Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cabinet kinetoterapie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut,

Caut de ceva timp prin Bucuresti un cabinet de Kinetoterapie ceva mai accesibil la preturi si la care sa se faca o treaba cat de cat buna.
Unde am gasit ceva ok, nu-mi convine pretul asa ca as avea nevoie de ceva ajutor...

Imi puteti indica ceva cabinete de kinetoterapie la care sa pot gasi si un medic cu care sa discut inainte ? Chiar fi cabinetele fara medic sunt ok (ma refer la cele in care exista doar kinetoterapeut).

Ca idee pana acum am gasit preturi intre 500-1200 roni pe 6-10-12 sedinte maxim. Durata variaza de la 30 de minute la 1 ora.
Daca aveti ceva sugesti as aprecia foarte mult. Mai mult daca se poate face si pe casa de asigurari e perfect.


Multumesc pentru ajutor !

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
cu casa de asigurari numai pe la spitale sau policlinici de stat, sa faci o amarata de fizioterapie cu vreun plictisit, altfel n-am auzit

#3
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,659
  • Înscris: 20.11.2005
dacă erai în cluj îți puteam spune unul ieftin și bun

#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca merg la stat... in cel mai bun caz ma programeaza peste 3-4 luni cand s-ar putea sa fie prea tarziu... Am ceva variante dar nu strica sa vad si mai multe :)...Inca mai astept :)

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 xcit, on 26 februarie 2015 - 11:22, said:

cu casa de asigurari numai pe la spitale sau policlinici de stat, sa faci o amarata de fizioterapie cu vreun plictisit, altfel n-am auzit


Si treaba cu kineto unde este?

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
am zis eu de kineto ? i-am spus despre casa de asigurari ce poate face cu ea la stat..nu vad rostul intrebarii

#7
Cristina37

Cristina37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2015
buna,a trecut ceva vreme si as vrea sa stiu ce ai gasit pana la urma,,si eu sunt in cautare de cabinet si pana acum cele mai apropiate cabinet au si c-am aceleasi preturi... 12 sedinte de o ora am gasit la 380 sau 400 ron. Saptamana viitoare vreau sa merg si pana la spital la Colentina ,mai mult sa vad de presupune sedinta de kinetoterapie si daca merita banii sau pot lucra singura acasa, Poate am  noroc si gasesc niste oameni draguti :) chiar daca sunt la o institutie de stat :)

Sanatate multa!

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Scuza-mi raspunsul intarziat dar am reusit sa ajung la Ortokinetic in zona Dorobanti. N-am inceput sa fac kinetoterapie pentru ca medicul de recuperare a considerat ca nu este cazul la mine si ca trebuie sa rezolvam alte probleme inflamatorii care dau durerile de spate. Inca sunt pe tratament asa ca n-as putea sa-ti dau prea multe informatii.
Am incercat la destule clinici de recuperare cu bilte de CAS insa dureaza foarte mult pana ajungi. La MedLife, dureaza vreo 3 luni pana m-ar putea vedea un medic.
Nu ti-as recomanda sa incepi recuperarea fara un medic care sa stabileasca exact ce ai si ce e de facut.
Mai gasisem cateva cabinete unde erau doar kinetoterapeuti dar nu aveau medic.

Sanatate!

Edited by paso87, 22 May 2015 - 11:37.


#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 xcit, on 26 februarie 2015 - 11:22, said:

cu casa de asigurari numai pe la spitale sau policlinici de stat, sa faci o amarata de fizioterapie cu vreun plictisit, altfel n-am auzit
Exista si policlinici private unde faci kinoterapie gratuit dar cu trimitere de la medicul de familie la medicina recuperatorie.

#10
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
In functie de afectiunea pe care o ai, nu este musai sa faci kinetoterapie. Poti sa faci doar fizioterapie. De aceea este necesar sa te vada un medic de specialitate.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Fizioterapia face de cele mai multe ori mai rau .....mai bine nu faceti asa ceva. Kinetoterapie si masaj terapeutic asta e solutia. Sau daca vreti calea rapida... operatie dar o puneti de mamaliga pentru toata viata.

Edited by Clovis, 13 June 2015 - 21:13.


#12
OmarIsComing

OmarIsComing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.06.2015
Eu am facut kinetoterapie la Spitalul de Ortopedie si Chirurgie Plastica MedLife 10 sedinte=400 lei iar  durata sedintei  nu cred ca e fixa pentru ca uneori am stat si aproape 2 ore :) . E insa destul de greu sa te programezi mai ales daca vrei sa le cuplezi cu fizio si/sau masaj.

#13
alecsicu

alecsicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.05.2006

 Cristina37, on 15 mai 2015 - 20:01, said:

buna,a trecut ceva vreme si as vrea sa stiu ce ai gasit pana la urma,,si eu sunt in cautare de cabinet si pana acum cele mai apropiate cabinet au si c-am aceleasi preturi... 12 sedinte de o ora am gasit la 380 sau 400 ron. Saptamana viitoare vreau sa merg si pana la spital la Colentina ,mai mult sa vad de presupune sedinta de kinetoterapie si daca merita banii sau pot lucra singura acasa, Poate am  noroc si gasesc niste oameni draguti Posted Image chiar daca sunt la o institutie de stat Posted Image

Sanatate multa!
1 - 380 400 lei pentru 12 sedinte vin cam 30 de lei pe sedinta....nu stiu cati bani crezi tu ca merita niste oameni care si-au tocit coatele pe bancile unei facultati
2 - Daca tu ai impresia ca poti face tu acasa te inseli...programele de kineto sunt mult mai complexe decat iti imaginezi tu.In sensul ca saptamana asta poti avea un program iar sapt viitoare, dupa o evaluare , un alt program care difera de cel precedent
3 - Un profesor de-al meu a spus ceva . Ce-a stricat omul in ani nu se poate repara cu 2 lei si o zi de munca
4 - In gimnastica medicala  nu ar trebui sa existe termenul de ora...sunt convins ca aceste "ore" au aparut pentru ca lumea "buna" vrea cat mai mult. Exemplu: daca esti operat de "hernie de disc" in prima faza a recuperarii nu ai de ce sa stai o ora in sala de gimnastica pentru ca nu faci altceva decat sa ocupi un pat degeaba.Poti incepe de la 25-30 de minute iar la finalul programului de recuperare sa ajungi la 80-90 de minute,iar asta in conditiile in care inainte erai o persoana actva.

Edited by alecsicu, 06 October 2015 - 05:32.


#14
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
in kineto, adica gimnastica medicala, sunt programe de exercitii pe afectiuni, boli etc.
nu se masoara in timp cu ora !
se incepe cu 10-15 min. si se ajunge la 60-90 minute in aceeasi sedinta sau fragmentata pe parcursul zilei, asa ca se sunt valabile toate cele scrise anterior
unele exercitii se pot face acasa, altele numai la sala sau bazin sau direct de catre medicul kineto asupra pacientului.

#15
EmaRuncea

EmaRuncea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2017
Buna ziua!

Va recomand centrul Terapie pentru Miscare (www.terapiepentrumiscare.ro). Au fizioterapeuti foarte buni si preturi accesibile pentru orice persoana.
Eu am mers la ei o buna perioada de timp pentru durerile de spate si alte probleme articulare si am fost foarte multumita. Toata echipa este bine pregatita, spatiul primitor si personalul amabil.
Centrul este condus de Bogdan Goga, fizioterapeut si in cadrul Institutului Clinic Fundeni. Eu de acolo am ajuns in privat pentru ca erau conditiile mult mai bune si imi era si mai usor de ajuns in zona Unirii decat sa traversez tot Bucurestiul pana la Fundeni.

Multa sanatate!

#16
Laura1993

Laura1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2018
Buna , eu am mers la un cabinet in Bucuresti.Kinetoterapeutul e bun ,se implica in preocesul de recuperare, te ajuta cu sfaturi si iti spune ce exercitii sa faci acasa ,plus ca pretul este foarte bun, nu prea gasesti in Bucuresti asa ceva. Daca doriti mai multe detalii va scriu aici.

#17
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
Laura1993  unde este acest kinetoterapeut bun? cabinetul din Bucuresti?

#18
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
NU cred ca exista in Romania un kinetoterapeut competent din pacate (maj nu stiu grupele de. muschi lasand nervi etc...)...

90% sunt incepatori, restul sunt prea ahtiati sa faca bani pe banii celor cu probleme...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate