Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Casa parter 112 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
adica structura in cadre. asta iti va mari costurile din cauza fierului si betonului in plus, fata de o structura portanta.
nu m-as mira daca vei avea in structura placa de beton armat peste parter, chiar daca nu ai mansarda sau etaj.

#20
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postbobitzaaa, on 06 aprilie 2015 - 20:36, said:

adica structura in cadre. asta iti va mari costurile din cauza fierului si betonului in plus, fata de o structura portanta.
nu m-as mira daca vei avea in structura placa de beton armat peste parter, chiar daca nu ai mansarda sau etaj.
Obligatoriu.

#21
coadamihaita

coadamihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
Interbarea ta e inca fara raspuns. Cauza?
   Sa incercam sa dam un raspuns cat mai aproape de adevar ne trebuie un plan cat mai detaliat.
Insa pe baza a putinelor informatii am facut cateva calcule :
  Luand in considerare o fundatie de 1.1 m adancime x50  , centuri de 30x30 , stalpi ( 12 stalpi) de 30x30x h280 sio pardoseala groasa de 10cm  a rezultat 62,5 mc de beton din care se scade volumul fierului. un pret al betonului ar fi 10625 RON .
  La zidarie am facut doua calcule pentru a vedea diferenta dintre bca si bloc ceramic  ( am  ales cemacon )
zidarie exterioara BCA = 28.5mc => 5985 RON
interioara BCA = 17 mc => 3570 Ron ( am calculat zidurile interioare cu grosimea data de tine , 30 cm )
Zidarie exterioara Caramida =28.5 mc => 6555 RON
interioara Caramida= 17mc => 3910 Ron
Aici am tinut cont de scaderea golurilor si de scaderea rosturilor .
Oricum ar fi bine sa revii cu mai multe amanunte.

Edited by coadamihaita, 08 April 2015 - 18:38.


#22
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Dupa Paste voi merge la arhitect si atunci voi reveni cu detalii.

Cam din experienta voastra, un proiect complet pentru o casa relativ simpla de maxim 115 mp cat poate sa coste?

Gasisem o oferta de primavara 1000 ron pt maxim 120mp.

#23
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcipin85, on 08 aprilie 2015 - 22:49, said:

Dupa Paste voi merge la arhitect si atunci voi reveni cu detalii.

Cam din experienta voastra, un proiect complet pentru o casa relativ simpla de maxim 115 mp cat poate sa coste?

Gasisem o oferta de primavara 1000 ron pt maxim 120mp.
Pentru 1000 ron probabil iti face doar proiectul DTAC. Pentru proiectul complet (DDE) sigur este mai mult, cred ca undeva la 800-1000 euro.

#24
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postxjl, on 09 aprilie 2015 - 06:21, said:


Pentru 1000 ron probabil iti face doar proiectul DTAC. Pentru proiectul complet (DDE) sigur este mai mult, cred ca undeva la 800-1000 euro.

Am vb cu un proiectant. Nu voi face decat proiectul DTAC. Sunt constructori (mi-a si recomandat cativa) care se descurca si fara.

#25
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
dar tu, te descurci fara?

#26
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postbobitzaaa, on 12 aprilie 2015 - 19:26, said:

dar tu, te descurci fara?

Fac tot posibilul :)

#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Romanul e invatat pe saracie din mosi stramosi, traiesc inca 2-3 generatii in apartamente de bloc, dar totusi mie mi se pare o mare prostie sa ai 540 mp de teren si sa faci casa cu 3 camere. Casa nu o faci pentru ce planuri ai tu acum cu viitoarea sotie ci pentru viitor. Daca ai destula minte mai pune o camera ca in cel mai rau caz tii niste cutii in ea si fa minimum de casa nu apartament pe pamant.
P.S. Daca prin abusrd vei vre vreo data sa vinzi casa asta. Crezi ca vei atrage la Vanatori intr-un fel de apartament cu 3 camere si curte prea multi cumparatori cand tot satul ala e plin de vile si vilute?

Edited by filipxxx, 13 April 2015 - 21:41.


#28
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postfilipxxx, on 13 aprilie 2015 - 21:40, said:

Romanul e invatat pe saracie din mosi stramosi, traiesc inca 2-3 generatii in apartamente de bloc, dar totusi mie mi se pare o mare prostie sa ai 540 mp de teren si sa faci casa cu 3 camere. Casa nu o faci pentru ce planuri ai tu acum cu viitoarea sotie ci pentru viitor. Daca ai destula minte mai pune o camera ca in cel mai rau caz tii niste cutii in ea si fa minimum de casa nu apartament pe pamant.
P.S. Daca prin abusrd vei vre vreo data sa vinzi casa asta. Crezi ca vei atrage la Vanatori intr-un fel de apartament cu 3 camere si curte prea multi cumparatori cand tot satul ala e plin de vile si vilute?

Casa cu 3 camere si 90 mp utili se poate transforma foarte usor in 130-140 mp utili daca amenajezi mansarda pe viitor (deasupra parterului ma voi inalta cu inca vreo 50 cm si apoi vine acoperisul).

Prefer sa incep dar mai mult imi doresc sa pot sa si termin, asa ca ma incadrez in bugetul meu.

Cat despre faptul ca va fi apartament la curte, chiar asta imi doresc. Ceva sa pot intretine, la curte. La apartament daca ai 90 mp utili esti mega-boier, la curte deodata nu e suficient. In conditiile in care pe viitor poti sa iti faci foisor, garaj, cat spatiu iti trebuie?! 90 mp utili parter plus 40 mp minim in mansarda, poate si foisor cu beci in curte si deja e mai mult decat am nevoie.

Da, sunt multe vile si vilute aici in zona, dar 70% stau neterminate de ani, tocmai pentru ca pleaca de la apartament cu 2/3 camere si fac case de minim 200 mp. Fiecare sa fie sanatos. Cine are intradevar bani, face vila, cine nu, isi face o casa. Si mai e categoria meltean : iti faci viloi si nu-l termini decat la pensie.

Edited by cipin85, 13 April 2015 - 22:44.


#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi ca daca te inalti atat incat sa poti face inca o camera si probabil baia aferenta o sa coste substantial mai mult acoperisul comparativ cu ceva pe plat, daca tot te gandesti la costuri. Plus mansarda locuibila conform anului 2015 inseamna placa peste parter ;) Din nou revenind la camere, tu pleci de la ideea de apartament mai mare care normal e mai bun decat un apartament mai mic si ti se pare ca faci afacere. In fine, tu dai banu tu stii ce vei face, insa casa cu adaugiri, extinderi si recompartimentari tot nu va iesi ca ceva gandit de la inceput cum trebuie.
Referitor la apartamente, iti spun eu ca am avut cu 84 mp utili si in nici un caz nu esti mega boier. Da esti boier comparativ cu aia de stau in confort 2 dar in nici un caz nu ai vre-o vila mai mica si asta ti-o spun in calitate de fost proprietar de living de 35 mp :)

#30
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postfilipxxx, on 13 aprilie 2015 - 23:42, said:

Vezi ca daca te inalti atat incat sa poti face inca o camera si probabil baia aferenta o sa coste substantial mai mult acoperisul comparativ cu ceva pe plat, daca tot te gandesti la costuri. Plus mansarda locuibila conform anului 2015 inseamna placa peste parter ;) Din nou revenind la camere, tu pleci de la ideea de apartament mai mare care normal e mai bun decat un apartament mai mic si ti se pare ca faci afacere. In fine, tu dai banu tu stii ce vei face, insa casa cu adaugiri, extinderi si recompartimentari tot nu va iesi ca ceva gandit de la inceput cum trebuie.
Referitor la apartamente, iti spun eu ca am avut cu 84 mp utili si in nici un caz nu esti mega boier. Da esti boier comparativ cu aia de stau in confort 2 dar in nici un caz nu ai vre-o vila mai mica si asta ti-o spun in calitate de fost proprietar de living de 35 mp :)

Eu imi compar nevoile si posibilitatile in functie de ceea ce castig. Un ap. cu 90 m2 utili este considerat destul de mare.

Ca si pret pt ce imi doresc eu, alternativa unei case de 90mp plus mansarda open space este un apartament de maxim 70 - 75mp, la et 1 intr-o zona considerata a fi "buna". In ideea in care prin centrul orasului un garaj costa de la 10.000 euro..de ce sa nu incerc sa fac o casa?

Solutii sunt ca sa iesi mai ieftin, trebuie doar timp si rabdare pentru asta.

Numai cautand pe indelete o echipa care sa faca casa la rosu poti economisi 1000 de euro. In ideea in care am un proiect relativ simplu de realizat, va fi mai greu de gresit si mai usor de negociat la pret. Orice ban economisit la x poate fi adaugat la y si tot asa.

Cred ca ma intind doar cat imi permite plapuma, si cred si sper ca in 2-3 ani voi avea cam ce imi doresc de la casa asta: Casa parter, foisor cu beci, balansoar si Husky :))



#31
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcipin85, on 13 aprilie 2015 - 19:17, said:

Fac tot posibilul Posted Image
Un proiect incomplet este greu de verificat daca nu, chiar imposibil. Un constructor se poate descurca si fara proiect, pentru ca face din experienta, dar tu ca beneficiar esti sigur ca ce se face este si bine? Constructorul, in general, face cumva sa-i fie lui mai usor, pentru ca oricum nu-l poti verifica, ca nu ai dupa ce. Iar in casa tu stai nu el.

#32
kirditzu

kirditzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.03.2005

View Postcipin85, on 14 aprilie 2015 - 00:18, said:

Eu imi compar nevoile si posibilitatile in functie de ceea ce castig. Un ap. cu 90 m2 utili este considerat destul de mare. Ca si pret pt ce imi doresc eu, alternativa unei case de 90mp plus mansarda open space este un apartament de maxim 70 - 75mp, la et 1 intr-o zona considerata a fi "buna". In ideea in care prin centrul orasului un garaj costa de la 10.000 euro..de ce sa nu incerc sa fac o casa? Solutii sunt ca sa iesi mai ieftin, trebuie doar timp si rabdare pentru asta. Numai cautand pe indelete o echipa care sa faca casa la rosu poti economisi 1000 de euro. In ideea in care am un proiect relativ simplu de realizat, va fi mai greu de gresit si mai usor de negociat la pret. Orice ban economisit la x poate fi adaugat la y si tot asa. Cred ca ma intind doar cat imi permite plapuma, si cred si sper ca in 2-3 ani voi avea cam ce imi doresc de la casa asta: Casa parter, foisor cu beci, balansoar si Husky :))

Esti un tip intelept. Bravo !
Nu vreau sa judec pe nimeni dar multi isi bazeaza deciziile pe dorinte si nu pe necesitati/posibilitati.
In felul asta avem o multime de proprietati supradimensionate, greu de intretinut si , din acest motiv, greu vandabile.

#33
coadamihaita

coadamihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
In ce stadiu mai esti ? Ti-ai intalnit arhitectul? Mai zine si noua :)
\

#34
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postcoadamihaita, on 23 aprilie 2015 - 20:42, said:

In ce stadiu mai esti ? Ti-ai intalnit arhitectul? Mai zine si noua :)
\

Inca dureaza niste acte (la bugetarii romani vacanta de Paste dureaza 3 saptamani :(  )

Deocamdata nu am demarat, dar o fac sigur anul asta.

Intre timp am invatat sa fac tavane false, sa bat scanduri pe pod si sa pun vata pentru izolatie :).

#35
coadamihaita

coadamihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
inca  nu s a terminat vacanta functionarilor publici?

#36
daniel_201

daniel_201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2015
spor la treaba. actele or sa-ti ia destul de mult dar e ok. ce ti-au cerut prin Certificatul de Urbanism la avize?

Edited by daniel_201, 17 June 2015 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate