Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Aferim!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcypryan1, on 07 martie 2015 - 22:16, said:

Ma dar pe Florin Piersic de ce nu-l cheama nimeni sa joace un rol in filemele romanesti
Ca nu vor sa faca un film de 5 ore... Cand incepe Florinel sa dea din gura, nu mai termina.

#20
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
l-am vazut aseara si mi-a placut. mi-a placut ca delimiteaza bine ideea de tigan vs roman.

daca era color nu avea acelasi impact, alb-negrul contribuie la atmosfera.

biblioteca care apare in film (spunea cineva mai sus) este vopsita pe perete...era probabil la moda sa ai biblioteca...

faza de la han mi se pare cea mai tare.

Edited by borreddog, 29 March 2015 - 21:14.


#21
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Eu nu-l găsesc. :)

#22
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
aaaa...cauta-l la cinema?!? :)

#23
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Nici chiar așa. :)
E prea departe și oricum, un film așa artistic nu poate fi savurat decât în intimitatea căminului personal. :)

#24
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Aha deci esti dintre cei care nu sprijina "industria" autohtona de film si prefere sa fure munca altor romani.

#25
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Io daca e un film care, intr-un fel sau altul, e de referinta, nu exista sa nu-l vad la cinema, macar ca merg rar.
Imi vine sa urlu cand vad pe careva uitandu-se la LOTR pe calculator, ca s-a zgarcit la bilete si nu l-a vazut deloc la cinema.
Bine, nu ca Aferim se compara, dar zic asa.

#26
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postiulian_k, on 30 martie 2015 - 07:44, said:

Aha deci esti dintre cei care nu sprijina "industria" autohtona de film si prefere sa fure munca altor romani.
Tare perspicace mai ești. :)

View Postborreddog, on 29 martie 2015 - 21:46, said:

aaaa...cauta-l la cinema?!? Posted Image
Îmi plăcea Republica, dar dacă nu mai vor să-l deschidă. :)

#27
Cichet

Cichet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.04.2009
Am ras de parerile unora. Ce sa zic, l-am vazut in cinema si mi-a placut foarte mult. Efectiv m-am transpus in perioada aia instantaneu. Mie mi-e târșă de societatea de azi cu political correctness si respectarea diverselor rase, sexe, whatever. Mi se pare mult mai faina perioada aia istorica, cu toate minusurile ei. Macar acolo femeia era femeie si tiganul era tigan. Azi s-au trezit toti ca vor drepturi, dar au uitat de indatoriri. Filmul asta spune ca lumea poate ar trebui sa se mai domoleasca cu astfel de afirmatii ca sa nu ajungem inapoi la vremurile bune. Ce e mult, strica! Filmul asta ma face sa intru in alt Univers unde ma simt in largul meu.
Despre alb-negru vs color: alb-negru pastreaza savoarea si ii oftica pe prostii pentru care transformers e de referinta.

Ce sunt cu adevarat interesat este unde il gasesc pe net. Desi l-am vazut la cinema, mai vreau sa il vad odata doar ca sa dau pauza si rewind sa prind toate vorbele de duh si sa pot cauta pe cele arhaice.

#28
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostCichet, on 18 aprilie 2015 - 12:21, said:


Despre alb-negru vs color: alb-negru pastreaza savoarea si ii oftica pe prostii pentru care transformers e de referinta.

Pe vremuri exista o sticla colorata de se atasa in fata televizorului alb/negru :)

#29
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Foae sătească a Prințipatului Moldaviei (anunțuri din 1840-1843)


„Un țâgan anume Florea, Rob a D-sale Spat. Iancu Kogălniceanu, noaptea la 25 Ghenari au fugit din ograda D-sale de aice din Eși, a căruia descriere este: vârsta de 35 de ani, ochii negri încrucișat, are semn de friptură pe cap și-i lipsește părul, vorbește nârnâit, îmbrăcat cu pantaloni de postav vânăt, cojoc de miel, sucman pe deasupra, căciulă de miel albă, cibote nemțești, deci să publicarisește în tot Prințipatul spre aflarea numitului rob, cu adăogire că aducătoriul va primi 70 lei mulțămită, de la D-lui proprietariul.”

"Un țâgan cu numele Ioan Tremurici, ce se poreclește și Crupenschi, a D-sale Coms. Iordachi Bașotă, în vrâstă de 25 ani, la stat nalt și supțire, la față smad și cam lungăreț, și cu alunele pe obraz, sprincenele negre, ochii negri, mustețile de mijloc negre, cu cercel în urechea dreaptă, tuns la cap, îmbrăcat cu pantaloni de postav negru sur și sucman, cu cușmă albă de miel, cu cibote de teletin nouă moldovenești; au fugit la 14 Septemvrie trecut, de la moșiia D-sale Bălușănii țânutul Botoșenii. Deci ori unde s-ar afla arătatul țâgan, să se prindă și să se încredințeză Dregătoriei locale, de unde în paza cuvenită, trimițându-se în Botoșeni la D-lui Boeriul, aducătorii vor priimi cu încredințare o bună mulțămită în bani."


Sursă : https://tiparituriro...-din-1840-1843/

#30
Cichet

Cichet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.04.2009
Exista sau nu pe net? Repet, l-am vazut in cinema, vreau sa-l revad acasa. de 2 luni tot astept si nimic...

#31
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostCichet, on 21 iunie 2015 - 16:04, said:

Exista sau nu pe net? Repet, l-am vazut in cinema, vreau sa-l revad acasa. de 2 luni tot astept si nimic...

L-am luat eu de pe net acuma, am auzit de el prea târziu ca să mai merg la cinema și după ca prin minune într-un orășel din Moldova unde îmi petrec eu vacanța, era un festival de film și era Aferim în ultima zi, dar nu știu cum dracu am avut nuntă în ziua aia. Posted Image  Și acuma  5 minute am terminat filmul.

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mie mi s'a parut nu neaparat slabut, dar parca era mult potential nefructificat. cumva imi pare rau de cum a iesit, mergea finisat un pic mai bine. multe scene fortate. o sa'l urmaresc pe radu jude in timp sa vad cum evolueaza.

#33
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View Postargentum, on 30 octombrie 2015 - 17:33, said:

mie mi s'a parut nu neaparat slabut, dar parca era mult potential nefructificat. cumva imi pare rau de cum a iesit, mergea finisat un pic mai bine. multe scene fortate. o sa'l urmaresc pe radu jude in timp sa vad cum evolueaza.
Da, cam asa...

#34
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

filmul mi-a dat impresia ca romanii erau foarte servili. Fiecare individ avea un stapan si se purta umil in fata lui.
Asa era Romania in acea perioada?
Actorii au fost slabi. Textele au fost ok dar actorii nu si-au facut treaba bine. Amatori. Pentru cine nu l-a vazut va recomand sa cititi doar scenariul daca puteti, o sa va placa mai mult decat improvizatia actorilor

#35
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Mi-a placut in general filmul, desi de multe ori dialogurile suna artificial (si constructia lor dar si intonatia) iar tiganii nu vorbesc si nu arata deloc convingator, in afara de cativa puradei.
Insa perspectiva istorica acelor timpuri a fost surprinsa excelent.


Bindea e magistral in rolul preotului (face la un moment dat o clasificare asupra diverselor natii, dintre care romanul se remarca a fi cel mai cel, restul avand tot felul de pacate). Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-e6Q5zlZOrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M0D3, 26 December 2015 - 20:55.


#36
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Mi-a placut foarte mult acest film.

Mai stie cineva filme romanesti asemanatoare? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate