Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Totul despre ansamblul rezidential Dealul Morii Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
Salutare!

Va propun sa discutam in acest topic despre Proiectul Dealul Morii Residence din Brasov, situat intre strazile Mihai Viteazu si Dealul Morii (langa fosta moara)
Ma numar printre cei care au dat avansul pentru unul dintre apartamente si imi place sa fiu la curent cu tot ce se petrece.

Cum vi se pare? Credeti ca vor termina in toamna lui 2015 primele doua blocuri? Orice intrebare, sugestie este bine venita.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Aha....
Sa intaleg ca ti-ai dat tie avans???

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai masurat cati metri ai de la geamul tau pana la geamul vecinului din fata?

#4
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View PostBodCasa, on 07 februarie 2015 - 23:31, said:

Aha....
Sa intaleg ca ti-ai dat tie avans???
?? Nu inteleg ce vrei sa spui. Am dat avans dezvoltatorului si am incheiat antecontract. De unde ai dedus ca mi-am dat mie avans?

View Postmyshyk, on 08 februarie 2015 - 12:35, said:

Ai masurat cati metri ai de la geamul tau pana la geamul vecinului din fata?
Eu am vedere spre Tampa, deci in fata mea nu este niciun vecin. Din ce am inteles intre blocuri este o distanta de 10 metri.

#5
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005
Stiu pe cineva care si-a cumparat, lui i s-a zis ca in iunie se poate muta.

Totusi..7500E locul de parcare...wtf!

10m intre blocuri e foarte putin, daca sunt geamuri vezi perfect in casa vecinului.

In rest e ok zona

#6
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View Postsmardu, on 10 februarie 2015 - 15:52, said:

Stiu pe cineva care si-a cumparat, lui i s-a zis ca in iunie se poate muta.

Totusi..7500E locul de parcare...wtf!

10m intre blocuri e foarte putin, daca sunt geamuri vezi perfect in casa vecinului.

In rest e ok zona
Intr-adevar, 7500 E un loc de parcare este mult. Sincer nici eu nu mi-am permis acest lucru si o sa iau un loc de la primarie in fata complexului. Partea buna este ca nu te obliga sa iti iei parcare. Te mai costa 1500 Euro boxa dar la fel, nici aceasta nu este obligatorie. Partea cu 10 metri intre blocuri este din auzite, nu stiu sigur daca atata este. Nu m-a interesat prea tare pentru ca eu mi-am luat in primul bloc cu vedere la Tampa, deci nu e cazul de alta cladire in fata geamului. In Iunie? Hmmm...in antecontract scrie sfarsitul lui August, cu posibilitate de intarziere 3 luni, marja de timp pe care si-o iau toti constructorii.

#7
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005
Iunie le-a zis lor asa mi-au povestit mie.
De asemenea mi-au zis ca la ultima vizita s-au trezit cu un stalp in camera si au facut tamtam ca nu era asa in proiect, le-au zis ca le modifica peretii cum vor ca sa ii multumeasca.

Cred ca e bine sa arunci un ochi din cand in cand.

La partea cu vedere spre tampa tare imi e sa nu darame cladirea ramasa inca in picioare si sa mai traga un rand de blocuri in viitor, atunci o sa fie naspa (din barfele "babelor" din zona am inteles ca ala era planul dar a dat cu virgula)

Ma repet, am scris ce mi-au povestit ei.

Edited by smardu, 12 February 2015 - 17:06.


#8
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
Intr-adevar si mie mi-au spus ca aveau/au de gand sa cumpere si terenul acela si sa construiasca acolo. Doar ca la urechile mele a ajuns povestea cu cateva vile cu maxim doua etaje, nicidecum blocuri. Planul a dat cu virgula deoarece proprietarii au saltat preturile cand au vazut ca se apuca de treaba la proiectul actual.
Multumesc pentru informatia despre stalp, saptamana viitoare sigur trag o fuga pe acolo.

#9
bdoinoua

bdoinoua

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.08.2015
In cazul in care mai intrerseaza pa cineva subiectul...

Azi am fost acolo sa vad despre ce e vorba si am fost dezamagit.

Cred ca daca ar fi sa gasim un motto pentru proiectul asta i s-ar potrivi "afara-i vopsit gardu, inuntru-i leopardu!". Antreprenorul, se pare german, a incropit ceva in stil neaos romanesc, o ciupercarie de blocuri pe Dealul Morii. A sacrificat calitatea pe altarul profitului, cu girul unui arhitect de renume, cica.....,si iata cum:

1. Calitatea spatiilor de locuit  - meschina:
1.1. in afara de living care are in general cam 25mp,, restul camerelor sunt ridicol de mici, bucatariile sunt inexistente ca spatiu individual,,,asa ca s-au gandit sa le inglobeze in livingul de 25 mp unde veti "beneficia"de un"concept "all inclusive" living, dinning si bucatarie, toate la un loc, in 25mp.
1.2. baia are 4-6mp, in cele mai multe cazuri fara aerisire naturala;
1.3. nu exista in proiect spatii de depozitare in apartament...asa ca fuga la constructor sa va incropeasca ceva dintr-un hol sau din living(!);
1.4. dormitorul este piesa cea mai tare are in medie 10-11mp, meschin; daca bagi un pat, asigura-te ca e unul de copii sau unul in regim "single"...nici vorba sa incapa unul dublu si un sifonier...daca reusiti totusi sa bagati aceste doua piese de baza, asigurati-va ca dvs si partenerul/a mai aveti pe unde sa circulati in camera.
1.5. distanta fata de blocul alaturat este foarte mica...cca 10 m,,,,,asa ca daca apartamentul tau da inspre vecinii din blocul de vis-a-vis,,,, e ca si cum te-ai mutat cu ei.
1.6. unele apartamente au o terasa mai mare decat tot apartamentul in sine....50mp, fata de terasa de 70-80mp!

2. Anexe - minime:
2.1. boxa de la subsol e din lemn 4mp...
2.2. spatiul de parcare e la un pret de New York ... 8000usd, adica cca 10% din pretul apartamentului (!!!';  vad ca unii gandesc sa parcheze afara cu girul primariei...sincer nu prea vad unde...strada din spate este foarte ingusta si in timpul anului universitar este full de masini,, iar in fata blocului singura configurare pentru acces este o alee unde nu se poate parca;

3. Ambient - incert, nedefinit:
3.1 in fata blocului este organizarea de santier pe un teren inchiriat (se pare) unde nu se stie ce va fi in viitor,,,in mod sigur alte blocuri a caror densitate nu o putem prevedea dar o putem aprecia ca fiind asemanatoare "ciupercariei"de pe Dealul Morii;
3.2 exista un nr de apartamente care dau spre Colina, cu o vedere frumoasa, nealterata pentru moment de alte cladiri, dar acestea apar ca deja vandute. Calitatea acestor aparatemente nu difera insa de celelalte;
3.3. daca intentionati sa va mutati in bloc inainte de finalul tuturor celor 4 blocuri, fiti pregatiti sa treceti in fiecare zi prin santierul din fata;  
3.4. ansamblul nu are prevazute spatii de joaca pentru copii  sau alte facilitati de vreun fel;

4. Pret - total dezechlibrat - vezi listele lor de pe site.
Daca doriti sa platiti pretul unei case pe asa ceva....da-ti-i drumul.

5. Bonitatea antreprenorului -dubioasa!
De la 31.05.2015 Kebamo Construct srl figureaza la Tribunalul Brasov ca fiind in insolventa http://ajust.ro/blog...oi_31_mar_2015/. Datele sale financiare arata la 31-12-2014 o datorie de, tineti-va bine, 8.3 mio lei! la o cifra de afaceri de 203mii lei,,o pierdere de 1,5mio lei..."sustinut"de capitalul propriu de 500lei!http://www.mfinante....ocodfiscal.html .  Asa afaceri sa tot faci,  pe banii altora .

PS Daca primaria Brasov citeste comentariul meu....fratilor nu va mai bateti joc de Brasov si brasoveni. Nu mai aprobati proiecte care ineaca pur si simplu frumusetea acestui oras sub povara unor batimente infioratoare, mausolee ale cupiditatii si coruptiei patronate de  antreprenori  de-te-miri-unde. Permitand constructii de acest tip, blocuri cu 4-5 etaje pe colinele din jur "sufocati" atmosfera acestui oras,  distrugeti iremediabil armonia peisagistica a celui mai frumos burg din Romania.  Ori pentru aceasta armonie, vin azi aproape 1mio de turisti pe an la noi. Ce ar fi daca Parisul ar aproba blocuri de acest gen pe colina  Monmartre? Aprobati constructii de blocuri NUMAI  la periferii..vezi Bartolomeu, Tractorul...pe ses, nu in capul nostru in centrul orasului, pe coline. In centru si mai ales pe coline, protejati si incurajati NUMAI restaurarile sau constructiile de case.

#10
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015

View Postbdoinoua, on 13 august 2015 - 14:25, said:

In cazul in care mai intrerseaza pa cineva subiectul...

Azi am fost acolo sa vad despre ce e vorba si am fost dezamagit.

Cred ca daca ar fi sa gasim un motto pentru proiectul asta i s-ar potrivi "afara-i vopsit gardu, inuntru-i leopardu!". Antreprenorul, se pare german, a incropit ceva in stil neaos romanesc, o ciupercarie de blocuri pe Dealul Morii. A sacrificat calitatea pe altarul profitului, cu girul unui arhitect de renume, cica.....,si iata cum:

1. Calitatea spatiilor de locuit  - meschina:
1.1. in afara de living care are in general cam 25mp,, restul camerelor sunt ridicol de mici, bucatariile sunt inexistente ca spatiu individual,,,asa ca s-au gandit sa le inglobeze in livingul de 25 mp unde veti "beneficia"de un"concept "all inclusive" living, dinning si bucatarie, toate la un loc, in 25mp.
1.2. baia are 4-6mp, in cele mai multe cazuri fara aerisire naturala;
1.3. nu exista in proiect spatii de depozitare in apartament...asa ca fuga la constructor sa va incropeasca ceva dintr-un hol sau din living(!);
1.4. dormitorul este piesa cea mai tare are in medie 10-11mp, meschin; daca bagi un pat, asigura-te ca e unul de copii sau unul in regim "single"...nici vorba sa incapa unul dublu si un sifonier...daca reusiti totusi sa bagati aceste doua piese de baza, asigurati-va ca dvs si partenerul/a mai aveti pe unde sa circulati in camera.
1.5. distanta fata de blocul alaturat este foarte mica...cca 10 m,,,,,asa ca daca apartamentul tau da inspre vecinii din blocul de vis-a-vis,,,, e ca si cum te-ai mutat cu ei.
1.6. unele apartamente au o terasa mai mare decat tot apartamentul in sine....50mp, fata de terasa de 70-80mp!

2. Anexe - minime:
2.1. boxa de la subsol e din lemn 4mp...
2.2. spatiul de parcare e la un pret de New York ... 8000usd, adica cca 10% din pretul apartamentului (!!!';  vad ca unii gandesc sa parcheze afara cu girul primariei...sincer nu prea vad unde...strada din spate este foarte ingusta si in timpul anului universitar este full de masini,, iar in fata blocului singura configurare pentru acces este o alee unde nu se poate parca;

3. Ambient - incert, nedefinit:
3.1 in fata blocului este organizarea de santier pe un teren inchiriat (se pare) unde nu se stie ce va fi in viitor,,,in mod sigur alte blocuri a caror densitate nu o putem prevedea dar o putem aprecia ca fiind asemanatoare "ciupercariei"de pe Dealul Morii;
3.2 exista un nr de apartamente care dau spre Colina, cu o vedere frumoasa, nealterata pentru moment de alte cladiri, dar acestea apar ca deja vandute. Calitatea acestor aparatemente nu difera insa de celelalte;
3.3. daca intentionati sa va mutati in bloc inainte de finalul tuturor celor 4 blocuri, fiti pregatiti sa treceti in fiecare zi prin santierul din fata;  
3.4. ansamblul nu are prevazute spatii de joaca pentru copii  sau alte facilitati de vreun fel;

4. Pret - total dezechlibrat - vezi listele lor de pe site.
Daca doriti sa platiti pretul unei case pe asa ceva....da-ti-i drumul.

5. Bonitatea antreprenorului -dubioasa!
De la 31.05.2015 Kebamo Construct srl figureaza la Tribunalul Brasov ca fiind in insolventa http://ajust.ro/blog...oi_31_mar_2015/. Datele sale financiare arata la 31-12-2014 o datorie de, tineti-va bine, 8.3 mio lei! la o cifra de afaceri de 203mii lei,,o pierdere de 1,5mio lei..."sustinut"de capitalul propriu de 500lei!http://www.mfinante....ocodfiscal.html .  Asa afaceri sa tot faci,  pe banii altora .

PS Daca primaria Brasov citeste comentariul meu....fratilor nu va mai bateti joc de Brasov si brasoveni. Nu mai aprobati proiecte care ineaca pur si simplu frumusetea acestui oras sub povara unor batimente infioratoare, mausolee ale cupiditatii si coruptiei patronate de  antreprenori  de-te-miri-unde. Permitand constructii de acest tip, blocuri cu 4-5 etaje pe colinele din jur "sufocati" atmosfera acestui oras,  distrugeti iremediabil armonia peisagistica a celui mai frumos burg din Romania.  Ori pentru aceasta armonie, vin azi aproape 1mio de turisti pe an la noi. Ce ar fi daca Parisul ar aproba blocuri de acest gen pe colina  Monmartre? Aprobati constructii de blocuri NUMAI  la periferii..vezi Bartolomeu, Tractorul...pe ses, nu in capul nostru in centrul orasului, pe coline. In centru si mai ales pe coline, protejati si incurajati NUMAI restaurarile sau constructiile de case.

Salutare! Da, ma intereseaza pe mine. Imediat o sa locuiesc in primul bloc si vreau sa vedem cum ai dedus tu ca a sacrificat calitatea. Hai sa dezbatem putin.

1. Daca ai aceasta parere inseamna ca ai vazut doar 1-2 apartamente. Aproape toate apartamentele sunt diferite intre ele ca si structura.
1.1  Living de 22 metri, bucatarie separat de 12 metri, dormitor + dressing de 18 metri, hol de 7 metri, baie de 5 metri. Asa este structurat apartamentul meu. De altfel majoritatea au bucatarie separat.
1.2 Asa este, majoritatea bailor sunt fara geam. Atata timp cat aerisirea existenta isi face treaba, nu vad sa fie un dezavantaj.
1.3 Dpmdv lipsa spatiilor de depozitare in apartament nu este un minus. Pentru depozitare exista boxa.
1.4 Majoritatea dormitoarelor sunt mari, in jur de 15-16 metri patrati. Nu te contrazic ca ai vizionat un apartament sau o schita cu dormitorul mic. Aici mai mult ca sigur ca apartamentele care sunt spatioase si compartimentate bine, au fost deja date.
1.5 Distanta este foarte mica intre blocuri. Intr-adevar, 10 metri si mie mi se pare putin. Mai sus este dezbatuta aceasta idee. Este important de spus ca 10 metri este distanta la baza blocului. Pe masura ce urcam etajele, distanta este din ce in ce mai mare. (blocurile sunt in forma de piramida)
1.6 Unele apartamente au terasa mai mare decat suprafata lor sau egala. Asa este, in special sunt cele de la etajele superioare (4 si 5 + mansarda), care au si un pret pe masura. Nu vad ce fel de dezavantaj este acesta. Cine vrea s aplateasca pretul terasei, nu are decat. Cine nu, isi ia cu terasa mica, la etajele 1, 2 sau 3.

2. Anexe, te corectez...minime si maxime!! :)
2.1 Boxa de la subsol din ce am vazut ultima oara cand am fost pe acolo este din beton, nu stiu unde ai vazut tu lemn. Suprafata este destul de mica intr-adevar, undeva in jur de 3,5 - 4 metri patrati. C'est la vie! - ,,minime"
2.2 Spatiul de parcare este in jur de 7500 Euro.(,,maxime") Si mie mi se pare scump, nu mi-am permis sa imi iau. Am discutat cu cei de la primarie si nu te lasa sa licitezi pentru locurile din jurul ansamblului pentru ca se presupune ca cei care iti vand locuinta trebuie sa iti dea si loc de parcare subteran. Am luat in calcul strada Dealul Morii, unde au voie doar riveranii si locurile de parcare din fata ansamblului, de la celelalte blocuri. Aici poti vorbi cu un nene care nu are masina sa inchirieze el de la primarie. (distanta de intrarea  in bloc ar fi de aprox 120 metri)

3. Ambient incert - corect
3.1 In fata blocului, spre Mihai Viteazu mai mult ca sigur ca se va mai construi. Ansamblul dealul Morii are un avantaj, acela ca este pe deal. Atata sper ca cei de la primarie nu vor da autorizatie sa se constuiasca bloc cu 8 nivele, pentru ca se ia toata privelistea. (vor ramane privilegiati doar cei care au vedere spre tampa si spre universitate)
3.2 Este si normal sa se vanda prima data apartamentele care sunt cele mai privilegiate. Personal, fiind printre primii care au cumparat, am luat cu vedere spre Tampa. Calitate indoielnica? Dupa ce te iei cand faci aceste afirmatii?
3.3 Finalizarea primelor doua blocuri se va face intr-un timp relativ apropiat, de cateva luni. Dupa ce termina primele doua blocuri, santierul se muta intre celelalte doua. Cel putin asa au promis si mi se pare logic pana la urma. (santierul trebuie sa fie cat mai aproape de constructie)
3.4 Asa este, nici eu nu am auzit de asa ceva.

4. Preturi dezechilibrate. Mie personal mi se pare dezechilibrat doar raportul dintre preturile pentru cash, plata in transe si prima casa. E o diferenta de aproape 10% intre fiecare modalitate de plata. (vezi pe site-ul lor) Pentru plata in transe, 1000 Euro / mp mie nu mi se pare mult avand in vedere zona. Cine vrea mai ieftin, exista Isaran cu 550 Euro sau Avantgarden, Urban invest, etc in jur de 850 Euro.

5. Bonitatea antreprenorului - si eu mi-am pus semne de intrebare la inceput, deoarece au mai fost ceva firme cu probleme pe care le-a avut in trecut (s-a terminat cu insolventa sau faliment). Se pare ca este o strategie pe care o practica multi constructori pentru a nu plati anumite taxe catre stat. Acum daca vrei sa fii mai catolic decat papa, nu ai decat sa cumperi de la firme care sunt cu taxele la zi platite. Aici consider ca nu este treaba mea sa intervin, exista alte institutii care ar trebui sa se sesizeze.

P.S: De acord cu tot ce ai zis in incheiere.

Daca mai sunt persoane care au cumparat deja intr-unul din blocuri, haideti la discutii pe forum. Intrebari, sugestii, reclamatii, sunt bine venite.

#11
bdoinoua

bdoinoua

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.08.2015

View PostMihai_Mike, on 14 august 2015 - 22:43, said:

Salutare! Da, ma intereseaza pe mine. Imediat o sa locuiesc in primul bloc si vreau sa vedem cum ai dedus tu ca a sacrificat calitatea. Hai sa dezbatem putin. 1. Daca ai aceasta parere inseamna ca ai vazut doar 1-2 apartamente. Aproape toate apartamentele sunt diferite intre ele ca si structura. 1.1 Living de 22 metri, bucatarie separat de 12 metri, dormitor + dressing de 18 metri, hol de 7 metri, baie de 5 metri. Asa este structurat apartamentul meu. De altfel majoritatea au bucatarie separat. 1.2 Asa este, majoritatea bailor sunt fara geam. Atata timp cat aerisirea existenta isi face treaba, nu vad sa fie un dezavantaj. 1.3 Dpmdv lipsa spatiilor de depozitare in apartament nu este un minus. Pentru depozitare exista boxa. 1.4 Majoritatea dormitoarelor sunt mari, in jur de 15-16 metri patrati. Nu te contrazic ca ai vizionat un apartament sau o schita cu dormitorul mic. Aici mai mult ca sigur ca apartamentele care sunt spatioase si compartimentate bine, au fost deja date. 1.5 Distanta este foarte mica intre blocuri. Intr-adevar, 10 metri si mie mi se pare putin. Mai sus este dezbatuta aceasta idee. Este important de spus ca 10 metri este distanta la baza blocului. Pe masura ce urcam etajele, distanta este din ce in ce mai mare. (blocurile sunt in forma de piramida) 1.6 Unele apartamente au terasa mai mare decat suprafata lor sau egala. Asa este, in special sunt cele de la etajele superioare (4 si 5 + mansarda), care au si un pret pe masura. Nu vad ce fel de dezavantaj este acesta. Cine vrea s aplateasca pretul terasei, nu are decat. Cine nu, isi ia cu terasa mica, la etajele 1, 2 sau 3. 2. Anexe, te corectez...minime si maxime!! :) 2.1 Boxa de la subsol din ce am vazut ultima oara cand am fost pe acolo este din beton, nu stiu unde ai vazut tu lemn. Suprafata este destul de mica intr-adevar, undeva in jur de 3,5 - 4 metri patrati. C'est la vie! - ,,minime" 2.2 Spatiul de parcare este in jur de 7500 Euro.(,,maxime") Si mie mi se pare scump, nu mi-am permis sa imi iau. Am discutat cu cei de la primarie si nu te lasa sa licitezi pentru locurile din jurul ansamblului pentru ca se presupune ca cei care iti vand locuinta trebuie sa iti dea si loc de parcare subteran. Am luat in calcul strada Dealul Morii, unde au voie doar riveranii si locurile de parcare din fata ansamblului, de la celelalte blocuri. Aici poti vorbi cu un nene care nu are masina sa inchirieze el de la primarie. (distanta de intrarea in bloc ar fi de aprox 120 metri) 3. Ambient incert - corect 3.1 In fata blocului, spre Mihai Viteazu mai mult ca sigur ca se va mai construi. Ansamblul dealul Morii are un avantaj, acela ca este pe deal. Atata sper ca cei de la primarie nu vor da autorizatie sa se constuiasca bloc cu 8 nivele, pentru ca se ia toata privelistea. (vor ramane privilegiati doar cei care au vedere spre tampa si spre universitate) 3.2 Este si normal sa se vanda prima data apartamentele care sunt cele mai privilegiate. Personal, fiind printre primii care au cumparat, am luat cu vedere spre Tampa. Calitate indoielnica? Dupa ce te iei cand faci aceste afirmatii? 3.3 Finalizarea primelor doua blocuri se va face intr-un timp relativ apropiat, de cateva luni. Dupa ce termina primele doua blocuri, santierul se muta intre celelalte doua. Cel putin asa au promis si mi se pare logic pana la urma. (santierul trebuie sa fie cat mai aproape de constructie) 3.4 Asa este, nici eu nu am auzit de asa ceva. 4. Preturi dezechilibrate. Mie personal mi se pare dezechilibrat doar raportul dintre preturile pentru cash, plata in transe si prima casa. E o diferenta de aproape 10% intre fiecare modalitate de plata. (vezi pe site-ul lor) Pentru plata in transe, 1000 Euro / mp mie nu mi se pare mult avand in vedere zona. Cine vrea mai ieftin, exista Isaran cu 550 Euro sau Avantgarden, Urban invest, etc in jur de 850 Euro. 5. Bonitatea antreprenorului - si eu mi-am pus semne de intrebare la inceput, deoarece au mai fost ceva firme cu probleme pe care le-a avut in trecut (s-a terminat cu insolventa sau faliment). Se pare ca este o strategie pe care o practica multi constructori pentru a nu plati anumite taxe catre stat. Acum daca vrei sa fii mai catolic decat papa, nu ai decat sa cumperi de la firme care sunt cu taxele la zi platite. Aici consider ca nu este treaba mea sa intervin, exista alte institutii care ar trebui sa se sesizeze. P.S: De acord cu tot ce ai zis in incheiere. Daca mai sunt persoane care au cumparat deja intr-unul din blocuri, haideti la discutii pe forum. Intrebari, sugestii, reclamatii, sunt bine venite.


NU TE MAI CHINUI SA POSTEZI PE TEMA ASTA. E FALS APELUL TAU LA O OPINIE PE UN SUBIECT PENTRU TINE INCHEIAT DIN MOMENT CE ZICI CA AI DAT BANUL DE MULT. ESTE CLAR CA ESTI DACA NU CHIAR ANTREPRENORUL CARE INCEARCA SA FACA RECLAMA PROIECTULUI, ATUNCI IN MOD SIGUR DIN GASCA LUI.

#12
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
bdoinoua esti cumva ghicitor in stele? Mai mult ca sigur ca nu ai citit raspunsurile mele la punctele tale de vedere. La unele ti-am dat dreptate, la altele nu, venind cu argumente pentru acest lucru. Daca ar fi sa ma iau dupa tine, as putea sa spun ca tu esti de la concurenta celor de la Dealul Morii si vrei sa arunci cu praf peste ei, fiind partial informat.

Este si normal sa stiu mai multe decat tine din moment ce am cumparat acolo si am fost de multe ori la constructie. Asta inseamna ca sunt ruda cu antreprenorul sau doar te deranjeaza ca nu ai cu ce argumente sa mai vii?

Cine este interesat sa ma cunoasca, ma poate contacta in privat, pentru a-i demonstra ca sunt unul dintre clienti.
Astept in continuare sa dezbat pe acest forum cu persoane care au cumparat deja locuinta aici.
Cei care vor sa cumpere si doresc o opinie de la cineva care a cumparat deja, il ajut cu mare placere cu ceea ce stiu.

P.S. bdoinoua, ai dat cu batul in balta rau de tot. Data viitoare ai rabdare si citeste tot ce scriu (nu o lua personal)

#13
csabaotvos

csabaotvos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMihai_Mike, on 26 august 2015 - 14:15, said:

bdoinoua esti cumva ghicitor in stele? Mai mult ca sigur ca nu ai citit raspunsurile mele la punctele tale de vedere. La unele ti-am dat dreptate, la altele nu, venind cu argumente pentru acest lucru. Daca ar fi sa ma iau dupa tine, as putea sa spun ca tu esti de la concurenta celor de la Dealul Morii si vrei sa arunci cu praf peste ei, fiind partial informat.

Este si normal sa stiu mai multe decat tine din moment ce am cumparat acolo si am fost de multe ori la constructie. Asta inseamna ca sunt ruda cu antreprenorul sau doar te deranjeaza ca nu ai cu ce argumente sa mai vii?

Cine este interesat sa ma cunoasca, ma poate contacta in privat, pentru a-i demonstra ca sunt unul dintre clienti.
Astept in continuare sa dezbat pe acest forum cu persoane care au cumparat deja locuinta aici.
Cei care vor sa cumpere si doresc o opinie de la cineva care a cumparat deja, il ajut cu mare placere cu ceea ce stiu.

P.S. bdoinoua, ai dat cu batul in balta rau de tot. Data viitoare ai rabdare si citeste tot ce scriu (nu o lua personal)


#14
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
Primul bloc se va da in folosinta la sfarsitul lunii Octombrie. Am fost informat de catre antreprenor ca voi primi cheile, dupa care vom astepta sa iasa intabularea.
Intre timp au inceput lucrarile la un alt bloc in preajma acestui proiect (Mihai Viteazu Residence parca). Era de asteptat sa se intample acest lucru. Din ce am inteles va avea 7 etaje. Deocamdata nu stiu in ce masura va afecta acest proiect sederea mea acolo. Cert este ca timp de cel putin un an nu prea va fi liniste. In primul rand din cauza proiectului Mihai Viteazu Residence (care se construieste undeva in diagonala primului bloc de la Dealul Morii, aproximativ 60 metri) si in al doilea rand din cauza santierului de la Dealul Morii pentru ultimele doua blocuri.
Alte noutati pot oferi dupa ce ma mut.

#15
mihaiup

mihaiup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2016
salutare mihai_mike

poti impartasi niste impresii despre noul apartament si despre imprejurimi. observ ca mihai viteazu residence au inceput lucrarile in forta

#16
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
Salutare! Sigur ca da, la un moment dat am crezut ca nu este interesat nimeni deoarece am deschis acest topic de aproape un an si esti primul care pune o astfel de intrebare.

In ceea ce priveste noul apartament:
- predarea s-a facut la inceputul lui Noimebrie, cu cateva zile intarziere, intr-o stare nu tocmai buna in ceea ce priveste interioarele, din punctul meu de vedere (pereti neuniformi + pete, parchet umflat, ,,burti" la imbinarile placilor de rigips, suruburi prin perete din cauza montarii gresite a unor sanitare, etc)
- ni s-a comunicat ca aceasta este doar o predare ,,in mare" pentru utilitati si ca pana ne mutam o sa se remedieze aspectele negative
- am avut incredere, am semnat procesul verbal, iar oamenii s-au tinut de cuvant in mare parte, au rezolvat 80% din ce era de rezolvat.
- in continuare suntem nemultumiti de ,,burtile" de pe tavan de la imbinarile placilor de rigips (s-a dat cu glet doar la imbinari si se vede ca la bunica la tara) si de parchet. Parchetul are cateva placi care nu sunt imbinate perfect (spatii de 1-2 milimetri) si mai sunt unele locuri unde este putin umflat. Ei au incercat sa remedieze problema (l-au scos si l-au pus din nou in dormitor unde nu era soric si era problema mai mare) si mi-au spus ca asta e tot ce pot face, parchetul oricum se mai aseaza si mai lucreaza in timp.
- ce nu s-a respectat din contract este radiatorul tip scarita din baie, care lipseste. Inca nu stiu motivele.
- intabularea se pare ca va mai intarzia putin, antreprenorul da vina pe Primarie. Eu nu sunt afectat de acest lucru, asa ca nu m-a interesat parerea Primariei.
- in ceea ce priveste materialele folosite, oamenii au fost fair-play si s-au tinut de cuvant. Caramida a fost caramida (cu exceptia unui perete unde au folosit boltari din motive de structura), parchetul de trafic mediu-greu de 12 milimetri, sanitare Kolo si Kludi, placi de ceramica de la Piastrelle, geamuri termopan ultimul racnet, usi de calitate, etc etc, nu-mi vin toate in minte.
- casa scarii si holurile sunt foarte primitoare si largi, au niste poze pe site la ei unde se poate vedea acest lucru. Au la fiecare etaj cate un perete vopsit cu o alta culoare, cu un tablou foarte mare pe el. Chestia asta m-a impresionat
- un alt lucru pozitiv este echipa de vanzari de acolo (Regency) care este liantul intre client si antreprenor. Poate parea reclama, dar nu ma intereseaza, deoarece oamenii chiar merita sa fie laudati si sa li se faca reclama. La un moment dat, timp de cateva luni au intrerupt colaborarea si acest lucru s-a simtit. Legatura trebuia tinuta in mare parte direct cu antreprenorul, iar un singur om nu poate face fata la peste 30 de clienti plus un santier cu zeci de angajati. Acum au reluat colaborarea si nu poate decat sa ma bucure acest lucru.
- sigur, ar fi foarte multe de spus, atat pozitive cat si negative, dar sunt lucruri marunte din punctul meu de vedere, care nu afecteaza in vreun fel imaginea de ansamblu pe care mi-am format-o asupra apartamentului / constructiei / antreprenorului.
- dupa ce ma mut acolo (preconizez undeva pana in 15 februarie) pot impartasi si mai multe.

Legat de imprejurimi:
- oamenii de la Mihai Viteazu Residence lucreaza zi si noapte acolo... :)) ca si chinezii, avanseaza foarte repede.
- cladirea lor va afecta intr-un fel vederea catre oras a celor din blocul 1, mai ales etajele inferioare. Oricum, in partea aceea nu se vedeau decat alte blocuri din Brasov. Peisajele cu adevarat importante, cum ar fi ,,cetatea" sau muntele Tampa, nu sunt afectate in niciun fel.
- din ce am inteles (zvonuri), se vor mai construi in viitor si alte blocuri in zona. Atata sper sa nu le ingramadeasca....

#17
Mihai_Mike

Mihai_Mike

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.02.2015
.

Edited by Mihai_Mike, 21 January 2016 - 22:38.


#18
mihaiup

mihaiup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2016
Mihai_Mike mersi pt raspuns.

ma intreb daca la primire nu semnai procesul verbal pana nu se rectificau toate defectele ce s-ar fi intamplat. crezi ca le-ar fi rectificat mai bine decat acum?

totodata aud niste zvonuri ca actionarii de la Dealu Morii Residence SRL ar fi aceiasi ca la Mihai Viteazu Residence SRL. Ai auzit ceva de asta?

Cladirea in cnstructie de la Mihai viteazu figureaza la adresa 1-3 str mihai viteazul, deci ma intreb cam unde s-ar mai putea construi alte blocuri...doar daca se demoleaza alte case din zona

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate