Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Casa parter 112 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Sub placa am folie si polistiren extrudat de 5.

Sub zidarie am val de carton bitumat izobit.

#56
coadamihaita

coadamihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
Cum mai stai cu constructia?
Nu ai mai postat de ceva vreme si presupun ca inaintezi  :) .
Dar mai bine zine tu .

#57
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Se cofreaza centura de deasupra parterului si grinzile.

Merge mai greu acum (ne-a incurcat si vremea vreo 2 zile) dar sper ca pana la sfarsitul lunii sa incepem acoperisul.

Tot pana atunci cred ca va fi gata si centura de la gard, care va fi in final din lemn.

#58
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Am ajuns la stadiul de rosu.

Cheltuieli totale 34.000

Asta include tot ce am facut: defrisat, curatat, sapaturi, fundatie, zidarie, pod lemn, baraca, si centura gard cu tevi si plasa sudata cu plasa de umbrire,paza.

Attached Files



#59
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
34.000 impartititi cam asa:
  • Teren 13200 eur + 1500 ron acte vanzare cumparare
  • Proiect si autorizatii 440 euro
  • Materiale constructii rosu 13600 euro
  • Manopera 6000 euro


#60
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Acoperis:

10000 ron - tabla si accesorii
2500 ron - 2 geamuri mansarda 66x118 de la Fakro
1300 - polistiren extrudat 2 cm (peste folie, intre sipci am placat cu polistiren de 2 cm)
1050 - sipca
2000 - manopera

Total 16.850 Ron

Attached Files


Edited by cipin85, 06 October 2015 - 12:28.


#61
coadamihaita

coadamihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
Pauza de buget? Sau ai trecut la finisaje/?

Edited by coadamihaita, 17 October 2015 - 13:43.


#62
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postcoadamihaita, on 17 octombrie 2015 - 13:31, said:

Pauza de buget? Sau ai trecut la finisaje/?

Astept geamurile sapt viitoare:

9600 ron profil Salamander culoare nuc, tripan, etc etc.

Astept intre timp si Electrica - aici nu mai depinde de mine. Am depus dosarul, mi-au facut o vizita..mai dureaza si aici vreo cateva saptamani.

#63
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
In ce stadiu al constructiei te-au gasit sarbatorile? Ai ramas "dator" cu explicatia placii Posted Image ..cum ai realizat-o? si inca o curiozitate, ce inaltime ai max la acoperis (  o eventuala mansarda de care vorbeai ) ?

#64
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postgabitzu_yo89, on 27 decembrie 2015 - 20:50, said:

In ce stadiu al constructiei te-au gasit sarbatorile? Ai ramas "dator" cu explicatia placii Posted Image ..cum ai realizat-o? si inca o curiozitate, ce inaltime ai max la acoperis (  o eventuala mansarda de care vorbeai ) ?

Nu mai stiu ce voiai sa stii despre fundatie.

Am atasat o imagine cu podul meu.

In momentul de fata, astept sa termin cu Electrica. Din pacate un animal de om de la firma care mi-a facut dosarul la Electrica ma intarzie cu lucrarea. Zilele astea sun si ma interesez daca pot sa renunt la el.

Apoi sambata vreau sa pun OSB pe pod. Pe mijloc va fi de 22 mm si in laterale (acolo va fi doar spatiu de depozitat lucruri) va fi OSB de 15mm.

Acum doar strang banuti, ca in primavara sa pot termina electricul, sa forez put, sa tencuiesc casa si apoi sa vad cu fosa, instalatie sanitara, centura casei, etc.

Attached Files



#65
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca  ai platit deja bani la enel si ai anutat ca faci lucrarea respectiva cu acea firma va trebui sa te ti de ei in principiu, urata faza asta, si pe mine ma dus vreo 2 saptamani cu zaharelul firma, dar a facut omu cu nervi 2-3 telefoane zilnice , pana i-am zis ca ii duc eu excavator daca oameni lui nu vor sa sape un sant, m-au mai tinut aia de la enel vreo 3 saptamani ca asa e musai cica, firma in momentul in care a executat lucrarea ma anuntat  elegant ca nu mai au nici o treaba cu mine  (chiar daca initial discutasem cu ei sa imi realizeze si instalatile interioare)

#66
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcipin85, on 13 ianuarie 2016 - 22:23, said:

Am atasat o imagine cu podul meu.
Poti sa-mi spui te rog ce panta ai la acoperis si ce dimensiuni are podul (latime, lungime)?
Multumesc.

#67
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postkolfleading, on 14 ianuarie 2016 - 10:20, said:

Poti sa-mi spui te rog ce panta ai la acoperis si ce dimensiuni are podul (latime, lungime)?
Multumesc.

Cam asa arata in proiect.

Attached Files



#68
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcipin85, on 14 ianuarie 2016 - 23:11, said:

Cam asa arata in proiect.
Se pare ca l-ai facut mai inalt ca in proiect. Cam cu 1m.

#69
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postxjl, on 15 ianuarie 2016 - 08:50, said:

Se pare ca l-ai facut mai inalt ca in proiect. Cam cu 1m.

Nu am idee. Am avut un constructor in care am avut incredere 100%. Sunt chiar multumit de cum a iesit podul. Pe mijoc sunt 4x14 metri. Ajung de 2 camere si o baie mica. Dar asta intr-un viitor indepartat.

Au facut si lucrarea pt electricitate cei de la firma Vineri, iar Luni - Marti se va depune documentatia (dosar utilizare cred) la Electrica.

Cam asa arata. Nu a trebuit un nou stalp deci sunt multumit de costuri. 1800-1900 ron pana acum.

Attached Files



#70
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
@moderatori..
topicul asta trebuie mutat pe aria jurnalul casei

chiar daca nu e stufos sunt info utile pentru cine vrea sa inceapa constructia unei case..Posted Image

felicitari initiatorului pentru tot ce a realizat!Posted Image

#71
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcipin85, on 16 ianuarie 2016 - 18:19, said:

Nu am idee. Am avut un constructor in care am avut incredere 100%. Sunt chiar multumit de cum a iesit podul. Pe mijoc sunt 4x14 metri. Ajung de 2 camere si o baie mica. Dar asta intr-un viitor indepartat.

Au facut si lucrarea pt electricitate cei de la firma Vineri, iar Luni - Marti se va depune documentatia (dosar utilizare cred) la Electrica.

Cam asa arata. Nu a trebuit un nou stalp deci sunt multumit de costuri. 1800-1900 ron pana acum.

Poate ca nu cu 1m, dar oricum este cel putin 0.5m in plus la inaltime. Coroborat cu existenta unei scari de acces catre acea zona, daca cumva ai autorizat casa ca fiind parter, s-ar putea sa ai unele probleme la receptie. Gandeste-te ca in proiect, acela este chiar un pod (inaltimea libera conform proiect nu este mai mare de 1.9-2m) iar in realitate tu ai obtinut o mansarda in toata regula.
Din punct de vedere legal nu conteaza daca tu finisezi acel spatiu sau nu in acest moment. La fel ca si in cazul in care daca ai etaj dar alegi sa nu-l finisezi, nu inseamna ca nu se considera suprafata construita si deci impozitabila.

Edited by the_lion, 20 January 2016 - 15:51.


#72
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postthe_lion, on 20 ianuarie 2016 - 15:42, said:

Poate ca nu cu 1m, dar oricum este cel putin 0.5m in plus la inaltime. Coroborat cu existenta unei scari de acces catre acea zona, daca cumva ai autorizat casa ca fiind parter, s-ar putea sa ai unele probleme la receptie. Gandeste-te ca in proiect, acela este chiar un pod (inaltimea libera conform proiect nu este mai mare de 1.9-2m) iar in realitate tu ai obtinut o mansarda in toata regula.
Din punct de vedere legal nu conteaza daca tu finisezi acel spatiu sau nu in acest moment. La fel ca si in cazul in care daca ai etaj dar alegi sa nu-l finisezi, nu inseamna ca nu se considera suprafata construita si deci impozitabila.

Am sa vad in momentul acela cu receptia.

Mai am o usa la bucatarie spre curte care nu apare in proiect, dar asta se rezolva.

Chiar nu imi fac probleme in acest sens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate