Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Totul despre ansamblul rezidential Dealul Morii Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
Mihai, sorry ca raspund tarziu, nu mai apucasem sa mai intru pe-aici...
Daca-mi aduc io bine aminte agentul imi zisese ceva in jurul a vreo 71,6 k, sau undeva pe-aproape; nu-mi mai amintesc cu exactitate caci am vazut in ultimele doua luni atatea apartamente cu diverse sume incat numerele mi se cam invart prin cap la modul relativ.
Referitor la metri, io vazusem anuntul cu 66m (d-aia scrisesem si aici la fel), in schite (pe care am mai aruncat inca o privire acum) apar insa in felul urmator: 56,23m2 in interiorul apartamentului plus vreo 4 metri si ceva de balcon, adica doar vreo 60 si ceva in total; apoi mai este inca o boxa marisoara (nustiu exact cat are caci nu se distinge in schita, cert este insa mai mare decat un loc de parcare). Mi se paruse pretul interesant deoarece si agentul mi-a zis ca practic apartamentul in sine era vreo 60 si-un pic de mii iar boxa si parcarea subterana vreo 10k, cam asa parca mi le defalcase.
In alta ordine de idei, peripetia incercarii mele de a achizitiona momentan un apartament nou in Brasov s-a cam incheiat... Io sunt din Iasi de fel, intotdeauna Brasovul "mi-a facut cu ochiul" , venisem atunci acolo expre' ca sa vad apartamentul din DMR dar si sa arunc o vedere la Cosmopolit (acolo unde zici si tu vis-a-vis de Aula Universtatii), locatia Cosmopolitului parandu-mi ok pe harta... la fata locului mi-am schimbat total parerea, Cosmopolit fiind intr-un loc ingramadit, fara nicio vedere (sau cu una proasta) in apartamentele ce au mai ramas disponibile. Chiar de stiam si de Mihai Viteazu Residence, nu am avut interes deoarece si acolo disponibilitatile mai erau doar pe orientari care nu ma interesau.
Totusi, era cat pe ce sa achizitionez un apartament intr-o alta locatie a Brasovului, respectiv in proiectul Neorama. La Neorama deci am vazut constructori seriosi, apartamente absolut rezonabile dpmdv si bine gandite, cu atentie la detalii, probabil unul din cele mai bine concepute proiecte pe care am avut ocazia sa vad in cautarile mele recente (din Bv si Is). Chiar de nu mai aveau nici acolo disponibilitati pe orientarea si etajele dorite de catre mine (cautam de 2c cu vedere spre Tampa, adica S sau SV si pe etaje superioare pentru panorama), faptul ca mi-au placut atat de mult m-a determinat sa ma gandesc serios la achizitie... Mai erau disponibile 2 la etajele 3 si 4, unul de 62m2 utili +18,5 terasa la pretul de 73.300 iar celalalt de 63 utili+ terase de 10,5 respectiv 4,4 la pretul de 70.300 la care as fi luat si o boxa medie fara alti bani in plus (practic atat mi-au oferit la incercarea mea de negociere cu banii cash); loc de parcare nu era neparat nevoie sa cumpar la subsol caci as fi putut prelua unul din cele 30 parca pe care le concesionasera de la Primarie. Toate bune si frumoase pana cand am spus ca da, cumpar... Atunci mi-au scos la vedere si un contract prin care ei firma ar fi facut managementul (administratie etc) pe n ani, un contract obligatoriu de semnat odata cu achizitia, un contract aberant atat timp cat taxau 0,63 euro per m2 (adica in cazul meu cca 80 de euro lunar pentru mai nimic!!!), mai precis, as fi platit lunar la ei 80 de euro standard, "taxa de smecher", asta inafara de plata normala pentru intretinerea spatiilor comune, curatenie, lift, iluminare, etc... Asa ca m-am lasat.

#56
Nicollae

Nicollae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2016
Bună ziua! Știe cineva să explice de ce se întârzie cu intabularea ? Sunt multe construcții în municipiu dar numai la DMR am auzit de problema asta. Cât trebuie să aștepte lumea?

#57
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
"Intabularea inseamna inscrierea in Cartea Funciara a dreptului dumneavoastra de proprietate. Lipsa unei intabulari inseamna ca un imobil nu are setul actelor de proprietate complete si nu poate fi instrainat sau disponibil pentru alte operatiuni privind dreptul de proprietate al acestuia."

Deci poate fi neglijata aceasta intabulare din ce reiese din unele discutii. Pana la urma nu toti suntem la fel de inzestrati.

#58
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View PostNicollae, on 18 iulie 2016 - 12:14, said:

Bună ziua! Știe cineva să explice de ce se întârzie cu intabularea ? Sunt multe construcții în municipiu dar numai la DMR am auzit de problema asta. Cât trebuie să aștepte lumea?

Am explicat mai sus, ,,intabularea" va iesi in momentul in care se vor preda toate cele 4 blocuri. Primele doua s-au predat, celelalte inca sunt in stadiul de constructie. Eu preconizez ca mai devreme de 01.03.2017 nu vor fi gata.

#59
CostPasc

CostPasc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017
Buna,
Posesoare apartament acolo.
Pe scurt problemele avute:
- comunicare ineficienta (desi am dat de zeci de ori schita cu dimensiunile de la baie am dat-o degeaba, au facut tot cum au vrut ei..asta e doar un exemplu)
- baie: ne-au montat dulapiorul stramb, sertarele stau inegal.
- toc usa baie montat stramb - usa nu va sta niciodata deschisa, e ca si cum ar fi in panta si se va inchide mereu, oricat am mai ehilibra-o. La sufragerie pare la fel...
- curgea apa in casa (au rezolvat rezolvand terasele care nu erau facute ok) dar va dati seama, stres...timp pierdut..
- parchet neutilizabil. tot amanau cu vorba, ca il pun din nou pe acelasi. Au facut si asta. Rezultat: parchet in continuare neutilizabil (burti, spatii intre, scartait puternic, valurit chiar). Satuli de lipsa unui raspuns clar si adevarat (care ar fi tb sa fie: aveti dreptate, nu e un parchet ok, vi-l inlocuim total), am cumparat propriul parchet (mai putin calitativ ca al lor, ca no..de unde atatia bani in plus) si l-am pus noi, cu mesterii nostri. Ce au gasit mesterii not ok la parchet? Mucuri de tigari sub el, mizerie multa (n-au aspirat deloc inainte sa puna parchetul), jumate din dormitor nu avea soric sub el (deci nici cand au repus parchetul in dormitor nu au pus soric). Parchetul a fost pus in conditii improprii, pe sub avand incalzire in pardoseala, deci trebuia o atentie mai mare.
- de fiecare data cand intrau muncitorii in apartament buseau cate ceva: tocuri usi, una din usi fiind ceva mai busita si au chituit ei repede cu ceva aiurea, ca mi-am bagat degetul si mi-a ramas acolo. Le-am interzis la un moment dat accesul.
- au uitat sa faca panta la dus la baie...Da si sparge si primeste mii de amanari: ca sunt in vacanta, ca am multa treaba, ca vin saptamana viitoare dar tot nu veneau.
- dupa predare am facut lista cu chestii de reparat. Au trecut luni de zile, nici in ziua de azi nu au rezolvat ei tot..Mereu cu insistente telefonice: ati rezolvat? Ziceau DA. Mergeam in apartament...pauza, c anu era rezolvat nici 60%. Greseala ca nu am trecut toate defectele cand am semnat procesul verbal. Ni s-a cerut sa mergem pe incredere si ...Va sfatuiesc sa nu faceti la fel.
- vine mama si spala geamurile. Ma suna si imi zice ca nu se duce murdaria de pe ele, ca a incercat cu multe solutii. Da-i si intreaba-i. Au venit si au ras cu lama pe geamuri (greseala noastra ca am acceptat). Acum avem niste geamuri putintel zgariate si ma costa ceva peste 400 euro sa schimb doar sticla. Am renunta, de unde alti bani pt asta?
- pentru ca luam prin prima casa am facut promisiune de plata la banca, pe care am tot prelungit-o (totul contra cost bineinteles) de cateva ori bune, pt ca ei au uitat sa ne zica ca intabularea va iesi abia cand toate cele 4 blocuri vor fi gata). Acum avem promisiune pana in August, daca tin minte bine. Fondurile la prima casa sunt deja gata, ghiciti voi ce poate urma.
- am chituit si zugravit din nou, pe barba noastra. Nici retusurile lor nu au rezolvat mare lucru din peretii inestetici pe care i-am luat in primire la predare apartament. (nenumarate pete pe pereti, burti si valuri)
- terasa arata inestetic, din pucntul meu de vedere (combinatie de gresie cu deck)..sigur nu le-a iesit lor ceva pe acolo si au schimbat. Gresia de pe margine este taiata si lasata asa...
- la notar ei nu aveau mai niciodata inititativa de a-si plati partea...(mai multe nu zic ca e jenant)

Sa mai continui? Ma opresc aici. Si va pot garanta ca il stiu pe dnul Mihai de mai sus. E proprietar si nicidecum angajat de-al lor. Doar ca el vede si partea buna a lucrurilor. Eu am incetat sa o mai vad, de cand am inceput sa imi pierd noptile din cauza grijilor legate de apartament. Posted Image

Va sfatuiesc sa treceti tot in acte, sa va cereti dreptul si sa nu faceti compromisuri!!!!
Numai bine!

-

Edited by CostPasc, 17 March 2017 - 11:51.


#60
CostPasc

CostPasc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017
Revin cu un update: dupa aproape 1 an de incercari sa schimb usa busita, zeci de telefoane cu dna care initial imi promisese ca rezolva , dna (cea care livreaza usile) s-a spalat pe maini si m-a trimis sa discut cu cel despre care imi spunea initial " El n-o sa v-o schimbe". Asa ca va dati seama....

#61
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View PostMihaiF16, on 18 iulie 2016 - 13:18, said:

"Intabularea inseamna inscrierea in Cartea Funciara a dreptului dumneavoastra de proprietate. Lipsa unei intabulari inseamna ca un imobil nu are setul actelor de proprietate complete si nu poate fi instrainat sau disponibil pentru alte operatiuni privind dreptul de proprietate al acestuia."

Deci poate fi neglijata aceasta intabulare din ce reiese din unele discutii. Pana la urma nu toti suntem la fel de inzestrati.

Salutare, citesc din nou mesajul tau si bine fac, pentru ca prima oara nu am inteles exact ce ai vrut sa spui. Intrebarea mea pentru tine este urmatoarea: ce poate face un client de buna credinta, care a achitat un avans pentru locuinta in aceste blocuri si deja s-a mutat? Poate face ceva in plus pentru a grabi intabularea? Sau nu are alta optiune decat sa astepte sa fie intabulat si apoi sa achite diferenta de bani?

#62
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
@Mihai_Mike

Salutare, daca avansul nu a fost o suma consistenta n-ar fi o problema. Intabularea se poate face abia la terminarea constructiei, deci nu aveti cum sa grabiti.

La finalizarea constructiei, dezvoltatorul face receptia cladirii si se intabuleaza ca proprietar pe toata cladirea. Fara constructie finalizata nu poate face receptia si nu poate intabula cladirea. ATENTIE la etapa asta, pentru ca daca nu a respectat autorizatia de construire, nu primeste receptia. Vine comisia de receptie (are o componenta prevazuta de lege - niste baieti de la primarie, de la Inspectoratul de Stat in Constructii etc.), verifica ce ai construit versus ce scrie in autorizatie, si daca da pe langa iti fac recomandari de remediere si iti dau termen, dar nu primesti receptia.

Dupa ce dezvoltatorul face receptia si se intabuleaza pe toata constructia, face dezmembrarea notariala a cladirii in apartamente individuale. Adica din proprietar pe una bucata cladire, devine proprietar pe 20 de apartamente.

Abia dupa ce face dezmembrarea cladirii si se intabuleaza pe apartamente individuale, poate sa iti vanda tie.

Clar diferenta de bani trebuie achitata doar dupa ce toate actele sunt in regula.

#63
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View PostMihaiF16, on 30 aprilie 2017 - 09:52, said:

@Mihai_Mike

Salutare, daca avansul nu a fost o suma consistenta n-ar fi o problema. Intabularea se poate face abia la terminarea constructiei, deci nu aveti cum sa grabiti.

La finalizarea constructiei, dezvoltatorul face receptia cladirii si se intabuleaza ca proprietar pe toata cladirea. Fara constructie finalizata nu poate face receptia si nu poate intabula cladirea. ATENTIE la etapa asta, pentru ca daca nu a respectat autorizatia de construire, nu primeste receptia. Vine comisia de receptie (are o componenta prevazuta de lege - niste baieti de la primarie, de la Inspectoratul de Stat in Constructii etc.), verifica ce ai construit versus ce scrie in autorizatie, si daca da pe langa iti fac recomandari de remediere si iti dau termen, dar nu primesti receptia.

Dupa ce dezvoltatorul face receptia si se intabuleaza pe toata constructia, face dezmembrarea notariala a cladirii in apartamente individuale. Adica din proprietar pe una bucata cladire, devine proprietar pe 20 de apartamente.

Abia dupa ce face dezmembrarea cladirii si se intabuleaza pe apartamente individuale, poate sa iti vanda tie.

Clar diferenta de bani trebuie achitata doar dupa ce toate actele sunt in regula.

Multumesc de sfat, toate cele bune!

#64
Lee-Loo

Lee-Loo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2016
Servus, nu am mai intrat pe forum de ceva vreme... Intre timp...am devenit vecini 😉 Noi, in blocul 3. Zilele trecute am preluat apartamentul, sunt cateva lucruri care trebuie remediate insa. Am facut o lista cu toate si sper sa fie rezolvate. Vom vedea... Voi ce mai spuneti? Cum este sa locuiesti in DMR? "Bloculetele" din fata blocului 1 am vazut ca se ridica deja.... Ma tot intreb de ce au ingramadit toate blocurile astea 6 pe deal... daca le-ar fi facut mai spatiate (4 blocuri pe toata acea suprafata de teren) ar fi fost cu mult mai frumos tot ansamblul si calitatea vietii locatarilor...dar...intrebarile mele retorice sunt de prisos.... Chiar si asa ar fi avut cum sa salveze, cat de cat, aspectul, lasand iarba sa creasca, plantand flori si mici arbusti peste tot pe terasele acelea largi, punanad cateva banci etc, dar ei au acoperit totul cu piscoturi de ciment.... 😞 Poate lucrurile astea se vor schimba in timp, sper.... In rest, numai bine!

Edited by Lee-Loo, 12 August 2017 - 12:12.


#65
Boringotella

Boringotella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2014
Din lăcomie, asta e răspunsul! Văd că toți se laudă cu zonele verzi dar niciunul nu se tine de cuvânt în ceea ce privește mărimea acestor zone verzi, ele fiind de cele mai multe ori liliputane!!! Ehh, Măria Sa Banul contează....

#66
Serb_Mihaela

Serb_Mihaela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2017
Buna, mai este cineva care a cumparat un obiect in blocul 4? Stie cineva cand vor fi terminate lucrarile acolo? Noua ni s-a spus ca la sfirsitul lui octombrie 2017...

#67
qwertasd123

qwertasd123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2018
Salutare.
A trecut deja ceva timp de cand ati deschis discutia asta si sunt curioasa cum va este celor care v-ati mutat deja acolo de peste 1 an? Deasemenea, ce se aude cu intabularea?
Am gasit 2 apartamente la vanzare in blocul 3 si nu stiu daca este o idee buna sa campar sau nu... Ma ingrijoreaza putin ca proaspetii cumparatori sunt deja dispusi sa vanda. As aprecia tare mult parerile voastre.

Multumesc mult!

#68
bogdan_viteazul

bogdan_viteazul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2018
Buna ziua, imi spuneti, va rog, daca mai sunt si alte apartamente disponibile si la ce preturi. As vrea sa stiu de la cine locuieste acolo deja, cum e? Multumesc!

#69
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postqwertasd123, on 24 ianuarie 2018 - 10:56, said:

Am gasit 2 apartamente la vanzare in blocul 3 si nu stiu daca este o idee buna sa campar sau nu... Ma ingrijoreaza putin ca proaspetii cumparatori sunt deja dispusi sa vanda. As aprecia tare mult parerile voastre.
Mulți poate au luat din speculă. Și la cum au sărit prețurile în ultima vreme, poate vor să profite și să vândă pe câștig. În rest nu știu ce să zic, zona s-a aglomerat destul de mult de când cu blocurile...

#70
steffun

steffun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2007
ce parere aveti de : https://www.olx.ro/o...1;promoted  ?

#71
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
E un anunț dubios. Are un preț în titlu și alte 2 în cuprins. Boxa ai parcarea le tarifeaza separat.

#72
krokodylu

krokodylu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.10.2017
Cred ca pretul real e ala din descriere Posted Image Oricum, cine vrea sa cumpere nu cred ca il vrea mobilat. Si mare atentie sa aibe actele in regula. Vederea e frumoasa, spre tampa si spre terasa vecinului Posted Image
La o privire mai atenta, vad ca pozele sunt facute pe vara, cand afara era verde si frumos, deci omul incerca sa il vanda de ceva vreme.

Edited by krokodylu, 28 March 2018 - 20:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate