Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Botezul protestant nu are baze scripturale!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Este bine știut faptul că, după convertirea sa chiar de Domnul Isus Hristos, lui Pavel  nu i s-a zis ”acum mergi și propăvăduiește și botează”, ci i s-a zis ”mergi la cutare membru al Bisericii și primește botezul”. Deasemeni, celor care primiseră botezul cu Duh Sfânt fără a primi botezul cu apă, nu li s-a zis ”de acuma sunteți membri cu drepturi depline și nu mai trebuie să faceți nimic”, ci ”trebuie să primiți botezul cu apă”. Și toată lumea știe că nu te poți mântui dacă nu te naști din nou, atât din duh, cât și din apă.
     Care ar fi ideea expunerii de mai sus? Aceea că nimeni nu poate fi membru cu drepturi depline a Bisericii lui Hristos, dacă nu a fost botezat mai înainte de un alt membru al acestei biserici. Cu alte cuvinte, este obligatoriu să existe continuitate de botez cu apă, din vremurile apostolilor și până azi. O biserică în afara acestui botez cu apă nu poate exista. Da, botezul cu Duh Sfânt îl poate da Duhul Sfânt oricui dorește, dar fără de botezul cu apă, doar cu botezul Duhului Sfânt, deși pare absurd, totuși așa este: omul nu poate intra în Împărăția Tatălui.
     Deci, în cazul acesta se pune întrebarea legitimă: cine i-a botezat pe primii protestanți, dacă una din învățăturile de căpetenie ale acestora este faptul că botezurile ortodox și catolic, singurele biserici care afirmă că au continuitate apostolică, nu sunt valabile?! Evident, în cazul acesta, de vreme ce, până la ei nici un botez nu era valabil și ei nu au continuitate apostolică, este clar că botezul lor nu este valabil și este de tot râsul. Tot la fel de bun este orice baie pe care ți-o face ”mami sau tati” în albie sau cadă, dar botezul lui Hristos nu este în nici un caz!
     Așa că, dragi protestanți, puteți fi oricât de sfinți, nu sunteți cu nimic mai presus de Ioan Botezătorul care, oricine știe, nu a fost niciodată botezat și, de aceea, nu face parte din Împărăția lui Dumnezeu. De fapt n-a făcut parte, pentru că Ioan Botezătorul a așteptat, împreună cu toți ceilalți proroci, să fie ridicat în Rai de Isus Hristos, după coborârea acestuia la iad. Nu știu cum au fost botezați acolo cu apă, de Isus Hristos, dar sigur au fost botezați. La fel și toți protestanții, vor fi cu adevărat botezați doar după ce vor ajunge mai întâi în iad.
     Amin!

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Cauti fundamentele unor religii in scrierile altor religii?

Ca si paralela, detaliile despre trecutul romanilor le cauti in istoria americii?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 tudorel666, on 23 februarie 2015 - 18:29, said:


Așa că, dragi protestanți, puteți fi oricât de sfinți, nu sunteți cu nimic mai presus de Ioan Botezătorul care, oricine știe, nu a fost niciodată botezat și, de aceea, nu face parte din Împărăția lui Dumnezeu. De fapt n-a făcut parte, pentru că Ioan Botezătorul a așteptat, împreună cu toți ceilalți proroci, să fie ridicat în Rai de Isus Hristos, după coborârea acestuia la iad. Nu știu cum au fost botezați acolo cu apă, de Isus Hristos, dar sigur au fost botezați. La fel și toți protestanții, vor fi cu adevărat botezați doar după ce vor ajunge mai întâi în iad.
Amin!


Postarea asta o asteptam cam de multisor.
Multumescu-ti tie,Tudorel, ca mi-ai luminat calea.
In sfarsit,stiu concret acum ce ma asteapta.


Idem,adica amin.

#4
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 MooF2010, on 23 februarie 2015 - 18:38, said:

Cauti fundamentele unor religii in scrierile altor religii?

Ca si paralela, detaliile despre trecutul romanilor le cauti in istoria americii?

Caut fundamentul cultului protestant în Biblia protestantă. Se pare că nu există.

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

 tudorel666, on 23 februarie 2015 - 18:56, said:


Caut fundamentul cultului protestant în Biblia protestantă. Se pare că nu există.
Păi biblia are fundament?

#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 adisz, on 23 februarie 2015 - 18:55, said:

Postarea asta o asteptam cam de multisor.
Multumescu-ti tie,Tudorel, ca mi-ai luminat calea.
In sfarsit,stiu concret acum ce ma asteapta.


Idem,adica amin.

Eu n-am habar ce te așteaptă dar, potrivit Scripturii, dacă ești protestant și nu ai fost botezat cumva ortodox sau catolic mai înainte, se pare că te așteaptă iadul. Dar dacă îți pasă cu adevărat de mântuirea ta, tu ești cel care ar trebui să îmi arăți unde mă înșel. Sau nu-ți pasă dacă botezul tău este valabil sau nu?

 LeopardSurd, on 23 februarie 2015 - 18:57, said:

Păi biblia are fundament?

Este prima oară când îți pui întrebarea aceasta?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 tudorel666, on 23 februarie 2015 - 19:03, said:


Eu n-am habar ce te așteaptă dar, potrivit Scripturii, dacă ești protestant și nu ai fost botezat cumva ortodox sau catolic mai înainte, se pare că te așteaptă iadul. Dar dacă îți pasă cu adevărat de mântuirea ta, tu ești cel care ar trebui să îmi arăți unde mă înșel. Sau nu-ți pasă dacă botezul tău este valabil sau nu?



Care Scriptura,ca a fost doar una la inceput?Si de ce neaparat ortodox?Anglican sau baptist nu se pune?
De ce 1054 si nu 1529?

ps.
Pana in 1054 n-a auzit nici dracu' de ortodoxism.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 adisz, on 23 februarie 2015 - 19:19, said:



Care Scriptura,ca a fost doar una la inceput?Si de ce neaparat ortodox?Anglican sau baptist nu se pune?
De ce 1054 si nu 1529?

ps.
Pana in 1054 n-a auzit nici dracu' de ortodoxism.

N-o fi auzit, dar stii  prea bine ca are continuitate apostolica. Si daca ea nu are, atunci nu are niciuna.

#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

 tudorel666, on 23 februarie 2015 - 19:03, said:

prima oară când îți pui întrebarea aceasta?
Eu mi-am pus-o acum mult timp și știu răspunsul că e evident. Te întrebam pe tine. :D

#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
E destul de ciudat cand ma gandesc la ideile tale legate de continuitatea botezului.
Nu cred ca asta e important.
E important pentru a evidentia care e "religia adevarata" pentru ca botezul ei are continuitate ceea ce este eronat.

Care botez il practica biserica? Cel pe care l-a predicat Isus/Ioan (bazat pe propria decizie si prin scufundare) sau cel care se practica azi (al nounascutilor care habar nu au ce cauta in lighean)? Mai conteaza continuitatea daca e denaturat?

Isus ii spune lui Nicodim ca daca cineva nu se naste din apa si din Duh, nu poate intra in Imparatia Lui Dumnezeu.
Ce facem cu talharul pe care l-a asigurat Isus ca e mantuit. Era botezat? S-a contrazis Isus? A facut derogare de la regula pe care i-a prezentat-o lui Nicodim?

Ce reprezinta de fapt botezul?
Moartea omului/firii vechi/pamantesti si nasterea omului celui nou care e prieten cu Dumnezeu.

Edited by radurus, 23 February 2015 - 22:46.


#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 radurus, on 23 februarie 2015 - 22:35, said:

E destul de ciudat cand ma gandesc la ideile tale legate de continuitatea botezului.
Nu cred ca asta e important.
E important pentru a evidentia care e "religia adevarata" pentru ca botezul ei are continuitate ceea ce este eronat.

Care botez il practica biserica? Cel pe care l-a predicat Isus/Ioan (bazat pe propria decizie si prin scufundare) sau cel care se practica azi (al nounascutilor care habar nu au ce cauta in lighean)? Mai conteaza continuitatea daca e denaturat?

Isus ii spune lui Nicodim ca daca cineva nu se naste din apa si din Duh, nu poate intra in Imparatia Lui Dumnezeu.
Ce facem cu talharul pe care l-a asigurat Isus ca e mantuit. Era botezat? S-a contrazis Isus? A facut derogare de la regula pe care i-a prezentat-o lui Nicodim?

Ce reprezinta de fapt botezul?
Moartea omului/firii vechi/pamantesti si nasterea omului celui nou care e prieten cu Dumnezeu.

Tocmai, ca are importanta continuitatea botezului. Fara continuitate, botezul nu este valabil, pentru ca exista o singura Biserica. Si doar bisericile catolica si ortodoxa pot avea continuitate. De fapt si cele protestante pot avea continuitate si chiar au, dar numai cu conditia sa recunoasca valabilitatea botezurilor ortodox si catolic, altminteri isi taie singure craca de sub picioare.
Cu talharul de pe cruce nu s-a facut nici o derogare. Hristos i-a spus "chiar azi vei fi cu mine in rai", dar asta nu inseamna ca nu a trecut prin iad mai intai! Da, talharul a mers prima oara in iad, apoi a fost botezat si dus in rai la fel ca  Adam, Eva si toti prorocii care mersesera in pamant pana atunci, desi aveau deja botezul cu duh sfant.

Care botez il practica azi bișerica? Cel care suna astfel: "poate fi oprita apa sa fie botezati acestia?". Da copii nostri se nasc deja sfinti și botezati cu duh sfant, asemeni lui Ioan sau Isus Hristos. Eu insumi am fost nascut la fel si nu numai eu.
Ce inseamna de fapt botezul cu apa? Recunoasterea din partea partii omenesti a bisericii ca accepta noul membru in randul ei, la fel cum botezul cu focul duhului sfant este recunoasterea din partea bisericii ceresti, a sfintilor, ca primeste ca ucenic si fiu un nou membru in randul ei.

#12
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 tudorel666, on 23 februarie 2015 - 23:49, said:

Tocmai, ca are importanta continuitatea botezului. Fara continuitate, botezul nu este valabil, pentru ca exista o singura Biserica. Si doar bisericile catolica si ortodoxa pot avea continuitate. De fapt si cele protestante pot avea continuitate si chiar au, dar numai cu conditia sa recunoasca valabilitatea botezurilor ortodox si catolic, altminteri isi taie singure craca de sub picioare.
Cu talharul de pe cruce nu s-a facut nici o derogare. Hristos i-a spus "chiar azi vei fi cu mine in rai", dar asta nu inseamna ca nu a trecut prin iad mai intai! Da, talharul a mers prima oara in iad, apoi a fost botezat si dus in rai la fel ca  Adam, Eva si toti prorocii care mersesera in pamant pana atunci, desi aveau deja botezul cu duh sfant.

Care botez il practica azi bișerica? Cel care suna astfel: "poate fi oprita apa sa fie botezati acestia?". Da copii nostri se nasc deja sfinti și botezati cu duh sfant, asemeni lui Ioan sau Isus Hristos. Eu insumi am fost nascut la fel si nu numai eu.
Ce inseamna de fapt botezul cu apa? Recunoasterea din partea partii omenesti a bisericii ca accepta noul membru in randul ei, la fel cum botezul cu focul duhului sfant este recunoasterea din partea bisericii ceresti, a sfintilor, ca primeste ca ucenic si fiu un nou membru in randul ei.

Nu am de gand sa intru in polemici dar... nu ma pot abtine cand vad ce aberatii scrii.

Din ce Biblie ai scos-o pe aia cu talharul care s-a dus in iad intai?
Aaaa... conform traditiei si dogmei... credem ca oamenii merg in rai/iad cand mor.
Daca doresti, pot aduce mai multe argumente ca oamenii nu merg nicaieri cand mor. Ce rost ar mai avea Judecata? O fi doar de fatada... Ma indoiesc ca Dumnezeu ar proceda asa.
Argumente clare ca oamenii ar merge in rai sau iad atunci cand mor nu gasesti in Biblie, poate doar texte care pot fi interpretate.
Dar atunci cand avem o dogma fara fundament biblic, trebuie sa inventam inca una care sa o sustina si inca una sa sustina pe cea din urma.

Daca oamenii nu merg nicaieri atunci cand mor atunci o mare parte din dogmele si obiceiurile noastre se darama pentru ca sunt bazate pe acest fundament. (viata dupa moarte)

Biserica spune ca "nu exista mantuire in afara ei. Oricine spune altceva sa fie anatema".
Asta inseamna ca isi sustine veridicitatea si autenticitatea prin propriile ei spuse. Nu e conflict de interese? (Isi da singura dreptate)
Asta pot s-o fac si eu.
Autenticitatea se dovedeste prin altceva. Compara ceea ce spune Biblia (nu Traditia inventata) si ceea ce spune Biserica si vei gasi diferente enorme.

Revenind la botezul cel adevarat, pot sustine ca are continuitate (daca mai conteaza).
De-a lungul timpului Dumnezeu a avut mereu oameni care nu au facut compromisuri adoptand obiceiuri lumesti.
Acesti oameni au asigurat continuitatea invataturilor apostolice nealterate (si inclusiv a botezului).
Acesti oameni au fost vanati de biserica majoritara deoarece nu erau de acord cu invataturile ei, prin acest lucru subminandu-i autoritatea pe are o pretindea. (vezi Evul mediu, Cruciadele, etc)
Reformatiunea nu a fost altceva decat inceputul descoperirii pas cu pas a adevarurilor denaturate de-a lungul timpului (vezi Luther, Calvin, Wycliffe, Waldo, Hus, Knox, Zwingly, etc.)
Nu cred ca vei spune ca astia au fost niste tampiti sa faca opinie separata fata de majoritate.
Ei au vazut ca majoritatea merge intr-o directie gresita si au luat atitudine.

Daca vrei sa te bati in piept cu pumnul si cu "continuitatea botezului adevarat" poti s-o faci, dar asta nu iti asigura mantuirea si te imbeti cu apa rece..
(te comporti ca televiziunile de stiri care sunt tare mandre ca ei au dat primii nustiuce informatie de ultima ora, faptul ca ei au fost primii face informatia adevarata?)

Trairea vietii de crestin nu consta in forme fara sens, superstitii si traditii ci in "fa ce a facut Isus".
Citeste Biblia prietene cu ochii mintii tale larg deschisi nu prin ochelarii vreunei dogme/confesiuni/biserici/traditii.
O sa descoperi lucruri foarte diferite de ceea ce crezi acum ca este adevarat.
Problema este ca ne este frica de ceea ce vom descoperi daca facem acest lucru si ca trebuie sa facem ceva.
Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta. Dar daca stii ce trebuie sa faci si nu faci... asta e rau.

Multe binecuvantari sa ai.

Edited by radurus, 27 February 2015 - 20:06.


#13
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 radurus, on 27 februarie 2015 - 19:55, said:

Revenind la botezul cel adevarat, pot sustine ca are continuitate.

Nu (mai) are!

Demonstreaza-mi ca ma insel.
As fi tare curios sa aud care cult te boteaza la maturitate fara ca in prealabil sa-ti impuna ca si conditii esentiale ptr mantuirea ta evident, n-spe mii de puncte de doctrina, unele mai idioate (a se citi nebiblice) decat altele!
Apostolii aveau o singura intrebare pentru noii convertit.

-Crezi ca Isus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu?
-Da.
-Ok,esti eligibil.

Edited by tanoit, 27 February 2015 - 20:14.


#14
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 tanoit, on 27 februarie 2015 - 20:09, said:

Nu (mai) are!

Demonstreaza-mi ca ma insel.
As fi tare curios sa aud care cult te boteaza la maturitate fara ca in prealabil sa-ti impuna ca si conditii esentiale ptr mantuirea ta evident, n-spe mii de puncte de doctrina, unele mai idioate (a se citi nebiblice) decat altele!
Apostolii aveau o singura intrebare pentru noii convertit.

-Crezi ca Isus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu?
-Da.
-Ok,esti eligibil.

Nici nu trebuiau sa le puna alta intrebare.
Noii convertiti erau dintre evrei. Singura schimbare pe care trebuiau sa o faca era sa Il accepte pe Isus ca Mesia (adica esti vinovat, ai contribuit la rastignirea Lui si beneficiezi de sacrificiul si iertarea Lui). Poruncile se presupune ca le respectau deja. Bineinteles ca atunci cand crezi.... faci ceva nu doar zici din gura.
Citeste ce trebuiau sa faca noii convertiti dintre greci sau alte neamuri... (trebuiau sa renunte la practicile idolesti)
Avea reguli comunitatea aceea minoritara de crestini?
Desigur: cine a furat sa nu mai fure, cine a curvit sa nu mai curveasca, cine a inselat sa nu mai faca asta...
Ei cum e cu regulile?

Argumentul acesta cu "continuitatea botezului" este inventat pentru a a-si acorda exclusivitate insa nu are baza biblica.
Pe Ioan Botezatorul cine l-a botezat? Botezul lui de unde venea?
Daca imi spui si tu ca a fost botezat in iad/rai dupa ce a murit sau ca Ioan face exceptie ca el e initiatorul... inseamna ca nu ai citit ce am scris anterior.

Cu alte cuvinte nu conteaza continuitatea botezului.
Matei 15:9 "Degeaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti"

Cu bine.

#15
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 radurus, on 27 februarie 2015 - 21:19, said:

Nici nu trebuiau sa le puna alta intrebare.
Noii convertiti erau dintre evrei. Singura schimbare pe care trebuiau sa o faca era sa Il accepte pe Isus ca Mesia (adica esti vinovat, ai contribuit la rastignirea Lui si beneficiezi de sacrificiul si iertarea Lui). Poruncile se presupune ca le respectau deja. Bineinteles ca atunci cand crezi.... faci ceva nu doar zici din gura.
Citeste ce trebuiau sa faca noii convertiti dintre greci sau alte neamuri... (trebuiau sa renunte la practicile idolesti)
Avea reguli comunitatea aceea minoritara de crestini?
Desigur: cine a furat sa nu mai fure, cine a curvit sa nu mai curveasca, cine a inselat sa nu mai faca asta...
Ei cum e cu regulile?

Argumentul acesta cu "continuitatea botezului" este inventat pentru a a-si acorda exclusivitate insa nu are baza biblica.
Pe Ioan Botezatorul cine l-a botezat? Botezul lui de unde venea?
Daca imi spui si tu ca a fost botezat in iad/rai dupa ce a murit sau ca Ioan face exceptie ca el e initiatorul... inseamna ca nu ai citit ce am scris anterior.



Nu toti erau evrei.
Este incorect sa punem semnul egalitatii intre diferite aspecte de natura morala pe care si ateii le respecta in speta nu fura, nu curvi, nu ucide, cu stufoasele si ineficientele puncte de doctrina prin care omul modern este efectiv sufocat.
"Continuitate botezului" este intr-adevar o alta prostie teologica, o speritoare folosita de bisericile traditionale in incercarea da a opri migrarea enoriasilor spre cultele protestante si neo protestante.

 radurus, on 27 februarie 2015 - 21:19, said:

Cu alte cuvinte nu conteaza continuitatea botezului.

Corect, nu am negat nici nu intentionez s-o fac.

Din pacate botezul si "dogmele" biblice au devenit ineficiente (cica) si mult prea saracacioase, in consecinta au avut nevoie imperioasa de upgradare!(cica)

Edited by tanoit, 27 February 2015 - 21:59.


#16
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 radurus, on 27 februarie 2015 - 19:55, said:

Reformatiunea nu a fost altceva decat inceputul descoperirii pas cu pas a adevarurilor denaturate de-a lungul timpului (vezi Luther, Calvin, Wycliffe, Waldo, Hus, Knox, Zwingly, etc.)
Nu cred ca vei spune ca astia au fost niste tampiti sa faca opinie separata fata de majoritate.
Au fost satanisti
Daca pe Luther l-a traznit Dumnezeu si s-a jurat ca daca scapa cu viata se face calugar.
Si daca a scapat si s-a facut calugar, apoi s-a intors impotriva juramantului facut fata de Dumnezeu si s-a casatorit si a ajuns un protestant, ce se poate zice de asta?

 radurus, on 27 februarie 2015 - 21:19, said:

Pe Ioan Botezatorul cine l-a botezat? Botezul lui de unde venea?
Cu bine.
Pai de unde sa vina de la Sfanta Treime a venit evident.
Tu vrei sa zici ca botezul pe care-l porunceste Biblia nu inseamna nimic?

La atata ratacire a putut sa duca Luther si gasca lui?

#17
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015
Evident ca nu are, adevaratul botez se face numai in biserica crestina intemeiata de Hristos acum 2000 si ceva de ani.

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 robinudabout, on 28 februarie 2015 - 16:05, said:

Evident ca nu are, adevaratul botez se face numai in biserica crestina intemeiata de Hristos acum 2000 si ceva de ani.
Dar se spune că a dispărut după vreo 30o ani de la înălţarea lui Isus Hristos . A  mai răma doar o "turmă" mică  care păzesc credinţa şi poruncile LUI .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate