Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Influenta mintii asupra generatorului de numere aleatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postf300, on 11 aprilie 2015 - 11:20, said:

Si culmea toate minunatiile astea demne fara indoiala de "descoperirea mileniului" se intimpla numai pe youtube sau numai pe serverul cutare sau numai in statisticile cuiva care are tot interesul sa-si vinda cartea. Pentru orice mai mult ... fie rezultatele nu sint concludente atunci cind cineva neinteresat vrea sa arunce o privire (daca poate vreodata), fie mai trebuie aranjat nu stiu ce detaliu ca mergea si acum nu mai merge, fie e o conspiratie si vin nu stiu ce industriasi bogati sa ii ameninte pe cercetatori, ceva intotdeauna se intimpla.

Am spus încă de la bun început că acel rezultat final poate duce spre concluzii false. Însă testul în sine e o platformă ce poate fi verificată independent. Spre exemplu, dacă tu reușești să strângi o echipă de 50 de oameni pe care să-i supraveghezi, poți folosi platforma existentă. Și sunt convins că alții au replicat deja testul și ar putea dovedi că cifrele alea sunt "mătrășite", pentru că noi putem specula oricât pe tema asta și nu ne ajută.

#92
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbenis, on 11 aprilie 2015 - 14:25, said:

Am spus încă de la bun început că acel rezultat final poate duce spre concluzii false. Însă testul în sine e o platformă ce poate fi verificată independent. Spre exemplu, dacă tu reușești să strângi o echipă de 50 de oameni pe care să-i supraveghezi, poți folosi platforma existentă. Și sunt convins că alții au replicat deja testul și ar putea dovedi că cifrele alea sunt "mătrășite", pentru că noi putem specula oricât pe tema asta și nu ne ajută.

Da, altii au facut-o. Spre exemplu pentru linkul tau deja am postat (postul 21) ca au facut-o si nu a iesit nimic. Culmea, exact cu 50 oameni cum sugerezi tu!

Quote

University of Edinburgh psychologist Stuart Ritchie, University of Hertfordshire psychologist Richard Wiseman, and University of London psychologist Christopher French each replicated the Bem experiment at their respective universities with 50 participants each. And each found no evidence of precognition or any other psychic ability. They also found that no journal wanted to publish their negative results, not even the Journal of Personality and Social Psychology, the journal of the APA that published Bem's study. [For more on the story about the failed replication and the difficulty these researchers have had getting their work published see here, here and here.]

Informatia e acolo, nici macar nu trebuie sa dai click, trebuie sa citesti macar threadul la care dai reply. Dar neatintia si nestiinta te fac sa cazi in tot felul de capcane, la fel cum sustineai si ca:

View Postbenis, on 02 aprilie 2015 - 14:00, said:

Acuma, pe de o parte înțeleg că, fiind vorba de descoperiri recente (max 1 an), va mai dura un pic pănă ce toți oamenii vor afla de el.

asta pe articol adus de tine (!), care incepe foarte clar cu January 04, 2011 (si de fapt e vorba de experimente de dinainte).

#93
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu, nu e un răspuns la experimentul lui Sheldrake.
În principiu este normal oricum ca procentul de succes la oamenii de rând să fie mic. De ce? Uită-te la testul Sakki la japonezi (supranumit și godan): atât emițătorul trebuie să știe să emită intenția, cât și receptorul trebuie să știe să o perceapă. Apoi avem capacitatea emițătorului de a masca intenția, lucru care abia pe la 15 dani se învață. Vezi, așadar că nu e simplu, sunt niște variabile care trebuie luate în calcul, la oamenii de rând e haos total.
Eu sunt deacord să accept ideea de experimente cu probleme, tocmai din acest motiv. Este chiar foarte posibil ca peste 50% din experimente să aibe gărgăuni ascunși.

Edited by benis, 11 April 2015 - 17:03.


#94
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbenis, on 11 aprilie 2015 - 16:59, said:

Nu, nu e un răspuns la experimentul lui Sheldrake.

Este un raspuns pentru exemplul tau, exact cu 50 oameni cum il vroiai. Vrei la Sheldrake uite aici, de exemplu: http://archived.para...g/papers/07.pdf

THREE ATTEMPTS TO REPLICATE SHELDRAKE'S STARING EFFECTS
Eva Lobach, & Dick J. Bierma University of Amsterdam
[...]
The results of the laboratory studies that we conducted so far, leave no other conclusion than that the conscious effects of an unseen gaze remain invisible.

O sa incerci si a treia oara argumentul "tu nu stii deci nu exista?"

#95
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu, am zis încă de la început că acest experiment nu este cel mai reușit, încă de când a fost postat linkul. Pentru că telepatia presupune o anumită pregătire atât la emițător cât și la receptor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate