Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Va abandona Islanda sistemul bancar cu rezerve fracționare?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
despre Kenya asta faci vorbire?
Masked gunmen attack a university in northeastern Kenya, an area vulnerable to Somali militants
parca acolo a fost si atacul ala la un mall, nu?
Sper ca nu vb serios despre china...Astia nu sunt aia la care daca aduni cresterea ec pe regiuni da mai mica decat cea oficala totala? nu mai sunt comunisti?
China Builds $6 Million Bridge To Nowhere
sau despre orasele lor fantoma?

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Este inutil sa dai informatii din site-uri de propaganda gen zerohedge, infowars, antiwar, RT, anticapitalists si asemenea... nu sunt serioase.

Edited by andreic, 02 April 2015 - 12:20.


#21
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
ce are zerohedge? stirea aia era de pe china.org, si analizata..suntem cam offtopic:)

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postzardato, on 02 aprilie 2015 - 10:58, said:

Pai si acum aveti vreun cont curent la vreo banca pentru care nu platiti nimic, vi-l tine banca gratis?

Da. Mai putine optiuni in Romania, mult mai multe prin alte parti (despre care e vorba).
Da in sensul ca nu platesti nimic, banca nu il tine chiar gratis ci pentru ca foloseste banii aia la altceva. De aia e mai probabil (dar nu obligatoriu) sa fie conditii legate de salariu sau sa iti vina pensia acolo ca sa poata estima cam pe ce se bazeaza si cind.

Folosirea banilor din conturile curente e absolut normala si de asteptat. Nu e nici pe departe totuna cu bancile care inventeaza bani imprumutind bani pe care nu-i au, e exact situatia inversa, in care AU banii.

#23
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 12:15, said:

despre Kenya asta faci vorbire?
Masked gunmen attack a university in northeastern Kenya, an area vulnerable to Somali militants
parca acolo a fost si atacul ala la un mall, nu?
Asta-i singura știre despre Kenya pe care ai găsit-o? Uite și de la mine una, exact pe dos față de a ta:
http://www.economist...ist-explains-18
Dacă te apuci să cauți pe net numai știri despre Anders Breivik, vei ajunge imediat la concluzia (total greșită, normal) că Norvegia e ultima țară din lume unde un om normal și-ar dori să trăiască.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 12:21, said:

ce are zerohedge?
Pai de acolo ai citat in mesajul tau, interpretarea alora nu originala. Imi place comentariul unora: "This isn't a bridge it's an observeration platform; is that guy from The Economic Collapse blog writing for Zerohedge now?" :)

Edited by andreic, 02 April 2015 - 14:39.


#25
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
si ce e bine in articolul ala?

Quote

M-PESA was used to transfer money to people trapped in Nairobi's slums at the time, and some Kenyans regarded M-PESA as a safer place to store their money than the banks, which were entangled in ethnic disputes.
sincer, am sa mai citesc cand voi avea vreme despre Kenya, dar mi se pare o tara cu mari problem...

@andreic eu citesc si alte publicatii, bloguri, etc. cei de la ZH publica multe lucruri care sunt mai tarziu dezvaluite de presa mainstream

#26
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 14:49, said:

sincer, am sa mai citesc cand voi avea vreme despre Kenya, dar mi se pare o tara cu mari problem...
Am spus eu vreodată că n-are nici o problemă? Categoric nu! Evident că are probleme, dar tendința generală a economiei este de creștere, nivelul de trai al populației este de asemenea în creștere, deci țara n-are nici o treabă cu exemplele de criză pe care le dai tu pe-aici.

#27
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
am inteles ideea, corect. eu insa sunt preocupat de europa, ca aici traiesc

#28
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Eu am înțeles altceva în legătură cu ce te preocupă pe tine. Tu ai spus că sistemul bancar e vinovat pentru creșterea în ultimii ani a ratei șomajului tinerilor spanioli pînă la 50%. Eu spun că situația asta nu e deloc reprezentativă la nivel mondial, că există țări sau chiar continente întregi unde, în exact aceeași perioadă, rata șomajului tinerilor a scăzut mult sau foarte mult. Dacă unii din noi se chinuie la maxim să pună totul pe seama sistemului bancar (ca și cum pe lumea asta n-ar mai exista și alți factori care influențează economia și șomajul și nivelul de trai), atunci înseamnă că băncile atît de hulite mai fac uneori și ceea ce trebuie, nu crezi?

#29
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
da, asta sustin...nu, bancile nu fac ce trebuie...singura lor preocupare este sa fac profit...bancile ar putea face ce este bine, dar nu le preocupa asta...
FED a procedat asa : a redus dobanda la 0.25, apoi a lansat QE, achizitionand bonduri...a oprit QE si vrea acum sa mareasca dob...e ceva in neregula aici? pai conform manulalui lor (modern money mechanics, este pe net) ei ar fi trebuit sa vanda bondurile,,,de ce maresc in schimb dobanda? pt a bonifica excess reserves detinute de banci..

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 19:18, said:

da, asta sustin...nu, bancile nu fac ce trebuie...singura lor preocupare este sa fac profit...bancile ar putea face ce este bine, dar nu le preocupa asta...

Cred ca glumesti.
Bancile (astea de care vorbim noi, cele private, nu BNR sau mai stiu eu ce) sint entitati private, detinute de actionari. Conducerea este OBLIGATA sa urmareasca profitul. Normal ca nu le intereseaza "binele" national sau mondial.

#31
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
pai nu e cumva o contradictie aici? tu urmaresti doar profitul si poti sa creezi bani din nimic?

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 19:31, said:

pai nu e cumva o contradictie aici? tu urmaresti doar profitul si poti sa creezi bani din nimic?

Poti in anumite jurisdictii, in anumite limite prescrise de reglementarile locale, daca vine lumea sa ia imprumuturi de la tine si daca nu dai faliment intre timp pentru ca vin simultan prea multi sa-si ridice de la tine banii pe care nu-i ai.

#33
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
acele limite sunt flexibile...plus ca au inventat lichidizarea activelor, nici nu mai conteaza cat valoreaza, banca centrala iti da pe ele cat ai platit...e ca si cum eu as face o investitie pitalism de 100$, ea se dovedeste ca e proasta si mai valoreaza 10$ si mi-o rascumparabanca centrala (FED, BCE) cu 100$..cu parere de rau, asta nu mai este capitalism si nu mai are nicio legatura cu economia de piata

#34
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 19:18, said:

da, asta sustin...nu, bancile nu fac ce trebuie...singura lor preocupare este sa fac profit...bancile ar putea face ce este bine, dar nu le preocupa asta...
Nici firmele farmaceutice nu fac ce trebuie, ci se preocupă numai de profit. Norocul nostru este că fac asta producînd medicamente care salvează vieți. Nici firmele de panificație nu fac ce trebuie, ci se preocupă numai de profit, dar fac asta producînd pîinea pe care o mîncăm noi zilnic. Și firmele de calculatoare se preocupă numai de profit, și firmele de soft la fel, și firmele de comunicații la fel - dar fac asta oferindu-ne bunuri și servicii de care avem nevoie. Tu vezi ceva rău în asta? Eu nu. Mie mi se pare de-a dreptul absurdă pretenția ta ca niște entități private să fie preocupate de a face ce trebuie. În schimb, mi se pare foarte normal să fie preocupate de profit.
Concluzia mea rămîne cea de mai sus: dacă acceptăm ideea ta că orientarea băncilor către profit a dus la creșterea masivă a ratei șomajului pentru tinerii spanioli, atunci trebuie să acceptăm și ideea că aceeași orientare a băncilor către profit este cea care a dus la scăderea masivă a ratei șomajului pentru tinerii africani, asiatici, latino-americani etc. - ceea ce nu e rău deloc, pentru simplul motiv că oamenii ăia merită și ei un nivel de trai mai ridicat, nu crezi?

Edited by pletosu, 02 April 2015 - 20:45.


#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostXenon2006, on 02 aprilie 2015 - 16:48, said:

am inteles ideea, corect. eu insa sunt preocupat de europa, ca aici traiesc

Iti supun atentiei o chestie: cati dintre tinerii salariati romani isi permit in fiecare luna cate isi permite un biet tanar somer spaniol?
Am mai zis, suntem curul Europei, dar plangem de mila occidentalilor...

#36
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postdenky, on 02 aprilie 2015 - 21:08, said:

Iti supun atentiei o chestie: cati dintre tinerii salariati romani isi permit in fiecare luna cate isi permite un biet tanar somer spaniol?
Am mai zis, suntem curul Europei, dar plangem de mila occidentalilor...
Daca gandesti doar local poate ai dreptate, dar daca te gandesti per ansamblu nu ai; daca vine criza mai mult din jumatatea economiei actuale se duce ..etc...
Cati investitori romani au un procent insemnat in locurile de munca?!
De cand cu globalizarea tre sa casti ochi ce e la capatul celalat pt ca mai indirect va ajunge si la tine.

Edited by Zyx, 04 April 2015 - 22:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate