Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Topicul initial era din 2006 si multe informatii sunt perimate si greu de accesat, de aceea doresc un topic nou.

Va rog sa scrieti la obiect este:

1. Ce traseu recomandati catre Grecia si de ce?

https://goo.gl/maps/iAgub

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Makaza - Komotini - etc

2. Ce harti GPS sunt mai bune in momentul scrierii (ex: Here Maps 2014 Q4) si de ce?

Eu am folosit Waze si Here Maps.
Waze a fost excelent, dar a consumat 20 Mb de date.
Here Maps are hartile la zi, e gratuit si poate fi folosit offline, daca descarcati in prealabil datele. Are versiuni pentru IOS, Android si WM.

3. Unde e de dorit sa alimentezi cu combustibil si de ce?
Eu am alimentat la Giurgiu si la primul BP din Grecia, la cca 20 Km dupa intrarea in tara.

4. Ai voie cu statie CB/Detector de radar? Raspunde cineva?

In Bulgaria detectorul e legal.
Radarele sunt in banda X, deci nu uitati sa activati aceasta banda!

In Grecia detectorul e ilegal, dar nu am vazut picior de politist!

Sunt cateva radare fixe, cu bucla inductiva in Bg si cel putin unul in Grecia, spre Keramoti, pe autostrada.
Pe Waze sunt marcate.

5. Eventuale probleme cu Politia?
Politistii Bg stau ascunsi foarte bine, dar radarul folosit e detectabil de la mare distanta.
Eu nu am vazut sa preasca pe nimeni. Ce e drept, Romanii erau incolonati ca pentru "bejenie".

6. Tips & Tricks, feribot, costuri autostrada etc

Luati in calcul min 30 de minute la Podul Prieteniei (peste Dunare) si 30-60 minute la MAkaza.
La Makaza banda 1 merge cel mai bine!

Vigneta pt Bg o cumparati de la Ruse, in sensul giratoriu.
Luati si pentru intoarcere! Costul e 30 lei pt 7 zile.
Daca stati 7 zile, trebuie sa mai luati una pentru intoarcere, asa ca luati de la inceput, altfel veti avea nevoie de Leva.

#2
adinaa94

adinaa94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.11.2014
1. https://goo.gl/maps/6DqK8
Este drumul cel mai scurt până în Thasos
2. Alimentarea cu benzină am făcut-o prima dată la ieșirea din București și a doua oară la intrarea în Grecia.
3.Poliție s-ar putea să găsești prin Bulgaria,mai ales pe timp de zi.
4.Feribotul pleaca din 30 în 30 de minute de la ora 7.30 dimineata.

Edited by Adm, 18 February 2015 - 12:08.
short url plz


#3
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 adinaa94, pe 16 februarie 2015 - 17:34, a scris:

1. https://goo.gl/maps/6DqK8
Este drumul cel mai scurt până în Thasos
2.Alimentarea cu benzină am făcut-o prima dată la ieșirea din București și a doua oară la intrarea în Grecia.
3.Poliție s-ar putea să găsești prin Bulgaria,mai ales pe timp de zi.
4.Feribotul pleaca din 30 în 30 de minute de la ora 7.30 dimineata.

te grabesti cu raspunsul:
drumul cel mai scurt ca lungime nu este cel dat de tine dar este drumul cel mai usor de facut,cel mai scurt ca lungime este cel prin Zlatograd dar pierzi timp pretios pe acest drum.
@ programul feribotului este diferit in unele luni ale anului dar studiati problema aici:
http://www.thassos-f...gr/romania.html

Sa auzim de bine

Edited by Adm, 16 February 2015 - 21:58.


#4
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Cred ca cele mai bune harti sant cele de la TomTom din iunie 2014 care se pot folosi si pe IGO,am mai ascris si intr-un post mai vechi

http://forum.softped...page__st__13140

Edited by piciul, 17 February 2015 - 06:45.


#5
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 03.08.2004
Eu sunt curios de ce nu se poate discuta traseul spre Corfu pe sectiunea dedicata, la fel pentru Thassos, Halkidiki etc. Total aiurea sa cauti un traseu printre sute de pagini in topicul generalist "Cu masina spre Grecia". Cu ce ar deranja un topic in plus in sectiunile respective?

Edited by destrug, 17 February 2015 - 12:52.


#6
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Actualizari de harti la toti producatorii se fac de 2-3 ori pe an deci daca plecati dupa 1 iunie o sa aveti harti noi de 2015 .Eu pe unde am mers ma dus foarte bine  hartile de la HERE maps.

#7
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 alexalb, pe 17 februarie 2015 - 20:05, a scris:

Actualizari de harti la toti producatorii se fac de 2-3 ori pe an deci daca plecati dupa 1 iunie o sa aveti harti noi de 2015 .Eu pe unde am mers ma dus foarte bine  hartile de la HERE maps.

Asta spui tu ,eu sant de alta parere in legatura cu actualele harti,dar este adevarat ca se vor schimba si acestea din urma dar nu cred ca se vor mai deschide alte trecatori in acest an !

#8
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Stiti cumva la ce ore sunt schimburile de tura in vama Giurgiu ?
Eu stiu doar de cea de la 7 dimineata. Dar celelalte ?

#9
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Sunt aleatorii tocmai ca sa nu se prinda nimeni cand se schimba tura.
Si mai principal cccacand vrea muschi lor. :) :)) ;) :P
Din curiozitate dece te-ar interesa acest lucru. Nu se face coada mare la vama Giurgiu in ultima vreme. Eu cand am plecat nu am prins mai mult de 2- 3 masini inaintea mea si nu am stat mai mult de 10 minute.

#10
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
In 2006 am ajuns in vama pe la ora 7. Am stat o ora si ceva. Bine, pe atunci se plăteau 'jde mii de taxe, de oras, de pod...,te controlau si romanii si bulgarii...E plauzibil ca si amănuntele astea sa fi contribuit serios la timpul de asteptare. In 2007 am ajuns putin dupa ora 6:30, doar taxa de pod si un singur control, eram al patrulea la coada, au rezolvat o masina si au închis mustaria pentru schimbul de tura. Timp total de asteptare 30 minute. Atunci mi-a spus un vames sa încerc sa ajung in vama nu mai târziu de ora 6. De anul următor, mai crescusera si copiii,ora de plecare a fost numai in intervalul 4-4:15, iar la 5:30 eram deja pe drumurile bulgaresti.Anul asta trebuie sa fiu cel târziu la ora 7 AM in portul Volos iar planul meu este sa ajung pe lumina in Komotini, asta înseamnă sa ies din tara in jurul orei 14 si as prefera o pauza de  30 de minute la o terasa in Komotini in locul uneia in vama Giurgiu.

#11
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Buna baieti am si eu o intrebare; urmeaza sa plec la  vara in Grecia si vreau sa luam cu noi si nepotul care este in varsta de 15 ani si are CI. Mai este nevoie sa vem hartie parafata la notar cu acordul parintilor pentru vama bulgareasca si greceasca?Multumesc anticipat pentru raspuns.

#12
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013
Nepotul este minor, deci iti trebuie parafa de la ambii parinti, altfel nici nu parasesti teritoriul Romaniei.Daca totusi purtati acelasi nume, nu ai probleme.Bafta!

#13
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Este minor deci nu te vor lasa.
Cel mai sigur fa-ti o hartie daia cat poate sa coste.

Cand iesi sau intri in tara ( Romania, Bulgaria, Grecia) iti vor cere buletinele tuturor din masina.
Daca plecati prin agentie iti vor cere aia hartia obligatorie.
Vezi ca mai este o chestie persoana care pleaca trebuie sa aiba CARZIERUL (judiciar nu fiacal) daca nu este parinte al copilului.
Dar cel mai bine dai un telefon la vama.

Scuze de oftopic.

#14
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Multumesc mult pentru raspunsuri. Numai bine la toata lumea.

#15
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 03.08.2004
Pentru Sivota cu plecare din Bucuresti ce traseu recomandati: prin Kulata sau Makaza? Eu ma gandeam la Makaza ca prefer sa scap repede din Bulgaria chiar daca este mai lung putin. Nu o sa fac traseul dintr-o bucata pentru ca nu vreau sa ajung acolo rupt sa mai pierd o zi cu recuperarea. Plecarea sa fie cu o zi mai devreme in jurul orei 13.30 si cazare in zona Asprovalta (am gasit cazare ieftina in Loutra Volvis)  Estimez sosirea in Loutra in jur de 22-23. (sper sa mai gasesc pe cineva sa ma cazeze la ora aia) Din pacate nu pot sa plec mai devreme de 13.30 din Bucuresti. A doua zi plecare in jur de ora 10 si sosire la 14 odihnit.  Ce parere aveti de programul asta?

#16
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Buna ziau la toata lumea. Merge cineva spre Kavala in luna august  traseu prin Makaza? Eu plec pentru prima data in Grecia si as dori sa merg impreuna cu altcineva care cunoaste mai bine traseul. Va multumesc.

#17
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 tyrex1, pe 25 februarie 2015 - 21:17, a scris:

Buna ziau la toata lumea. Merge cineva spre Kavala in luna august  traseu prin Makaza? Eu plec pentru prima data in Grecia si as dori sa merg impreuna cu altcineva care cunoaste mai bine traseul. Va multumesc.

salut,

urmaresti topicul din link-ul de mai jos si vezi cine merge in perioada care te intereseaza pe traseul spre Makaza,dupa care iei legatura cu el pe PM  

http://forum.softped...u-autoturismul/

#18
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Multumesc daniel dar spunemi te rog cum copiezi lista precedenta la postareame. Te rog s  ma ajuti ca am incercat cu copy Paste si nu merge.Numai bine
Vezi ca aa pus datele mele si lista am adaugato cu Ouote .Daca nu e bine poti sa o stergi si o pun cu copy cum ma inveti tu
O zi buna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate