Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Avantgarden Tractorul - Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012
Nou topic pentru dezbateri - Avantgarden Tractorul

#2
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012
Cred ca sunt singurul de pe acest forum care am cumparat in Avantgarden Tractorul... raportat calitate / pret eu zic ca este un pret decent. Nu este nici ca Isaran de ieftin, dar cred eu ca cei mai multi sunt orbiti de suprafata mai mare oferita de Isaran (a nu se intelege ca si o critica la adresa Isaranului), si nu vad avantajele per total de la Avantgarden Tractorul.
Singurul defect care ma nemultumeste (provizoru) este drumul...dar sa speram ca anul acesta se va rezolva. :)

#3
Prisma1985

Prisma1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.10.2014
Ma bucur ca esti multumit! Asa cum am mai scris, si eu am fost prin octombrie si am vazut apartamentele, insa mie mi s-au parut extraordinar de mici! La cele cu trei camere, un dormitor este de numai 10 metri patrati! La cele cu doua camere, dormitorul este de 14 mp, iar bucataria de numai 6 mp. AStas inseamna sa iei masa invariabil in cei 21 de mp ai camerei de zi. In fine, si baia mi s-a parut mica, la doar 4 mp. Si toate astea cu 47.000 de euro, cu finalizare in 2017 Posted Image

#4
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPrisma1985, on 26 februarie 2015 - 08:23, said:

Ma bucur ca esti multumit! Asa cum am mai scris, si eu am fost prin octombrie si am vazut apartamentele, insa mie mi s-au parut extraordinar de mici! La cele cu trei camere, un dormitor este de numai 10 metri patrati! La cele cu doua camere, dormitorul este de 14 mp, iar bucataria de numai 6 mp. AStas inseamna sa iei masa invariabil in cei 21 de mp ai camerei de zi. In fine, si baia mi s-a parut mica, la doar 4 mp. Si toate astea cu 47.000 de euro, cu finalizare in 2017 Posted Image
eu m-am uitat numai la ap cu 2 camere. am mai intrat de curand intr-unul cu 3 camere, dar mie nu mi s-a parut deloc mic -- probabil ca era modificat.

#5
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Buna ziua
Ma bucur sa gasesc posibili vecini din Avantgarden Tractorul.
Noi am cumparat in blocul C9 un apartament cu doua camere.Este adevarat ca suprafata este mai redusa,dar raportul pret-calitate imi pare acceptabil.Pentru un cuplu fara copii acest apartament mi se pare ideal.Daca cineva doreste informatii suplimentare,cu mare placere vi le voi da.Mentionez ca modul de plata a fost creditul la o banca,poate pe cineva intereseaza acest aspect.Chiar daca pare simplu sa obtii un credit imobiliar,te lovesti de multe probleme pana-l vezi rezolvat.Noi am cautat luni de zile informatii care sa ne ajute sa rezolvam mai rapid achizitionarea casei dar nu am gasit.Acum daca tot avem experienta dorim sa o impartasim cu cei care au nevoie.Poate cineva sa ne spuna la cat s-au ridicat costurile in aceasta iarna la utilitati?Noi,deocamdata nu suntem in tara si ne-ar interesa la frigul teribil trebuie sa fi fost si facturile pe masura.
Va doresc numai bine!

Edited by luca425, 03 March 2015 - 16:27.


#6
horitecu

horitecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2015
Salut! Pe mine m-ar interesa unul de trei camere, insa stau sa ma gandesc bine inainte de a face pasul.
Am discutat despre blocul C11, cu finalizare in iulie 2017, insa am cateva retineri - una legata de pret (57.000 de euro la etaj superior), iar a doua legata de orientare (as fi preferat sa am soare dimineata).
[ http://i60.tinypic.com/106zvhc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca e sa ma raportez la mp util, ajung la un pret de 884 de euro, ceea ce mi se pare cam mult, iar un dormitor este tare mic, de numai 10,45 mp - de aceea stau inca pe ganduri.
Poate sa spuna cineva la cat ar ajunge intretinerea la unul de trei camere?

Edited by horitecu, 03 March 2015 - 16:51.


#7
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthoritecu, on 03 martie 2015 - 16:50, said:

Daca e sa ma raportez la mp util, ajung la un pret de 884 de euro, ceea ce mi se pare cam mult, iar un dormitor este tare mic, de numai 10,45 mp - de aceea stau inca pe ganduri.
Poate sa spuna cineva la cat ar ajunge intretinerea la unul de trei camere?
pretul de 884 / mp include si parcarea + boxa. impreuna cu aceasta oferta nu ti-au dat si costurile lunare? sunt in functie de metrii patrati utili. Stiu ca la 52mp sunt undeva pe la 75 lei/luna.

View Postluca425, on 03 martie 2015 - 16:05, said:

Buna ziua
Ma bucur sa gasesc posibili vecini din Avantgarden Tractorul.
Noi am cumparat in blocul C9 un apartament cu doua camere.Este adevarat ca suprafata este mai redusa,dar raportul pret-calitate imi pare acceptabil.Pentru un cuplu fara copii acest apartament mi se pare ideal.Daca cineva doreste informatii suplimentare,cu mare placere vi le voi da.Mentionez ca modul de plata a fost creditul la o banca,poate pe cineva intereseaza acest aspect.Chiar daca pare simplu sa obtii un credit imobiliar,te lovesti de multe probleme pana-l vezi rezolvat.Noi am cautat luni de zile informatii care sa ne ajute sa rezolvam mai rapid achizitionarea casei dar nu am gasit.Acum daca tot avem experienta dorim sa o impartasim cu cei care au nevoie.Poate cineva sa ne spuna la cat s-au ridicat costurile in aceasta iarna la utilitati?Noi,deocamdata nu suntem in tara si ne-ar interesa la frigul teribil trebuie sa fi fost si facturile pe masura.
Va doresc numai bine!
Din cate am inteles, in C9, abia zilele acestea au venit primele facturi la gaz. la C10 inca nu am primit.

#8
horitecu

horitecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2015
Ma refeream la costurile lunare cu gazul, curentul si apa :) Oare in spate la C11 se va mai construi ceva? Si ce distanta ar fi intre C10 si C11?

#9
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthoritecu, on 04 martie 2015 - 14:46, said:

Ma refeream la costurile lunare cu gazul, curentul si apa Posted Image Oare in spate la C11 se va mai construi ceva? Si ce distanta ar fi intre C10 si C11?
intre c10 si c11 cred ca sunt mai mult de 50m. Momentan inca nu te pot ajuta cu costuri. Sunt mutat din Decembrie si inca nu am primit nici o factura Posted Image
in spatele c11, vor mai fi 2 blocuri. vezi pe site tot proiectul..

Edited by cormelus, 05 March 2015 - 11:21.


#10
alexadd79

alexadd79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2015
Apartament cu doua camere la Avantgarden Tractorul: suprafata utila 53,35 mp + jumatate din balconul de 5,23 mp, cu finalizare in octombrie anul viitor.

[ https://i.imgur.com/oUEQ44k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul la plata integrala in avans e de 44.500 euro, iar la plata prin credit pretul creste la 49.900.
Daca a cumparat cineva un astfel de apartament, imi poate spune daca bucataria are o latime mai mare de 2 m?

#11
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Buna,alexadd
Apartamentul nostru are doua camere dar este total diferit de acesta,suprafata utila 53,5m.,plata integrala in avans a fost de 41000€ iar prin credit bancar 46000€,mentionez ca noi am platit in avans 30% iar restul prin credit la finalizarea blocului.In pret intra locul de parcare si boxa.Bucataria are o suprafata de 2,03m,micuta,vom vedea dupa ce o vom mobila daca voi avea si eu loc acoloPosted Image .

#12
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Postluca425, on 16 martie 2015 - 17:50, said:

Buna,alexadd
Apartamentul nostru are doua camere dar este total diferit de acesta,suprafata utila 53,5m.,plata integrala in avans a fost de 41000€ iar prin credit bancar 46000€,mentionez ca noi am platit in avans 30% iar restul prin credit la finalizarea blocului.In pret intra locul de parcare si boxa.Bucataria are o suprafata de 2,03m,micuta,vom vedea dupa ce o vom mobila daca voi avea si eu loc acoloPosted Image .
Banuiesc ca vroiai sa scrii latime de 2.03m, nu?

#13
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Da,latime,asa voiam sa scriu.
Imi cer scuze,

#14
alexadd79

alexadd79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2015
Buna, luca!
Este cumva vorba despre tipul asta de apartament?

[ https://i.imgur.com/BnLRm4g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucatariile sunt asemanatoare ca dimensiuni. Totusi, doar 2 metri latime: cum ti s-a parut, ar avea loc doua persoane in acelasi timp?
Cand va fi gata blocul tau?
Eu am inteles despre un pret de 47.000 de euro la plata prin credit si 42.000 de euro la plata integrala sau 44.500 (50%-50%).
Avansul de 30% este cel minim, obligatoriu, sau e o suma pe care ati decis voi sa o platiti?

#15
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Postalexadd79, on 16 martie 2015 - 21:46, said:

Buna, luca!
Este cumva vorba despre tipul asta de apartament?

[ https://i.imgur.com/BnLRm4g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucatariile sunt asemanatoare ca dimensiuni. Totusi, doar 2 metri latime: cum ti s-a parut, ar avea loc doua persoane in acelasi timp?
Cand va fi gata blocul tau?
Eu am inteles despre un pret de 47.000 de euro la plata prin credit si 42.000 de euro la plata integrala sau 44.500 (50%-50%).
Avansul de 30% este cel minim, obligatoriu, sau e o suma pe care ati decis voi sa o platiti?
si eu am exact acest tip, numai ca eu am cerut marirea bucatariei, am mutat peretele 50cm, si am acum 2.50m.

#16
alexadd79

alexadd79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2015
Daca ma uit mai bine la preturi, poate ca ar renta sa iau unul cu 3 camere la parter, ca am vazut ca e mai ieftin decat restul.

[ https://i.imgur.com/Pfejh8E.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 56.500 euro, cu suprafata utila de 64,5 mp, ies la 876 euro pe mp util, fata de 892 euro mp util, daca iau prima varianta despre care am postat, cea cu doua camere la 56 mp!

#17
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Buna ziua
Da,alexadd,acesta este tipul de apartament,iar blocul este primul care s-a dat in folosinta,C9.Intr-adevar,cum am mai scris,bucataria este micuta,dar este suficienta pentru un cuplu fara copii,cred ca am mai mentionat acest lucru.Noi nu am facut modificari notabile.Daca asi fi in tara te-asi invita sa vezi cum arata,dar poti merge pana acolo si indiferent pe cine gasesti iti arata apartamentele,personalul este foarte amabil,noi suntem foarte multumiti de felul in care a decurs achizitionarea casei.
In legatura cu modalitatea de plata depinde de veniturile pe care le ai,depinde de cat iti permiti sa platesti lunar.Modalitati de plata sunt :prima casa,rate la dezvoltator pe un termen de 5 ani,30% cand faci rezervarea si restul de 70% la incheierea actelor.Daca imi amintesc bine ar mai fi,daca intri pe situl lor este totul bine explicat in legatura cu acest subiect.Ceea ce nu-ti spune nimeni este faptul ca trebuie sa dispui de bani permanent deoarece antecontractul costa aproximativ 200€,actele vanzare-cumparare ne-au costat 1050€,am ales gresia si faianta alta decat ce oferea Avantgardenul,am inlocuit cada cu dus,am inlocuit usile iar acestea au necesitat cheltuieli suplimentare.Sa te interesezi inainte de a face un credit alegand banca la care nu se fac plati suplimentare.De exemplu pe noi ne-a costat 400€ studiul dosarului(nu sunt sigura daca am folosit termenul corect).Dupa ce achizitionezi casa urmeaza sa achiti intretinerea (iarasi nu stiu sigur ce include aceasta intretinere,probabil paza si spatiile verzi) ,130€ pe an,noi am achitat in avans si am beneficiat de ceva reducere.Sper sa-ti fie de folos ce-am putut scrie aici,important este sa sti ce vrei,sa ai siguranta locului de munca si...succes!

#18
popson1986

popson1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2015

View Posthoritecu, on 03 martie 2015 - 16:50, said:

Salut! Pe mine m-ar interesa unul de trei camere, insa stau sa ma gandesc bine inainte de a face pasul.
Am discutat despre blocul C11, cu finalizare in iulie 2017, insa am cateva retineri - una legata de pret (57.000 de euro la etaj superior), iar a doua legata de orientare (as fi preferat sa am soare dimineata).
[ http://i60.tinypic.com/106zvhc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca e sa ma raportez la mp util, ajung la un pret de 884 de euro, ceea ce mi se pare cam mult, iar un dormitor este tare mic, de numai 10,45 mp - de aceea stau inca pe ganduri.
Poate sa spuna cineva la cat ar ajunge intretinerea la unul de trei camere?

O intrebare: ce reprezinta cele trei preturi pentru fiecare apartament? La blocul asta s-a inceput constructia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate