Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#19
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Matache,am facut probe cu palele tale,la doua diametre diferite,270 cm si 250cm.Cum au spus cei de la meteo asteptam un vant de 4m/s si rafale de 11m/s.Nu a fost sa fie asa.Cu 270 diametru am avut si 280 de rotatii pe minut,deja,acul ampermetrului sarea de 5A,nu am mai schimbat suntul,dar incarca binisor.Am facut proba si cu diametrul de 250,sperand la o turatie mai mare,dar tot pe acolo se invartea.Proba am facut-o sambata,duminica o adiere de vant nu am avut.

Attached Files



#20
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Cam mic curentul de 5A la 280 rot/min,cred ca e ceva in neregula

#21
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postdocris, on 09 martie 2015 - 12:32, said:

Matache,am facut probe cu palele tale,la doua diametre diferite,270 cm si 250cm.Cum au spus cei de la meteo asteptam un vant de 4m/s si rafale de 11m/s.Nu a fost sa fie asa.Cu 270 diametru am avut si 280 de rotatii pe minut,deja,acul ampermetrului sarea de 5A,nu am mai schimbat suntul,dar incarca binisor.Am facut proba si cu diametrul de 250,sperand la o turatie mai mare,dar tot pe acolo se invartea.Proba am facut-o sambata,duminica o adiere de vant nu am avut.
Sper ca bratele facute din lemn, sunt doar de proba. La un vant serios, nu cred ca ar rezista,e suficient sa sara o pala, apoi vor aparea vibratii foarte mari, care vibratii nu poti sti ce ar mai distruge. De aceea eu am folosit teava rectangulara de otel. Apropo de cei 5A, nu stiu daca aprope 150W, e mult sau putin, daca nu stim viteza vantului. Daca acesta n-a avut mai mult decca 5m/s, puterea obtinuta e in regula.Palele de la Ista Breeze, sunt copiate dupa cele a unei eoliene americane, Whisper 200. Aici se poate vedea un grafic, care arata puterea obtinuta, functie de viteza vantului, cca 200W, la 5,5m/s, 800W, la 9m/s si un maxim de 1000W, la cca 12m/s.  http://pdf.wholesale...0455.1418219278
Eventuale pierderi pot apare si pe cablul de coborare, daca lungimea e mare, sau/si sectiunea acestuia e mica. Poate ne spui ce lungime/sectiune folosesti.
Apropo de pierderi pe cablu, o solutie de reducere a acestora, ar fi urmatoarea...Redresarea tensiunii trifazate sus langa generator, iar tensiunea continuua obtinuta, dublata sau triplata cu un convertor ridicator de tensiune. Jos, langa acumulatori, folosit un convertor coborator, care sa micsoreze tensiunea de doua sau trei ori. Puterea disipata de rezistenta conductoarelor, e egala cu patratul curentului inmultita cu rezistenta. De ex, pe un ohm, la 10A, se pierd 100W. Daca dublez insa tensiunea, la aceeasi putere, curentul va fi de 5A, pierderile pe rezistenta vor fi de doar 25W, adica de 4 ori mai mici. La 20A, s-ar pierde 400W,fara ridicarea tensiunii, respectiv 100W, daca se ridica tensiunea.
Ridicarea tensiunii, mai are un avantaj, se poate obtine un curent de incarcare, la jumatate din turatia la care incepe incarcarea in mod obisnuit, adica la o viteza mai mica a vantului.
Desi eu folosesc un cablu cu trei fire de 6mm patrati, in lungime de 30m, vreau sa reduc pierderile, folosind aceasta metoda.

Edited by pisicamatache, 10 March 2015 - 06:21.


#22
mirceaBUC

mirceaBUC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.03.2015
I like this ! ...
am pus-o asa deoarece incepatorii nu pot da "like" !
Palele fara prelungitor, au lungimea de 1030 mm ?
Pe graficul de la Whisper, cu generatorul lor, chiar daca pleaca de la 3,4 m/s,
scot ceva energie electrica doar la 7-8 m/s ! ... este cam mult ptr media anuala din Romania !
Cum generatorul lu' @docris este aircore, ar trebui sa aiba agatare
mai mica, deci poate pune palele fara prelungitor ! ...
Matache, din ce material crezi ca sunt palele ? ... turcii nu spun nimic despre asta !
Atentie ! ... pe site-ul acestora este mai ieftin decat pe eBay ! ... 490 EUR, cea de 1000W
https://www.istabree...9&product_id=75
VS ...
http://www.ebay.de/i...=item2c7a181ee1

Edited by mirceaBUC, 10 March 2015 - 07:33.


#23
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008

View Postpisicamatache, on 10 martie 2015 - 06:03, said:


Sper ca bratele facute din lemn, sunt doar de proba. La un vant serios, nu cred ca ar rezista,e suficient sa sara o pala, apoi vor aparea vibratii foarte mari, care vibratii nu poti sti ce ar mai distruge. De aceea eu am folosit teava rectangulara de otel. Apropo de cei 5A, nu stiu daca aprope 150W, e mult sau putin, daca nu stim viteza vantului. Daca acesta n-a avut mai mult decca 5m/s, puterea obtinuta e in regula.Palele de la Ista Breeze, sunt copiate dupa cele a unei eoliene americane, Whisper 200. Aici se poate vedea un grafic, care arata puterea obtinuta, functie de viteza vantului, cca 200W, la 5,5m/s, 800W, la 9m/s si un maxim de 1000W, la cca 12m/s.  http://pdf.wholesale...0455.1418219278
Eventuale pierderi pot apare si pe cablul de coborare, daca lungimea e mare, sau/si sectiunea acestuia e mica. Poate ne spui ce lungime/sectiune folosesti.
Apropo de pierderi pe cablu, o solutie de reducere a acestora, ar fi urmatoarea...Redresarea tensiunii trifazate sus langa generator, iar tensiunea continuua obtinuta, dublata sau triplata cu un convertor ridicator de tensiune. Jos, langa acumulatori, folosit un convertor coborator, care sa micsoreze tensiunea de doua sau trei ori. Puterea disipata de rezistenta conductoarelor, e egala cu patratul curentului inmultita cu rezistenta. De ex, pe un ohm, la 10A, se pierd 100W. Daca dublez insa tensiunea, la aceeasi putere, curentul va fi de 5A, pierderile pe rezistenta vor fi de doar 25W, adica de 4 ori mai mici. La 20A, s-ar pierde 400W,fara ridicarea tensiunii, respectiv 100W, daca se ridica tensiunea.
Ridicarea tensiunii, mai are un avantaj, se poate obtine un curent de incarcare, la jumatate din turatia la care incepe incarcarea in mod obisnuit, adica la o viteza mai mica a vantului.
Desi eu folosesc un cablu cu trei fire de 6mm patrati, in lungime de 30m, vreau sa reduc pierderile, folosind aceasta metoda.
nu drgeaba astia de la "buleftrica" transporta la sute de mii de volti pe magistrale

#24
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Palele lui Matache ai 103 cm lungime.Prelungitoarele acelea de lemn le-am folosit doar de proba.Ar fi trebuit sa dau cam multe gauri in teava rectangulara.Ieri toata ziua nu am avut vant,spre seara am pus palele facute de mine.Unele care pleaca la vant slab,si chiar am avut constant120,125 rot/min.Am intercalat intre puntea redresoare si regulatorul de incarcare ridicatorul de tensiune facut de Matache.Palele nu am mai sarit de 95-100 de rot/min,tensiunea sa ridicat brusc la cea a bateriilor si continuu am avut 3-4  A .Maine astept sa vina sarma de 1.2 mm grosime si ma apuc de un alt stator cu spire mai multe/bobina.Sper sa intre cam 124 de spire.Si cu palele gen Arcadius care nu se opresc deloc,am sa vad ce scot.Mai prestez la ea zilele astea, ca de saptamana viitoare intru la taiat via,livada,fac un solar,nu o sa mai am timp asa mult de vartelnita.

#25
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Are cineva vreo schema cu acest ridicator de tensiune ? sau imi poate detalia cineva cum este facut ?

#26
Andrei170

Andrei170

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.02.2012
Sugestie pentru moderatori:  poate ca nu e tocmai corecta denumirea "Energie eoliana 2" fiindca partea care tocmai s-a inchis a fost de fapt partea a 2-a.

Prima parte e aici:
http://forum.softped...ge__hl__eoliene

Urmeaza partea a doua, inchisa recent:

http://forum.softped...nergie-eoliana/

Iar cea prezenta ar fi de fapt partea a 3-a.

Cred ca pentru cineva care ar dori sa citeasca de la inceput tot ce s-a scris in aceasta lunga si utila discutie (asa cum am facut si eu), ar fi bine sa stie ca exista 3 parti.
Multumesc.

#27
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007

View Postdocris, on 10 martie 2015 - 07:42, said:

Palele lui Matache ai 103 cm lungime.Prelungitoarele acelea de lemn le-am folosit doar de proba.Ar fi trebuit sa dau cam multe gauri in teava rectangulara.Ieri toata ziua nu am avut vant,spre seara am pus palele facute de mine.Unele care pleaca la vant slab,si chiar am avut constant120,125 rot/min.Am intercalat intre puntea redresoare si regulatorul de incarcare ridicatorul de tensiune facut de Matache.Palele nu am mai sarit de 95-100 de rot/min,tensiunea sa ridicat brusc la cea a bateriilor si continuu am avut 3-4  A .Maine astept sa vina sarma de 1.2 mm grosime si ma apuc de un alt stator cu spire mai multe/bobina.Sper sa intre cam 124 de spire.Si cu palele gen Arcadius care nu se opresc deloc,am sa vad ce scot.Mai prestez la ea zilele astea, ca de saptamana viitoare intru la taiat via,livada,fac un solar,nu o sa mai am timp asa mult de vartelnita.
Nu cred ca e o soluti buna mai multe spire,intradevar va creste tensiune dar va creste si rezistenta statorului ceia ce rezulta ca nu o sa ai curent mare.In funtie de dimensiunea magnetilor,nr. lor pe rotor si diametru eliciei pe care vrei sa o folosesti,se face un calcul.Lasa datele siti voi face un calul exact.

#28
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Centralele eoliene din China, produc mai multa electricitate decat toate centralele nucleare din US la un loc!
http://qz.com/357332...nuclear-plants/

#29
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postspirake, on 10 martie 2015 - 17:55, said:


Nu cred ca e o soluti buna mai multe spire,intradevar va creste tensiune dar va creste si rezistenta statorului ceia ce rezulta ca nu o sa ai curent mare.In funtie de dimensiunea magnetilor,nr. lor pe rotor si diametru eliciei pe care vrei sa o folosesti,se face un calcul.Lasa datele siti voi face un calul exact.
Pe langa diametrul palelor, cred ca ar trebui cunoscut si TSR-ul acestora. Ambele marimi determina turatia la o anumita viteza a vantului. Din pacate, prea putini stiu TSR-ul palelor construite de ei, desi acesta e un parametru foarte important.
Un calculator care permite dimensionarea palelor, functie de diametru, nr de pale, TSR. http://24volt.eu/vind_turbinen.php
Functie de diametru si TSR, se poate calcula turatia la diverse viteze vantului. http://24volt.eu/kal...ndkraftverk.php

Edited by pisicamatache, 10 March 2015 - 21:31.


#30
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Asta este pentru profesionisti , ceilalti ar zice "si totusi se invarte "

#31
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Eu zic ca o corecta dimensionare a palelor si a generatorului, de la bun inceput, scuteste munca  si bani aruncati aiurea. Sa faci la nimereala niste pale, apoi sa modifici la statoare, pana se nimereste una cu alta, sau invers, e cam aiurea. Dar gusturile nu se discuta...

#32
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Corect punctat, insa atata timp cat se fac pale din Pvc si tabla fara nici un Dumnezeu in ale aerodinamici, cine se streseaza sa calculeze Tsr- ul

#33
apis21

apis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.07.2008

View PostcristiBMW320, on 11 martie 2015 - 16:03, said:

Corect punctat, insa atata timp cat se fac pale din Pvc si tabla fara nici un Dumnezeu in ale aerodinamici, cine se streseaza sa calculeze Tsr- ul

Pot sa fie folosite daca se repecta urmatoarele reguli (vorbim totusi de profile aerodinamice) :

http://airfoiltools....rfoil/generated

Principala lor problema este data de randamentul scazut al turbinei si rezistenta acestora la fortele centrifuge datorate sectiunii reduse dar acolo unde  pretul conteaza reprezinta o solutie la nivel de amator.

Simularile in Qblade arata un randament de ~0.3

vawt.ro

Edited by apis21, 11 March 2015 - 17:19.


#34
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Ai dreptate @apis 21. In prezent folosesc pale de aluminiu la o turbina de 2,40m cuplata la generatorul cu magneti ferrita 2014. Lucreaza surprinzator de bine, nu am instrumente de masurat viteza vantului dar numai putin daca se intareste ajunge usor 20 amperi.   Din pacate va avea viata scurta pt ca imediat ce am timp o sa ridic generatorul cu magneti neodym cu sistemul de pale cu pas variabil imbunatatit si cu alte pale tot aluminiu dar mai late, adecvate pt acest generator (daca o sa o vand pe cea actuala o sa fac pe cineva fericit).  Si pana la urma e alegerea fiecaruia sa faca ce ii place. Stim toti de expemplu ca orizontalele ar fi mai eficiente dar datorita spectacolului pe care il ofera, nimeni nu ne poate scoate microbul de verticale multora dintre noi.

Edited by V-VIFOR, 11 March 2015 - 21:02.


#35
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Mie-mi spui de verticala , ca de cate ori intru in garaj si vad generatorul stand degeaba de 2 ani ma apuca toate cele ,insa anul asta sper sa intru in toamna la teste

#36
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Un C-ROTOR inovator foarte interesant

Attached Files


Edited by V-VIFOR, 13 March 2015 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate