Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Deschidere cont bancar rapid in UK fara proof of adress

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Saptamana viitoare ajung in UK si lunea urmatoare incep un nou job.
Primul lucru pe care vreau sa fac e sa sun la job center pentru a ma programa la NINO si a deschide cont bancar.
Am sunat azi la cateva banci de acolo si toate cer dovada de adresa sau o scrisoare de la angajator in care sa apara adresa unde voi sta.
Am citit pe net tot felul de variante, unii zic ca nici nu le-a fost ceruta dovada de adresa.
Stiu ca dovada de adresa poate fi scrisoarea de la nino sau permisul schimbat, dar nu vreau sa astept atata timp caci dupa prima saptamana iau banii.

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Nu merge fără proof of address.

#3
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

 galeo, on 13 martie 2015 - 17:53, said:

Saptamana viitoare ajung in UK si lunea urmatoare incep un nou job.
Primul lucru pe care vreau sa fac e sa sun la job center pentru a ma programa la NINO si a deschide cont bancar.
Am sunat azi la cateva banci de acolo si toate cer dovada de adresa sau o scrisoare de la angajator in care sa apara adresa unde voi sta.
Am citit pe net tot felul de variante, unii zic ca nici nu le-a fost ceruta dovada de adresa.
Stiu ca dovada de adresa poate fi scrisoarea de la nino sau permisul schimbat, dar nu vreau sa astept atata timp caci dupa prima saptamana iau banii.
Fara proof of address e complicat spre imposibil....daca inchiriezi locuinta direct de la municipalitate/persoana juridica atunci poti folosi contractul ca si proof...daca nu, trebuie sa astepti prima factura de utilitati.
Cu banii in prima/a doua luna se poate rezolva, chiar si folosind un cont din Romania...eu am folosit o firma parvan a firmei de contabilitate, si ei imi virau banii direct in Ro. Apoi, folosind un card de credit romanesc, scoteam lire de la bancomat, si acopeream cu banii virati de ei, online. Atentie ca exista limita lunara la cate lire poti scoate. Din ce zici esti cam in scurt....sa nu pleci fara ceva lire la tine, ca ai sa ai de platit si depozit la inchirierea locuintei.

Edited by AlienBodo, 13 March 2015 - 18:21.


#4
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Scuze ca nu am specificat dar intentionez sa stau la un coleg care a inchiriat deja un apartament, nu am sa inchiriez nimic pe numele meu cel putin la inceput.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 galeo, on 13 martie 2015 - 18:08, said:

Scuze ca nu am specificat dar intentionez sa stau la un coleg care a inchiriat deja un apartament, nu am sa inchiriez nimic pe numele meu cel putin la inceput.

Atunci așteaptă să-ți vină NINO sau carnetul preschimbat. Presupun că te poți descurca o lună cu banii de acasă.

#6
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

 galeo, on 13 martie 2015 - 18:08, said:

Scuze ca nu am specificat dar intentionez sa stau la un coleg care a inchiriat deja un apartament, nu am sa inchiriez nimic pe numele meu cel putin la inceput.
Hmmmm....pai si cum deschizi cont in banca? Astia vor sa fie o adresa pe numele tau....

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 AlienBodo, on 13 martie 2015 - 18:09, said:

Hmmmm....pai si cum deschizi cont in banca? Astia vor sa fie o adresa pe numele tau....
Pot folosi scrisoarea de la home office cu programarea la nino, dar aia vine dupa ceva vreme.

 mufa, on 13 martie 2015 - 18:09, said:

Atunci așteaptă să-ți vină NINO sau carnetul preschimbat. Presupun că te poți descurca o lună cu banii de acasă.
Da, doar ca incerc sa rezolv mai repede problemele astea.

#8
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

 galeo, on 13 martie 2015 - 18:12, said:

Pot folosi scrisoarea de la home office cu programarea la nino, dar aia vine dupa ceva vreme.


Da, doar ca incerc sa rezolv mai repede problemele astea.
Eu aveam si NINO, si recomandare de la firma, si contract de inchiriere, si acte personale(de Ro), si tot nu au vrut sa imi deschida fara facture de utilitati....dar poate s-au mai relaxat intre timp....

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu poti deschide cont bancar prin angajator ? Adica suni la HR si le ceri ajutor.

#10
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Catean, on 13 martie 2015 - 18:17, said:

Nu poti deschide cont bancar prin angajator ? Adica suni la HR si le ceri ajutor.
Cei de acolo mi-au trimis o scrisoare, in care se specifica ca lucrez pentru ei si suma pe care o castig, dar pentru adresa nu am cum sa le cer sa garanteze.

#11
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 Catean, on 13 martie 2015 - 18:17, said:

Nu poti deschide cont bancar prin angajator ? Adica suni la HR si le ceri ajutor.
Nu cred ca angajatorul te poate ajuta in acest sens in nici o tara din Europa. La fel am patit si eu, acu multi ani in .fr, a trebuit sa fac dovada ca stau undeva, si banca mi-a trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire ca sa se asigure ca chiar locuiesc acolo (si la inceput si eu tot la un prieten).

#12
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

 galeo, on 13 martie 2015 - 18:19, said:

Cei de acolo mi-au trimis o scrisoare, in care se specifica ca lucrez pentru ei si suma pe care o castig, dar pentru adresa nu am cum sa le cer sa garanteze.
Sa verifici cat poti de repede chestia cu banca...mie inainte sa vin toti imi spuneau ca voi deschide imediat cont, ca sa constat aici ca bancile au niste reguli foarte stricte in ce priveste deschiderea primului cont....

#13
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 pv7722, on 13 martie 2015 - 18:28, said:

Nu cred ca angajatorul te poate ajuta in acest sens in nici o tara din Europa. La fel am patit si eu, acu multi ani in .fr, a trebuit sa fac dovada ca stau undeva, si banca mi-a trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire ca sa se asigure ca chiar locuiesc acolo (si la inceput si eu tot la un prieten).
Ok , si cum ai rezolvat?

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mie contul bancar mi-a fost deschis de companie. Galeo, eu cred ca poti deschide cont bancar cu scrisoarea de la firma si un document de la prietenul tau cum ca stai cu el, semnat de el.

#15
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 galeo, on 13 martie 2015 - 18:34, said:

Ok , si cum ai rezolvat?
Pai cum sa rezolv, am luat o hartie de la persoana la care stateam cum ca locuiesc acolo, si am aratat-o la banca, si-apoi cand mi-a venit scrisoarea am fost la posta s-o ridic, si ei au avut confirmarea ca locuiesc unde zic ca locuiesc. Stii, ma gandeam la "Romanians are coming" ma gandesc cum anume au reusit baietii aia sa-si deschida cont in banca, ei dormind pe sub poduri.

#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,684
  • Înscris: 13.10.2003
galeo, tu parca ai mai muncit in UK. Ti-ai inchis contul unde ai luat leafa anul trecut?

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 radumiki, on 13 martie 2015 - 19:50, said:

galeo, tu parca ai mai muncit in UK. Ti-ai inchis contul unde ai luat leafa anul trecut?

Era delegat.

#18
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Catean, on 13 martie 2015 - 20:16, said:


Era delegat.
Exact, incasam banii in Romania

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate