Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ultima ispita al lui Cristos ( 1988 )

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Sunt un fan inrait al acestui film, desii la inceput chiar specifica faptul ca nu se bazeaza pe evanghelii ci pe romanul omoni al lui Nikos Kazantsakis, nu am vazut un film mai emotionant si mai crtestin decat acesta.

Distributia  :
Willem Dafoe- un actor de exceptie perfect pentru a interpreta roluri aflate la marginile umanului, sau foarte bun ( Isus ) sau foarte rau ( Boby Peru )
Harvey Keitel- in rolul lui Iuda, rebelul si cel mai inteligent dintre apostoli
David Bowie- In rolul lui Pilat

Pe mine m-a prins o multime de lucruri
1 Imaginile superbe, iti da un aer de real este departe de grandomanismul holiwoodian
2 Scene foarte puternice, desii tot filmul curge si nici o clipa nu ai impresia ca sunt lipite parti una de alta cum ai la alte filme - una din scenele mele favorite este discutia inainte de crucificare dintre Iuda si Isus, sau scena cand se duc la Ierusalim, arata ca o banda care se duce sa jefuiasca Posted Image
3 Subiectul- realistic, Isus nu stie de dinainte planul lui Dumnezeu cu el , acesta aratandu i doar tot pasii urmatori, iar revelatia finala  este cutremuratoare.
4 Imi place ca de la un punct crucificarea este subiect de bucurie chiar extaz, nu ca in restul filmelor unde il bocesc pe Isus de numai pot desi asta a fost planul de la inceput si prin planul asta lumea a fost salvata
5 a , da si dialogul Isus -Pavel este o capodopera Posted Image

Cine nu la vazut sa l vizioneze urgent Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 05 April 2015 - 21:24.


#2
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Mie mi-a mai placut si cinismul lui Pilat jucat de Bowie.

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
L-am văzut, dar mai degrabă aș revedea The Passion of the Christ sau Jesus of Nazareth.
Oricum, băiat bun și Scorsese. :)

#4
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postiulian_k, on 05 aprilie 2015 - 21:38, said:

Mie mi-a mai placut si cinismul lui Pilat jucat de Bowie.

si mie mia placut, mult mai realist construit decat in Biblie, unde cica saracu era un fel de avocat al lui Isus :)

View Postdualis, on 05 aprilie 2015 - 21:38, said:

L-am văzut, dar mai degrabă aș revedea The Passion of the Christ sau Jesus of Nazareth.
Oricum, băiat bun și Scorsese. Posted Image
Isus din Nazaret este clasic :) da Pasion cam prea exagerat la mine se afla pe partea extrema , adica nu mi place , pentru ca am impresia ca ofera prea putin, este un horor  slab, unde toti tre sa fim consternati de bataile incasate de Isus cand nu asta ar fii ideea principala :)

#5
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Topic deschis pt un film cu zei. Voi nu aveți ocupație?

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dar tu n-ai ocupație de te bagi în seamă aiurea pe un topic al cărui subiect nu te interesează?

#7
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Incearca si pe asta:
http://www.cinemagia...-of-god-590164/

Edited by anoniymus, 05 April 2015 - 23:31.


#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostSucreBolivar88, on 05 aprilie 2015 - 21:49, said:

da Pasion cam prea exagerat la mine se afla pe partea extrema , adica nu mi place , pentru ca am impresia ca ofera prea putin, este un horor  slab, unde toti tre sa fim consternati de bataile incasate de Isus cand nu asta ar fii ideea principala Posted Image
Da, știu, dar cred că tocmai d-aia îmi place (pe lângă pilde și pe lângă singurătatea din Ghetsimani), că arată gravitatea faptelor de care sunt în stare oamenii și probabil nu vor ezita să le repete, la prima ocazie (să nu zic că o fac deja, în fiecare zi, într-un fel sau altul, vezi Dogville sau știrile :)).

#9
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
E superb,Posted Image initiatorului, genial Scorsese ai impresia ca totul curge fluid natural nimic fortat. Si cei doi actori isi fac bine datoria, mi-era dor sa mai vad un film cu Harvey Keitel, imi plac toate filmele lui. Scena in care Ioan il saruta pe Isus hm.. oarecum ciudata, oare Scorsese a avut o viziune caci nu cred sa fi stiut in 88' de biblia secreta dupa Iuda, acolo s-a descoperit un fragment in care Iuda il saruta pe Isus ,,on mounth,,  
Eu nu l-am vazut pana acum ,probabil televiziunile nu s-au inghesuit sa-l difuzeze, sau l-o fi dat si m-am gandit ca-i iarasi vreo clona la celelalte si nu m-am uitat.

Edited by ragabader, 10 April 2015 - 22:18.


#10
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postragabader, on 10 aprilie 2015 - 22:17, said:

E superb,Posted Image initiatorului, genial Scorsese ai impresia ca totul curge fluid natural nimic fortat. Si cei doi actori isi fac bine datoria, mi-era dor sa mai vad un film cu Harvey Keitel, imi plac toate filmele lui. Scena in care Ioan il saruta pe Isus hm.. oarecum ciudata, oare Scorsese a avut o viziune caci nu cred sa fi stiut in 88' de biblia secreta dupa Iuda, acolo s-a descoperit un fragment in care Iuda il saruta pe Isus ,,on mounth,,  
Eu nu l-am vazut pana acum ,probabil televiziunile nu s-au inghesuit sa-l difuzeze, sau l-o fi dat si m-am gandit ca-i iarasi vreo clona la celelalte si nu m-am uitat.

Eu l-am vazut prima data pe National tv, la prima vizionare am fost putin socat, la mine asa se intampla, dupa , un post il dadea din doua in doua zile Posted Image cred ca l-am vazut macar de 10 ori ( probabil mi-a placut mai mult pentru ca era dublat si puteam fi atent la jocul actorilor ).
Superb film asta si pentru ca se impletesc mai multe elemente : regia, imaginile superbe, performanta actoriceasca de zile mari, plus sa nu uitam  muzica lui Peter Gabriel .
Asa ca fapt divers Scorsese a fost nominalizat la Oscar pentru acest film, dar scandalul iscat ia cam inhibat pe jurati Posted Image
Trebuie spus ca fundamentalisti crestini urasc acest film , desii este mult mai profund decat celelalte pe care le-am vazut !

Attached Files


Edited by SucreBolivar88, 11 April 2015 - 08:48.


#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CoT28Xiwuso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


"The Wind Subsides"

and

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uTAaKAVpOOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"The Feeling Begins"

Edited by Naoto, 25 September 2016 - 19:11.


#12
elTropicoPresidente

elTropicoPresidente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 02.11.2016
A fost cel mai bun film cu Isus facut vreodata, plus atmosfera antica rurala evreiasca  redata in mod inedit........cred ca niciun  regizor  n-a redat mai bine societatea evreieasca decat  a facut-o Scorsese. Ma rog, filmul e mai degraba filosofic decat istoric sau religios, dar e superb. Ce este interesant e ca a venit cu ideea ca Isus si Magdalena au fost impreuna cu 20 de ani inainte ca Dan Brown sa publice Codul lui Da Vinci.

Miniserialul Isus din Nazaret e cam prea pentru copii, idealizat si superficial, plus ca actorul ala care il joaca pe Isus e enervant. Pentru mine, ala nu l-a reprezentat deloc pe Isus, ci doar unu' care se uita urat fara sa clipeasca si scoate niste replici obosite.  Bine ca au fost ceilalti actori buni care au salvat serialul ca altfel muream de plictiseala.

Poate ca nici Defoe nu a fost exceptional, avand in vedere ca avea trasaturi cam occidentale si era blond, dar a fost mai bun la interpretare si a fost mai uman....desi au cam dat-o in bara cand a inceput sa faca minuni si in partea a doua unde s-a pus prea mult accent pe "ce s-ar fi intamplat daca Isus refuza sa fie crucificat".



In schimb, din filmul lui Mel Gibson cu Patimile lui Christos   mi-a placut recuzita, atmosfera de secol I, limbile antice vorbite de te-a facut sa pari ca spectator un calator in timp,   dar m-au omorat slowmourile si galetile de sange facute de dragul incasarilor colosale. Dar e un film bun si actorul care il joaca pe Isus se apropie de cel din Biblie mult mai bine decat  antipaticul Robert Powell care nu prea emite empatie mai deloc.





Inca visez insa sa vad un film autentic cu Isus, unul care sa arate a evreu (da, actor evreu, nu unul alb si nici negru cum s-a incercat recent) si care sa nu faca mai deloc minuni, care sa nu invie ......vreau un actor care sa joace un Isus mai uman si mai empatic   . Si sa se axeze mai mult pe invataturile sale care au schimbat lumea .


Oare vor mai trece multi ani pana atunci?

Edited by elTropicoPresidente, 02 November 2016 - 23:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate