Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum aflu care este suprafata minima a terenului pe care pot contrui o casa in zona capitalei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare,

Am in gand sa cumpar un teren pe care sa imi contruiesc o casa modesta cu amprenta la sol de vreo 50 mp (e doar orientativa suprafata). Momentan nu am nimic si vreau sa incep sa ma informez.
1. Care este suprafata minima pe care pot contrui o casa de ~50mp? De unde pot afla mai multe informatii ?
In functie de zona incerc sa dimensionez terenul. N-am nevoie de sute de mp.
2. De unde as putea afla care ar fi costurile estimative pentru utilitati (curent electric, apa, canalizare, gunoi, gaze etc) ?
3. La ce trebuie sa fiu atent cand gasesc un teren ?


Eu am in minte sa cumpar un teren de vreo 100-150mp pe care sa-mi fac casa si vreau sa aduc cat mai multa informatie.

V-as fi recunoscator daca m-ati indruma catre surse de informare cat mai actualizate.

Zona preferata: Nordul Bucurestiului, Mogosoaia, Odai, Otopeni, Giulesti, Crangasi.  
Zonele le-am enumerat doar orientativ. In nici un caz nu ma gandesc sa merg catre Militari/Pantelimon/Berceni.

Multumesc!

Edited by paso87, 03 March 2015 - 15:53.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Lotul minim e de 250 mp din ce stiu.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
1. ai nevoie de un certificat de urbanism de informare, pe care-l poti obtine de la primarie (de obicei il obtine vanzatorul terenului). acesta va contine toate restrictiile zonei.

#4
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
1. exista niste distante minime fata de vecini si o deschidere minima la strada, cred ca vin din PUZ. Varianta este ca atunci cand gasesti un teren sa ii ceri proprietarului un certificat de urbanism care iti spune daca si ce poti construi pe el
2. aici e cu depinde, de la teren la teren. Daca sunt toate la poarta, probabil te vor costa cateva sute de euro fiecare din ele. Daca sunt mai departe, poti ajunge la mii de euro
3. certificat de urbanism, acte de proprietate, ce utilitati sunt, ce vecini sunt

#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Parca deschiderea minima era de 10 m, ia si tu in consideratie retragerile fata de vecini care este minim 3 m din ce spune legea asta daca nu vrei sa faci o casa lipita de calcanul uneia dintrevecinatati si daca propietarul isi da acordul la notariat ptr. asa ceva,  parerea mea este ca ai nevoie de o deschidere minima de 12 m.
Legea 287/2009
CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 612
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Detalii: http://legeaz.net/no...rietate-privata

Citeste acest ghid
https://danmihalake....-aliniament.pdf

http://www.ideiurban...-si-edificabil/

Edited by romulus69ro, 03 March 2015 - 16:25.


#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Cu deschiderea stradala m-am lamurit dar nu sunt inca lamurit cu dimensiunea. Intreb de dimensiunea minima sau de locul de unde pot obtine informatii ca sa stiu unde sa caut terenul.
Daca dimensiunea e de minim 250 mp si pretul pe mp e 100euro, n-am facut nici o treaba ca ma rezolva din start de 25.000 euro pe care nu-i obtii usor...

Daca ma lamuresc de unde sa iau informatiile atunci imi pot estima cat de cat zona si dimensiunea terenului...

Eu ma gandesc la minim 100 mp in ideea in care am 10x10 si atunci mi-as permite sa pun cumva casa in mijloc si sa respect distantele cat de cat dar... tot nu mi se pare foarte ok...

Edited by paso87, 03 March 2015 - 16:13.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 paso87, on 03 martie 2015 - 16:12, said:


Eu ma gandesc la minim 100 mp in ideea in care am 10x10 si atunci mi-as permite sa pun cumva casa in mijloc si sa respect distantele cat de cat dar... tot nu mi se pare foarte ok...

Lasand 2-3 m pe fiecare latura faci o casa de 4x4

#8
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

 paso87, on 03 martie 2015 - 15:50, said:

Zona preferata: Nordul Bucurestiului, Mogosoaia, Odai, Otopeni, Giulesti, Crangasi.  
Zonele le-am enumerat doar orientativ. In nici un caz nu ma gandesc sa merg catre Militari/Pantelimon/Berceni.

....

Daca dimensiunea e de minim 250 mp si pretul pe mp e 100euro, n-am facut nici o treaba ca ma rezolva din start de 25.000 euro pe care nu-i obtii usor...


- nu cred ca vei gasi cu 100 EUR/mp in Giulesti, Crangasi sau oricunde in Bucuresti
- pentru o casa cu amprenta de 50 mp (construiti) trebui sa faci o gramada de compromisuri (fara spatii de depozitare, trebuie sa o faci cu etaj si vei pierde la scara cel putin 6mp)
- daca vrei sa cumperi un teren de 150mp in afara orasului, iti sugerez mai bine sa te lipsesti - nu are sens
- cred ca ar fi bine sa te orientezi catre un apartament, din cauza bugetului si a spatiului de care ai nevoie. O casa presupune de asemenea si costuri de mentenanta mai mari decat un apartament.

Edited by sebih, 03 March 2015 - 17:23.


#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Zonele sunt orientative. As vrea eu casa la Crangasi da... nu se poate.

Cu ce difera o casa de 50mp fata de un apartament de 50mp ?
Pt mine e aceeasi chestie cand vine vorba de spatii de depozitare. N-am nevoie de spatii extraordinar de mari. Am trait 20 de ani intr-o camera de 12mp si m-am descurcat foarte bine.

Referitor la costurile de intretinere, nu-i problema.

:)

#10
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
In Bucuresti sunt intalnite, de obicei, urmatoarele constangeri :
- minim 8 m deschidere si 150 mp pentru cladiri insiruite; cladirile insiruite ocupa intreaga latime a lotului alipindu-se la calcan pe ambele laturi;
- minim 10-12 m deschidere si 200 mp pentru cladiri alipite la calcan; alipire la calcan inseamna construirea cladirii pana la marginea unui teren;
- minim 12 m deschidere si 200 mp pentru cladiri izolate pe lot, cladirile izolate pe lot sunt retrase fata de toate laturile terenului, dar nu neaparat de la strada. Retragerile sunt impuse de regulamentul de urbanism. Acestea sunt in general de 3m fata de limita laterala si 5m fata de limitele din fata si din spate, dar pot varia in functie de situatia concreta.

Ce buget ai alocat pentru teren si cat pentru casa (considerand aici si utilitatile trase)?

Edited by the_lion, 03 March 2015 - 17:38.


#11
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

 paso87, on 03 martie 2015 - 17:25, said:

Zonele sunt orientative. As vrea eu casa la Crangasi da... nu se poate.

Cu ce difera o casa de 50mp fata de un apartament de 50mp ?
Pt mine e aceeasi chestie cand vine vorba de spatii de depozitare. N-am nevoie de spatii extraordinar de mari. Am trait 20 de ani intr-o camera de 12mp si m-am descurcat foarte bine.

Referitor la costurile de intretinere, nu-i problema.

Posted Image
50 = 50 fara discutie Posted Image (atentie sa se compare utili cu utili si construiti cu construiti)
O camera de 12 mp este decenta , dar poate ai nevoie de o baie, o bucatarie, un hol, o casa a scarii. Nu insist pe partea de living, un al doilea dormitor, o debara .. samd - ca poate nu ai nevoie.

O casa are in principiu un pret fix de constructie, trebuie sa corelezi pretul casei cu pretul terenului si cu avantajele oferite de investitie.
E ciudat sa ridici o casa de 50mp care ar putea sa coste 25.000 EUR la cheie pe un teren de 250mp de 100000 EUR. U got the point!

Edited by sebih, 03 March 2015 - 17:43.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 paso87, on 03 martie 2015 - 16:12, said:

Cu deschiderea stradala m-am lamurit dar nu sunt inca lamurit cu dimensiunea. Intreb de dimensiunea minima sau de locul de unde pot obtine informatii ca sa stiu unde sa caut terenul.
Daca dimensiunea e de minim 250 mp si pretul pe mp e 100euro, n-am facut nici o treaba ca ma rezolva din start de 25.000 euro pe care nu-i obtii usor...

Daca ma lamuresc de unde sa iau informatiile atunci imi pot estima cat de cat zona si dimensiunea terenului...

Eu ma gandesc la minim 100 mp in ideea in care am 10x10 si atunci mi-as permite sa pun cumva casa in mijloc si sa respect distantele cat de cat dar... tot nu mi se pare foarte ok...
ai nevoie, asa cum spunea un coleg mai sus, de un certificat de urbanism informativ. cere-i proprietarului sa ti-l obtina. daca te duce cu zaharelul e ceva necurat la mijloc. anumite norme nu sunt general valabile si sunt stabilite de PUZ. de exemplu daca toate casele sunt la strada intr-o zona n-or sa-ti dea voie sa-ti pui casa mai in spate. cand am vrut eu sa construiesc ceva nu mi-au dat voie sa ocup terenul cu constructii in procent mai mare de 40%, regula stabilita de PUZ. in alte zone e permis mai mult, in altele mai putin. s.a.m.d.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 the_lion, on 03 martie 2015 - 17:37, said:

In Bucuresti sunt intalnite, de obicei, urmatoarele constangeri :
- minim 8 m deschidere si 150 mp pentru cladiri insiruite; cladirile insiruite ocupa intreaga latime a lotului alipindu-se la calcan pe ambele laturi;
- minim 10-12 m deschidere si 200 mp pentru cladiri alipite la calcan; alipire la calcan inseamna construirea cladirii pana la marginea unui teren;
- minim 12 m deschidere si 200 mp pentru cladiri izolate pe lot, cladirile izolate pe lot sunt retrase fata de toate laturile terenului, dar nu neaparat de la strada. Retragerile sunt impuse de regulamentul de urbanism. Acestea sunt in general de 3m fata de limita laterala si 5m fata de limitele din fata si din spate, dar pot varia in functie de situatia concreta.

Ce buget ai alocat pentru teren si cat pentru casa (considerand aici si utilitatile trase)?

Bugetul nu l-am definit dar ma gandesc sa fie cam asa: 15.000 terenul si inca 15.000 casa pe care planuiesc sa o realizez pe etape. La casa bugetul o  sa il maresc in timp dar cam asta ar fi punctul de plecare.

 Fane, on 03 martie 2015 - 17:41, said:

ai nevoie, asa cum spunea un coleg mai sus, de un certificat de urbanism informativ. cere-i proprietarului sa ti-l obtina. daca te duce cu zaharelul e ceva necurat la mijloc. anumite norme nu sunt general valabile si sunt stabilite de PUZ. de exemplu daca toate casele sunt la strada intr-o zona n-or sa-ti dea voie sa-ti pui casa mai in spate. cand am vrut eu sa construiesc ceva nu mi-au dat voie sa ocup terenul cu constructii in procent mai mare de 40%, regula stabilita de PUZ. in alte zone e permis mai mult, in altele mai putin. s.a.m.d.

PUZ in cat timp se obtine si cat costa ?

Apropo, imi pot face singur instalatiile de apa/electricitate/gaze (desi aici n-as fi prea incantat) in ideea scaderii costurilor ?

Edited by paso87, 03 March 2015 - 18:35.


#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Hai, zi-ne bugetul, ca mi-e teama ca-i prea mic.
Daca pe teren exista o locuinta poti cere consolidare/extindere si mai ocolesti un pic.

LE: am avut pagina incarcata mai demult. Bugetul mi se pare MIC pentru zonele pe care le-ai mentionat.

Edited by crocko.dilul, 03 March 2015 - 18:57.


#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Orice vis frumos incepe cu un buget mic :),

Ma gandesc sa ma orientez mai mult spre zona Straulesti/Bucurestii Noi/Mogosoaia. E mult pana iau terenul ca dupa asta ma descurc eu. La partea de constructie am cu cine lucra la costuri minime.

Problemele mese sunt asa:
1. Teren
2. Proiect
3. Aprobari

La constructie am cu cine lucra, la electrica ma pricep, la instalatii am pe cine sa le faca...

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 paso87, on 03 martie 2015 - 18:30, said:

PUZ in cat timp se obtine si cat costa ?

Apropo, imi pot face singur instalatiile de apa/electricitate/gaze (desi aici n-as fi prea incantat) in ideea scaderii costurilor ?
certificat de urbanism iti trebuie tie. PUZ (planul urbanistic zonal) contine reglementarile valabile in acea zona si in baza carora se elibereaza respectivul certificat.

instalatia de apa ti-o poti face singur (nu stiu cum sta treaba cu intepatul in conducta din strada, dar la tine in casa n-are nimeni treaba), electricitate - iti trebuie firma pt bransament, in rest te intereseaza daca iei foc :) , gaze - nici sa nu te gandesti, incalzire fara problema, numai sa te pricepi.

#17
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

 paso87, on 03 martie 2015 - 19:23, said:

Orice vis frumos incepe cu un buget mic :),
Pentru buget ar trebui sa iei in calcul urmatoarele estimari:
Constructie casa cheie: 500 eur/mp
Proiectare: minim 2000 eur
Bransamente: minim 500 eur ptr fiecare utilitate ( curent, gaze, apa)
Terenul: variabil
Amenajare teren + imprejmuire: variabil - minim 1000 eur

E bine sa faci un studiu geo ca sa nu ai vreo surpriza care se va transpune in cheltuieli suplimentare neprevazute.
De asemenea trebuie sa bugetezi un buffer de vreo 20% pentru situatii neprevazute.
Pentru a minimiza costul casei e bine sa o faci dintr-o etapa. Asadar e mai bine sa ai toti banii de la inceput.

#18
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
OK, m-am lamurit cu costurile cat de cat.
Deci mie imi trebuie certificatul de urbanism ca sa pot sti cu exactitate cat pot construi pe terenul respectiv si unde.

Il pot solicita eu de la primaria zone respective sau trebuie sa fie proprietarul cel care il solicita ?

Daca imi fac o idee despre zona atunci imi pot face bugetul cat mai aproape de realitate...

Cu utilitatile m-am lamurit, am nevoie doar de partea de bransare de diferite firme si la gaze n-ar fi bine sa ma bag :).

Daca mai aveti sugestii, sunt binevenite!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate