Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Montaj usa glisanta cu ridicare cu, colt sticla (video )

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Montage HS330 HD ( video )
https://www.youtube.com/watch?v=s9U4vMgpbH4


E vorba de usa glisanta cu ridicare din imaginile atasate .

Sub usa glisanta cu ridicare  , se pune element izolator din purenit ( acel element pe care se pune usa glisanta )


http://www.puren.com/bau/purenit/

Attached Files



#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
E vorba de reclama, informare sau ce ? Eu la casa mea nu imi pun asa ceva :)

Edited by tibi346, 17 February 2015 - 05:57.


#3
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Chiar nu puteai sa incadrezi subiectul asta in unul din celelalte 8 subiecte deschise de tine pe pagina asta? Deja, pe tibi346 l-ai băgat in ceata...

#4
NeoSl

NeoSl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Domnilor moderatori, chiar nu vreti sa ne salvati de luk?are 2 saptamani de cand ne tot baga purenita pe gat.chiar nu sesizeaza nimeni publicitatea ("ascunsa" nu pot sa-i zic)???

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Exista butonul de raport, foloseste-l :)

#6
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Un studiu recent efectuat de Antena3 arata ca brusc cumparatorii de pvc de la un buget de 3-4000 EUR au achizitionat in masa ferestre si usi Internorm de cel putin 12000 EUR.

Una peste alta imi place ca Luk mai aduce si o bruma de cum ar fi la urmatorul nivel. Posted Image
Ne uitam si uitam, dar ne educam. Posted Image Asta e.

Edited by kpk1, 17 February 2015 - 10:10.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu nu inteleg care e smecheria
pune un video ceva

 luk2011, on 17 februarie 2015 - 00:09, said:




E vorba de usa glisanta cu ridicare din imaginile atasate .


asta ce face mai nene ?
cum adica cu ridicare ,ce e in plus ?

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Da, ușa glisantă cu ridicare e un tip de ușă. Nu e cea ca ușa de Wolkswagen, care se face cu profile uzuale, ci se face pe profile cu șină.

În momentul când se închide, se rotește mânerul și ușa coboară, se așează pe șină ca să etanșeze. La deschidere, se ridică pe role și culisează.

În acest mod se pot realiza glisante pentru exterior care etanșează pe garnitură (ce conferă o bună izolare), nu pe perie (care nu sigilează prea bine).

#9
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 NeoSl, on 17 februarie 2015 - 09:08, said:

Domnilor moderatori, chiar nu vreti sa ne salvati de luk?are 2 saptamani de cand ne tot baga purenita pe gat.chiar nu sesizeaza nimeni publicitatea ("ascunsa" nu pot sa-i zic)???

Am mai zis ca unii au mania "reclamei ascunse" . La ce sa fac reclama ? La Ferrari sau Lamborghini intre ferestre ?
Daca postez despre caramizi ceva , fac reclama la caramizi , daca postez despre ferestre , fac reclama la ferestre , daca postez despre colector Slinky pentru pompa de caldura , fac reclama la PDC etc .
Eu caut cum sa fac coltul ala de sticla , cu o firma din asta locala , din oras sau din apropiere , ca si la noi se afla toate materialele necesare , dar ne lipseste know-how - ul .
Caut cum sa fac ferestre de lemn placate cu aluminiu , dar la preturile de la noi , ca deasemenea avem toate materialele , dar din nou ne lipseste know-how -ul .
Daca am postat la thread-ul de izolatii de Schock Isokorb , H-bau , Halfen , am facut reclama la firmele astea cu cifre de afaceri astronomice .
N-am pomenit de nici un SRL , AI , AF etc de la noi .
Prin urmare unde-i reclama ?
Tot ceea ce ii diferit de mocirla de la noi ii reclama .
Puteti cere moderatorilor sa-mi stearga posturile , daca se considera reclama .
Astia care au mania reclamei sa nu cumva sa mergeti la o expozitie internationala in orice domeniu , ca acolo veti fi floodati cu reclame , si veti ramane cu sechele pe viata .

Smecheria la usa glisanta cu ridicare ii ca nu are prag sub usa , adica are un prag SLIM de aluminiu , care aduce in acelasi plan podeaua din cada cu nivelul terasei .
Nu ai pragul acela de 8 - 9cm de la tocul unei ferestre/usi normale , si si o etansare cu 3 garnituri de cauciuc .

Putina lume de la noi cunoaste usa glisanta cu ridicare , doar ce-i care vand tamplarii , si inca cativa interesati , tocmai din cauza pretului .
Doar feroneria la o astfel de usa ii intre 1500 - 2000 euro .

Si da , iar am facut reclama , la ceva ce mi-ar placea si mie sa fie mai ieftin , dar din pacate nu-i :(

Edited by luk2011, 17 February 2015 - 11:44.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu-i chiar așa de scumpă feroneria. E mai scumpă cea pentru oscio-culisantă la aceeași greutate echivalentă a canatului.

Eu am făcut culisantă cu ridicare, dar nu atât de mare cum ai vrea tu. A mea avea 2000 x 2200, două canate.

#11
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Digix, on 17 februarie 2015 - 11:53, said:

Nu-i chiar așa de scumpă feroneria. E mai scumpă cea pentru oscio-culisantă la aceeași greutate echivalentă a canatului.

Eu am făcut culisantă cu ridicare, dar nu atât de mare cum ai vrea tu. A mea avea 2000 x 2200, două canate.

Eu as vrea 2900 x 2300 cu colt de sticla . Nu-i nici asta chiar asa de mare . Pana la 5800mm latime mai este destul de mult .

Eu stiam ca oscilo-culisanta ii mai ieftina ca si culisanta cu ridicare . Dar oscilo-culisanta are pragul normal al tamplariei, are tocul usii la fel ca si tocul ferestrei/usii pe partea de sus ( superioara )

oscilo-culisanta
https://www.youtube.com/watch?v=WWETwr-fWZY

Edited by luk2011, 17 February 2015 - 12:14.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Eu vorbeam de feronerie. Dar nu din cauza feroneriei e mai scump ansamblul. Se folosesc profile speciale(pentru PVC), mai scumpe, iar pierderile sunt mai mari. Iar cele din aluminiu sunt mai scumpe, pentru că sunt din aluminiu.  La oscilo-culisante, resturile de profil se mai pot folosi la ferestrele uzuale.

Vrei pe PVC, sau pe aluminiu?

 luk2011, on 17 februarie 2015 - 12:03, said:

Eu as vrea 2900 x 2300 cu colt de sticla .
Adică două canaturi de 1450 X 2300?

#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Digix, on 17 februarie 2015 - 13:57, said:

Eu vorbeam de feronerie. Dar nu din cauza feroneriei e mai scump ansamblul. Se folosesc profile speciale(pentru PVC), mai scumpe, iar pierderile sunt mai mari. Iar cele din aluminiu sunt mai scumpe, pentru că sunt din aluminiu.  La oscilo-culisante, resturile de profil se mai pot folosi la ferestrele uzuale.

Vrei pe PVC, sau pe aluminiu?


Adică două canaturi de 1450 X 2300?

Sincer, as vrea asa pe lemn-aluminiu cu profil de aluminiu coplanar ( cercevea in acelasi plan cu tocul ) ca si in pozele de mai sus . Lemn placat cu aluminiu, cu geam tripan, cu bagheta calda, si Uw sa fie de cel putin 0.8W/m²K .

Dar nu prea am gasit la noi asa ceva , cine sa poata face asa ceva la preturile noastre , nu pret de Internorm , ca la ei am gasit .

Am un colt de 2.9m x 2.9m . Pe o latura ar fi usa glisanta cu ridicare de 2.9m si pe cealalta latura un geam fix impartit in doua tot de 2.9m

Deci usa glisanta cu ridicare de 2.9m, ar fi asa : 1.45m usa glisanta , si 1.45m partea fixa .

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
La glisanta cu ridicare nu există parte fixă propriu-zisă. Adică pe partea fixă e la fel ca la partea mobilă, dar nu se pune feronerie pe ea. Rama se așează pe șină. Pentru o diferență nu foarte mare, se mai pune un mecanism, și ai două mobile. Glisanta cu ridicare se pune pe o șină dublă.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da un video cu glisierele astea minune pune cineva sau vorbim vorbe ?

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Lemn-aluminiu e scump "cu spume", iar lemnul necesită întreținere periodică. De ce nu pui aluminiu vopsit lemn? E mai fiabil, mai ieftin, iar aspectul e aproape identic, cu avantajul eliminării necesității întreținerii periodice.

 petre69, on 17 februarie 2015 - 15:12, said:

Da un video cu glisierele astea minune pune cineva sau vorbim vorbe ?
Ete aci:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_x2H4K6qNX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăla are și una pe trei șine în dreapta.

#17
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
http://youtu.be/VPDsSzg0nao

http://youtu.be/3sF8cKFnySU


#18
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Digix, on 17 februarie 2015 - 15:15, said:

Lemn-aluminiu e scump "cu spume", iar lemnul necesită întreținere periodică. De ce nu pui aluminiu vopsit lemn? E mai fiabil, mai ieftin, iar aspectul e aproape identic, cu avantajul eliminării necesității întreținerii periodice.

Nu vreau neaparat design-ul de lemn, dar profilul de aluminiu, simplu , fara bariera termica , reprezinta o punte termica .
Iar profilul Schuco cu bariera termica ii scump . Si celelalta marci de profile aluminiu cu bariera termica sint scumpe .

Imi place lemnul placat cu profil de aluminiu coplanar vopsit in camp electrostatic cu vopsea mata structurata ( adica sa nu fie lucioasa  ) vopsit in culori RAL , gri antracit RAL 7016 , sau gri bazaltic RAL 7012 .

Doar ca nu prea gasesc cine sa faca la noi asa ceva, la un pret acceptabil .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate