Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Facultatea de Medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Nu te-ajută cu nimic fizica din liceu. Biofizică faci un semestru, are puţine credite şi în principiu, nu-i grea. Depinde mult şi de ce profi dai. Dacă dai la Cluj, ai scăpat oricum de renumiţii "terorişti".

#38
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
La biofizica eu am facut un singur curs de termodinamica, in rest erau lucruri de fiziologie combinate cu fizica: transport membranar, radiatii, curs despre apa, hemodinamica, imagistica etc. Nu e o materie imposibila, dar grea si pe care trebuie sa o inveti foarte logic.. Deci nu, nu conteaza fizica din liceu.

Sa ajuti oamenii nu ar trebui sa fie motivatia principala pt a da la Medicina, ii poti ajuta si facand voluntariat de exemplu. Posted Image

Edited by crank_, 01 April 2015 - 22:56.


#39
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View PostRazvanOlex, on 01 aprilie 2015 - 22:44, said:

Am intrebat daca se poate recupera fizica in aceasta vacanta de vara? La facultatea de biologie sa ce?(sa devin profesor..nuu).Mi-ar place sa vindec oamenii si sa ii ajut cat se poate, si doar am intrebat pentru ca nu am nici o cunostiinta care este la faculate sa-mi zica.

Si tu cine crezi ca gaseste tratamentele, nu biologul? Medicul aplica ce aude pe la facultate si la simpozioame(ce-au mai descoperit biologii). Iar daca nu exista tratament zice condoleante.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Care curs din cei 3 ani de licenta in biologie iti arata cum se "gasesc" tratamente?

#41
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View PostRazvanOlex, on 01 aprilie 2015 - 22:44, said:

Am intrebat daca se poate recupera fizica in aceasta vacanta de vara? La facultatea de biologie sa ce?(sa devin profesor..nuu).Mi-ar place sa vindec oamenii si sa ii ajut cat se poate, si doar am intrebat pentru ca nu am nici o cunostiinta care este la faculate sa-mi zica.

Dacă-ți place să ajuți oameni, faci voluntariat, nu facultate.

#42
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View PostRazvanOlex, on 01 aprilie 2015 - 15:58, said:

Inca un aspect as vrea sa va intreb.Sunt la matematica-informatica, dar niciodata nu am facut fizica(nu se ocupa profesorul) si nu stiu nici cele mai banale formule, absolut nimic nu stiu la fizica(deci absolut nimic) si am vazut la cursuri ca se face Biofizica, este ceva ce are legatura cu liceul sau... ? Va multumesc.

Ce universitate ți-ai ales?

Te sfătuiesc, spre binele tău, să nu te duci la București cu astfel de carențe.

#43
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Ce vrei sa spui?

#44
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View PostRazvanOlex, on 05 aprilie 2015 - 22:43, said:

Ce vrei sa spui?

Cu care din postări?

Cu ultima?

Păi, se lasă repetenți foarte mulți studenți. Sau rămân. Depinde pe cine vrei să pui accentul, pe profesori sau studenți, rezultatul e, oricum, același. Cu o vizită la avizierele facultății poți vedea cum stau listele de repetenți din anul I. Și apoi II, III și tot așa. Dar pentru tine-s relevante cele din anul I.

Nu e ca la alte universități, unde poți duce o restanță din anul I până-n licență.

Ai doar trei posibilități de a da un examen într-un an, ultima fiind în octombrie, când nu ai voie cu mai mult de 12 credite restante, iar dacă nu iei restanța, atunci, în cazul în care e doar una, rămâi repetent, indiferent câte credite are aceasta.

Iar biofizica nu e o materie peste care să poți trece ușor și nu este singura. Va fi o materie grea, din multe altele, deși nici pe departe cea mai grea.

Plus, la facultate tre` să te bazezi mult pe studiu individual. Profesorii ard materia foarte repede și n-o să stea nimeni, nici măcar la LP-uri / stagii să-ți explice ce și cum. Or, tu neștiind nimic din fizică o să resimți lucrul ăsta.

Cu biologia și chimia cum stai?

#45
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View PostEroman, on 05 aprilie 2015 - 23:13, said:

Ai doar trei posibilități de a da un examen într-un an, ultima fiind în octombrie, când nu ai voie cu mai mult de 12 credite restante, iar dacă nu iei restanța, atunci, în cazul în care e doar una, rămâi repetent, indiferent câte credite are aceasta.

Ştiam că la Bucureşti diferă programa şi că unele materii se studiază în ani diferiţi faţă de cum e la Cluj, dar nu mă aşteptam să fie mai "exigenţi".
Cum să rămâi în an complementar cu o singură restanţă care are mai puţin de 12 credite?! Posted Image Mi se pare exagerat..

La UMF Cluj poţi transfera de la un an la altul 15 credite, pe o perioadă de maxim 2 ani (dacă nu promovezi examenul în 2 ani, rămâi în an complementar)
Şi mai e "bariera" din anul 3: trebuie să promovezi toate examenele pentru a nu repeta anul.

#46
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Confirm, e adevarat, faci an complementar si daca nu treci o singura materie (maximul de credite este 7 pt: anatomie, fizio, biocel, in rest toate au mai putin). Biofizica se pica pe capete la Bucuresti, eu dupa ce am luat examenul ala simteam ca ma pot inscrie la doctorat. Posted Image

Clujul s-a imblanzit in ultimii ani, inclusiv scoaterea locurilor la taxa inseamna pierderea unui stimul foarte important care atragea studentii intr-o competitie benefica (in cea mai mare parte).

Edited by crank_, 05 April 2015 - 23:52.


#47
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postcrank_, on 05 aprilie 2015 - 23:47, said:

Confirm, e adevarat, faci an complementar si daca nu treci o singura materie (maximul de credite este 7 pt: anatomie, fizio, biocel, in rest toate au mai putin). Biofizica se pica pe capete la Bucuresti, eu dupa ce am luat examenul ala simteam ca ma pot inscrie la doctorat. Posted Image

Clujul s-a imblanzit in ultimii ani, inclusiv scoaterea locurilor la taxa inseamna pierderea unui stimul foarte important care atragea studentii intr-o competitie benefica (in cea mai mare parte).

Nu mă îndoiam de ce spunea Eroman, spuneam doar că mi se pare exagerat din partea conducerii.
Doar la admitere nu mai sunt locuri la taxă. Pe parcursul facultăţii poţi trece de la buget la taxă şi invers, deci competiţia se menţine :)

#48
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Nu sunt sigura daca nu cumva chestia se aplica doar pentru anul I si apoi in anii mai mari poti trece in anul urmator cu o restanta. Oricum, mi se pare justificat, sa nu poti sa iei nici in toamna un amarat de 5.. da-o incolo!
Cum vine asta? Daca in anul I sunt 300 locuri bugetate din anul II se micsoreaza numarul (la 150 de exemplu)? Posted Image

Razvan, in concluzie... Pune mana pe carte si invata ca suntem in aprilie. La biologie te apuci si inveti zilnic cateva ore, la chimie te axezi pe teorie si iti cauti eventual si un meditator. Du-te la simulare in mai si vezi cum ti se par atmosfera si subiectele. Incerci, vezi, te mai gandesti...

Edited by crank_, 06 April 2015 - 00:03.


#49
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Poate nu te prezinţi la examen de 3 ori, cum ţi se oferă şansa.  Poate ai o urgenţă şi nu te poţi prezenta în toamnă...Poate profu are o zi proastă şi te pică indiferent de cât ştii. Sunt n situaţii care nu justifică hotărârea.

Din câte am înţeles, doar de anul ăsta s-a renunţat la taxă (deşi eram prin zonă la repartiţie şi auzeam oameni spunând că au intrat la taxă pe baza punctajului obţinut la admitere)
În fiecare an se alocă un anumit număr de locuri bugetate şi se face repartiţie pe baza mediei după sesiunea 1 de restanţe,
UMF Cluj nu renunţă aşa uşor la banii studenţilor Posted Image

Dar , de când nu mai sunt studentă, posibil să se fi schimbat lucrurile şi să nu fiu la curent cu cele mai noi informaţii în privinţa asta.

Edited by Abbiex, 06 April 2015 - 00:19.


#50
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Ma cam sperie ce spuneti voi :))....A doua varianta ar fii si Informatica, imi place foarte mult.Din informatica am facut in 2 ani in jur de 2100 Euro ca freelancer, programam in c++ si java la diferite persoane care aveau nevoie, ba pentru gaming, aplicatii, etc....am si niste proiecte facute....dar ma sperie matematica :)).... mai nou fac in Unity 3D pe C#, dar nu prea am timp. Chiar nu stiu ce sa fac, sunt extrem de derutat

#51
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Încearcă să priveşti viitorul mai departe de facultate. Nu te rezuma doar la întrebări legate de materiile şi examenele din facultate. Te vezi lucrând în spital, ai idee cam ce specialitate ai vrea? Vei avea răbdare cu oamenii (vei da de fel de fel de pacienţi)
Faptul că "vrei să ajuţi oamenii" nu e un motiv suficient pentru a face Medicina. Dacă doar asta te atrage, fă-te asistent.
Medicina presupune pasiune, răbdare, pricepere şi multe altele, deci gândeşte-te bine înainte de a face pasul.

#52
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Asta zic si eu, sunt constient ca facultatea de informatica imi ofera o stare materiala mai buna.Dar in acest moment nu vreau decat sa-mi ating visul sa fiu Doctor, dupaia voi vedea.

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Vei ajunge dupa ~10 ani de studiu (si stat pe banii parintilor).

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2015 - 11:32.


#54
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Mda, asta ar fii o mare problema.Parintii mei nu sunt "bogati" dar nici saraci, isi permit ca orice familie, si de aceea nu vreau sa incep o facultate dupaia sa imi zica ca nu mai au resurse sa ma tina....si nu am facut nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate