Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

intrebare despre izolare balcon/termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anonimul34

anonimul34

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2015
Buna ziua! Am o problema cu izolarea balconului...

Este un balcon mic,izolat cu termopan,de sus pana jos,are 2 pereti exteriori,din termopan,si zid in partea stanga,unde incepe balconul vecin.Problema este ca iarna este foarte frig in balcon.As dori sa il izolez mai bine.Intrebarea mea(stupida) ar fi aceasta:Se poate izola cu polistiren PESTE termopan la fel ca la un perete de beton,sau va trebui sa dau jos tot termopanul,sa zidesc,sa izolez peretele si sa dau alti bani pe geamuri termopan?

Va rog sa scuzati intrebarea,dar nu ma pricep deloc.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Balconul vecin este inchis? Deasupra si sub balconul tau cum ii treaba?

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sub tine sta cineva ? este izolata pardoseala ?
Deasupra este izolat ?
Pierderile sunt imense mai ales la partea de sus .
La pardosea izoleaza cu polistiren extrudat si sapa, peste sapa ce doresti :parchet, gresie etc
Tavanul cu expandat , peste glet, zugraveala .

Edited by xilo, 22 March 2015 - 18:44.


#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
dupa mine cea mai buna izolatie o poti face asa: sa rezidesti jumatate din balcon apoi sa aplici polistiren de 10, apoi aplici plasa de fatada si dai adeziv. plasa va ajuta in timp sa nu crape. peretele dinspre vecin il poti izola cu polistiren de 3 sau 5. pe tavanul balconului iti recomand extrudat de 3 la fel procedezi si sub balcon, te duci la vecinu de sub tine si izolezi tavanul lui si implicit si podeaua ta. ca adeziv pentru polistiren de dat peste plasa poti folosi si thermo universal, este numai bun. apoi un glet, un fin si lavabila.

#5
anonimul34

anonimul34

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2015

 Super Chief, on 22 martie 2015 - 18:41, said:

Balconul vecin este inchis? Deasupra si sub balconul tau cum ii treaba?
Buna!Toate 3 balcoanele sunt inchise.

 xilo, on 22 martie 2015 - 18:44, said:

Sub tine sta cineva ? este izolata pardoseala ?
Deasupra este izolat ?
Pierderile sunt imense mai ales la partea de sus .
La pardosea izoleaza cu polistiren extrudat si sapa, peste sapa ce doresti :parchet, gresie etc
Tavanul cu expandat , peste glet, zugraveala .
Buna!Da,am vecini sub si deasupra mea,stau la etajul 9.Din pacate nu este izolat nicaieri.

 flavius18, on 22 martie 2015 - 18:48, said:

dupa mine cea mai buna izolatie o poti face asa: sa rezidesti jumatate din balcon apoi sa aplici polistiren de 10, apoi aplici plasa de fatada si dai adeziv. plasa va ajuta in timp sa nu crape. peretele dinspre vecin il poti izola cu polistiren de 3 sau 5. pe tavanul balconului iti recomand extrudat de 3 la fel procedezi si sub balcon, te duci la vecinu de sub tine si izolezi tavanul lui si implicit si podeaua ta. ca adeziv pentru polistiren de dat peste plasa poti folosi si thermo universal, este numai bun. apoi un glet, un fin si lavabila.

Buna!Probabil asta ar fi cel mai bine,desi din pacate voi pierde termopanul deja existent.Nu cred ca este posibil sa scot jumatatea de jos,sa las geamurile(jumatatea de sus),si sa zidesc sub ele.Am inteles ca va trebui sa scot tot,si sa cumpar altele..

Edited by anonimul34, 22 March 2015 - 19:02.


#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Inmulteste suprafata balconului cu 500E si vei afla cit costa ambitia ....
Mai bine monteaza termopan la usa camerei spre balcon si gata . Adica nu este gata , usa la camera / balcon si ventilatie la balcon . permanenta !!!

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu stau la et 3 din 8, si am un balcon de 1.8*1.2m. Logie, inchisa, dar perete in perete cu balconasul vecinului, care nu il avea inchis...
Prima data am pus o placa de rigips intre noi. Iar in balconul meu, am scos geamul si am pus termopan.
Iarna aveam cam 7 grade, adica atunci cand deschideam usa, care da spre bucatarie, se facea frig in bucatarie, pana pe la 17, desi initial aveam 22 grade..
Iar in balcon nu urca mai mult de 10 niciodata..Ca sa rezist puneam ceva electric in priza..
Anul trecut  ne-au pus termopane pe exteriorul blocului. Am platit meseriasii sa imi puna si in interior, inclusiv pe tavan, din ala mai subtire, de 3?, am uitat, ca sa nu imi micsorez spatiul..Apoi plasa, vopsit, exact cum a fost descris mai sus...
iarna asta in balconas am avut 17 grade si a scazut pana la 14, cand a fost gerul ala mare..Asa ca zic ca a meritat.
Am uitat sa zic Pe jos am un covoras pus peste  gresie. Asa ca pierderile de caldura sunt minime..

Edited by Prien, 22 March 2015 - 19:29.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 anonimul34, on 22 martie 2015 - 18:58, said:

Buna!Probabil asta ar fi cel mai bine,desi din pacate voi pierde termopanul deja existent.Nu cred ca este posibil sa scot jumatatea de jos,sa las geamurile(jumatatea de sus),si sa zidesc sub ele.Am inteles ca va trebui sa scot tot,si sa cumpar altele..

adu pe cineva de la firma cu care le-ai montat si intreaba daca se pot modifica si cat costa

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai bine faci astfel: Izolezi tavanul balconului cu polistiren extrudat de 3 cm.
Dupa aceasta izolezi pardoseala balconului cu polistiren extrudat de 5 cm.
Peste polistiren pui plasa de fibra de sticla, si peste aceasta finalizezi cu gresie de exterior(portelanata).
Eu asa am facut si am scapat de frig, condens si mucegai in balcon. Succes!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 March 2015 - 20:06.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca din start problema este pusa gresit, Lumea numeste gresit termopan tamplaria pvc cu sticla(geam) termopan. Ar fi termopan de sus pana jos daca ar fi sticla de sus pana jos, sticla fiind fixata in tamplarie pvc. Geamul este termopan.
La blocul meu cand s-a facut asazisa reabilitare termica, sa montat pe toata inaltimea balconulul tamplarie pvc, geamul fiind de la aproximativ jumatatea inaltimii in sus. In partea de jos era un panou format din foi de plastic la exterior, la interior cu spuma poliuretanica. In exteriorul balconului au fixat placa osb (cu holtzsuruburi) si peste osb au pus polistiren de 100mm. Daca in partea inferioara (unde nu e geam) ai acel panou din plastic il poti placa pe interior cu rigips sau polistiren.

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 altuser09, on 22 martie 2015 - 22:36, said:

In partea de jos era un panou format din foi de plastic la exterior, la interior cu spuma poliuretanica.
acel panou se numeste Weiss si se pronunta " vais"

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poate ai scris si n-am vazut eu. Balconul e incalzit? Daca nu, ce vrei sa izolezi, frigul din balcon de cel de afara? Nu e nevoie.

Legat de zidirea balconului nu pot sa-ti recomand asa ceva daca nu mai ai vechea structura (e chiar periculos), si oricum nu ajuta daca nu ai nicio sursa de caldura.

Sa-ti mai zic de faptul ca poti incalzi la o temperatura acceptabila acel balcon cu mai putin de 50 de lei pe iarna?
In cate ierni iti recuperezi banii pe zidul pe care il strici si banii pe zidul pe care vrei sa-l construiesti in conditiile in care vei avea pierderi mai mici cu 30% sa zicem, adica vei economisi vreo 15-20 de lei pe iarna? Nu crd ca traiesti atat.

Cele mai mari pierderi le ai spre vecin. Daca vrei totusi sa faci ceva poti izola zidul ala.

Edited by underb, 23 March 2015 - 12:11.


#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Cele mai mari pierderi le ai spre vecin."

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate