Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3565
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Tipul inventator care vorbește în film, nu spune nimic despre vreo variantă de eoliană verticală cu acest concept de aerotermă, mă rog dacă tu ai înțeles altceva, eu nu mai am alte argumente  ! Posted Image

#3566
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, uite ca am gasit rotorul de care vorbeam , e inventat de un roman care a fost premiat cu aur la geneva , se numeste rotorul REVIR ,

https://greenspacete...omanesti-revir/

Si cand aud ca un roman a inventat ceva premiat undeva  nu prea ma preocupa ce idei are americanu rusu sau chinezu , eu sunt asa mai nationalist .

#3567
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Revir-ul ăla care l-am văzut și eu descris pe acest topic în urmă cu vreo 7 ani, chiar era o eoliană Revir la Constanța care nu producea mai nimic, n-are nici în clin nici în mânecă cu rotorul de aerotermă, nu seamănă nici pe departe cu acest concept  ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 07 November 2018 - 22:11.


#3568
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
HAI SA NE LINISTIM UN PIC. AMBELE TIPURI DE ROTOARE AU NISTE AVANTAJE FATA DE ELICELE NORMALE SI AMBELE AU MAI FOS DISCUTATE PE AICI CU ANI IN URMA.  PRIMUL POSTAT DE VIOREL ARE AVANTAJUL CA NICI UN FIR DE VANT CARE INTRA NU SCAPA NETURBINAT SI CRED CA LUCREAZA ATAT LA VITEZE MICI CAT SI MARI. DEZAVANTAJUL E CA LA FURTUNA NU POATE FI FRANAT NICI PRIN PAS VARIABIL NICI PRIN FURLING. CHIAR DACA IL INTORCI INTR-O PARTE(FURLING) INCEPE SA LUCREZE CA O VERTICALA SQUIRREL CAGE SI NU SE OPRESTE. ALT DEZAVANTAJ AR FI MATERIAL MULT FOLOSIT DECI GREUTATE MARE SI CENTRAJ DIFICIL DAR PRINCIPIUL E INTERESANT SI POATE FI IMBUNATATIT.
AL DOILEA ROTOR POSTAT DE MARIUS FOLOSESTE MULT MAI INTELIGENT SUPRAFATA UNEI PALE FATA DE UNA CLASICA IN SENSUL CA ARIA CARE LUCREAZA SE AFLA LA CAPAT SI REZULTANTA FORTEI CARE PRODUCE ARE UN BRAT DE PARGHIE MULT MAI MARE. ELICELE NORMALE AU O BAZA MAI LATA (PENTRU REZISTENTA) UNDE NU SE PRODUCE MAI NIMIC SI TOCMAI LA CAPAT UNDE PALA TRAGE SE INGUSTEAZA. SI ACEST MODEL POATE FI INBUNATATIT IN SENSUL REDUERII NUMARULUI DE PALE ASTFEL CA PALELE SA NU INTRE IN SIAJUL CELEI DIN FATA PRECUM SI FORMA ACESTORA

Edited by V-VIFOR, 07 November 2018 - 23:12.


#3569
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Greutatea mare a turbinei, eu o văd ca pe un avantaj, gândindu-mă la inerția unei volante cu greutatea la periferie, dezavantajul turbinei tip aerotermă este întradevăr problema frânării la vânturi puternice și doar un control mecanic cu un sistem de servofrână controlat de senzor de turație care trimite informații la un controller de comandă, poate rezolva problema frânării eficiente, s-au un sistem mecanic de frânare la presiune pe discuri de frână ! Posted Image

#3570
petrucodric

petrucodric

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2011

View Postmarius_vfp, on 07 noiembrie 2018 - 21:40, said:

Salut, uite ca am gasit rotorul de care vorbeam , e inventat de un roman care a fost premiat cu aur la geneva , se numeste rotorul REVIR ,

https://greenspacete...omanesti-revir/

Si cand aud ca un roman a inventat ceva premiat undeva  nu prea ma preocupa ce idei are americanu rusu sau chinezu , eu sunt asa mai nationalist .
Priveste aici un model care sar numi TEVIR autorul spune că este eficient modelul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5zKYUdlaSvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by petrucodric, 09 November 2018 - 21:49.


#3571
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Stiti ce nu inteleg la unii dintre voi? Dar deloc si absolut niciodata? Atitudinea similara celei de pe facebook a unor pusti retardati si din generatie post-Cernobal care ne/va/le dau lectii despre cum e bine cu politica/Parlamentul/Justitia/Parchetul/SRI/SIE/Politie/Jandarmerie/etc etc etc. Nu zic ca voi ati fi, ci atitudinea e similara cu a alora (Se stie/spune autorul/am citit/am auzit ca e 200% mai mare/mica/usoara/grea/frumoasa/eficienta/rapida etc sau... daca atatia spun ca e rau cu legea... este clar ca e rau). Dar de citit, de studiat, de inteles, de construit, de TESTAT nu e timp ca ne irosim Feng-Shui-ul, noi luam lumina de la influence-ari sau producatori ca doar SE STIE ca sunt cinstiti si inteligenti.
Daca as construi toate eolienele cu proiecte atasate pe forumul asta in ultimul an si le-as compara cu ceea ce o sa am in vreo 2-3 saptamani am curajul sa fac pariu ca ies mai bine cu a mea. Oricum o sa postez rezultatele bobinarii in Tesla indiferent care vor fi rezultatele.
Inca odata: sa nu ma intelegeti gresit, dar nu am mai vazut rezultatele unor TESTE, EXPERIMENTE etc de ceva luni/ani pe forumul asta (eoliene). Doar facebook! Posted Image

#3572
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Fii cinstit mai, au mai fost si teste de un an si ceva! Frumos ar fi sa fie mai multe teste si mai putine discutii neargumentate.

#3573
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie pentru rasina epoxidica pentru statorul eolienei? Am nevoie de aproximativ 5kg. Mulțumesc!

#3574
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Aici e un forum al oamenilor liberi pasionați de energia eoliana in general nu numai cea produsa de ei. Orice discutie referitoare la acest aspect trebuie sa fie bine primită si dezvoltata. Multi dintre noi avem in spate realizări importante si nu e obligatoriu ca acum sa tacem numai pt ca de moment nu mai creem ceva  nou. Fiecare dintre noi care am facut eoliene intai am studiat realizările atora si multe au fost discutate întai aici. Mi as dor sa postam si sa comentam in continuare atat ideile noatre cat si ale altora.

#3575
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Cineva mai informat,daca poate sa-mi explice si mie urmatoarele setari la ce se refera?
-regulator mppt eoliana
"Pole—wind generator pole logarithm" - se poate seta valoare intre 1....10
si "M-SW—wind charging manual switch" - pozitii pe ON sau OFF
Multumesc!

Attached Files


Edited by XTH, 11 November 2018 - 17:19.


#3576
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
- numarul de poli de pe o fază si se seteaza in functie de generatorul tau
- manual switch on: o treci pe on până termini toate setările specifice generatorului tau si pe cele specifice sistemului.
La parametrii de franare te sfatuiesc să incepi cât mai restrictiv si sa o lași din ce in ce mai mult sa zburde până simți tu ca ansamblul stalp- generator se menține în deplină siguranță. Mai bine o vezi la 80% din puterea maximă decat sa te uiți după ea la vecini.

#3577
mangeorge09

mangeorge09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.08.2010
Buna ziua. Am o intrebare penrtu dumneavoastra .Am legat un regulator eoliana (cu ecran albastru) la un banc de baterii,pe acelas banc de bateri este legat un MPPT.DE cand am legat MPPT.nu prea se mai roteste eoliana.Daca se poate o sugestie.Multumesc pentru timpul acordat/ P.S MPPT este legat la retea.

#3578
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Consum ai?

#3579
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postdoega, on 11 noiembrie 2018 - 03:17, said:

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie pentru rasina epoxidica pentru statorul eolienei? Am nevoie de aproximativ 5kg. Mulțumesc!
Aveti idee daca rasina astae buna?

#3580
mangeorge09

mangeorge09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.08.2010
Da am consum intre 500w si 700w.Multumesc

#3581
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ce setari de tensiune ai la eoliana?probabil esti sub tensiunea reglata pe mppt si regulatorul eolienei a activat frinarea , automat stop eoliana.De regula setezi cu 1....1,5v mai mult tensiunea de incarcare max din eolian decit mppt -ul.
Posted Image

#3582
mangeorge09

mangeorge09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.08.2010
Multumesc XTH.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate