Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

un pic de lumina, va rog !

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
salutate tuturor,

am o aplicatie care foloseste baze de date msaccess si doresc sa trec pe ms sql server 2012.
asa ca am descarcat tot ce am gasit ca si kit-uri de instalare dar am ceva dileme in ce este necesar a fi instalat si unde.
adica:
1. ce trebuie instalat pe server ?
2. ce trebuie instalat pe pc-urile client ?
3. ce ar trebui introdus in kit-ul de instalare a aplicatiei mele (scrisa in vb6), pentru a avea componentele necesare la o instalare de tip new/clean ?

si cum pentru orice nou-nascut, orice film, e o premiera, am sa va rog (cu calm) sa-mi dati 2 exemple pentru string-ul de conectare si anume:
dbCON.Open '"Provider=SQLOLEDB.1; ...
1. conectare prin vpn catre un ip(user+pass), unde gasesc un server \\10.0.0.10\Folder_Aplicatie(user+pass) si o baza de date db.mdf(user+pass)
2. conectarea la o baza de date locala db.mdf(user+pass) cu path de tipul App.Path & "\db.mdf"

multumesc pentru orice sugestie si/sau link-uri catre tutoriale pas cu pas.

Edited by nexusm, 08 March 2015 - 13:52.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Pe server instalezi sql server
Pe client instalezi providerul client pentru sql server si cel ODBC, alaturi de aplicatia ta.

SQL Server 2012 parca nu mai suporta vechiul ADO (folosit de VB6) asa ca nu-ti ramane decat sa te conectezi la el via ODBC.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Merge si ADO, ziceau ca nu mai suporta dar s-au razgandit.
In SQL 2012 canta prohodul:
https://msdn.microso...v=sql.110).aspx
Iar in SQL 2014 e foarte buna tehnologia:
https://msdn.microso...y/ms131687.aspx

Pentru client poti folosi ce are Windows-ul default (doar ca-s pentru SQL 2000 dar merg) sau descarca sqlncli.msi (SQL Server Native Client):
http://www.microsoft...s.aspx?id=35580

String-uri de conexiune: http://www.connectionstrings.com/

View Postnexusm, on 08 martie 2015 - 13:51, said:

1. conectare prin vpn catre un ip(user+pass), unde gasesc un server \\10.0.0.10\Folder_Aplicatie(user+pass) si o baza de date db.mdf(user+pass)
2. conectarea la o baza de date locala db.mdf(user+pass) cu path de tipul App.Path & "\db.mdf"
SQL Server, nu mai vorbim de acces la fisier ca in Access. Exista si SQL Local/Compact (un soi de Access mai dezvoltat la comenzi) dar chiar vrei asa ceva, fara conexiuni externe si tot ce inseamna server ?

Edited by neagu_laurentiu, 08 March 2015 - 14:26.


#4
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
@all, multumesc pt. punctele de plecare.
revin, daca este cazul, cu ceva nelamuriri specifice

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate