Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credit nevoi personale cu garantat cu ipoteca

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Salutare!

Doresc sa achizitionez un teren intravilan care costa in jur de 40.000 EUR. M-am interesat putin ce fel de credite exista pe piata si am ajuns la concluzia ca cea mai buna optiune ar fi un credit de nevoie personale garantat cu ipoteca.

1. Care banci ofera astfel de credit, dar pe o perioada >5 ani? Majoritatea limiteaza perioada de creditare la 5 ani. Doar ING ofera creditare pe max. 35 de ani, din ceea ce am analizat eu.
2. Care banca mi-ar putea oferi o suma apropiata de cea de care am nevoie, fara a trebui justificare pentru destinatia banilor? ING limiteaza suma la 125.000 lei, fara justificare. Peste aceasta suma trebuie intocmit deviz, facturi, etc. pentru a justifica destinatia banilor.
3. Este alta solutie de creditare mai buna pentru a achizitiona un teren intavilan, de preferinta cu avans cat mai mic?

Edited by Nigh7D3vil, 27 March 2015 - 17:43.


#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

 Nigh7D3vil, on 27 martie 2015 - 17:41, said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez un teren intravilan care costa in jur de 40.000 EUR. M-am interesat putin ce fel de credite exista pe piata si am ajuns la concluzia ca cea mai buna optiune ar fi un credit de nevoie personale garantat cu ipoteca.

1. Care banci ofera astfel de credit, dar pe o perioada >5 ani? Majoritatea limiteaza perioada de creditare la 5 ani. Doar ING ofera creditare pe max. 35 de ani, din ceea ce am analizat eu.
2. Care banca mi-ar putea oferi o suma apropiata de cea de care am nevoie, fara a trebui justificare pentru destinatia banilor? ING limiteaza suma la 125.000 lei, fara justificare. Peste aceasta suma trebuie intocmit deviz, facturi, etc. pentru a justifica destinatia banilor.
3. Este alta solutie de creditare mai buna pentru a achizitiona un teren intavilan, de preferinta cu avans cat mai mic?

da, BT are un credit de nevoi personale pe 10 ani.

#3
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La BT nu poti lua mai mult de 20000E. In plus banii aia sunt foarte multi pentru un credit de nevoi personale si te iau la puricat de nu te vezi, se duce i centrala la Cluj si cerceteaza fiecare virgula.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Întreb și eu, dacă nu ai bani să plătești terenul, ce faci cu el? Casă cu alt credit? Speculă?

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Nigh7D3vil, on 27 martie 2015 - 17:41, said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez un teren intravilan care costa in jur de 40.000 EUR. M-am interesat putin ce fel de credite exista pe piata si am ajuns la concluzia ca cea mai buna optiune ar fi un credit de nevoie personale garantat cu ipoteca.

1. Care banci ofera astfel de credit, dar pe o perioada >5 ani? Majoritatea limiteaza perioada de creditare la 5 ani. Doar ING ofera creditare pe max. 35 de ani, din ceea ce am analizat eu.
2. Care banca mi-ar putea oferi o suma apropiata de cea de care am nevoie, fara a trebui justificare pentru destinatia banilor? ING limiteaza suma la 125.000 lei, fara justificare. Peste aceasta suma trebuie intocmit deviz, facturi, etc. pentru a justifica destinatia banilor.
3. Este alta solutie de creditare mai buna pentru a achizitiona un teren intavilan, de preferinta cu avans cat mai mic?

Cred ca la ing nu ai analizat corect: dau pe 30 ani doar la refinantare, si nu la toate. Valabil si la alte banci. Cred ca e norma bnr, nu mai tin minte.

#6
Cristian Mazilu

Cristian Mazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2004

 Nigh7D3vil, on 27 martie 2015 - 17:41, said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez un teren intravilan care costa in jur de 40.000 EUR. M-am interesat putin ce fel de credite exista pe piata si am ajuns la concluzia ca cea mai buna optiune ar fi un credit de nevoie personale garantat cu ipoteca.

1. Care banci ofera astfel de credit, dar pe o perioada >5 ani? Majoritatea limiteaza perioada de creditare la 5 ani. Doar ING ofera creditare pe max. 35 de ani, din ceea ce am analizat eu.
2. Care banca mi-ar putea oferi o suma apropiata de cea de care am nevoie, fara a trebui justificare pentru destinatia banilor? ING limiteaza suma la 125.000 lei, fara justificare. Peste aceasta suma trebuie intocmit deviz, facturi, etc. pentru a justifica destinatia banilor.
3. Este alta solutie de creditare mai buna pentru a achizitiona un teren intavilan, de preferinta cu avans cat mai mic?

1. Nevoi personale cu ipoteca doar pe 5 ani, conform regulamentului 24 / 2012 al BNR modificat. Nu e nici o banca in Romania care sa ofere pe mai mult timp, exceptie refinantarile.
2. Daca vorbim de un credit cu scop de construire ulterior, mergeti pe un astfel de credit - si puteti merge pe perioada mare.
3. Puteti merge la BT pe credit pe 10 ani (ce-i drept, doar 20.000 EUR) daca va ajuta. Fiind un credit cu destinatie mergem mai usor... dar daca suma nu e suficienta...
4. ING ofera 125.000 lei fara justificare daca puneti ipoteca pe un alt imobil. Daca aveti un alt imobil pe care sa puneti ipoteca pentru achizitia terenului, orice banca va da, pe 30 de ani.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
NU vreau sa poluez topicul omului dar am o problema asemanatoare
Si anume. Am de terminat o casa inceputa. Suma necesara 40.000-45.000 euro (in lei in principiu). Am garantii imobiliare care depasesc lejer (aprox. dublu) suma solicitata. Sunt salariat cu vechime la actualul loc de munca (18 ani). Cazier financiar (Biroul de credite) imaculat. Am si codebitor (girant) la nevoie. In momentul de fata nu mai am niciun credit.
Casa este in regie proprie si din acest motiv mi-e foarte greu sa satisfac cerintele pentru un imprumut de constructie sau renovare locuinta, tehnic vorbind (este greu din 5-6 facturi sa acopar suma de 45000 euro). Nu lucrez totul cu o firma, ci pe bucati.
La credit nevoi personale cu ipoteca sunt limitat de cei 5 ani respectiv de cresterea gradul de indatorare (apropo, salariul cu contract pe perioada nederminata este de aprox 2800 lei net) astfel ca nu primesc suma solicitata. Pana acum de la ING am primit varianta cea mai apropiata de adevar, dar doar pe maxim 125.000 lei (27.000 euro), cu varianta ca ulterior sa mai iau (sotia) un credit cu ipoteca de rangul doi sau pe casa nou construita. Mi se pare insa o complicatie inutila si prosteasca (ajung sa pun ipoteca pe imobile de 300.000 euro pentru un imprumut de 40.000 euro). Ca bancher numai uitandu-ma pe istoricul meu financiar as acorda imprumutul linistit doar cu buletinul. Nu exagerez cand spun ca am dus la final cel putin 6-7 imprumuturi de toate felurile (cumulat peste 100.000 euro) si leasinguri, fara o zi intarziere. Deci nu inteleg ce se intampla si ce norme BNR sunt astea.
Intrebare. Se mai poate lua un imprumut zdravan la cap in tara asta? respectiv la ce banca pot accesa suma respectiva (intreaga) cu ipoteca, pe 10-20 ani, fara insa a se solicita acte suplimentare privind destinatia banilor? Si cu o dobanda normala.
Multumesc

Edited by alexpet, 12 April 2015 - 08:31.


#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
@alexpet

Priveste lucrurile si din punctul de vedere al bancii. Daca nu detii venituri care justifica o rata superioara, cum sa ti se acorde acel imprumut? Pe ce sa bazeze banca returnarea creditului in conditiile contractuale?

Pe baza istoricului tau, spui?

Din pacate, sau din fericire, ultimii ani au adus reglementari mult mai stricte din partea BNR, norme de la care nu te poti abate in analiza si acordarea unui imprumut de "nevoi personale".

Au trecut de foarte mult timp vremurile cand bancherul se uita peste ochelari la tine, si in functie de ce impresie ii faceai primeai sau nu creditul.

Povestile nu mai conteaza, singurele care conteaza sunt cifrele.



Varianta cu cei 125.000 acordati acum, pentru ca suma suplimentara sa fie acordata ulterior, in urma ipotecarii imobilului, mi se pare o solutie optima.
Daca esti sigur de solvabilitatea ta, de ce sa te temi sa aduci in garantie un imobil cu o valoare mare?

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
-la un credit pe 20-25 de ani am (arhi)suficiente venituri pentru imprumutul cerut. Deci pica ipoteza si oricum nu vad care-i problema bancii sa execute un imobil cu valoare de piata dubla.
-nu are nicio legatura cu solvabilitatea mea !!! uite la ce se gandesc unii imediat (refelx?). La un moment dat probabil am sa vreau sa vand una din cele doua proprietati (probabil apartamentul pe care am sa pun prima ipoteca) si sa achit imprumutul, simplu. Cum am sa fac asta daca am ipoteca si pe apartament si pe casa? De aici lantul de probleme care decurg din asta. A, poate este posibil cu niste artificii gen scarpinat la urechea stanga cu mana dreapta si care toate se vor reflecta in cheltuieli suplimentare pentru mine (reevaluari, notari, comisioane, refinatari si naiba stie mai ce) stiu, un mizilc de cateva zeci de mii de lei, dar ce conteaza ca doar plateste clientul nu banca pentru care conteaza doar cifrele. Punctul meu de vedere, care se pare ca nu coincide cu cel al bancii (desi este vorba de cifre simple), este ca totusi discutam de un imprumut pentru care trebuie sa aduc ipoteci de zece ori mai valoroase. Si aici cifrele (banii) conteza si pentru mine, nu numai pentru banca, care nu se expune cu absolut nimic in tot timpul asta
- in opinia Dvs datele de la biroul de credite au valoare doar cand sunt in defavoarea clientului? Cand acestea probeaza (si nu pe vorbe, ci pe fapte) ca, clientul este solvabil vorbim doar de "povesti"....interesant punct de vedere.
- In fine, intrebam daca exista o solutie acceptabila si pentru mine nu numai pentru banca. Din fericire am si alte variante....
- In momentul de fata mie mi-e destul de clar de ce creditarea merge greu in ciuda dobanzilor, relativ mici. Iar motivele, din pacate sau din fericire, nu sunt numai la (actualii) potentiali clienti.

Edited by alexpet, 12 April 2015 - 11:20.


#10
Cristian Mazilu

Cristian Mazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2004
@alexpet: Intesa San Paolo ofera un astfel de împrumut. Suma maxim oferită fara justificari, ci doar pe baza unui deviz si a unei declaratii pe propria răspundere este de 50.000 eur. Atentie, totusi, finanteaza maxim 60% din deviz, respectiv garantia trebuie sa acopere 200% valoarea creditului.

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Super informatia. Pare OK. Multumesc.

#12
Cristian Mazilu

Cristian Mazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2004
@alexpet: din ce oras esti? Intesa au negociat un pricing preferential cu 2 brokeri de credite, pentru dosarele care vin prin ei, dar acestia au sedii doar in anumite orase. A lucra prin broker nu generează nici un cost pt tine.

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Bucuresti

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
OK. sa pun cum sta treaba in cazul meu. Deci...aplicant, eu.
- venit aproximativ 3000 lei net
- vechime neintrerupta la locul de munca 18 ani (institutie publica). Contract pe perioada nedeterminata.
- biroul de credite - imaculat
- garantie(ipoteca) - apartament Bucuresti, 4 camere, (Dristor, langa metrou). La nevoie inca un imobil.
- codebitor, exista
- suma solicitata? cat este posibil avand in vedere cele de mai sus si perioada de rambursare. Nimic special (in fine, adica peste 25.000 euro).
- creditul este pentru investitie imobiliara, construita deja in proportie de peste 50% , teren, utilitati trase, etc

Am aplicat la trei banci pana acum, la ultima am depus toate actele acum doua saptamani. Rezultat pana acum? = 0 (zero). Adica nici macar un "Buna ziua, nu indepliniti conditiile, cautati in alta parte", nu am primit.
Vreau sa felicit pe aceasta cale BNR-ul pentru minunatele conditii de creditare existente pe piata. De asemenea si bancile comerciale pentru operativitate. Pana la urma tot raul spre bine si asa ma jurasem cu niste ani in urma ca nu mai iau credite in viata mea.....

Edited by alexpet, 04 May 2015 - 20:56.


#15
Cristian Mazilu

Cristian Mazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2004
Pot sa intreb la ce banci ati aplicat?

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am raspuns pe privat

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bun. ca sa nu ramana lucrurile asa, ieri (in sfarsit!) am fost contactat de una dintre banci. Sa vem ce iese.

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
a iesit o mare bascalie.
IntesaSP pe numele ei de banca a ales ia premiul intai, cu coronita, pentru ce mai proasta banca cu care am lucrat, si am lucrat cu destule.
Deci, recapitulam coordonatele principale
- venit lunar net 2750 lei
- vechime neintrerupta in munca 18 ani
- fara bube la biroul de credit
- garantie, imobil evaluat la 72000 euro
credit aprobat la IntesaSanPaolo si acum sa bata tobeleeeeee - 0 (zero) leeeeei pe motiv, si acum urmeaza bascalia, ca nevasta are un credit de nevoi personale de 10000 euro, avand si ea coordonatele finaciare de mai sus (aproximativ), mai putin garantia imobiliara.
Deci, pana acum avem asa: am asteptat o luna, am pierdut aproximativ 500 lei si o gramada de alergatura pentru ati ghicit, nimic. Ma gandeam initial sa-mi sfatuiesc dusmanii sa ia credit de la aceasta, cica, banca, dar pana la urma mi-am dat seama ca totusi nu mi-au gresit chiar asa rau.

Edited by alexpet, 25 May 2015 - 16:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate