initiator, medicatia e tot atat de necesara pana la nornalizarea TA ca si schimbarea stilului de viata si a alimentatiei.

De asemenea, initializarea tratamentului apartine medicului curant, dar in monotratament e greu de crezut ca se va obtine "obiectivul" de scadere TA sub 140 / 85, poate o combinatie fixa (gen Noliprel sau Eneas) ar putea fi mai utila - de asemenea, la puls 120 cred ca un beta - blocant si-ar dovedi utilitatea - pentru tineri, nebivololum pare preferat, nu pot sa-ti spun acum de ce... :-). Bine ai face sa mai obtii o a doua parere de la un cardiolog.

Edited by Scorpionul_Lenes, 26 August 2015 - 20:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate