Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adventistii cred ca Biblia este inspirata de satan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
607 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Paco nici nu este adventist.
Acest topic poate fi caracterizat prin "ad hominem" iar initiatorul sanctionat.

#20
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
De fapt titlul ar trebui sa fie : Un adept al teoriei fiilor sionului ....

Din cate imi mai aduc eu aminte Iisus [isus (cu un singur "i") = asin in aramaica veche] a fost singurul copil al Fecioarei Maria iar "fratii si surorile" sunt o referire la cei ce cred in El.

#21
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Pe "ex-pastorul adventist" gâdea l-aţi intrebat? Posted Image

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Topicul e foarte correct si relevant.
Este de interes maxim daca aceasta opinie socanta se regaseste in doctrina oficiala. Istoria ne arata ca adventismul a produs multe dume la nivel official.
NIci macar faptul ca alti adventisti nu cred asemenea aberatii nu e relevant, e posibil ca acei adventisti "buni" sa nu fie in accord cu doctrina oficiala.

#23
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postloock, on 02 aprilie 2015 - 09:53, said:

Frații lui Iisus sunt menționați în câteva versete biblice. Matei 12:46, Luca 8:19, şi Marcu 3:31 spun că mama lui Iisus şi frații Lui au venit să-L vadă. Biblia ne spune că Iisus a avut patru frați: Iacov, Iosif, Simon şi Iuda (Matei 13:55). De asemenea, Biblia ne spune că Iisus a avut surori, dar nu se specifică numele lor (Matei 13:56). În Ioan 7:1-10 este relatat cum frații Săi merg la o sărbătoare în timp ce Iisus rămâne în urmă. În Fapte 1:14, mama şi frații Săi sunt prezentați cum se roagă împreună cu ucenicii. Galateni 1:19 menționează că Iacov a fost fratele lui Iisus. Concluzia firească ce se poate tragea în urma citirii acestor pasaje este că Iisus a avut frați de sânge.

Este interesant faptul că deşi în Noul Testament Psalmul 68 est citat destul de des (cel puţin de 18 ori), nu se întâlneşte nici o referinţă la versetul 10: „Înstrăinat am fost de fraţii mei şi străin fiilor maicii mele”. Acest pasaj ar fi integrat perfect textul de la Matei 12,46-50, o Evanghelie ce conţine aproximativ 60 de trimiteri la profeţiile mesianice şi aproximativ 40 de citate din Vechiul Testament. Oare să-l fi evitat Evanghelistul Matei în mod deliberat din cauza frazei „fiilor maicii mele”?

Pe vremuri evreii le spuneau la veri sau rude apropiata FRATI, asa ca nu confudati "frati veri sau nepoti", cu fratii de sange.
De ce sectantii se apeleaza cu frate?

#24
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 08:54, said:

In urma discutiilor cu un stimat adventist (pacopaco1967) am ramas socat cand mi-a spus ca Scriptura este inspirata de satan.
Dacă topicul nu va fi închis, o să fi tu trecut pe mute pentru calomnie. În primul rând pacopaco nu este adventist, în al doilea rând nu a spus textual așa, iar în al treilea rând (și aici e minciuna sfuntată) adventiștii nu cred așa ceva. Dimpotriva, Biblia este inspirată de Duhul Sfânt.

#25
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
iar despre sectele lui sarsaila? la astia totul e posibil...

#26
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postparintily, on 02 aprilie 2015 - 10:24, said:

Din cate imi mai aduc eu aminte Iisus [isus (cu un singur "i") = asin in aramaica veche] a fost singurul copil al Fecioarei Maria iar "fratii si surorile" sunt o referire la cei ce cred in El.
E corect și Isus și Iisus.
Eu în toate edițiile citite numai Isus am găsit.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

View Postanoniymus, on 02 aprilie 2015 - 10:35, said:


De ce sectantii se apeleaza cu frate?

Cum, calugarii de la manastiri sunt sectanti ?!

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 08:54, said:

In urma discutiilor cu un stimat adventist (pacopaco1967) am ramas socat cand mi-a spus ca Scriptura este inspirata de satan.



Zexe , nu aiurea spun că şi Satan a inspirat biblia , căci în multe locuri spune lucruri nu greu de înţeles ci chiar contradictorii . l-am citat pe paco



Zexe,tema discutiei este mult peste puterile si dorintele mele de intelegere.Discutiile despre religie imi creeaza intotdeauna o stare de disconfort (stiu,o sa ard in iad,etc,etc,)Acest disconfort este creat DOAR despre modul de abordare a unei teme pe care foarte putini o stapanesc oarecum,iar majoritatea "da din clanta" ca sa nu taca.
Zexelica,tu nici macar nu esti in stare sa reproduci EXACT cele spuse de paco si te dai mare indignat?
Nu vezi ca ai dat drum liber speculatiilor prin omisiune (voita ,zic eu)?Pentru ca una zice paco si alta scrii tu!!!

Edited by adisz, 02 April 2015 - 11:50.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Puneti voi citatul correct.

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postadisz, on 02 aprilie 2015 - 11:50, said:

Zexe , nu aiurea spun că şi Satan a inspirat biblia , căci în multe locuri spune lucruri nu greu de înţeles ci chiar contradictorii . l-am citat pe paco



Zexe,tema discutiei este mult peste puterile si dorintele mele de intelegere.Discutiile despre religie imi creeaza intotdeauna o stare de disconfort (stiu,o sa ard in iad,etc,etc,)Acest disconfort este creat DOAR despre modul de abordare a unei teme pe care foarte putini o stapanesc oarecum,iar majoritatea "da din clanta" ca sa nu taca.
Zexelica,tu nici macar nu esti in stare sa reproduci EXACT cele spuse de paco si te dai mare indignat?
Nu vezi ca ai dat drum liber speculatiilor prin omisiune (voita ,zic eu)?Pentru ca una zice paco si alta scrii tu!!!
Stimabile, discutia se petrece dupa ce i-am dat versuri care arata ca Scriptura este insuflata DE DUMNEZEU, la care el imi replica ca si satana este dumnezeu si ca a inspirat Scriptura, ceea ce este fals. Eu stiu ca este fals, insa voiam sa stiu daca asta este doctrina oficiala a cultului adventist.

View PostDidymus, on 02 aprilie 2015 - 10:49, said:

Dacă topicul nu va fi închis, o să fi tu trecut pe mute pentru calomnie. În primul rând pacopaco nu este adventist, în al doilea rând nu a spus textual așa, iar în al treilea rând (și aici e minciuna sfuntată) adventiștii nu cred așa ceva. Dimpotriva, Biblia este inspirată de Duhul Sfânt.
Mai ramane sa-mi dai si doi pumni in gura, stimabile. Eu am intrebat care este pozitia cultului vostru. Iar pacopaco1967 se da adventist. Nu i-am cerut buletinul.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 13:06, said:

insa voiam sa stiu daca asta este doctrina oficiala a cultului adventist.


Nu cred ca multi adventisti stiu de unde sa documenteze cu privire la doctrina oficiala.
Adventistii sunt (paradoxal) ca si catolicii (hahahahhaa) in privinta autoritatii: scriu verzi si uscate iar cand ii tragi la raspundere ti-o trantesc ca aia e parerea autorului, nu doctrina cultului. Nici alea "27 de doctrine" nu le recunosc la nivel inalt, le-au aruncat pe piata sa se dea "evanghelici"

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 02 aprilie 2015 - 13:09, said:


Nu cred ca multi adventisti stiu de unde sa documenteze cu privire la doctrina oficiala.
Adventistii sunt (paradoxal) ca si catolicii (hahahahhaa) in privinta autoritatii: scriu verzi si uscate iar cand ii tragi la raspundere ti-o trantesc ca aia e parerea autorului, nu doctrina cultului. Nici alea "27 de doctrine" nu le recunosc la nivel inalt, le-au aruncat pe piata sa se dea "evanghelici"
Eu am incetat inmarmurit discutia cu paco si voiam sa stiu daca si restul sunt la fel. Vad ca nu-i deranjeaza si zic ca SI satan a inspirat Scriptura.
Bine, asta e valabil pt toate seminariile, care spun ca Pavel a scris, Petru a zis, ce zicea Pavel zicea romanilor, nu noua, etc.... Asta este hermeneutica gramatical-literal-istorica folosita de toate seminariile.

#33
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 13:06, said:

Mai ramane sa-mi dai si doi pumni in gura, stimabile.
Nu e nevoie. Dacă până acum nu ți-ai tras două palme să te dezmeticești, eu nu te pot ajuta cu nimic în acest sens.

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 13:06, said:

Eu am intrebat care este pozitia cultului vostru. Iar pacopaco1967 se da adventist.
Dacă doar ”se dă” (cu toate acestea nu se dă, a spus chiar el că nu este) ar fi trebuit să-ți dai seama că nu reprezintă cultul adventist. Nici măcar eu (care sunt adventist) nu reprezint vocea oficială a BAZS. Pentru asta există saitul oficial al bisericii. Pentru a afla doctrina cultului privitoare la inspirația Sfintelor Scripturi, e suficient să citești articolul acesta.

[ http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1228.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postoverseas, on 02 aprilie 2015 - 13:09, said:

Nu cred ca multi adventisti stiu de unde sa documenteze cu privire la doctrina oficiala.
Scrii în necunoștință de cauză. Citește postarea de mai sus. Chestiunea legată de topic este limpede elucidată de punctul de doctrină din link, punct de doctrină cunoscut de către toți adventiștii.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDidymus, on 02 aprilie 2015 - 13:38, said:

Scrii în necunoștință de cauză. Citește postarea de mai sus. Chestiunea legată de topic este limpede elucidată de punctul de doctrină din link, punct de doctrină cunoscut de către toți adventiștii.

Aiurea (tipic).
Linkul tau e o compunere dezlanata si foaaarte luuunga care are urmatoarea bibliografie (mai jos, abunda EGW). Unde e edorsementul official "de la mama lui" ?

Referinţe
1. E. G. White, “Selected Messages" (Mărturii selectate) Washington, D. C. , Review and Herald, cartea 1, pag. 21.
2. Ibid.
3. Pentru o explicaţie a diferenţelor în manuscrise, vezi E. G. White “Early Writings" (Experienţe şi Viziuni) Washington, D. C. , Review and Herald, pag. 220, 221).
4. Vezi Siegfried H. Horn, “The Spade Confirms the Book" Washington, D. C. , Review and Herald.
5. Pentru o înţelegere generală a interpretării biblice a adventiştilor de ziua a şaptea, vezi raportul prezentat la Comitetul Anual al Conferinţei Generale din 12 oct. 1986, “Methods of Bible Study" (Metode de studiere a Bibliei), distribuit de către Biblical Research Institute, Conferinţa Generală a Adventiştilor de Ziua a Şaptea. Vezi, de asemenea, “A Symposium on Biblical Hermeneutics", (ed. G. M. Hyde, Washington D. C. , Review and Herald, 1974), G. F. Hasel; “Understanding the Living Word of God" (Mountain View, CA. , Pacific Press, 1980); G. Damsteegt, “Interpreting the Bible", lucrare pregătită pentru întîlnirea Comitetului de Cercetări Biblice al Diviziunii Orientului Îndepărtat, Singapore, mai 1986).
6. E. G. White, “The Story of Patriarchs and Prophets" (Patriarhi şi Profeţi), (Mountain View, CA. Pacific Press, 1958, pag. 114).

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 08:54, said:

In urma discutiilor cu un stimat adventist (pacopaco1967) am ramas socat cand mi-a spus ca Scriptura este inspirata de satan
ai inceput cu o mare prostie, cea de mai sus.
crezi ca are rost sa ne pierdem timpul cu tine explicandu-ti ca gresesti?

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 02 aprilie 2015 - 14:06, said:


Aiurea (tipic).
Linkul tau e o compunere dezlanata si foaaarte luuunga care are urmatoarea bibliografie (mai jos, abunda EGW). Unde e edorsementul official "de la mama lui" ?

Referinţe
1. E. G. White, “Selected Messages" (Mărturii selectate) Washington, D. C. , Review and Herald, cartea 1, pag. 21.
2. Ibid.
3. Pentru o explicaţie a diferenţelor în manuscrise, vezi E. G. White “Early Writings" (Experienţe şi Viziuni) Washington, D. C. , Review and Herald, pag. 220, 221).
4. Vezi Siegfried H. Horn, “The Spade Confirms the Book" Washington, D. C. , Review and Herald.
5. Pentru o înţelegere generală a interpretării biblice a adventiştilor de ziua a şaptea, vezi raportul prezentat la Comitetul Anual al Conferinţei Generale din 12 oct. 1986, “Methods of Bible Study" (Metode de studiere a Bibliei), distribuit de către Biblical Research Institute, Conferinţa Generală a Adventiştilor de Ziua a Şaptea. Vezi, de asemenea, “A Symposium on Biblical Hermeneutics", (ed. G. M. Hyde, Washington D. C. , Review and Herald, 1974), G. F. Hasel; “Understanding the Living Word of God" (Mountain View, CA. , Pacific Press, 1980); G. Damsteegt, “Interpreting the Bible", lucrare pregătită pentru întîlnirea Comitetului de Cercetări Biblice al Diviziunii Orientului Îndepărtat, Singapore, mai 1986).
6. E. G. White, “The Story of Patriarchs and Prophets" (Patriarhi şi Profeţi), (Mountain View, CA. Pacific Press, 1958, pag. 114).
L-ai prins.......  Eu nu deschid link-uri din principiu, decat daca este vorba de resurse analitice. Insa atitudinea asta fata de Scriptura este larg raspandita. Cand li se contrazice doctrina, ei mai repede spun ca este vorba de "o greseala scribala".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate