Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semnal de alarma: dublare impozite PFA?!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

http://www.capital.r...pentru-pfa.html


Quote

Analizate împreună, anumite propuneri din proiectul Codului Fiscal - impozitarea microîntreprinderilor în funcţie de salariaţi, introducerea contribuţiilor la toate veniturile PFA şi impozitarea mai mare a sediilor de firme înregistrate acasă - arată că fiscalitatea pentru micile afaceri va fi mult mai împovărătoare. Impozitarea efectivă ajunge la 5% pentru microîntreprinderi şi la 43,5% la PFA.


Nu-mi vine sa cred ca e posibil asa ceva.
Stie cineva ceva de acest proiect? Exista sanse sa fie adoptat?

Trebuie sa facem ceva, sa ne unim, sa iesim in strada daca e nevoie! E bataie de joc sa loveasca in noi, sa ne FURE jumatate din cat castigam.

Nu mai e de trait in tara asta daca asa ceva se intampla!

Edited by Adm, 30 March 2015 - 19:15.


#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Haoleo, stai asa.

Pai zi si mie te rog de ce PFA sa nu contribuie la CAS, metre ?

Edited by Byblos4, 30 March 2015 - 17:23.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostByblos4, on 30 martie 2015 - 17:17, said:

Haoleo, stai asa.

Pai zi si mie te rog de ce PFA sa nu contribuie la CAS, metre ?

Nici nu beneficiaza de CAS, stai linistit.

#4
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
http://www.avocatnet...-Senatului.html

Mai multe informatii.

Cu alte cuvinte, ne-am dat dracu'. Din 4000 lei venit lunar, cu acest nou proiect, o sa dam statului aproape 2000 lei.

Exista vreo alta tara unde sa te taxeze cu aproape 50% din cat castigi?


Nu mai e de stat aici...

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMrDerpson, on 30 martie 2015 - 17:24, said:

http://www.avocatnet...-Senatului.html

Mai multe informatii.

Cu alte cuvinte, ne-am dat dracu'. Din 4000 lei venit lunar, cu acest nou proiect, o sa dam statului aproape 2000 lei.

Exista vreo alta tara unde sa te taxeze cu aproape 50% din cat castigi?


Nu mai e de stat aici...


Da, exista tari in care esti impozitat cu aprox 60-70%.

Mie imi pare buna initiativa. Se fac mult mai usor spalari de bani prin PFA, II, IF, etc.
Asa cine doreste sa dezvolte activitati comerciale va ajunge intr-un final sa-si deschida o societate comerciala...

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Lasa nene, ca toti s-au smecherit, iau salariul minim pe (defuncta) carte de munca si grosul pe PFA.

E, de-acuma PFA nu va mai fi chiar atat de rentabil  Posted Image

Contracte de colaborare, pfa, smecherii si smenozeli.

Un angajat obisnuit ca sa ia 5000 de lei net, firma cheltuie aproape 9000.

Tot aia cu venituri mari nu mai stiu cum sa se fofileze de la plata impozitelor, las' sa plateasca fraierii.

Edited by Byblos4, 30 March 2015 - 17:46.


#7
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Mie imi place cum ne perpelim noi cu bonuri fiscale, spalatul banilor si alte alea cand fostul sef de la finante sfida (si sfideaza in continuare) regulile trambitate de el.

#8
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View PostByblos4, on 30 martie 2015 - 17:42, said:

Lasa nene, ca toti s-au smecherit, iau salariul minim pe (defuncta) carte de munca si grosul pe PFA.

E, de-acuma PFA nu va mai fi chiar atat de rentabil  Posted Image

Contracte de colaborare, pfa, smecherii si smenozeli.

Un angajat obisnuit ca sa ia 5000 de lei net, firma cheltuie aproape 9000.

Tot aia cu venituri mari nu mai stiu cum sa se fofileze de la plata impozitelor, las' sa plateasca fraierii.


Eu nu cred ca majoritatea PFA-urilor fac "șmenozeli". Toti cei pe care ii cunosc eu presteaza servicii catre firme din afara RO (in special IT-isti), iar legislatia din RO i-a obligat sa-si deschida PFA pentru a putea plati impozit.

Dupa ce ca si asa plateam o gramada de bani, acum vin cu un astfel de proiect care loveste fix in oamenii care reuseau cat de cat sa aiba un venit decent (prin forte proprii) in CĂCATUL asta de tara.

Nu era suficient ca plateam undeva la 30%, acum trebuie sa dam aproape 50%. SUPERB! Iar in fundal sunt bugetarii si alti mancatori de cacat, incapabili din punct de vedere intelectual, niste putori ordinare, care se bucura si aplauda "foarte bine, sa dea bani, da-i dracu', de ce sa castige ei 2000, 3000, 4000 lei pe luna, sa castige ca noi!! YUHUUUU".

#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Legea actuala a fost gandita pentru a reduce impozitul pe venit pentru PFA pentru producatorii si prestatorii de servicii cu venituri mici.
Din pacate partea din lege care reglementeaza ce inseamna "mic" e stupida. Se considera "mici" veniturile anuale sub 100.000 de euro. 8333 de euro pe luna. Adica mult. Suficient de mult cat, in forma ei initiala de acu 5 ani (parca?) toata industria IT a inceput sa-si mute angajatii pe PFA. Industrie printre alea cu cele mai mari medii salariale.
Eu as pune pragul ala la un salariu mediu pe luna.
Altfel spus: nu mi se pare normal sa oferi beneficii fiscale pe care nu le controlezi, adica nu-ti pasa pe cine ajuti. De cinci ani tot adauga cate o regula in plus pentru a beneficia de reducerea aia de impozit. Era normal ca in final sa se scoata de tot.


View PostMrDerpson, on 30 martie 2015 - 18:00, said:

Eu nu cred ca majoritatea PFA-urilor fac "șmenozeli". Toti cei pe care ii cunosc eu presteaza servicii catre firme din afara RO (in special IT-isti), iar legislatia din RO i-a obligat sa-si deschida PFA pentru a putea plati impozit.
Dupa ce ca si asa plateam o gramada de bani, acum vin cu un astfel de proiect care loveste fix in oamenii care reuseau cat de cat sa aiba un venit decent (prin forte proprii) in CĂCATUL asta de tara.
Nu era suficient ca plateam undeva la 30%, acum trebuie sa dam aproape 50%. SUPERB! Iar in fundal sunt bugetarii si alti mancatori de cacat, incapabili din punct de vedere intelectual, niste putori ordinare, care se bucura si aplauda "foarte bine, sa dea bani, da-i dracu', de ce sa castige ei 2000, 3000, 4000 lei pe luna, sa castige ca noi!! YUHUUUU".

Tu citesti ininte sa dai "Publish"?
Adica statul te obliga sa-ti deschizi PFA ca sa faci facturi ca sa platesti taxe si impozite ca tot omul si iti mai da si cadou o reducere mare de impozit. Si acum cand zice statul stop, plateste si tu cat plateste _toata lumea_ tu faci scandal? Dafuq? Esti intr-o zona defavorizata? Industrie sezoniera? Agricultura? De ce ai plati tu impozit mai mic ca restul fraierilor?

Nu ma intelege gresit, is de acord cu tine ca pentru ce beneficii avem platim taxe prea mari (e naiv privit, din banii aia primesc si parintii tai pensie pana la urma).
Dar nu inteleg de unde ideea asta ca nu e cinstit sa platesti pe PFA aceleasi taxe si impozite ca un angajat cu carte de munca.

Edited by sergiu_spooky, 30 March 2015 - 18:09.


#10
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Iata cat de mare e prostia la noi.
Am gasit un articol din februarie: http://www.economica...-pfa_96725.html

Idiotul ala ne spunea ca in 2015, un PFA cu venit de 4000 lei plateste doar 516.7 lei impozit cand in realitate e cel putin dublu? Iar cu noile reglementari va plati 485.1 lei? Doamne fereste, cata prostieeeee.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMrDerpson, on 30 martie 2015 - 18:00, said:

Dupa ce ca si asa plateam o gramada de bani, acum vin cu un astfel de proiect care loveste fix in oamenii care reuseau cat de cat sa aiba un venit decent (prin forte proprii) in CĂCATUL asta de tara.
Ca angajat ai fi platit mult mai mult. La fel si in cazul SRL.

Cumva se incearca armonizarea impozitelor incat sa nu mai existe discrepante majore si alte aberatii.

#12
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostMrDerpson, on 30 martie 2015 - 18:00, said:

Eu nu cred ca majoritatea PFA-urilor fac "șmenozeli". Toti cei pe care ii cunosc eu presteaza servicii catre firme din afara RO (in special IT-isti), iar legislatia din RO i-a obligat sa-si deschida PFA pentru a putea plati impozit.

Dupa ce ca si asa plateam o gramada de bani, acum vin cu un astfel de proiect care loveste fix in oamenii care reuseau cat de cat sa aiba un venit decent (prin forte proprii) in CĂCATUL asta de tara.


Lasa ca mai stiu si eu tona de IT-isti angajati in Romania pe minimul pe cartea de munca si platiti cu de zece ori mai mult pe PFA.

Asta nu cumva e un soi de smenozeala?

La fel, contabili, evaluatori samd care lucreaza de ani si ani pentru firme si isi incaseaza veniturile cele mari pe PFA, ca doar n-or fi fraieri ca meltenii care si asa au un amarat de 1500 de lei

Edited by Byblos4, 30 March 2015 - 18:13.


#13
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View PostByblos4, on 30 martie 2015 - 17:42, said:

Lasa nene, ca toti s-au smecherit, iau salariul minim pe (defuncta) carte de munca si grosul pe PFA.

E, de-acuma PFA nu va mai fi chiar atat de rentabil  Posted Image

Contracte de colaborare, pfa, smecherii si smenozeli.

Un angajat obisnuit ca sa ia 5000 de lei net, firma cheltuie aproape 9000.

Tot aia cu venituri mari nu mai stiu cum sa se fofileze de la plata impozitelor, las' sa plateasca fraierii.

Daca tu crezi ca venituri de 2000 - 3000 de lei optinute pe PFA sunt mari inseamna ca tu lucrezi pe salariu minim...

Sfanta manie proletara!

#14
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostImperathor, on 30 martie 2015 - 18:16, said:


Daca tu crezi

Cine-a zis ceva de 2-3 mii, mestere ?

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Mi se pare interesant ca s-au grabit sa arunce cu noroi in PFA aceiasi useri care luptau la baioneta in week-end pe topicurile despre cum ANAF isi bate joc de firme. Desigur, aceeasi care laudau intransigenta nou-gasita de ANAF si infierau cu manie proletara pe evazionistii de patroni.

Frustrari mari sau a crescut plata pe post.

#16
rospania

rospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2008
Ce se va intampla cu toti cei care au pfa ii etc, cand nu o sa isi mai poata continua activitatea ? Unde o sa se angajeze? Este mai bine sa le plateasca statul ajutoare ? Terminati cu toate rahaturile sa moara si capra vecinului ca unii sunt incapabili sa aiba o propie mica afacere ...

#17
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ce capra vecinului? Sa fie impozitata toata lumea la fel.

Asta e "capra vecinului" ?

#18
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Byblos4, tu chiar ai impresia ca majoritatea PFA-urilor incaseaza zecii de mii de EUR lunar?

Un PFA platea pana acum:
16% impozit
5.5% sanatate
26.3% pensii (la suma pentru care voia sa se asigure, nu mai mica de 35% din castigul salarial mediu brut)
+24% daca era platitor de TVA

Cu ce ti se pare tie ca era un PFA super avantajat? Pentru faptul ca nu statea cu mana-n cur si ca se chinuia sa-si asume niste riscuri, sa lucreze pe cont propriu, fara sa fie sclavul unui angajator roman in schimbul a 1000 lei pe luna?
Eu nu am acceptat sa fiu sclav, am invatat si am incercat sa-mi castig banii singur. Pentru asta sunt pus la zid si jefuit, pentru ca n-am vrut sa fac foamea, ci sa-mi castig banii lucrand corect?


Dupa ce ca intrau bani in tara de la companii care fac piș pe Romania si care nu si-ar deschide sediu aici nici intr-o mie de ani, pentru care plateam taxele de mai sus (+ taxele pe care le plateam de fiecare data cand cumparam ceva cu banii munciti de mine), acum vor mai mult, mai mult si mai mult. Da' sa puna, da-o-n mortii ei, impozitarea la 100% ca sa stii o treaba. Cand iti intra banii, ii dai pe toti la stat si mai ramai si cu datorii!

Si fii atent ca eu nu-s avantajat ca tine, eu n-am zile libere, n-am program fix, concedii de odihna, somaj si ce mai e. Eu poate lucrez 14 ore pe zi ca sa fac banii astia, iar statul vine si loveste fix in mine. E normal?


Vad tiganii cu zeci de masini si vile de sute de mii de EUR. Ii ia cineva la intrebari p-aia? Nu! Ne maresc noua impozitiele la 20000000%.
ANAF se duce si suspenda localuri care aveau in casa cu 3 lei mai mult.

MINUNAT, MAGNIFIC, SUPERB!

Iar daca reactia mea ti se pare exagerata, imagineaza-ti ca azi ar fi venit seful tau la tine si ti-ar fi zis: "Gogule, imi pare rau, de luna viitoare salariul tau va fi 500 lei in loc 1000 lei".


Sunt sigur ca aceasta masura va duce la inchiderea unui numar foarte mare de PFA-uri. Sa vad de unde mai iau taxe, sa le plateasca mamicile lor, ale celor care au votat un astfel de proiect!

LATER EDIT: In fine, n-am deschis topicul asta ca sa ne exprimam frustrarile, sa ne contazicem si sa ne bucuram de raul altuia, ci i-am invitat la discutii pe cei vizati (persoanele fizice autorizate). Sa vedem care dracu' e treaba cu proiectul asta, sa facem calcule, sa vedem cum putem face sa nu ramanem in curu' gol dupa plata taxelor ENORME, sa ne schimbam la norma de venit daca e mai avantajos, ne inchidem PFA-ul, ne facem firma, ne facem pe dracu' sa ne ia, plecam din tara...

Edited by MrDerpson, 30 March 2015 - 18:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate