Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

UK sau Australia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 16:36, said:

Ok, întrucât nu am găsit un asemenea topic pe nici o arie am decis să îl încep eu pt a-mi lămuri niște lucruri.

Sunt de aproape un an în UK, în Londra. Lucrurile s-au schimbat dramatic de când am părăsit România, în sens bun.
În principiu sunt mulțumit cu munca, cu serviciile, cu mediul, doar că am și unele nemulțumiri gen: chiriile sunt prea scumpe iar condițiile nu îmi plac, transportul destul de costisitor în bani, timp etc. Aglomerația de zi cu zi nu e ceva rău, din contră, însă nu mă văd crescându-mi copiii aici în mediul ăsta multicultural plin de negri, indieni, pakistanezi etc. Oricum, nu asta e principala problemă, ci costul prea ridicat al vieții. E adevărat, nu am experimentat prea multe în Londra, dar totuși până acum nu simt că ar fi homeland pt mine. Motiv pentru care m-am orientat către alte posibile țări gen Germania, Olanda, Elveția, și în final am ajuns la Australia. În țările germanice limba mi se pare o barieră prea mare, deși le admir f mult. Cred că, dacă distanța față de România(Europa) nu e o problemă, atunci Australia ar fi o variantă destul de bună. Sunt destul de multe feedback-uri și experiențe împărtășite de britanici pe forumuri, mulți dintre ei spunând că le place mai mult în Australia și au decis să rămână acolo. Australia figurează ca o țară cu al doilea HDI de pe glob, servicii de sănătate foarte bune, vreme mult mai ok. Voi ce părere aveți ?

o sa ai surpriza ca in australia vei intelege ce inseamna multi chinezi, indieni/pakistanezi, afgani, iraqieni, sis
rieni, libanezi, etc. (unless te duci undeva intr-un satuc in outback; spun asta deoarece acesta era motivul pt care nu iti poti creste copii in UK)
deci ei te deranjeaza in UK dar nu in australia ?

Edited by avenirv, 19 February 2015 - 08:01.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 16:36, said:

Voi ce părere aveți ?
Este un user care vrea sa faca pasul invers, discuta cu el:

View Postbeastie, on 20 mai 2014 - 14:14, said:

...


#21
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Ar mai fi o chestie ca treaba asta cu "negri, indieni, pakistanezi" e valabila pentru orice tara cu o economie puternica (si beneficii pe masura) sau marile metropole ale lumii. Nu cred ca exista locuri de genul care sa nu fie deja ocupate de oameni originari din tari suprapopulate: India, a 2-a din lume, Pakistan, a 6-a ca exemplu. Iar la ei in tara nu e deloc bine astfel incat nici nu au motive prea multe sa ramana.
Ca nu au o prezenta dominanta si in Romania/Bucuresti denota pur si simplu ca nu avem o economie foarte buna incat sa merite sa vina aici. Ca daca aveam, eram si noi obisnuiti cu ei.

Pe scurt, daca vrei sa lucrezi in zone de genul, va trebui sa te obisnuiesti cu ei. Evita sa locuiesti in metropole, alege complexe rezidentiale sau cartiere care nu ii includ si iti poti separa viata usor. In general cartierele sunt grupate pe astfel de zone si ar trebui sa fie usor sa iti separi timpul liber.

Sa nu se interpreteze ca recomand rasismul. Dar stilurile diferite de viata pot face dificila acomodarea.

#22
Jimie

Jimie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.04.2005
Exista o gramada de optiuni legate de internship-uri in strainatate, am gaist aici o lista cu o gramada de internship-uri in diverse tari, din ce am inteles ( sper ca nu ma insel ) pentru unele nu trebuie sa platesti daca esti acceptat, iata aici o pagina une am cautat eu http://www.helpgoabr...broad-programs/

#23
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
În primul rând dacă mergi în Australia, du-te în Brisbane sau Melbourne unde vremea nu e așa călduroasă.
De lighioane și chestii nu prea dai..., poate de un koala rătăcit pe drum.
Iar pakistanezi,musulmani nu prea vezi și dacă vezi, majoritatea sunt de bună calitate, nu tot zidaru trece frontiera Australiei... și Australia respinge destul de mult chestia cu multi-culturalismul, în sensu că nu o să vezi  prostie precum în Franța,Anglia unde au venit toți nasolii din orient și Africa.
Și salariile în Australia sunt gigantice, deci și prețurile pe măsură, dar nu se compară calitatea vieții de acolo cu cea de aici.

#24
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Deci da, numai experti in Australia pe aici. Oi mai avea si eu loc sa zic cate ceva?

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 16:36, said:

[...] nu mă văd crescându-mi copiii aici în mediul ăsta multicultural plin de negri, indieni, pakistanezi etc.
Daca nu te vezi facand asta inseamna ca Australia nu e pentru tine. Serios, uita-te in alta parte daca nu-ti place sa te amesteci cu altii de alta culoare. E pacat sa pierzi timp si bani cu emigrarea in Australia in situatia ta.

View PostRedDev, on 18 februarie 2015 - 17:00, said:

Părerea mea e că în Australia sunt scorpioni, șerpi și alte reptile. Oricât mi-ar da pe lună, sau orice business de milioane de dolari aș avea în Australia, la primul cap de șarpe, am plecat!
Si parerea mea e ca forumul e plin de experti gata sa-si dea cu parerea despre orice, oricum. Ai cumva niste statistici care sa spuna care e mortalitatea sau rata de imbolnaviri etc. datorate lighioanelor mentionate de tine?

View PostKarhu, on 19 februarie 2015 - 10:01, said:

Este un user care vrea sa faca pasul invers, discuta cu el:
Eh, e o idee Karhule care depinde de niste circumstante speciale, nu as da Au pe UK in momentul asta, dar nu se stie niciodata Posted Image

View Postremus007, on 19 februarie 2015 - 10:17, said:

Pe scurt, daca vrei sa lucrezi in zone de genul, va trebui sa te obisnuiesti cu ei. Evita sa locuiesti in metropole, alege complexe rezidentiale sau cartiere care nu ii includ si iti poti separa viata usor. In general cartierele sunt grupate pe astfel de zone si ar trebui sa fie usor sa iti separi timpul liber.
Tu unde traiesti de-ti dai cu parerea? Ai idee daca metoda ta de segregare merge aici? A, ca tu sau altcineva vine in Australia cu ideea fixa de a nu se amesteca printre indieni, somalezi sau afgani, treaba fiecaruia. Statistic vorbind, daca te duci in bush, la pamant rosu, sunt sanse mici sa te amesteci cu "nespalati" din astia, mai mult ca sigur ai norocul sa dai de veritabilul aussie bogan, mate!

View PostVelaxa, on 05 martie 2015 - 11:04, said:

[...] și Australia respinge destul de mult chestia cu multi-culturalismul, în sensu că nu o să vezi  prostie precum în Franța,Anglia unde au venit toți nasolii din orient și Africa.
Pe asta de unde ai scos-o?

#25
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postbeastie, on 05 martie 2015 - 13:11, said:

Pe asta de unde ai scos-o?


Explică-te. Ai nevoie de 3 ani de muncă și niște teste nasoale ca să primești viză, mă refer la multiculturalismul visat de vesiticii europeni, care sunt ca maica Tereza, vor să ajute toți drujbarii din Africa.

#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostVelaxa, on 05 martie 2015 - 13:33, said:

Explică-te. Ai nevoie de 3 ani de muncă și niște teste nasoale ca să primești viză, mă refer la multiculturalismul visat de vesiticii europeni, care sunt ca maica Tereza, vor să ajute toți drujbarii din Africa.
Eu sa ma explic? Pai eu te-am intrebat pe tine de unde ai scos-o pe aia ca Australia respinge chestia cu multiculturalismul. Ce vrei sa spui si de unde ai informatia? Daca ai ceva concret zi, daca nu ma faci sa-mi pierd vremea. Cat ai tu habar despre ce-i ala multiculturalism si cum arata el in Australia?
Ca sa intelegi si tu, dar si altii ca tine, care doar printr-un noroc chior au ajuns mandri de tinatori de piele alba ca spuma laptelui: unui emigrant nu-i va pica niciodata prea bine cand ii vede pe altii, indiferent de rasa, ii ataca pe alti emigranti pe motive de culoarea pielii, religie si asa mai departe. E vorba de segregare.

Edited by beastie, 05 March 2015 - 14:26.


#27
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

View Postbeastie, on 05 martie 2015 - 13:11, said:

Tu unde traiesti de-ti dai cu parerea? Ai idee daca metoda ta de segregare merge aici? A, ca tu sau altcineva vine in Australia cu ideea fixa de a nu se amesteca printre indieni, somalezi sau afgani, treaba fiecaruia. Statistic vorbind, daca te duci in bush, la pamant rosu, sunt sanse mici sa te amesteci cu "nespalati" din astia, mai mult ca sigur ai norocul sa dai de veritabilul aussie bogan, mate!

Stai linistit prietene ca nu sunt rasist si nici nu-ti atac Australia. Daca ai citi din nou paragraful meu ai vedea ca m-am referit la nivel global.
Iar segregarea exista, chit ca iti place tie sau nu. Este libertatea fiecaruia sa locuiasca unde vrea si langa cine vrea el si asta nu o sa-l faca rasist. De altfel, daca ma uit asa rapid in istoricul Australiei, observ ca pana nu demult ei aveau niste preferinte destul de dubioase la cine intra in tara lor.

Cat despre unde traiesc, nu te intereseaza. Numai bine.

#28
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postremus007, on 05 martie 2015 - 14:44, said:

Stai linistit prietene ca nu sunt rasist si nici nu-ti atac Australia. Daca ai citi din nou paragraful meu ai vedea ca m-am referit la nivel global.
Iar eu m-am referit strictla asertiunea ta: "alege complexe rezidentiale sau cartiere care nu ii includ si iti poti separa viata usor" care nu are nici o legatura cu realitatea.

View Postremus007, on 05 martie 2015 - 14:44, said:

Iar segregarea exista, chit ca iti place tie sau nu. Este libertatea fiecaruia sa locuiasca unde vrea si langa cine vrea el si asta nu o sa-l faca rasist. De altfel, daca ma uit asa rapid in istoricul Australiei, observ ca pana nu demult ei aveau niste preferinte destul de dubioase la cine intra in tara lor.
White Australia policy e o pata neagra si mare pe obrazul Australiei. Au mai fost si alte episoade la fel de triste, gen stolen generation, despre care poti citi tot pe wikipedia.

View Postremus007, on 05 martie 2015 - 14:44, said:

Cat despre unde traiesc, nu te intereseaza
Ma intereseaza in masura in care pot aprecia daca vorbesti in cunostinta de cauza sau doar faci presupuneri fara acoperire.

#29
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu ma intreb citi din copiii astia au vazut un glob pamintesc de aproape la viata lor. Ca nu ia prea multe masuratori sa compari distanta intre India, Pakistan, Indonezia, China, Malayezia, Polinezia si Australia vs. UK.
Nu mai spun ca australianul adevarat e un fel de negru polinezian.

Ca adaptare, am auzit mult opinii impartite deci depinde de om. In mare imi inchipui ca cineva care se simte ok in UK nu ar avea probleme in Australia.

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
canada mi se pare mai buna decat australia, desi, UK le cam bate pe amandoua

daca ai probleme cu multiculturalismul, meri in romania inapoi, acolo inca mai gasesti adepti

#31
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View Posttsunnami, on 06 martie 2015 - 13:32, said:

daca ai probleme cu multiculturalismul, meri in romania inapoi, acolo inca mai gasesti adepti

Mă tem că te înșeli întrucât România este singura țară din multivers care a pupat cu atâta patos în falus o etnie spurcată ce prin Craiova sau Timișoara își etalează aur și mașini de sute de mii de euro. Deci nu, românii nu sunt nici pe departe reticienți la multiculturalism.

#32
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Posttsunnami, on 06 martie 2015 - 13:32, said:

canada mi se pare mai buna decat australia, desi, UK le cam bate pe amandoua

daca ai probleme cu multiculturalismul, meri in romania inapoi, acolo inca mai gasesti adepti

Posted Image

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Despre multiculturalism si corectitudine politica se discuta pe larg in Poiana, aici incercati sa va mentineti pe problematica emigrarii.

#34
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Lasa gandul la Australia amice. Pana nu te vezi cu pasaportul de uk in brate nici sa nu visezi. No,bine acuma si depinde ce vrei sa faci in viata :D

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postorthodox, on 06 martie 2015 - 15:48, said:


Mă tem că te înșeli întrucât România este singura țară din multivers care a pupat cu atâta patos în falus o etnie spurcată ce prin Craiova sau Timișoara își etalează aur și mașini de sute de mii de euro. Deci nu, românii nu sunt nici pe departe reticienți la multiculturalism.

adevarul este ca romanii sunt ei insusi multiculturali prin dna. de 2000 de ani diverse imperii, regate, etc si-au tarat ostile pe acest teritoriu. crezi ca barbatii cei ce erau membrii ale acelor ostiri nu erau si ei oameni ? stii, cand se cucerea un oras urma un viol general....
si apoi cand te uiti prin Romania, atatia sunt mai brunetei si cu buzele mai vinete (atatia = majoritatea) ca devine clar ca amestecul cu natiile pe care le iubesti atat de mult a avut loc.
pune o poza de-a ta sa vedem ce culoare au buzele tale...

#36
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostPagan14, on 08 martie 2015 - 13:49, said:

Pana nu te vezi cu pasaportul de uk in brate nici sa nu visezi.
Nu-ti foloseste la nimic. Nici britanicii nu pot lucra in australia, nici autralienii in uk daca nu se califica la ceva "skilled". Suprinzator poate, dar asta e. :)

Noi suntem mai norocosi decat australienii cel putin(tocmai ma uitam la un documentar zilele astea "UK border force", iar o australianca ce pretindea ca e turista a fost intoarsa din cauza ca i-au gasit CV-uri in geanta si avea prea putini bani ca turist - am ramas mut total, nu m-as fi asteptat la asa ceva ever... identic cu sud africani si americani... ) ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate