Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2953
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
am improvizat azi ceva de testat dar trebuie sa o pun in gradina ca oricum cateva zile nu mai am timp...este doar pentru testare si butoiul este unul vechi sa vad ce face,sunt curios

Attached Files



#2954
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Intrade-var m-am ofticat pentru acea elice, o țineam de un an si așteptam sa vad rezultatele. Generatorul aprindea la incandescență un bec de far, de 50w, învârtit cu mana la  aproximativ 80 R.P.M. Am plecat pentru mai bine de o săptămână la Doega si după cum stiu eu ca bate vântul pe la mine, mi-am spus ca nu ar fi nici-o problema daca o las pe liber. Macar ma bucur ca la Doega am reușit sa fac treaba si sa o vad pe a lui in vânt, pentru ca a fost băiat de treaba.

#2955
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
Gata , m-am ofticat si eu,renunt la butoaie azi bate vantul bine si am remarcat ca palele sunt net superioare...la savonius sunt probleme cu volumul mare de aer care intra in cupa,trebuie centrata foarte bine si din butoaie.....taiate cu flexul ...o sa dau jos eoliana,o sa scurtez coada si am gasit pale pe net pentru ca ale mele degeaba sunt centrate ca tsr-ul este cam slab,,,sunt facute nu cumparate si am lucrat o saptamana buna pe ele dar undeva am gresit...este pozitionata cam jos din lipsa de material pentru stalp cam la 8 m si tot timpul ma lovesc de turbulente,iese cam repede din vant si am impresia ca si coada este cam lunga si usoara....am sa vad eu cum fac dar ma lovesc deocamdata de stalp....butoiul o sa ramana in gradina ca sperietoare de cioriPosted Image

#2956
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Nu fi suparat, de acum incolo o sa te obisnuiesti cu dezamagirile. Oricum esti contaminat.Posted Image Posted Image Posted Image

#2957
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 AdrianVostinar, on 12 octombrie 2017 - 13:38, said:

Gata , m-am ofticat si eu,renunt la butoaie azi bate vantul bine si am remarcat ca palele sunt net superioare...la savonius sunt probleme cu volumul mare de aer care intra in cupa,trebuie centrata foarte bine si din butoaie.....taiate cu flexul ...o sa dau jos eoliana,o sa scurtez coada si am gasit pale pe net pentru ca ale mele degeaba sunt centrate ca tsr-ul este cam slab,,,sunt facute nu cumparate si am lucrat o saptamana buna pe ele dar undeva am gresit...este pozitionata cam jos din lipsa de material pentru stalp cam la 8 m si tot timpul ma lovesc de turbulente,iese cam repede din vant si am impresia ca si coada este cam lunga si usoara....am sa vad eu cum fac dar ma lovesc deocamdata de stalp....butoiul o sa ramana in gradina ca sperietoare de cioriPosted Image
Ca recomandare, NU micsora coada, din contra lungeste-o mai mult sa stea bine pe directia vintului.

#2958
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

 V-VIFOR, on 11 octombrie 2017 - 19:19, said:

Apartinem speciei umane..Avem visuri de construit. Nu va lasati. Toate palele - butoaiele  sus ! (forumul a inceput sa se reanime)
In Curland va fi sus

 V-VIFOR, on 11 octombrie 2017 - 19:19, said:

Apartinem speciei umane..Avem visuri de construit. Nu va lasati. Toate palele - butoaiele  sus ! (forumul a inceput sa se reanime)
In Curland va fi sus

Attached Files



#2959
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@Aliusa.
Nu stiu cat ai sa scoti tu cu palele alea. La ce turatie ai bobinat gen  sa produca ?
Pt început este bine.

#2960
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 aliusa, on 12 octombrie 2017 - 20:05, said:

In Curland va fi sus
Boss, ai dat-o dracu', esti contaminat!

#2961
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
aliusa....ce dimensiune au palele per bucata ai 6 pale dupa poze le dau maxim 80cm
XTH...este cred ca prea usoara,se rabateaza destul de repede am facut unghiul de rabatare la 30-35 de grade

#2962
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

 AdrianVostinar, on 12 octombrie 2017 - 22:19, said:

aliusa....ce dimensiune au palele per bucata ai 6 pale dupa poze le dau maxim 80cm
XTH...este cred ca prea usoara,se rabateaza destul de repede am facut unghiul de rabatare la 30-35 de grade
Daca ar avea 80 era bine da au 60cm

#2963
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca , daca poti sa extinzi palele prin adaugare intre rotor si pale , minim 30 cm. O zona din pale este acoperita in spate de rotor si face mai mult rau. Vezi ce material folosesti si sa incerci o reechilibrare minima apoi.

#2964
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Cand ai pale multe, ai impresia ca se invarte repede. Sa vedem rezultatul...

#2965
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

 keta, on 12 octombrie 2017 - 23:19, said:

Incearca , daca poti sa extinzi palele prin adaugare intre rotor si pale , minim 30 cm. O zona din pale este acoperita in spate de rotor si face mai mult rau. Vezi ce material folosesti si sa incerci o reechilibrare minima apoi.
Avand in vedere ca stalpul il pot cobora in 5 min pe perioada ierni vreau sa experimentez cu 3 cu 6 mai lungi mai scurte

#2966
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Dă un pic de formă la coada aia. Felicitări. O priveliște frumoasă

Edited by V-VIFOR, 13 October 2017 - 08:16.


#2967
marcomani17375

marcomani17375

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2013
Saptamina asta am fost la o interventie pt.un generator ,eoliana din fotografie ,facuta anul trecut, era la pamint avariata iremediabil de furtuna de acum citeva saptamini , noroc ce nu a picat pe panouri .

Attached Files



#2968
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 AdrianVostinar, on 12 octombrie 2017 - 22:19, said:

aliusa....ce dimensiune au palele per bucata ai 6 pale dupa poze le dau maxim 80cm
XTH...este cred ca prea usoara,se rabateaza destul de repede am facut unghiul de rabatare la 30-35 de grade
Ce rabatare, fratioare, crezi ca o sa bata vintul de nu stii ce sa faci cu curentul?
Prima data  las-o fara nici o rabatare, vint sa ai tu si sa-ti produca.
Cu modelul ala te-ai contaminat,incepe distractia.
Aia probabil mai mult de 150..250W nu cred ca poate produce.
Treci la cap. II  avanseaza

 marcomani17375, on 15 octombrie 2017 - 11:02, said:

Saptamina asta am fost la o interventie pt.un generator ,eoliana din fotografie ,facuta anul trecut, era la pamint avariata iremediabil de furtuna de acum citeva saptamini , noroc ce nu a picat pe panouri .
Eu pentru modelul asta de eoliana,daca ar fi sa stabilesc siguranta ei, as prelungi stilpul mai sus de pale, si din virful lui(stilpului) as cobori 3..4ancore .Atunci nu are ce sa-i faca nici mama furtunii, dar curent sigur poate produce.A....plus sistem mecanic de frinare, nu m-as risca numai pe frinarea electrica.

#2969
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
O intrebare pentru cunoscatori:

Care este motivul pentru care la eolienele mari se prefera folosirea generatoarelor sincron si nu a dinamurilor?

#2970
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Incerc sa dau un raspuns (nu documentat): Cred ca generatorul sincron isi mentine turatia  si frcventa in conditiile date, pe cand dinamul nu....?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate