Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UK sau Australia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Ok, întrucât nu am găsit un asemenea topic pe nici o arie am decis să îl încep eu pt a-mi lămuri niște lucruri.

Sunt de aproape un an în UK, în Londra. Lucrurile s-au schimbat dramatic de când am părăsit România, în sens bun.
În principiu sunt mulțumit cu munca, cu serviciile, cu mediul, doar că am și unele nemulțumiri gen: chiriile sunt prea scumpe iar condițiile nu îmi plac, transportul destul de costisitor în bani, timp etc. Aglomerația de zi cu zi nu e ceva rău, din contră, însă nu mă văd crescându-mi copiii aici în mediul ăsta multicultural plin de negri, indieni, pakistanezi etc. Oricum, nu asta e principala problemă, ci costul prea ridicat al vieții. E adevărat, nu am experimentat prea multe în Londra, dar totuși până acum nu simt că ar fi homeland pt mine. Motiv pentru care m-am orientat către alte posibile țări gen Germania, Olanda, Elveția, și în final am ajuns la Australia. În țările germanice limba mi se pare o barieră prea mare, deși le admir f mult. Cred că, dacă distanța față de România(Europa) nu e o problemă, atunci Australia ar fi o variantă destul de bună. Sunt destul de multe feedback-uri și experiențe împărtășite de britanici pe forumuri, mulți dintre ei spunând că le place mai mult în Australia și au decis să rămână acolo. Australia figurează ca o țară cu al doilea HDI de pe glob, servicii de sănătate foarte bune, vreme mult mai ok. Voi ce părere aveți ?

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Părerea mea e că în Australia sunt scorpioni, șerpi și alte reptile. Oricât mi-ar da pe lună, sau orice business de milioane de dolari aș avea în Australia, la primul cap de șarpe, am plecat! Eventual remote (muncă la distanță, Skype și toate astea).

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 16:36, said:

, însă nu mă văd crescându-mi copiii aici în mediul ăsta multicultural plin de negri, indieni, pakistanezi etc.
Vezi ca nici in Australia nu vei fi prea departe de multiculturalismul asta

#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Australia e o alegerea foarte buna, insa spre deosebire de Anglia, nu primesc pe oricine. Au un sistem asemanator cu al Canadei si primesc doar persoane calificate in domeniile de care au nevoie (doctori, ingineri etc).

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 16:36, said:

Voi ce părere aveți ?

E foarte scump si in Australia

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://www.numbeo.co...ntry2=Australia

#7
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Australia e ENORM de scumpa. Primisem odata un internship acolo ca student: 600$/saptamana. Ziceam... woaaa... ma imbogataesc. B) M-am interesat de chirii in camine de studenti: 500$/saptamana. Asa ca am zis pas. Si chiar si in Sydney cand am fost preturile erau enorme. Pana si la schimbul valutar existau comisioane! Singura tara din lume in care mi-au cerut comision la un schimb valutar.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Australia nu e numai Sydney.

Legat de multiculturalism, e de preferat mai mult UK decat ce poti gasi acolo in orasele mai "slabute".

In schimb sa poti adauga pe feisbuc o poza cu tine alaturi de un panou, traditional de atentionare, galben si rombic cu silueta unui cangur e praisles.

#9
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View PostRedDev, on 18 februarie 2015 - 17:00, said:

Părerea mea e că în Australia sunt scorpioni, șerpi și alte reptile. Oricât mi-ar da pe lună, sau orice business de milioane de dolari aș avea în Australia, la primul cap de șarpe, am plecat! Eventual remote (muncă la distanță, Skype și toate astea).

A fost și temerea mea până la un anumit punct când am realizat că în marile orașe nu găsești așa lighioane pă-dărând încât să faci o obsesie din asta. Și, dacă ar fi așa, ar muri oamenii pe capete... dar se pare că nu se întâmplă asta.

View Poston64, on 18 februarie 2015 - 17:08, said:

Vezi ca nici in Australia nu vei fi prea departe de multiculturalismul asta

De acord, dar imigrația este mult mai bine controlată comparativ cu alte țări gen UK...

View Postkhazar, on 18 februarie 2015 - 17:10, said:

Australia e o alegerea foarte buna, insa spre deosebire de Anglia, nu primesc pe oricine. Au un sistem asemanator cu al Canadei si primesc doar persoane calificate in domeniile de care au nevoie (doctori, ingineri etc).

Asta nu poate fi decât un lucru foarte bun.

View PostOctavian_SK, on 18 februarie 2015 - 17:14, said:

E foarte scump si in Australia

View Postcristirg, on 18 februarie 2015 - 17:33, said:


View PostAbc2020ro2, on 18 februarie 2015 - 17:36, said:

Australia e ENORM de scumpa. Primisem odata un internship acolo ca student: 600$/saptamana. Ziceam... woaaa... ma imbogataesc. Posted Image M-am interesat de chirii in camine de studenti: 500$/saptamana. Asa ca am zis pas. Si chiar si in Sydney cand am fost preturile erau enorme. Pana si la schimbul valutar existau comisioane! Singura tara din lume in care mi-au cerut comision la un schimb valutar.

Am făcut multe calcule ipotetice ale veniturilor și cheltuielilor lunare, consultând numbeo, payscale, tax calculatoare și am ajuns la concluzia că la sfârșitul unei luni rămâi cu fix aceeași bani ca în UK, Londra.

View PostSuper Chief, on 18 februarie 2015 - 17:57, said:

In schimb sa poti adauga pe feisbuc o poza cu tine alaturi de un panou, traditional de atentionare, galben si rombic cu silueta unui cangur e praisles.

Îți dai seama că nu-mi arde și nu am bani să mă plimb pe glob doar pt asta.


PS: Mai e o chestie cu țările astea din NATO, războiul cu Rusia bate la ușă. Ăsta e încă un argument bun să ne refugiem undeva într-o țară mai sigură.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
New Zealand ?

#11
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
De ce nu incerci in Middle East? Emirate, Qatar sunt 2 exemple unde veniturile sunt destul de maricele daca te pricepi la ce faci dar cel mai important, taxe 0. Eu mai degraba vad oameni din Noua Zeelanda, Australia sau UK venind aici sa lucreze decat in tara la ei.

Conditiile nu sunt foarte bune ce-i drept. Aici ma refer la calduri insuportabile de te tin in casa/masina/birou toata vara si o buna parte din restul anului, reguli cam stricte (cel putin in Qatar, in Dubai am auzit ca e mai relaxata situatia).

Repet, e un loc unde faci bani/experienta, nu unde sa incepi o familie (desi nu e imposibil). Pe langa asta e un pic mai dificil de intrat. Va trebui sa cauti un "sponsor" (angajator) sa te aduca in tara.

Edited by remus007, 18 February 2015 - 20:06.


#12
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Ce nu am inteles eu niciodata este urmatorul lucru: pentru romani Anglia inseamna doar Londra? Alte orase nu mai exista?

#13
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View Postremus007, on 18 februarie 2015 - 20:00, said:

De ce nu incerci in Middle East? Emirate, Qatar sunt 2 exemple unde veniturile sunt destul de maricele daca te pricepi la ce faci dar cel mai important, taxe 0. Eu mai degraba vad oameni din Noua Zeelanda, Australia sau UK venind aici sa lucreze decat in tara la ei.

Conditiile nu sunt foarte bune ce-i drept. Aici ma refer la calduri insuportabile de te tin in casa/masina/birou toata vara si o buna parte din restul anului, reguli cam stricte (cel putin in Qatar, in Dubai am auzit ca e mai relaxata situatia).

Repet, e un loc unde faci bani/experienta, nu unde sa incepi o familie (desi nu e imposibil). Pe langa asta e un pic mai dificil de intrat. Va trebui sa cauti un "sponsor" (angajator) sa te aduca in tara.

Interesantă variantă. Am luat-o în calcul, mai ales că am un frate în Dubai. Din câte am văzut însă, salariile în programare nu sunt tocmai așa mari. Iar la faza cu taxele, asta poate fi și un lucru rău. De pildă în curând o să am nevoie să îmi repar dantura. Plătind asigurări, asta mă ajută să beneficiezi de servicii medicale reduse. Și da, mai e faza nasoală că e stat islamic și are niște reguli tâmpite. Cred că pentru calificări tehnice nu e chiar un loc bun de făcut bani. Presupun....

Edited by orthodox, 18 February 2015 - 20:16.


#14
eyewhipz

eyewhipz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2014
Nordicii nu te atrag?

#15
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 20:15, said:

Interesantă variantă. Am luat-o în calcul, mai ales că am un frate în Dubai. Din câte am văzut însă, salariile în programare nu sunt tocmai așa mari. Iar la faza cu taxele, asta poate fi și un lucru rău. De pildă în curând o să am nevoie să îmi repar dantura. Plătind asigurări, asta mă ajută să beneficiezi de servicii medicale reduse. Și da, mai e faza nasoală că e stat islamic și are niște reguli tâmpite. Cred că pentru calificări tehnice nu e chiar un loc bun de făcut bani. Presupun....
Intr-adevar, ca programator trebuie sa intri in competitie cu aglomeratia de indieni (nu numai) si ei lucreaza pe salarii joase. Ar trebui sa incerci pe o pozitie cu mai multe responsabilitati ca sa merite. Nu ar trebui sa fie foarte dificil totusi, in general nivelul angajatilor e destul de scazut.

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Posteyewhipz, on 18 februarie 2015 - 20:25, said:

Nordicii nu te atrag?
Poate nordicele :D

#17
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View Posteyewhipz, on 18 februarie 2015 - 20:25, said:

Nordicii nu te atrag?

View Postmufa, on 18 februarie 2015 - 20:42, said:


Poate nordicele :D

Ba da, foarte mult. Dar cu limba. E problema cu limba. :))
Iar taxele sunt foarte mari. Si e frig.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postorthodox, on 18 februarie 2015 - 21:19, said:

Ba da, foarte mult. Dar cu limba. E problema cu limba. Posted Image)
:) Nebunaticule

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate