Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aferim!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmTYOY_jQWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vrut sa deschid subiectul de cand  am auzit de existenta acestui film. Mi-am propus sa am rabdare  sa-l si vad. Aseara am facut-o.
Acum am convingerea ca multora acest film li se va parea o "blasfemie" la adresa (good ol') cinematografiei nicolaesciene.

Personal ador umorul negru in orice productie artistica(literara, teatrala, cinematografica) deci am gustat si acest film.
De altfel mi s-a parut o idee buna ca in rolul villainului sa fie distribuit  unul dintre cei mai mari maestrii ai umorului negru in teatrul romanesc, Alexandru Dabija(il prefer totusi ca regizor, cactorul Dabija e destul de sec)

Edited by iulian_k, 06 March 2015 - 17:07.


#2
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Pare interesant. Astept sa-l vad.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Haac ptiu!

Si zic asta fiind cat se poate de tigan (ca etnie nu ca si "cultura") ;).

O incercare jenibila de marxism cultural insa din pacate nu prea tine in Romania si blocul estic in special. Au vrut sa faca si ei un fel de 12 ani de sclavie... ce sa-ti povestesc. Pe vremea aia toti care nu erau instariti erau sclavi pnm...

#4
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
N-am vazut inca filmul dar totusi care e geniul care a hotarat sa filmeze alb-negru ? Considera cineva ca filmul era mai prost daca era filmat color ?

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 iuli09, on 06 martie 2015 - 17:09, said:

N-am vazut inca filmul dar totusi care e geniul care a hotarat sa filmeze alb-negru ? Considera cineva ca filmul era mai prost daca era filmat color ?
Cica a decissa-l filmeze alb-negru pentru a semana mai mult cu filmele istorice din perioada comunista vazute la televizoare alb-negru.

 potae, on 06 martie 2015 - 17:07, said:

O incercare jenibila de marxism cultural insa din pacate nu prea tine in Romania si blocul estic in special. Au vrut sa faca si ei un fel de 12 ani de sclavie... ce sa-ti povestesc. Pe vremea aia toti care nu erau instariti erau sclavi pnm...
Are si aspectul asta, dar in film sunt acuzatii mai grave decat  atitudinea fata de tigani. Asta cu robia  trece mai mult ca pretext pentru a ilustra alti monstrii romanesti: lasitatea, coruptia, idolenta, lingusala. Ce mi se pare  tare la filmul asta e ca protagonistul pe care mi-l imaginam din descriere si trailer un soi de  Eric Cartman valah(personificare a unpolitical correctness-ului) e de fapt mult mai dostoievskiana, e uman,are probleme de constiinta, intuieste normalitatea de azi, dar e prea las si delasator sas chimbe ceva

Edited by iulian_k, 06 March 2015 - 17:26.


#6
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Fiecare cu ale lui ... eu o consider o decizie gresita , totusi este un film romanesc pe care vreau sa-l vad , ceea ce nu mi se intampla des !

#7
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 iuli09, on 06 martie 2015 - 17:13, said:

Fiecare cu ale lui ... eu o consider o decizie gresita , totusi este un film romanesc pe care vreau sa-l vad , ceea ce nu mi se intampla des !

Mi-ai luat vorba din gura. :D

#8
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

 iuli09, on 06 martie 2015 - 17:09, said:

N-am vazut inca filmul dar totusi care e geniul care a hotarat sa filmeze alb-negru ? Considera cineva ca filmul era mai prost daca era filmat color ?
O fi ramas fara bani pentru color correction

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Ziceți mersi că nu l-au făcut și mut, să semene cu cele din anii 30.

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, ca era greu sa scrie la inceput "e recomandata vizionarea alb-negru" si care voia il vedea alb-negru.

 potae, on 06 martie 2015 - 17:07, said:

Pe vremea aia toti care nu erau instariti erau sclavi pnm...
Si acum cum e ? :)

#11
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 dualis, on 06 martie 2015 - 18:12, said:

Da, ca era greu sa scrie la inceput "e recomandata vizionarea alb-negru" si care voia il vedea alb-negru.
Filmul lui, decizia lui! Si "care voia" cumpara bilet, si iar "care voia" ii scria o cronica pozitiva sau negativa si "care voia" lua in considerare aceasta cronica sau nu.
Auzisem ca in state sunt tot felul de asociatii care depun petitii pentru schimbarea  finalurilor care nu le convin. La fel ma gandesc ca se poate initia si pe petitii.ro o petitie pentru reluarea filmarilor in format color.

 dualis, on 06 martie 2015 - 18:12, said:

Si acum cum e ? Posted Image
Acum sunt multi care se lamenteaza si isi plang singuri de mila numindu-se singuri sclavi. Cam ca  zapciul din film. Cu toate astea atunci cand produc pagube firmei seful n-are voie sa-i biciuiasca, cum nu avea nici atunci. Si majoritatea lamentagiilor care se auto-intituleaza sclavi ar misca tot atatea degete pentru ajutatarea unui coleg persecutat de sef ca si in filmul asta.

Edited by iulian_k, 06 March 2015 - 18:32.


#12
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 iulian_k, on 06 martie 2015 - 18:30, said:

Filmul lui, decizia lui!
Extraordinar :)

#13
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

 iuli09, on 06 martie 2015 - 17:09, said:

N-am vazut inca filmul dar totusi care e geniul care a hotarat sa filmeze alb-negru ? Considera cineva ca filmul era mai prost daca era filmat color ?
Nu au mai dat bani pe cutiile de vopsea.

#14
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Ma dar pe Florin Piersic de ce nu-l cheama nimeni sa joace un rol in filemele romanesti, adica mi se pare o ciudatenie, si ar mai fi cativa actori romani din epoca veche renumiti si toitusi sunt lasati pe dinafara !!

#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Tu ca regizor tanar ai avea incredere sa-l distribui pe Florin Piersic? Crezi ca ar asculta vreo indicatie de-a ta ? iti inchipui ca ti-ar respecta functia ?
Pentru rezolvarea acestei dileme uita-te la Birdman (fara finalul care e fortat happyendic)

#16
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Vazui.
Nu fu rau.
Poate o idee cam mizerabilist, dar nu-s sigur ca nu era exact asa situatia... mai ales ca nu era plasat intr-o zona afluenta.
Si da, e inspirat din relatari a diversi autori care fie isi amintesc ei fie stiu de la parintii si bunicii lor.

#17
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 searcher-star, on 16 martie 2015 - 12:32, said:

Poate o idee cam mizerabilist
Hai ca surprinde si interiorul caselor boieresti. Cred ca primul fil istoric in care e surprinsa o biblioteca.Chiar daca pe langa ea misuna pasaret.

In alea facute pe vreamea lui Ceausescu, cu eroi nu anti-eroi vedeai panoplii cu arme, butoie cu alcool, carpete populare pe fundal nu si biblioteci.

Edited by iulian_k, 16 March 2015 - 12:45.


#18
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 iulian_k, on 16 martie 2015 - 12:43, said:

Hai ca surprinde si interiorul caselor boieresti. Cred ca primul fil istoric in care e surprinsa o biblioteca.Chiar daca pe langa ea misuna pasaret.

In alea facute pe vreamea lui Ceausescu, cu eroi nu anti-eroi vedeai panoplii cu arme, butoie cu alcool, carpete populare pe fundal nu si biblioteci.
Da dar porcii care rama alene langa conac, sau casele alea sistematic numai bordeiase cu acoperis de fan...
Nu zic, majoritatea cam asa erau dar existau si gospodarii mai inchegate.
In fine, am zis "o idee".

Edited by searcher-star, 16 March 2015 - 16:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate