Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Master/Doctorat in America

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
Salut, in primul rand.
Daca nu aveti chef sa cititi povestioare, sariti direct la chestiile ingrosate de mai jos, sa nu va ocup timp.

Vreau sa va intreb, care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a ajunge sa imi dau master-ul sau doctoratul in USA?
Dupa terminarea master-ului/doctoratului acolo, mi-se va da o viza sau am dreptul sa imi eliberez o viza care sa ma ajute sa stau mai departe acolo?
Sa aplic direct din liceu (sunt a 11-a) la o facultate acolo mi-e putin mai greu din simplul motiv ca nu mi-as permite o viata in LA spre exemplu (acolo intentionez sa ajung), unde din cate am inteles cheltuiala generala pe luna a unui student este undeva la 1000-1500$ , iar daca fac numai master-ul/doctorat-ul acolo..in 4 ani de facultate am timp sa castig destui bani ca sa imi ajunga pentru acel "start" de care am nevoie..iar dupa aceea ma voi descurca eu.

Intrebari: Ce pasi trebuie sa urmez ca sa dau master-ul / doctorat-ul acolo?
La ce trebuie sa fiu atent pe atent in cei 4 ani de facultate?
Ce ocazii s-ar mai ivi in facultate ca sa plec la studii sau alte programe de lucru in USA?

Obiectiv: sa ma mut permanent, cu viza, eventual cetatenie in USA.
-Nu e neaparat sa fie varianta cu master-ul/doctorat-ul acolo, daca aveti alte idei pentru a obtine viza, indiferent daca e vorba de studii, sau alte modalitati, va rog lasati-mi aici raspuns.

Iar pentru obiectivul ista..nu vreau sa stau sa ma bazez pe noroc sau pe loteria vizelor sau nu mai stiu pe ce, vreau si eu sa muncesc si in caz de dau un esec, macar sa stiu ca nu am stat cu mainile in buzunar si am asteptat pe canapea sa imi pice ceva in gura...

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Un ghid practic pentru aspirantul la doctorat in Statele Unite: http://www.cs.cmu.edu/~mihaib/ghid/

#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 14:35, said:

Salut, in primul rand.
Daca nu aveti chef sa cititi povestioare, sariti direct la chestiile ingrosate de mai jos, sa nu va ocup timp.

Vreau sa va intreb, care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a ajunge sa imi dau master-ul sau doctoratul in USA?
Dupa terminarea master-ului/doctoratului acolo, mi-se va da o viza sau am dreptul sa imi eliberez o viza care sa ma ajute sa stau mai departe acolo?
Sa aplic direct din liceu (sunt a 11-a) la o facultate acolo mi-e putin mai greu din simplul motiv ca nu mi-as permite o viata in LA spre exemplu (acolo intentionez sa ajung), unde din cate am inteles cheltuiala generala pe luna a unui student este undeva la 1000-1500$ , iar daca fac numai master-ul/doctorat-ul acolo..in 4 ani de facultate am timp sa castig destui bani ca sa imi ajunga pentru acel "start" de care am nevoie..iar dupa aceea ma voi descurca eu.

Intrebari: Ce pasi trebuie sa urmez ca sa dau master-ul / doctorat-ul acolo?
La ce trebuie sa fiu atent pe atent in cei 4 ani de facultate?
Ce ocazii s-ar mai ivi in facultate ca sa plec la studii sau alte programe de lucru in USA?

Obiectiv: sa ma mut permanent, cu viza, eventual cetatenie in USA.
-Nu e neaparat sa fie varianta cu master-ul/doctorat-ul acolo, daca aveti alte idei pentru a obtine viza, indiferent daca e vorba de studii, sau alte modalitati, va rog lasati-mi aici raspuns.

Iar pentru obiectivul ista..nu vreau sa stau sa ma bazez pe noroc sau pe loteria vizelor sau nu mai stiu pe ce, vreau si eu sa muncesc si in caz de dau un esec, macar sa stiu ca nu am stat cu mainile in buzunar si am asteptat pe canapea sa imi pice ceva in gura...

prima data fa primul pas, dupa aia te gandesti daca-ti place sau nu, dupa ce traiesti aici un an, doi
cetatenia nu e un avantaj daca vrei sa pleci din state la un moment dat.
e singura tara din cate cunosc eu care te obliga sa platesti taxe si daca faci venit in alta tara, daca esti cetatean american.

o solutie ar fi emigrarea in canada, dupa aia e mai simplu cu viza de lucru in state

california nu e pentru oricine.
pentru bogati, da, pretul caselor e urias salariile nu sunt asa de mari.
la inceput cauti zone cu deficit de forta de munca. acolo ai si salariu mare si costul vietii mic, massachussets, new england, michigan, ilinois
pe locuinta pe care dau acum €900 in california m-ar costa €2,000, taxele mari in california, TVA-ul parca e vorba de 14% fata de 6% cat platesc eu.

alta sansa ai daca iti cauti firme americane in romania, sau firme multinationale care au filiale si in state, si dovedesti ca poti, atunci poti merge acolo pe un tip de viza care-ti permite munca la compania respectiva pe 3 sau 5 ani.
in timpul asta iti poti prepara dosarul pentru green card.

#4
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 tsunnami, on 15 februarie 2015 - 16:55, said:


prima data fa primul pas, dupa aia te gandesti daca-ti place sau nu, dupa ce traiesti aici un an, doi
cetatenia nu e un avantaj daca vrei sa pleci din state la un moment dat.
e singura tara din cate cunosc eu care te obliga sa platesti taxe si daca faci venit in alta tara, daca esti cetatean american.

o solutie ar fi emigrarea in canada, dupa aia e mai simplu cu viza de lucru in state

california nu e pentru oricine.
pentru bogati, da, pretul caselor e urias salariile nu sunt asa de mari.
la inceput cauti zone cu deficit de forta de munca. acolo ai si salariu mare si costul vietii mic, massachussets, new england, michigan, ilinois
pe locuinta pe care dau acum €900 in california m-ar costa €2,000, taxele mari in california, TVA-ul parca e vorba de 14% fata de 6% cat platesc eu.

alta sansa ai daca iti cauti firme americane in romania, sau firme multinationale care au filiale si in state, si dovedesti ca poti, atunci poti merge acolo pe un tip de viza care-ti permite munca la compania respectiva pe 3 sau 5 ani.
in timpul asta iti poti prepara dosarul pentru green card.
Hmm, am un verisor care ma tot bate la cap ca dupa facultate sa ma duc sa lucrez la EA (Electronic Art - celebra firma de jocuri care a creat FIFA, Need for Speed si alte jocuri bine-cunoscute), el avand un grad de senior compliance (ceva mai inalt..rang 3/4 parca), ma va putea ajuta putin, chiar daca eu voi fi distribuit pe alt segment, si m-am gandit si la varianta asta..sa ma duc la firma la el, si dupaia sa ma mut la EA in USA, munca fiind una chiar super ok (am mers sa lucrez pe vara la Bucuresti, eu fiind din Suceava si mi-a super placut)
Si practic ista ar fi planul 2,  daca nu merge cel cu master-ul. Nu stiu cat m-ar ajuta el la transferul intre firme, fiindca dupa cum cred ca stii, "familismul" nu prea tine la firme americane, chiar si ca "ucenic" de vara, la 16 ani, m-a repartizat in alt departament, el fiindc la mobile gaming, eu fiind la pc maps tester.
Planul 1 ar fi sa incep facultatea, sa fac rost de work & travel pe timp de vara, sa vad cu ce se mananca viata de america, si dupaia sa dau la master acolo, dar nici varianta cu transferul intre multinationale nu mi-ar displacea, si asa as avea loc de munca asigurat fara sa am batai de cap..dupa terminarea masterului, "Vai, unde am sa lucrez?"

Inca ceva important, vad ca vorbesti in cunostinta de cauza, te superi daca te voi contacta odata pe privat? Sau imi poti lasa o adresa de e-mail, facebook, messenger unde te pot contacta? Imi prinde super bine sa am pe cineva cunoscut care sa vorbeasca in cunostinta de cauza :D
O chestie pentru toata lumea, oricine stabilit in America, poate sa imi lase pe privat "povestea lui" (cum a ajuns in America, ce pasi a facut, cum o duce acolo, daca e singur sau cu familia, piedici, plusuri, minusuri) , multumesc :D

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cine-ti asigura locul de munca, si daca faci master acolo?
Ai fost macar ca turist prin America sa vezi cum e, sau te arunci doar din auzite sau ce-ai vazut prin filme?

#6
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 dani.user, on 15 februarie 2015 - 17:27, said:

Cine-ti asigura locul de munca, si daca faci master acolo?
Ai fost macar ca turist prin America sa vezi cum e, sau te arunci doar din auzite sau ce-ai vazut prin filme?

Nu am nevoie de partea de hate aici in topic. Stiu si partea de hate din America, stiu cat de naspa e, stiu ca s-ar putea si s termin masteratul/doctorat-ul in America si sa fiu trimis inapoi in Romania, stiu toate partile rele, nu am nevoie sa le aud in topicul ista. Am facut si alte topicuri, am mai vorbit despre asta, stiu si partile rele, nu ma intereseaza de ele. Nu am nevoie de pesimism aici gen : "dute ba la sapa, faci facultate acolo si vii inapoi si dai la sapa fiindca ai cheltuit 20.000$ degeaba, nu!
Nu am nevoie aici de hate, pesimism, sau chiar exagerari ale realismului. Daca stau acasa si ma angajez ca sofer de tir nu voi face nimic pentru a merge in America. Daca nu incerc, daca nu ma duc, daca nu fac masterul acolo, daca nu incerc un transfer intre multinationale, daca nu fac nimic decat sa stau acasa pe canapea si sa ma uit la TV,
nu reusesc sa fac nimic.
Vreti sa descurajati, sa bagati hate, sa imi repetati ca nu e chiar asa roz cum imi imaginez..imi ziceti variante pe care le-am auzit deja, si vreau sa aud ceva nou, ceva pozitiv.
In topicul ista am nevoie de persoana care sa ma ajute cu intrebarile mele, si atat. Nu am nevoie de pesimisti, hateri, sau alte sinonime ale acestora.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
"Boss", unde vezi "hate" in ce am scris mai sus? Am zis eu sa stai acasa si sa dai la sapa?
Ti-am atras atentia ca deciziile importante trebuie luate in cunostiinta de cauza, nu ca asa zice verisorul sau asa e la nu stiu ce practica de la Bucuresti.

In ziua de azi (cu mici exceptii gen sistemul militar) nu-ti garanteaza nimeni un loc de munca, nici cu master nici fara. Vorbesti de transferuri intre multinationale (ce mai is si astea?) de senior compliance (??), dar inca nici nu stii cu ce se mananca lumea muncii.

Ce poti face acum e sa urmezi o facultate, aici, sau altundeva prin Europa daca nu se poate in US (da, e scump, nu oricine isi permite) si sa inveti meserie. Cand te aproprii de final vezi cum mai evolueaza intrarea pe piata muncii in US, ce conditii trebuie indeplinite etc, si functie de asta vezi ce faci mai departe. Unele facultati iti pot facilita un internship pe acolo (ce te poate ajuta, dupa mine, mult mai mult decat un amarat de master).

#8
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 dani.user, on 15 februarie 2015 - 17:57, said:

"Boss", unde vezi "hate" in ce am scris mai sus? Am zis eu sa stai acasa si sa dai la sapa?
Ti-am atras atentia ca deciziile importante trebuie luate in cunostiinta de cauza, nu ca asa zice verisorul sau asa e la nu stiu ce practica de la Bucuresti.

In ziua de azi (cu mici exceptii gen sistemul militar) nu-ti garanteaza nimeni un loc de munca, nici cu master nici fara. Vorbesti de transferuri intre multinationale (ce mai is si astea?) de senior compliance (??), dar inca nici nu stii cu ce se mananca lumea muncii.

Ce poti face acum e sa urmezi o facultate, aici, sau altundeva prin Europa daca nu se poate in US (da, e scump, nu oricine isi permite) si sa inveti meserie. Cand te aproprii de final vezi cum mai evolueaza intrarea pe piata muncii in US, ce conditii trebuie indeplinite etc, si functie de asta vezi ce faci mai departe. Unele facultati iti pot facilita un internship pe acolo (ce te poate ajuta, dupa mine, mult mai mult decat un amarat de master).
Daca e iei de mine pentru un nume pus in 2010/2011 cand mi-am facut cont, e clar, te poftesc sa ii dai reply topicului de mai jos si nu mai veni niciodata aici.
Tu mizezi pe varianta ca "sa imi vad de treburi, sa imi termin facultatea, master-ul, sa vad ce si cum e in lumea muncii, sa ma duc eventual la capsuni in germania 2/3 ani sa castig bani si daca se iveste vreo ocazie pe "pe piata muncii" sa plec in USA, sa imi fac bagajele si sa plec..deci tot astept sa imi pice din cer o minune fara sa fac eu ceva pentru ea..chestie ce eu nu o vreau.
Despre termenii folositi de mine mai sus, multinationalele sunt firme gen EA, Microsoft, Ubisoft, care au cate o cladire macar in 2/3 tari (sau ~20 de cladiri in cate o tara diferite, cam atatea au firmele enumerate mai sus, Microsoft imi pare ca are chiar 2 in tara noastra). (am dat exemple din lumea IT fiindca astea imi sunt mai cunoscute si la indemana), iar "Senior QA Compliance Test Lead" (senior compliance, prescurtat) , e o functie in firma EA. (ista a fost un offtopic facut de mine pentru a explica ca exista si varianta cu transferul intre multinationale). Stiu despre ce vorbesc in topicurile astea, si nu vorbesc "la ureche" .

Ideea mea este una singura: vreau sa termin facultatea aici, in timpul facultatii (4 ani de zile cred ca am destul timp) sa aplic la work&travel, sa vad daca imi place sau nu viata acolo, iar daca imi place si imi surade o viata acolo, dupa facultate sa fac orice este posibil sa ajung acolo, ca este prin intermediul master-ului acolo, ca este prin intermediul transferului intre multinationale, ca este pe orice alt principiu, vreau sa caut, sa umblu, sa gasesc, nu sa astept. (asta in cazul in care imi place).
Gata cu off-ul, gata cu toate prostioarele, cred ca mi-am exprimat punctul de vedere. Vreau sa mi-se raspunda in topicul ista doar la intrebarile puse la inceputul topicului si atat.

Repet: daca exista si alte varianta, dupa terminarea facultatii sa plec in America, variante pe care eu poate nu le stiu (momentan cea cu master-ul, viza H1A/H1B (parca asa erau) , si transferul intre multinationale, altele nu stiu), spunetimi-le aici. Raspunsurile astea le apreciez, nu cele de genul: "stai acasa pana iti pica vreo sansa" .

Edited by SergiuBossRo, 15 February 2015 - 18:24.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca pentru tine 4 ani in care sa tragi tare, sa studiezi cat mai bine domeniul IT, sa acumulezi cat mai multe incat sa poti motiva lumea ca esti omul potrivit pentru postul urmarit sunt echivalenti cu imi pice din cer o minune fara sa fac eu ceva pentru ea ma opresc aici.

Cu o asemenea atitudine nu ti-as mai da sfaturi nici pe bani.

Edited by dani.user, 15 February 2015 - 18:49.


#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 17:09, said:

... "familismul" nu prea tine la firme americane...

""familismul" nu prea tine la firme americane" !!!!
eu zic ca ar fii mai bine sa fii mai realist.

un singur exemplu din perioada esentiala pt pasii in viata:
sa zicem ca aplici la una din cele 10 superbune (8 ivy league + mit + Stanford).
daca esti un legacy catindat sansele ti-au crescut cu 50%.

ba chiar la multe firme mari cu sindicate puternice daca tatal tau este in acel sindicat tu ai prioritate absoluta sa fii angajat.

sa nu mai vorbesc ca daca este firma lu' tata (si aia e firma americana) normal ca te angajeaza pe tine.

nu discut daca este bine sau e rau.

Edited by avenirv, 15 February 2015 - 19:07.


#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Am un prieten care dupa anul 2 de facultate a plecat cu work & travel si dus a fost, si acum e tot in Chicago de cativa ani buni.

Eu zic sa faci o facultate pe IT, daca tot iti surade si apoi sa aplici pentru un master tot in IT acolo. Intre timp o sa trebuiasca sa strangi bani seriosi, pentru a dovedi ca te poti intretine cand aplici pentru viza.

Chiar daca nu vei reusi sa gasesti un master ok, poate totusi prinzi un job acolo - un tester sau ceva. Si dup-aia te descurci tu, te orientezi.

Ar fi important sa ai pe cineva acolo, dar daca nu ai, poate o sa gasesti colegi de faculta dispusi sa se inhame la aceleasi aventuri cu tine Posted Image. Poate vei avea colegi care vor si ei in US si au rude/prietenia acolo, o sa te "lipesti" de ei.



p.s. de ce tot folosesti "ista" in loc de "asta"? not cool .

Edited by Byblos4, 15 February 2015 - 18:55.


#12
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 Byblos4, on 15 februarie 2015 - 18:54, said:

Am un prieten care dupa anul 2 de facultate a plecat cu work & travel si dus a fost, si acum e tot in Chicago de cativa ani buni.

Eu zic sa faci o facultate pe IT, daca tot iti surade si apoi sa aplici pentru un master tot in IT acolo. Intre timp o sa trebuiasca sa strangi bani seriosi, pentru a dovedi ca te poti intretine cand aplici pentru viza.

Chiar daca nu vei reusi sa gasesti un master ok, poate totusi prinzi un job acolo - un tester sau ceva. Si dup-aia te descurci tu, te orientezi.

Ar fi important sa ai pe cineva acolo, dar daca nu ai, poate o sa gasesti colegi de faculta dispusi sa se inhame la aceleasi aventuri cu tine Posted Image. Poate vei avea colegi care vor si ei in US si au rude/prietenia acolo, o sa te "lipesti" de ei.



p.s. de ce tot folosesti "ista" in loc de "asta"? not cool .
Nu stiu de ce folosesc..mi-au mai atras cativa prieteni atentia dar nu m-am dezanvatat, in fine, corectez asta :)) Mersii de sfaturi, o sa tin cont de ele, si sper eu ca la viitoare facultate pe care am sa o fac, sa mai fie macar 2/3 doritori sa aplice pentru work&travel, daca au rude/prieteni/etc stabiliti acolo, si mai bine, si sa mergem mai multi :))
Mersii de sfaturi, o sa tin mare cont de ele, si pana la intrarea in facultate..o sa tot adun informatii sa fiu macar bine informat, iar de la intrarea in facultate, o sa inceapa si partea practica :)). Mersii de sfaturi, te mai astept aici pentru orice informatie, gand bun, incurajare, orice care este de bine aici e bine venit :)) (cred ca m-am exprimat bine :)) )

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 14:35, said:

Obiectiv: sa ma mut permanent, cu viza, eventual cetatenie in USA.
-Nu e neaparat sa fie varianta cu master-ul/doctorat-ul acolo, daca aveti alte idei pentru a obtine viza, indiferent daca e vorba de studii, sau alte modalitati, va rog lasati-mi aici raspuns.
Faci facultatea in Romania pe un domeniu cautat in USA, inveti meserie si dai interviu cu un angajator (de peste ocean). Daca te doreste atunci pleci cu un contract de munca in valiza si nu mai duci grija zilei de maine. Si sunt destui care au ajuns acolo pe varianta asta.

#14
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 neagu_laurentiu, on 15 februarie 2015 - 19:05, said:

Faci facultatea in Romania pe un domeniu cautat in USA, inveti meserie si dai interviu cu un angajator (de peste ocean). Daca te doreste atunci pleci cu un contract de munca in valiza si nu mai duci grija zilei de maine. Si sunt destui care au ajuns acolo pe varianta asta.
Hmm, si sa imi faca mai tarziu H1A sau H1B (nu stiu exact diferentele dintre ele, dar asta ma interesez mai incolo, fiindca clar o sa uit peste o luna care e diferenta dintre ele) , da, e o varianta, dar din cate am inteles e multa hartogaraie si nu iti face chiar orisicine contract de munca si viza, trebuie sa fii in primul rand bun pe domeniul tau, atat de bun incat respectivul sa refuze un american sau un cetatean stabilit deja acolo si sa accepte hartii si cheltuiala (care din cate am inteles nu e mica) pentru a aduce pe cineva in tara sa lucreze la firma lui..Plus ca imi pare ca e o categorie speciala de oameni care intra la H1, unde intra doar ingineri, medici, si alte meserii mai "speciale" ..daca ma insel, sa ma corecteze cineva, asta e doar din "auzite" de pe forum, nimic ce stiu sigur..

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 19:17, said:

trebuie sa fii in primul rand bun pe domeniul tau
Pai ai zis ca:

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 14:35, said:

Iar pentru obiectivul ista..nu vreau sa stau sa ma bazez pe noroc sau pe loteria vizelor sau nu mai stiu pe ce, vreau si eu sa muncesc si in caz de dau un esec, macar sa stiu ca nu am stat cu mainile in buzunar si am asteptat pe canapea sa imi pice ceva in gura...
si acum pare ca dai de greu ?!
Pe de alta parte, bun trebuie sa fii oricum pentru ca nimeni nu-ti da un ban daca nu-i aduci inapoi prin munca ta acea suma plus taxe si profit, indiferent cum si pe ce cale te angajezi. Asa ca invata si restul vin de la sine. Iti surade mai mult sa te duci "la plesneală" ?

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 19:17, said:

nu iti face chiar orisicine contract de munca si viza
In IT sunt destui plecati din tara direct cu un contract sub brat.

Edited by neagu_laurentiu, 15 February 2015 - 19:33.


#16
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 neagu_laurentiu, on 15 februarie 2015 - 19:32, said:

Pai ai zis ca:

si acum pare ca dai de greu ?!
Pe de alta parte, bun trebuie sa fii oricum pentru ca nimeni nu-ti da un ban daca nu-i aduci inapoi prin munca ta acea suma plus taxe si profit, indiferent cum si pe ce cale te angajezi. Asa ca invata si restul vin de la sine. Iti surade mai mult sa te duci "la plesneală" ?


In IT sunt destui plecati din tara direct cu un contract sub brat.
Adaug si optiunea asta atunci, adaug cat mai multe optiuni in lista mea, si din 3/4 optiuni macar una trebuie sa meargea :D Mersii mult, am priceput si ideea pentru viza H1, si acum nu mai e pe lista modalitatilor imposibile si apreciez timpul acordat :D

#17
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 19:17, said:

Hmm, si sa imi faca mai tarziu H1A sau H1B (nu stiu exact diferentele dintre ele, dar asta ma interesez mai incolo, fiindca clar o sa uit peste o luna care e diferenta dintre ele) , da, e o varianta, dar din cate am inteles e multa hartogaraie si nu iti face chiar orisicine contract de munca si viza, trebuie sa fii in primul rand bun pe domeniul tau, atat de bun incat respectivul sa refuze un american sau un cetatean stabilit deja acolo si sa accepte hartii si cheltuiala (care din cate am inteles nu e mica) pentru a aduce pe cineva in tara sa lucreze la firma lui..Plus ca imi pare ca e o categorie speciala de oameni care intra la H1, unde intra doar ingineri, medici, si alte meserii mai "speciale" ..daca ma insel, sa ma corecteze cineva, asta e doar din "auzite" de pe forum, nimic ce stiu sigur..

in H1B intra IT.
contract si plecat in state inseamna in 88% din cazuri h1b.

#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 SergiuBossRo, on 15 februarie 2015 - 17:09, said:

Hmm, am un verisor care ma tot bate la cap ca dupa facultate sa ma duc sa lucrez la EA (Electronic Art - celebra firma de jocuri care a creat FIFA, Need for Speed si alte jocuri bine-cunoscute), el avand un grad de senior compliance (ceva mai inalt..rang 3/4 parca), ma va putea ajuta putin, chiar daca eu voi fi distribuit pe alt segment, si m-am gandit si la varianta asta..sa ma duc la firma la el, si dupaia sa ma mut la EA in USA, munca fiind una chiar super ok (am mers sa lucrez pe vara la Bucuresti, eu fiind din Suceava si mi-a super placut)
Si practic ista ar fi planul 2,  daca nu merge cel cu master-ul. Nu stiu cat m-ar ajuta el la transferul intre firme, fiindca dupa cum cred ca stii, "familismul" nu prea tine la firme americane, chiar si ca "ucenic" de vara, la 16 ani, m-a repartizat in alt departament, el fiindc la mobile gaming, eu fiind la pc maps tester.
Planul 1 ar fi sa incep facultatea, sa fac rost de work & travel pe timp de vara, sa vad cu ce se mananca viata de america, si dupaia sa dau la master acolo, dar nici varianta cu transferul intre multinationale nu mi-ar displacea, si asa as avea loc de munca asigurat fara sa am batai de cap..dupa terminarea masterului, "Vai, unde am sa lucrez?"

Inca ceva important, vad ca vorbesti in cunostinta de cauza, te superi daca te voi contacta odata pe privat? Sau imi poti lasa o adresa de e-mail, facebook, messenger unde te pot contacta? Imi prinde super bine sa am pe cineva cunoscut care sa vorbeasca in cunostinta de cauza Posted Image
O chestie pentru toata lumea, oricine stabilit in America, poate sa imi lase pe privat "povestea lui" (cum a ajuns in America, ce pasi a facut, cum o duce acolo, daca e singur sau cu familia, piedici, plusuri, minusuri) , multumesc Posted Image

Nu, hai s-o tinem aici sa invete si altii. Imi place ceea ce dau sa fie cat mai eficient pentru cat mai multi, locuri sunt garla

Apoi... sunt consternat!
Am inceput sa fiu surprins de cand am ajuns in Romania in 2009 si am vazut pusti ca tine
Sunt consternat si totodata foarte invidios.
Cei de varsta ta sunt mult mult mai inteligenti, mai experimentati, mai pregatiti de viata decat eram eu la varsta ta.
Stii ce e aia "mult"?, pur si simplu, nu ne putem compara si, daca n-ar fi experienta mea tu nici n-ai sta de vorba cu mine
Asta a fost o paranteza care ma bucur ca am spus-o acum, si mai ales ma bucur ca ti-am spus-o tie, ca meriti!

Nu are nici o importanta faptul ca eu as ataca la varsta ta in primul rand Europa in fata Statelor Unite.
Asta e danga-langa. Important e ce vrei tu, si vrei sa culegi fructul asta in State. Parerea mea ca nu are nimeni dreptul sa-ti modifice tie visul daca tu nu ceri sfaturi.

Sa trecem la lucruri clare acum.

Nu te gandi ca masteratul se face ca in Romania.
Nu te duci la facultate si trag profesorii de tine sa vii la ei la master sa nu piarda din salariu
In State ruleaza capitalismul.
Nu se arunca bani ca in Iurop.
Stii cum definesc eu capitalismul?
"Get as much as you can for as long as you can!"
SI, daca vrei sa gandesti capitalist, trebuie la fiecare lucru la care te gandesti si depinde de altul, sa iti pui o singura intrebare: "Care e scopul celui de care depinde strategia mea?"
Daca ai gasit raspunsul..., ai castigat.

Acum tu ai un avantaj mare. Esti mic! Clasa XI!!!
Ce-as face eu cu mintea mea de 2000 de ani?

Cerceteaza netul, ai un an jumate s-o faci. Vezi care e directia in State in care se va investi.
Iti dau eu cateva, dar sunt de la mine din cap, din ce vad zi de zi, din ce aud la radio si tv, din ce ma confrunt la servici.
1. bateriile. se investeste mult pentru a mari durata de viata a bateriilor, pentru a fi reincarcate rapid etc.
sunt sigur ca daca te apuci si cauti vei gasi specificatia
2. industria farmaceutica. micro-biologia pentru medicamente, in special organice, ingineria genetica, statistica aplicata in ind farmaceutica
3. trenurile si infrastructura feroviara.
parerea mea este ca petrolul in viitor se va folosi doar pentru avioane ca nu exista un combustibul mai eficient, poate glucoza, dar nu stim sa scoatem energia din ea
4. energiile gratis de la soare, vant, apa, eficientizarea lor, reducerea costurilor de productie si intretinere, asta e cu bataie lunga chiar in aerospace (pe marte sunt si vanturi e si soare)

iei decizia in functie de cat iti place, asta in primul rand, apoi de sansa de reusita.
as face facultatea in romania, tinand ochii pe cateva universitati mari din state.
cauti profesori buni in romania (o sa-i vezi tu care-s buni) si-ti alegi teme de proiect care sa tinda pe un program pre-stabilit.
Astfel, ca INAINTE sa termini cursurile iei legatura ca si corespondent cu universitatile respective (sa fie cel putin 3) in care le lansezi cate o racheta, nu le dai tot.
In back-ground lucrezi cu profesorii din Romania.

E suficient ca cei care raspund de programul respectiv de cercetare sa FIE CONVINSI ca tu ii poti ajuta cu mintea ta.
Pentru ca scopul celor care-ti aproba un program de graduate sau ph, este sa livreze cercetarea respectiva la timp si cu rezultate asteptate.

Parerea mea e ca tinerii romani se culca frumos seara si viseaza.. eu ma fac IT-st ca se castiga bine si maine ma duc in club.
Well, nu numai romanii viseaza asta si or sa fie din ce in ce mai greu....


CU viza intra-company... nu e suficient sa vrei tu, trebuie ca ei sa te propuna si sa te ia in state. SI vor face asta NUMAI DACA ei stiu ca tu ii poti ajuta sa faca profit mai mare din state si nu din romania.
Firmele capitaliste nu sunt mother thereza! Trebuie sa pici pe scopul lor.

Nu va fi usor, insa, tu trisezi plecand in cursa mai devreme, dar trisatul asta e acceptabil in capitalism.
Capitalismul penalizeaza un singur lucru pe lumea asta: perna!
P-aia vrenicii ii ajuta sa fie ajutat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate