Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
Mariaandreea9595

Mariaandreea9595

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2015
Buna seara! Sunt nedumerita in privinta alegerii unei facultati potrivite care sa-mi asigure un viitor sigur.Sunt eleva in clasa a 12 -a la Colegiul National Nicolae Balcescu din Cluj Napoca, profil filo-engleza.Am 4 optiuni pentru facultate:
1. Studii europene Cluj
2.Istorie Cluj
3.Stiinte politice Cluj
4.Arhivistica- Academia de politie Bucuresti
Am ales aceste facultati deoarece imi plac materiile precum; engleza, istoria, romana.
Care facultate ar fi mai potrivita sa o aleg? Unde pot sa imi asigur un viitor profesional sigur?

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Salutare, eu sunt la Facultatea de Istorie, din cadrul UBB. Ti-o recomand cu incredere, da-mi un mesaj privat, pentru mai multe detalii.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMariaandreea9595, on 10 martie 2015 - 21:15, said:

Unde pot sa imi asigur un viitor profesional sigur?
Niciunde

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Viitor profesional sigur inseamna un domeniu in care cererea de angajati va fi intotdeauna mai mare decat oferta. Acum, e IT-ul, peste 10 ani s-ar putea sa fie un domeniu care nici nu exista acum.

Eu cred ca e gresit sa pui asa problema. Mai corect: alege-ti o facultate in ton cu ceea ce iti place sa faci si subiectele la care esti mai buna decat majoritatea colegilor tai si incearca sa te implici in cat mai multe activitati extra-curiculare pentru a dobandi experienta si conexiuni. Tot ce inseamna domenii umaniste se bazeaza mai mult pe acestea decat pe cunostintele teoretice din facultate.

#5
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMariaandreea9595, on 10 martie 2015 - 21:15, said:

Buna seara! Sunt nedumerita in privinta alegerii unei facultati potrivite care sa-mi asigure un viitor sigur.Sunt eleva in clasa a 12 -a la Colegiul National Nicolae Balcescu din Cluj Napoca, profil filo-engleza.Am 4 optiuni pentru facultate:
1. Studii europene Cluj
2.Istorie Cluj
3.Stiinte politice Cluj
4.Arhivistica- Academia de politie Bucuresti
Am ales aceste facultati deoarece imi plac materiile precum; engleza, istoria, romana.
Care facultate ar fi mai potrivita sa o aleg? Unde pot sa imi asigur un viitor profesional sigur?

Profilul umanist si, probabil, cunostintele de gramatica si de istorie ar fi argumente solide pentru o facultate de drept.
Nicio facultate nu-ti asigura un viitor sigur, acest lucru era posibil pe vremuri cand repartitiile se faceau de facultati, dar cred ca o facultate cu caracter ceva mai tehnic este de ales fata de una cu deschidere larga (cum este sa zicem, filologia).
De aceea, daca nu e fac. de drept, atunci ar urma fac. de arhivistica

#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
La Drept!

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
La Ştiinţe politice şi Studii europene sunt foarte mulţi (nu se pune problema că nu vei fi admisă,ci că vei avea concurenţă mare după)

Asigurarea unui viitor "sigur" n-ar trebui să fie singurul criteriu de care să ţii cont.E important şi să-ţi placă ceea ce faci,nu doar să câştigi bani.
La LMA nu te-ai gândit?

Edited by Abbiex, 10 March 2015 - 21:34.


#8
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View PostMariaandreea9595, on 10 martie 2015 - 21:15, said:

Nu o sa faci nimic in viata cu facultatile alea. Sunt 0 barat ca utilitate.

View PostAbbiex, on 10 martie 2015 - 21:33, said:

(nu se pune problema că nu vei fi admisă,ci că vei avea concurenţă mare după)
concurenta intre someri

Edited by 667, 10 March 2015 - 21:35.


#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Gandeste-te intai la ce meserie ti-ar placea sa practici, sau in ce companii/institutii ti-ar placea sa lucrezi.

Apoi gandeste-te cat ai castiga lucrand acolo, si vezi daca te-ar multumi sumele.

In cele din urma, alege facultatea.


p.s. si mie mi-a placut si imi place istoria,dar am ales sa fie doar un hobby, deoarece perspectivele pe piata muncii sunt reduse si ca oferta, si ca recompensa financiara

Edited by Byblos4, 10 March 2015 - 21:36.


#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Voi stiti macar ce inseamna dreptul in Cluj? A decazut total. E o adunatura de cocalari cu bani si figuri, iar examenele se iau ep bani nu pe capacitati intelectuale, 5-ul se ia usor, nu se compara cu ce era. Am multi prieteni acolo si isi dau palme cand se gandesc ca au ales aceasta facultate.

Iar dupa facultate ce faci? Simplu, ai doua variante: dai 50.000 de euro si iti faci stagiatura sau te rogi la Dumnezeu sa te ia vreun avocat fara bani (ceea ce nu exista, poti sa ai 10 la licenta). Drept=bani.

#11
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View PostByblos4, on 10 martie 2015 - 21:36, said:

Gandeste-te intai la ce meserie ti-ar palcea sa practici, sau in ce companii/institutii ti-ar placea sa lucrezi.
ar trebui sa se gandeasca prima data la ce anume este nevoie pe piata muncii iar abia apoi sa vada la ce s-ar pricepe din variantele descoperite

Edited by 667, 10 March 2015 - 21:38.


#12
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Bai, daca as mai avea 19 ani, as face pe dracu'n patru sa ma fac notar.

Invatat, studiat, spaga, mita, orice as face ca sa ajung acolo.



Daca ai apucat sa iti deschizi cabinet notarial, e ca si cum ai intra in pensie anticipat.

O pensie respectabila,nu asa.

View Post667, on 10 martie 2015 - 21:37, said:

ar trebui sa se gandeasca prima data la ce anume este nevoie pe piata muncii iar abia apoi sa vada la ce s-ar pricepe din variantele descoperite

Sigur, precis s-ar duce fata sa faca un curs rapid de sudor in argon.

#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostByblos4, on 10 martie 2015 - 21:40, said:

Bai, daca as mai avea 19 ani, as face pe dracu'n patru sa ma fac notar.

Invatat, studiat, spaga, mita, orice as face ca sa ajung acolo.


Cu 80.000 de euro esti notar.

#14
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View PostByblos4, on 10 martie 2015 - 21:40, said:

Sigur, precis s-ar duce fata sa faca un curs rapid de sudor in argon.
e o mentalitate nesanatoasa sa nu iti pese daca este nevoie sau nu de ceea ce intentionezi sa faci

#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Post667, on 10 martie 2015 - 21:42, said:

e o mentalitate nesanatoasa sa nu iti pese daca este nevoie sau nu de ceea ce intentionezi sa faci

De acord. Vino tu cu variante viabile pe piata muncii, luind in considerare caracteristicile prezentate de fata noastra.

Ce joburi sunt acum pe piata muncii ok pentru o fata ? IT, medicina, sa zicem economie, poate ceva limbi straine rare in vreun call center.

Altceva?

#16
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Post667, on 10 martie 2015 - 21:35, said:

concurenta intre someri

Şomeri sau nu,când se iveşte un loc de muncă în domeniu,vor aplica mulţi pentru postul respectiv.Asta nu tot concurenţă e?

#17
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
cu consecinte pe termen lung

#18
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
imi cer scuze pentru offtopic, insa am o curiozitate . Ce anume se invata la o facultate de stiinte politice mai exact?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate