Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#343
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Mai bine toate trei. In ordine inversa :D


#344
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Probleme la primirea AD. Garajul este lipit la un colt de casa vecinului. Trebuie aprobare de la ISC. :| Se ocupa arhitecta de aprobare.
Un verisor al nasei tocmai a fost certificat in case pasive si am mers sa discut el. Recomandarile lui pentru mine: Posted Image

1. izolare termica 25cm placa, 20 perete si 40 tavan/acoperis Posted Image. izolata si fundatia, dar n-am discutat cu cat recomanda
2. evitarea puntilor termice (balcoanele izolate si terasele "rupte" de casa)Posted Image
3. ermetizarea casei prin folosirea unor membrane airtight pentru a nu "respira" casa Posted Image - nu stiam de asta.
4. termopane cu coeficient cel putin 0.8 W/m²K Posted Image - recomandare sa pun ferestrele in afara zidariei.
5. ventilare cu recuperare de caldura. cel putin sa prevad in etapa de constructie conductele/prizele de aer.

Mi-a prezentat sistemul de incalzire in pardoseala si in tavan, mi-a placut idea de incalzire in tavan. Poate fi combinata cu o racire in tavan
Adica poate fi trecut un agent cu temperatura de 15°C pentru a asigura racirea camerei si nu mai ai nevoie de aer conditionat (supnea ca pt. sistemele obisnuite de AC ai nevoie de 4°C, pentru ventiloconvertoare 11°C dar pentru asta doar 15°C). Mi-a placut idea, acum depinde de buzunar. Poate fi combinata cu centrala de gaz pentru a asigura ambele variante racire/incalzire. Plus mi se pare mai "sanatoasa" ideea asta.
Incalzirea sa se faca cu o centrala in condensatie legata la un boiler cu serpentina mare plus panouri solare legate la serpentina secundara.

Multe idei faine, dar de care trebuie sa ai bani. :D

#345
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

izolata si fundatia, dar n-am discutat cu cat recomanda

Adica si aia din pamant sau doar elevatia?

Quote

ermetizarea casei prin folosirea unor membrane airtight pentru a nu "respira" casa

Si cum ramane cu "e mai buna vata ca lasa peretii sa respire"?! ;)

#346
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 oMariusRO, on 16 septembrie 2015 - 20:52, said:

Adica si aia din pamant sau doar elevatia?
Si aia din pamant.

 oMariusRO, on 16 septembrie 2015 - 20:52, said:

Si cum ramane cu "e mai buna vata ca lasa peretii sa respire"?! Posted Image
El nu sustine ca trebuie sa respire peretii, dar trebuie sa detii controlul umiditatii. Fara aerisirea casei nu se discuta.
Dp lul dv e okay sa se foloseasca polistirenul. L-am intrebat care e parerea lui referitor la faptul ca nemtii nu mai folosesc polistirenul (sunt persoane pe forum care sustin ca nemtii il dau in draci jos) si mi-a spus ca e o aiureala, il folosesc si n-au nicio problema.

#347
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 20:39, said:

4. termopane cu coeficient cel putin 0.8 W/m²K Posted Image - recomandare sa pun ferestrele in afara zidariei.
Adica cel mult. ?

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 20:39, said:

Multe idei faine, dar de care trebuie sa ai bani. Posted Image
Posted Image Posted Image

#348
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Interesante solutii.
1. Cand vorbesti de izolarea placii cu 25cm ma gandesc ca te referi la izolarea placii peste sol. Ma intrebam cam care ar fi solutia de izolare in cazul in care placa peste sol este la nivelul subsolului. Am vazut o casa recent construita, nu are placa peste sol la subsol, tipul a pus dale de pavaj, si se lauda cu o foarte constanta temperatura ambientala la subsol. ?!
2. Ceva special legat de izolarea balcoanelor? Ruperea teraselor aflate la nivelul solului de structura casei mi-o pot inchipui realizata prin inserarea unui strat termoizolant care sa fragmenteze planurile.
3. Ermetizarea casei ... "membrane airtight". Detalii?
4. Montarea tamplariei suprafetelor vitrate in afara zidariei. Ce anume preia greutatea respectivelor ferestre? Stratul de termoizolant?

Interesanta solutia cu racirea in tavan. Cine proiecteaza asa ceva?

#349
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 20:39, said:

4. termopane cu coeficient cel putin 0.8 W/m²K Posted Image
Si eu cred ca aici ai vrut sa spui cel mult 0,8 W(mpK).Posted Image

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 20:39, said:

Mi-a prezentat sistemul de incalzire in pardoseala si in tavan, mi-a placut idea de incalzire in tavan. Poate fi combinata cu o racire in tavan
Adica poate fi trecut un agent cu temperatura de 15°C pentru a asigura racirea camerei si nu mai ai nevoie de aer conditionat (supnea ca pt. sistemele obisnuite de AC ai nevoie de 4°C, pentru ventiloconvertoare 11°C dar pentru asta doar 15°C). Mi-a placut idea, acum depinde de buzunar. Poate fi combinata cu centrala de gaz pentru a asigura ambele variante racire/incalzire. Plus mi se pare mai "sanatoasa" ideea asta.
Si la ventiloconvectoare se poate folosi temperatura de +15 grdC (+12 intrare si +17 iesirea)..Posted Image
La racirea radianta trebuie sa poti tine sub control umiditatea din incapere.. daca umiditatea creste - se va putea forma condens si pe tavan chiar daca diferenta de temperatura intre aer si suprafata e de doar 2K.. Eu nu as folosi racirea radianta decat daca am si suprafete mai reci decat acele suprafete radiante. Astfel umiditatea tinde sa se depuna pe acea suprafata mai rece si condensul este evacut din incapere.. Cel mai simplu este sa se foloseasca ventiloconvectoare care sa functioneze in tandem cu suprafetele radiante..
Si racirea poate fi realizata folosind doar panza freatica, daca temperatura acesteea pe timp de vara nu sare de +14 grdC.. Posted Image

P.S. Racirea se poate realiza si prin "'sistemul de ventilare cu recuperarea caldurii din aerul viciat""..

Edited by andreilesan, 16 September 2015 - 21:44.


#350
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Si aia din pamant.

Eu sunt curios cu cat ar schimba asta "socotelile". Cati kWh/mp/an se castiga de pe urma izolarii fundatiei din pamant...

Quote

El nu sustine ca trebuie sa respire peretii, dar trebuie sa detii controlul umiditatii.

Nu ma gandeam ca ar sustine el asta, dar sunt destui care o fac...

#351
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

Interesanta solutia cu racirea in tavan. Cine proiecteaza asa ceva?
Astfel de solutii sunt implimentate de acum 10 ani si in Romania.. Posted Image

#352
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 viotl, on 16 septembrie 2015 - 21:16, said:

Adica cel mult. ?
Da, cel mult Posted Image Scuze

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

Interesante solutii.
1. Cand vorbesti de izolarea placii cu 25cm ma gandesc ca te referi la izolarea placii peste sol. Ma intrebam cam care ar fi solutia de izolare in cazul in care placa peste sol este la nivelul subsolului. Am vazut o casa recent construita, nu are placa peste sol la subsol, tipul a pus dale de pavaj, si se lauda cu o foarte constanta temperatura ambientala la subsol. ?!
Da placa de pe sol trebuie sa aibe R’min [m²K/W] = 4,5. Plăcile la partea inferioară a demisolurilor sau a subsolurilor încălzite (sub CTS) trebuie sa aibe R’min [m²K/W] = 4,8
Attached File  normativ_privind_calculul_termotehnic_al_elementelor.PNG   80.4K   135 downloads

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

2. Ceva special legat de izolarea balcoanelor? Ruperea teraselor aflate la nivelul solului de structura casei mi-o pot inchipui realizata prin inserarea unui strat termoizolant care sa fragmenteze planurile.
Balcoanele trebuie izolate complet , si deasupra placii si pe sub placa si in capatul placii Posted Image
In acest caz cota balconului trebuie sa fie mai jos fata de podeaua etajului cu diferenta de izolatie in ideea de a fi la acelasi nivel la final.

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

3. Ermetizarea casei ... "membrane airtight". Detalii?
Acum incerc sa ma documentez legat de aceasta membrana airtight. Vezi aici: http://ecobuildingsu...tight-membranes

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

4. Montarea tamplariei suprafetelor vitrate in afara zidariei. Ce anume preia greutatea respectivelor ferestre? Stratul de termoizolant?
Nu, cu ideea asta eram familiar. Ceva de genul asta: http://forum.softped...6#entry16703108
[ http://www.sdac.ro/site/wp-content/uploads/2011/04/window-detail_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 21-Lancer, on 16 septembrie 2015 - 21:17, said:

Interesanta solutia cu racirea in tavan. Cine proiecteaza asa ceva?
Cred ca sunt destul de multe firme care pot proiecta astfel de sisteme. Dar trebuie avut grija cu cine si cum se pun in practica. Trebuie ca cel care proiecteaza sa si il puna in practica si sa isi asume raspunderea

 andreilesan, on 16 septembrie 2015 - 21:34, said:

Si eu cred ca aici ai vrut sa spui cel mult 0,8 W(mpK).
Corect Posted Image
Am gresit. .... ScuzePosted ImagePosted Image

 andreilesan, on 16 septembrie 2015 - 21:34, said:

Si la ventiloconvectoare se poate folosi temperatura de +15 grdC (+12 intrare si +17 iesirea)..
La racirea radianta trebuie sa poti tine sub control umiditatea din incapere.. daca umiditatea creste - se va putea forma condens si pe tavan chiar daca diferenta de temperatura intre aer si suprafata de doar 2K.. Eu nu as folosi racirea radianta decat daca am si suprafete mai reci decat acele suprafete radiante. Asrfel umiditatea tinde sa se depuna pe acea suprafata mai rece si condensul este evacut din incapere.. Cel mai simplu este sa se foloseasca ventiloconvectoare care sa functioneze in tandem cu suprafetele radiante..
Si racirea poate fi realizata folosind doar panza freatica, daca temperatura acesteea pe timp de vara nu sare de +14 grdC..
Multumesc Andrei! Posted Image
De acest aspect trebuie avut grija!
[ http://www.kefa-international.com/uploads/pics/Wassergehalt_06.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In tabelul de mai sus la temperatura de 26°C si umiditate 50% ai avea 21,63 / 2 = 10,815g/Kg ceea ce la 15°C (sa zicem ca aceasta este temperatura la care este racit tavanul) ar fi mai mult decat concentratia de saturatie 10,79 si ar aparea condensul.

Daca gresesc va rog sa ma corectati Posted Image

 oMariusRO, on 16 septembrie 2015 - 21:43, said:

Nu ma gandeam ca ar sustine el asta, dar sunt destui care o fac...
Aceste pesoane care sustin ca peretii trebuie sa respire zugravesc cu lavabila care nu permite vaporilor sa treaca. Desigur ca exista si lavabila permeabila la vapori.

Edited by Kendo, 16 September 2015 - 22:04.


#353
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 20:39, said:


4. termopane cu coeficient cel putin 0.8 W/m²K Posted Image - recomandare sa pun ferestrele in afara zidariei.


Aha. Deci bluEvolution cica ofera un U standard de 0.83 W/m2K.
Iar in oferta primita de la ei nu am gasit geam sub 0.92 (si asta la geamurile mari ca la cele mici sarea de 1 - cu cat e geamu mai mare cu atat U este mai mic)
Si asa se afla in marja de maxim 1.3 din tabel.
Cei mai buni ca si valori ale transmitantei termice au fost cei de la qfort (0.72 W/m2K pentru un geam de 4 mp)
Aceaste valoari depind foarte mult de montaj. Deci atentie la tamplarie.

#354
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
La termopane e important ca profilul sa ocupe cat mai putin din aria geamului pentru ca in profil apar cela mai mari pierderi. Adica profilul reprezinta 10% din geam, dar 20-30% din pierderile prin tot elementul constructiv (cifrele sunt doar ca si exemplu comparativ Posted Image )

Mai spunea o idee interesanta. In Nemtia statul returneaza 80% din investitia in casele pasive. Ca sa faca o casa pasiva neamtul cheltuieste 1000€/m² si primeste 800€ inapoi de la stat, deci isi construieste o casa cu 200€/m² la care factura de energie consumata ajunge 400€/an!

#355
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Kendo, on 16 septembrie 2015 - 22:30, said:

Mai spunea o idee interesanta. In Nemtia statul returneaza 80% din investitia in casele pasive. Ca sa faca o casa pasiva neamtul cheltuieste 1000€/m² si primeste 800€ inapoi de la stat, deci isi construieste o casa cu 200€/m² la care factura de energie consumata ajunge 400€/an!
Au idei foarte bune.. La ei se aplica strategii si pe durata medie, dar si pe lunga, deaceea chiar si achitand taxe mari Posted Image - nu te simti atat de abandonat ca la noi unde se zice ca taxele nu sunt mari..Posted Image

#356
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 papanini, on 16 septembrie 2015 - 22:14, said:

Aha. Deci bluEvolution cica ofera un U standard de 0.83 W/m2K.
Iar in oferta primita de la ei nu am gasit geam sub 0.92 (si asta la geamurile mari ca la cele mici sarea de 1 - cu cat e geamu mai mare cu atat U este mai mic)
Si asa se afla in marja de maxim 1.3 din tabel.
Cei mai buni ca si valori ale transmitantei termice au fost cei de la qfort (0.72 W/m2K pentru un geam de 4 mp)
Aceaste valoari depind foarte mult de montaj. Deci atentie la tamplarie.

E important si ce distantier se alege:
Uw = 0,84 W/m²K - fereastra standard cu distantier de aluminiu
Uw = 0,76 W/m²K - fereastra standard cu distantier cald

Se reduc pierderile cu 10%.

Edited by Kendo, 17 September 2015 - 08:00.


#357
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Eu vad problema cu racirea radianta in felul urmator:
Ca sa ai confort vara, trebuie doua conditii indeplinite:
1. Temperatura mentinuta la nivel normal (< 27 C) => sarcina sensibila pe sistemul de climatizare
2. Umiditatea mentinuta la nivel normal (~ 50 %)  => sarcina latenta pe sistemul de climatizare

Eu consider ca umiditatea trebuie redusa nu doar pentru a evita condensul, ci si pentru a asigura confortul. Consider ca daca reusesti sa asiguri temperatura corecta, evitand aparitia condensului prin jonglarea cu temperatura suprafetelor radiante, ai rezolvat doar jumatate din problema confortului.

Iar in racirea cu aer, problema umiditatii se rezolva ca efect colateral al procedeului de racire.

Uite aici niste agregate interesante:
1. Dezumidificator incastrabil in perete, costa vreo 1500 EUR: http://hidros.eu/deu...nti-radianti/fh
2. Dezumidificator de tubulatura, costa vreo 2000 EUR: http://hidros.eu/deu...nti-radianti/gh
3. Unitate de ventilare cu recuperare de caldura si dezumidificator integrat, costa vreo 5000 EUR: http://hidros.eu/deu...ti-radianti/fhe

Aceleasi produse se vand sub mai multe brand-uri (HiDew, Rossato Group, etc), dar preturile sunt cam la fel. Au si reprezentante in Romania.

Un dezumidificator clasic scoate aer mai cald decat la intrare, din cauza energiei consumate de compresor, care se transforma in caldura si se regaseste pe condensatorul frigorific prin care trece aerul la iesire.
Dezumidificatoarele de mai sus trebuie conectate la circuitul de racire cu agent termic si scot aer la temperatura la care l-au absorbit, surplusul de caldura de la compresor este trimis catre chiller.

Intrebare: oare daca punem un dezumidificator clasic (~ 300 EUR) sau vreun aparat A/C split undeva in hol se poate asigura dezumidificarea necesara?

#358
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kolfleading, on 17 septembrie 2015 - 10:43, said:

Intrebare: oare daca punem un dezumidificator clasic (~ 300 EUR) sau vreun aparat A/C split undeva in hol se poate asigura dezumidificarea necesara?
Cu dezumidificatoare clasice portabile, lasate sa functioneze undeva pe hol, a fost solutionata problema la instalatiile cu racire radianta (tavane) prin 2005.. Fiind pe litoral - fara dezumidifacare nu se poate! In zone cu clima continentala (IF, IL) sarcina dezumidificatoarelor a fost preulata de unul, doua ventiloconvectoare..Posted Image

#359
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Multumesc mult.
Azi am luat decizia finala (pana cand ma razgandesc iar Posted Image ) sa folosesc la pereti grafitat de 20cm. E ~50lei/m², la care se mai adauga accesorile si manopera.

#360
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Kendo, on 17 septembrie 2015 - 11:25, said:

Azi am luat decizia finala (pana cand ma razgandesc iar Posted Image ) sa folosesc la pereti grafitat de 20cm. E ~50lei/m², la care se mai adauga accesorile si manopera.
Zgarcitule.. Posted Image.. Nu vrei sa contribui si d-ta la dezvoltarea bunastarii detinatorilor de retele de distributie al energiei... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate