Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3169
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
baga un filmulet mic, cum evolueaza,ce arata Mid-ul,baterii alea..alea.Posted Image

#3170
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Boss, la cerinta dumneavoastra; vine si filmuletul in 10 minute:

Boss, fir-as al draq', am 27.6v pe baterii, acum am vazut, dau drumul si la apa calda in boiler. Merg cu aerul de 3 ore si tot am surplus.
Nu am 4 pale, asa cum pare in film, ci 2.
Apropo, asta nu e vant, cica maine o sa inceapa sa bata adevarat, ma astept spre ce am sperat eu, un ~20kwh/zi. Asta e doar o briza de toamna sau de inceput de iarna.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dZi9WjA_nyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by doega, 13 January 2018 - 11:52.


#3171
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
mai ales daca ai o eoliana custom made, adica facuta de tine.
Eu cred ca se pot construi eoliene mai bune decât multe eoliene din comerț. In schimb palele din fibra au un randament mai bun decât cele construite din lemn.

#3172
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
11.5kwh si un maxim de 2037w. Nu e rau deloc. Azi am 3.1kwh pana acum dar parca nu mai bate vântul asa bine. Midnite-ul face toti banii pe eoliana.

Attached Files



#3173
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Generator din materiale recuperabile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Jwa-LkQDlo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#3174
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
In urma unor teste făcute de mine cu un mic generator cu 6 magneți de ferita si șase bobine legate monofazat, din care am terminat doar cinci, din lipsa de sarma, acestea fiind bobinate cu doua fire de sarma de1 mm diametru, am avut următoarele rezultate:
-cu ambele fire legate in paralel si cu generatorul invartit la mana pe o sarcina de 5w, un bec, am obținut 2,7 volti si 0,18 amperi, deci o putere de 0,486w;
-cu firele legate tip Tesla, in aceleași condiții de invartire si sarcina am obținut 6 volti si 0,27 amperi deci o putere de 1, 62 w.
In urma acestor rezultate am ajuns la concluzia ca legarea bobinelor, tip Tesla poate da o putere mult mai mare decat la bobinele clasice in condițiile date.
Whlenoi, in modul in care ai construit generatorul din recuperabile ai putea experimenta lucrul acesta si ai putea veni cu rezultate care sa intărească sau sa contrazică concluziile mele.

Attached Files


Edited by usernamealin, 18 January 2018 - 13:46.


#3175
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Rectific, generatorul are 12 magneți.

#3176
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Un test trecut cu brio de o mica instalatie pentru curent.La furtuna care a fost...
Astazi:

Attached Files



#3177
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
La voi cum a fost ca la mine nu a bătut vântul deloc.
Adia putin cat sa tina eoliana in vânt.

#3178
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View Postusernamealin, on 18 ianuarie 2018 - 13:33, said:

...
-cu firele legate tip Tesla, in aceleași condiții de invartire si sarcina am obținut 6 volti si 0,27 amperi deci o putere de 1, 62 w.
In urma acestor rezultate am ajuns la concluzia ca legarea bobinelor, tip Tesla poate da o putere mult mai mare decat la bobinele clasice in condițiile date.
Felicitari pentru realizare si multumesc ca impartasesti rezultatele cu noi.

Prima data am pomenit pe acest topic de avantajele bobinarii bifilare Tesla in urma cu vreo 4 ani, dar nimeni nu a bagat in seama informatia. Apoi, in urma cu vreo 2 ani am revenit si tot nimic. Anul trecut am expus un mic experiment al meu si s-au facut ceva valuri, care vad ca incep sa prinda usor priza. Mai jos o sa va dau niste ponturi si sa vedem cine o sa aiba curajul sa experimenteze si sa posteze rezultatele.

Daca vreti sa obtineti rezultate mai bune in cazul bobinarii bifilare Tesla, atunci folositi sarme cat mai subtiri.
Aparent, o sarma mai subtire permite un numar mai mare de spire pe bobina, deci se obtine o tensiune mai mare la aceeasi turatie. Dar beneficiul in cazul bobinei bifilare Tesla apare din capacitatea "parazita" ce apare intre doua spire alaturate, ce creste odata cu numarul de spire. De aceea spune Tesla in brevet ca va creste "capacitanta" bobinei. Pe de alta parte, este mult mai usor sa transporti tensiune decat curent.

Un alt pont pe care vi-l dau este sa faceti o decuplare magnetica intre magneti si axul rotor. Adica, puteti pune magnetii pe niste bucati din tabla pentru a inchide liniile de camp, dar apoi asezati acesti magneti pe un disc nemagnetic (plastic, textolit, etc).

#3179
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc Vast. Intrade-var,  jucandu-ma cu diverse bobine legate gen Tesla si apoi clasic, am observat la un moment dat ca o bobina a carei capete le-am legat la un miliampermetru cu punctul de 0 pe jumătate, învârtind foarte ușor rotorul cu magneți, acul miliampermetrului oscila stânga dreapta fata de zero cu câteva gradații in cazul in care bobina era legata in mod clasic si lovea efectiv limitatorii din stânga si din dreapta in  cazul in care bobina era legata in mod Tesla. Bobina era, așa cum ai spus din sarma cu diametrul mic. Atunci nu am dat importanta cuvenita faptului, insa acum m-am convins ca legarea tip Tesla este mult mai eficienta. Ar fi foarte bine daca Whlenoi sau altcineva ar mai încerca si ar putea sa confirme rezultatele mele. Spun Whlenoi, deoarece am văzut ca el aconstruit un stator cu două fire pe bobina si poate ar reuși sa încerce, dar oricine poate veni cu argumente pro sau contra.

Conform observațiilor mele câștigul e atât in tensiune, dar acesta este datorita numărului dublu de spire, dar e un mare câștig in curent, desi logic ar fi trebuit sa fie curentul înjumătățit, datorita faptului ca nu mai sunt doua spire legate in paralel.

#3180
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Am sa fac modificarea, desi am lipit legaturile la bobine. Initial am facut generatorul pentru a antrena toate materialele refolosibile stranse de-a lungul timpului. Va intreb: In cazul bobinelor tesla, legaturile intre bobine pe sistem trifazic se fac la fel ca la generatorul Piggott?
Promovez si eu ideea cu stator aplicat pe toron de tabla de siliciu sau tabla neagra si un singur rotor.

Edited by whlenoi, 19 January 2018 - 14:55.


#3181
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Mulțumim Whlenoi! Bobinele se leagă la fel, pentru trifazic. Așteptam rezultate de la tine!

Edited by usernamealin, 19 January 2018 - 16:53.


#3182
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Referitor la ce am scris mai sus, vin si cu documentatia aferenta - a se vedea documentul de mai jos si in mod special paginile 7, 17 si 22.

Attached Files



#3183
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postvast, on 19 ianuarie 2018 - 19:23, said:

Referitor la ce am scris mai sus, vin si cu documentatia aferenta - a se vedea documentul de mai jos si in mod special paginile 7, 17 si 22.

Ma depaseste cu mult matematica din .pdf-ul postat... eu am doar o mentiune... bobina Tesla este, in descrierea sa si in patent, PLATA sau piramidala, cu o foarte exacta corelatie intre spire... nu stiu daca simpla bobinare a unui solenoid cu fir bifilar si apoi inserierea celor doua sectiuni rezolva ceva... daca nu ma insel, Tesla spunea ca o astfel de bobina nu prezinta tensiune electromotoare autoindusa... poate ma insel.

Cazul ideal e cand inductanta proprie bobinei este perfect egala cu capacitatea datorita firelor bobinajului, oscilatorul perfect... :-)

Edited by Scorpionul_Lenes, 20 January 2018 - 00:15.


#3184
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postvast, on 19 ianuarie 2018 - 19:23, said:

Referitor la ce am scris mai sus, vin si cu documentatia aferenta - a se vedea documentul de mai jos si in mod special paginile 7, 17 si 22.
Vast .
Bănuiesc ca la bobina Tesla legarea "Înserierea"  bobinelor cu doua fire pe acelasi miez se face "început" cu "sfarsit" .

Am un Generator cu magneti neodim pe rotor.Am scoase afara câte patru fire pe fiecare înfășurare ,am sa testez acest aspect.
Am sa fac înserierea pe fiecare faza si apoi am sa le leg in stea ori triunghi sa vad performantele.

Se mai numește infasurare dubla stea sau dublu triunghi.

Edited by goctav2000, 20 January 2018 - 07:22.


#3185
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Unul dintre începuturile primei bobine se leagă cu sfârșitul celei de-a doua. In desenul tau, daca urmărești cu atentie, începutul primei bobine se leagă cu sfârșitul tot al primei bobine, formând o bobina in scurt, dar asta cred ca datorita vitezei. Ar fi bine daca ai face legăturile tip Tesla si ne-ai spune ce observații ai. Mulțumim!
Whlenoi, tu ești unul din cei care au dat "tonul" generatoarelor cu un singur disc. Asta ar putea provoca multe schimbări in continuare, ma gândesc la ideea de-a face si rotorul tot pe un toron, care sa fie prins pe un suport de textolit, lemn, stelaj metalic, etc., fapt ce ar putea duce la un rotor mult mai ușor, cu diametre mari si preturi reduse, ce ar putea  fi folosite cu succes la generatoarele verticale, sau chiar orizontale cu transmisie mecanica de la elice la generator. In aceste condiții eoliana s-ar ușura foarte mult, prețul stâlpului ar fi mai mic, lungimea cablului mult mai mic, depanarea mult mai facila si nu in ultimul rand se poate monta o frâna pe disc pe axul de transmisie, luat de la un autoturism. Nu mai spun ca putem face si acea separare galvanica pe care a sugerat- o Vast.
Pentru mine smult mai simplu sa construiesc aceste generatoare in modul acesta

#3186
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@Scorpionul,

In brevetul lui Tesla scrie foarte clar faptul ca acest tip de legare a firelor se poate aplica pe orice model de bobina si nu neaparat ca in desenul ce apare in brevet.

<< Following out this principle, I may wind any given coil either in whole or in part, not only in the specific manner herein illustrated, but in a great variety of ways,well-known in the art, so as to secure between adjacent convolutions such potential difference as will give the proper capacity to neutralize the self-induction for any given current that may be employed. >>

Referitor la anularea autoinductiei, in finalul brevetului, la pretinderi ("claim") aminteste din nou de asa ceva, dar care apare in anumite conditii:

<< A coil composed of contiguous or adjacent insulated conductors electrically connected in series and having a potential ditference of such value as to give to the coil as a whole, a capacity sufficient to neutralize its self-induction, as set forth. >>

Problema pe care am sesizat-o ori de cate ori am facut referire la acest tip de bobinaj a fost faptul ca toti (aproape invariabil) au spus ca acest model de bobinare trebuie facut doar in forma prezentata in desenul din brevet (adica plata sau in eng. "pancake"). Aceasta a dovedit faptul ca respectivii nu au citit cu atentie TOT brevetul, ci numai pe sarite.


@Goctav,

Bobinarea bifilara Tesla inseamna ca, se iau 2 fire care se bobineaza in paralel, unul langa altul. La final, firele se vor lega "sfarsitul" de la o infasurare cu "inceputul" de la cealalta infasurare. Astfel rezulta o bobina care are in final aceeasi lungime a firului de sarma ca in cazul in care s-ar fi bobinat intr-un singur fir, din cauza faptului ca cele 2 fire s-au legat in serie.

ATENTIE: Cele 2 fire se vor infasura impreuna de la inceput si pana la sfarsit. Acest mod de bobinare NU are nimic de a face cu infasurarile de tip transformator, unde mai intai se bobineaza intr-un fir prima bobina si apoi peste aceasta se bobineaza a doua bobina.

Mai jos este un desen ilustrativ cu rezumatul pe scurt al brevetului.


Ceea ce am sesizat in micul meu experiment si confirmat de alti experimentatori a fost faptul ca, datorita cresterii capacitatii bobinei (prin insumarea capacitatilor "parazite") se elibereaza o cantitate mai mare de energie decat in cazul in care s-ar fi realizat o bobina intr-un singur fir, dar cu o aceeasi lungime totala a firului. De aceea am si spus ca, mai ales cand suntem constransi de dimensiunile exterioare ale bobinei, cel mai bine este atunci cand se bobineaza cu fire mai subtiri (ex. in loc de fir de 1mm sa folosim fire de 0,5 sau chiar 0,3mm).
Pentru cine nu a inteles, capacitatea "parazita" apare datorita faptului ca izolatia exterioara a firelor de cupru (lac email sau tub pvc) se comporta ca un dielectric pus intre firele strabatute de curentul electric.

Din cate am studiat, acest fapt apare din faptul ca bobina respectiva incepe sa intre in rezonanta cu campurile scalare, peste cele electromagnetice. Oricum, fenomenele sunt cu mult mai complicate decat apar la prima vedere si inca nu au fost pe deplin studiate pentru ca "nu s-a dorit" de catre stiinta "mainstream".
Dupa cum am mai spus in trecut, initial, ecuatiile lui Maxwell contineau si componentele campului scalar. Dar el era doar un simplu matematician. Mai tarziu, Hertz a pus in evidenta din punct de vedere experimental undele electromagnetice, dar nu si pe cele scalare, fapt care a dus la un complot stiintific ce a dus la eliminarea celor scalare din ecuatie, aceasta petrecandu-se dupa moartea lui Maxwell, cand nu mai avea cum sa riposteze. Ulterior, Tesla a reusit sa puna in evidenta si undele scalare, dar raul era deja facut si nimeni nu a dorit sa remedieze aceasta, pentru ca, in timp, o multime de oameni de stiinta si-au cladit teoriile pe aceste baze gresite, obtinand tot felul de titluri pompoase si le este frica sa recunoasca ca au gresit, pentru ca si-ar pierde astfel titlurile dobandite.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate