Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Salut,

In urma unui consiliu de familie tinut acum de Anul Nou, am decis ca tuturor ne-ar surade ideea de a locui la casa.

Spre norocul nostru, mie mi-ar surade si ideea de a construi o casa (sunt bricolator - amator Level 2, am un balcon plin de scule, cand ma plictisesc ma mai gandesc unde sa mai dau o gaura sa mai montez un raft sau vreun intrerupator...vecinii ma "iubesc" tare mult, dar le trece repede supararea cand trebuie reparata instalatia de apa rece in subsolul blocului, un intrerupator pe casa scarii, automatul de scara, usa de la intrarea in bloc, samd).

O conditie obligatorie este ca terenul sa fie in oras, in apropiere de o strada importanta, dar nu la strada cu trafic intens.
Casa nu vreau sa fie mare (ma gandesc la 120 mp utili), cu finisaje medii si izolatie buna.
Suntem doi "corporatisti" si un copilas de 4 ani (care zice ca atunci cand va fi mare vrea sa se faca tatic Posted Image  ). Nu exclud posibilitatea ca familia sa se mareasca sau vreunul dintre parintii nostri sa locuiasca impreuna cu noi la batranete.

Nu avem nici un pic de inclinatie catre gradinarit, asa ca nu vrem teren mare. Daca incape o cusca de caine (maidanez de talie mica) si o piscina gonflabila, eu ma declar super-fericit.

Bugetul este cam asa: 60K EUR pentru teren disponibili acum si 60K EUR pentru constructia casei, disponibili peste 3 - 5 ani.

Nu stim sigur 100% daca o sa si facem casa (daca vom avea suficienti bani - timp - energie - sanatate), dar suntem siguri ca terenul ar fi bine sa fie cumparat. Poate nu apuc sa-mi indeplinesc visul si atunci ramane mostenire fiului.

La acest buget am gasit ceva variante de teren de 450 - 500 mp in zona care ma intereseaza pe mine (zona Braytim, str. Mures - Muzicescu - Drubeta - Claude Debussy).

Am deschis acest jurnal pentru ca am o gramada de intrebari legate de teren si casa (sigur mai sunt si altii in situatia mea) si poate reusim sa adunam ceva informatii utile.

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Daca zona va coafeaza, e ok. Eu am facut casa pe 525 mp, si e destula curte chiar cu amprenta de 145 (duplex). in dumbravita.
Bafta sa aveti, pustiul e destept si nu trebuie lasat fara frati! Nu ganditi casa ca si cand ar fi si ultima, iar pe astia mici nu ii vad ramanand in casele astea vreodata.

Edited by denky, 31 January 2015 - 23:48.


#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Doar de vreo 15 ani. :D

#4
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
eu nu inteleg de ce vrei in oras, nu zic ca zona pe care ai ales-o nu e buna (chiar imi place) dar eu m-as gandi sa imi fac casa la periferie. Eu am 1400 mp si nu imi ajunge.
Cei 60k pe care ii alocati pt casa nu or sa iti ajunga cu siguranta.

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Scrisesem ca sunt bou, ca nu citisem titlul.

 Riper, on 31 ianuarie 2015 - 23:48, said:

eu nu inteleg de ce vrei in oras, nu zic ca zona pe care ai ales-o nu e buna (chiar imi place) dar eu m-as gandi sa imi fac casa la periferie. Eu am 1400 mp si nu imi ajunge.
Cei 60k pe care ii alocati pt casa nu or sa iti ajunga cu siguranta.

Eu zic ca 140-145 mp ies in banii aia destul de bine. Are avantaje un teren in oras, desi de la mine din marginea timisoarei fac 15-20 min max pana in centru.

#6
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
Denky poate la ora 12 noaptea cand nu e nici dracu pe strada. Am fost eu acum vreo 2 luni prin zona si am stat la intrarea in Tim 30 min la o coada infernala. De atunci cand zice cineva sa ma intalnesc cu el acolo ii zic ca dau eu o cafea in centru daca vrea dar eu acolo nu ma mai duc.

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

 Riper, on 31 ianuarie 2015 - 23:48, said:

eu nu inteleg de ce vrei in oras
Sunt singurul sofer din familie si ne place faptul ca acum nu suntem dependenti de masina.
Acum locuiesc la bloc vechi de beton in zona unde caut teren.


 Riper, on 31 ianuarie 2015 - 23:48, said:

Cei 60k pe care ii alocati pt casa nu or sa iti ajunga cu siguranta.
Pai cam cat ar ajunge sa coste?
Repet, finisaje medii (gresie si faianta "normale" nu din Italia, usi MDF, parchet "normal", doua bai,...).

Edited by kolfleading, 31 January 2015 - 23:57.


#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
In 450e pe mp construit o scoti cu siguranta, la finisaje peste medie (stejar la ferestre si usi, cupru la instalatii, gresie, faianta si parchet de calitate, poroth de 38 si termosistemul cel mai scump etc, cu conditia sa te ocupi de achizitii si sa nu te fure nimeni.

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Interesting...
Nu vreau stejar, nu vreau cupru (vreau Pex), caramida de 25 si termosistem polistiren de 20 cm pe pereti si sub placa si izolatia fundatiei si elevatiei.
Din categoria "luxuri", as vrea rulouri exterioare, ventilatie cu recuperare de caldura si parchet triplu-stratificat lipit (m-am saturat de laminat flotant). Posted Image

Edited by kolfleading, 01 February 2015 - 00:03.


#10
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
ai sarit de 60k fara sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura. daca il mai bagi si pe ala te duci mult mai sus.

depinde foarte mult de arhitect si structurist. cei 120mp utili poate sa insemne 160mp construiti sau 200 mp construiti.

Eu daca ar fi sa ma apuc maine iar de o casa as face asa:
1. m-as duce la tatal arhitectilor si as da si 3k pe proiect
2. as merge pe caramida de 30 cu stalpi de 25 BA si 5 XPS
3. As merge pe acoperis in 2 ape cat mai simplu
4. As lua cea mai mare parcela cu toate utilitatile
5. as merge pe o solutie care sa imi asigure o locuinta pe timpul executiei atat cat am nevoie ca sa nu grabesc ridicarea casei.

Edited by Riper, 01 February 2015 - 00:08.


#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 kolfleading, on 01 februarie 2015 - 00:01, said:

Interesting...
Nu vreau stejar, nu vreau cupru (vreau Pex), caramida de 25 si termosistem polistiren de 20 cm pe pereti si sub placa si izolatia fundatiei si elevatiei.
Din categoria "luxuri", as vrea rulouri exterioare, ventilatie cu recuperare de caldura si parchet triplu-stratificat lipit (m-am saturat de laminat flotant). Posted Image

Nu stiu de ce nu vrei stejar sau cupru, dar e decizia ta si o respect. Ventilatia aia nu cred ca intra in bani, iar cu izolatia ai grija sa nu cazi in extrema cealalta si sa faci o sera de toata frumusetea.
Atentie sa ai front mare la parcela, sub 15 m nu lua.


 Riper, on 31 ianuarie 2015 - 23:53, said:

Denky poate la ora 12 noaptea cand nu e nici dracu pe strada. Am fost eu acum vreo 2 luni prin zona si am stat la intrarea in Tim 30 min la o coada infernala. De atunci cand zice cineva sa ma intalnesc cu el acolo ii zic ca dau eu o cafea in centru daca vrea dar eu acolo nu ma mai duc.

Fii serios, dimineata de dimineata nu fac mai mult de 20 min pana la prefectura, in cea mai aglomerata zi. E o legenda asta cu blocarea dumbravitei, iti stau la dispozitie cu niste rute alternative oricand, crede-ma, nu exista doar bulevardul principal.


#12
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
salut!
in primul rand, BINE AI VENIT si aici! Posted Image

nu sunt din timisoara, nu stiu orasul prea bine si nu pot sa comentez despre zone, vecintatati, etc...
din ce-am citit insa, pot sa-ti fac cateva umile "observatii":

1. 450-500mp de teren pt "corporatisti" fara inclinatii catre agricultura, sunt arhisuficienti.
2. 120mp utili pt 3 locuitori sunt ok. dar la limita. nu mai sunt ok daca apar alti membri in familie. nu face greseala sa corelezi suprafetele din apartament cu cele de la casa. cu casa, e alta mancare de peste. daca acum esti obisnuit si multumit cu standardele de apartament, iti spun eu ca vei avea dezamagiri profunde daca iti vei gandi casa pe aceleasi standarde.
3. chiar daca tu esti singurul sofer al familiei, nu te gandi ca esti vreun superman...soferia se invata in no time, chiar si de catre neveste. nevasta'mea, care era un nut case in ale soferiei, se descurca de minune la volan, de cand ne-am mutat la casa.  ce vreau sa spun e ca ar fi pacat sa-ti limitezi optiunile pt motive puerile.
4. inclinatia catre zona de rezidenta actuala - inca un bias nejustificat. nu-ti limita cautarile doar pt ca sunteti obisnuiti si va place zona in care locuiti acum.

in rest, ce sa zic... bugetul pare rezonabil, maidanezul vad ca l-ai luat in calcul... esti pe drumul cel bun! Posted Image
succesuri!

Edited by molplro, 01 February 2015 - 00:44.


#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Riper, on 31 ianuarie 2015 - 23:53, said:

Denky poate la ora 12 noaptea cand nu e nici dracu pe strada. Am fost eu acum vreo 2 luni prin zona si am stat la intrarea in Tim 30 min la o coada infernala. De atunci cand zice cineva sa ma intalnesc cu el acolo ii zic ca dau eu o cafea in centru daca vrea dar eu acolo nu ma mai duc.

Sa-ti mai zic ceva ce mi-a zis arhitectul (neamt, deh) cand ma gandeam unde sa iau teren. Mi-a zis sa iau in zona de nord, toate aglomerarile urbane din europa civilizata se dezvolta in primul rand spre nord. Nu mai tin minte explicatia, dar stiu ca era una logica. Si se verifica si la noi,  nu o lua personal.

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu iti recomand teren la Giroc / Chisoda. Dai jumate de bani pe dublu de teren +/-. Sigur ai vazut ca au facut un drum de 4 benzi pe care poti ateriza cu MIG-ul(daca ar fi mai drept...). Treaba cu nordul este adevarata, vine totodata si aglomeratia. Si in sud este destula aglomeratie, este un drum judetean care iasa in Calea Sagului. Dar nu este ca in nordul orasului, zic eu.
Daca tot vrei sa te invarti prin zona asta, eu iti zic sa te uiti si la satele limitrofe. Sunt intr-o dezvoltare fantastica si nu le trebuie administratie oraseneasca. Felicitari pentru jurnal Posted Image

Edited by bobitzaaa, 01 February 2015 - 00:58.


#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De banii ăștia m-aș uita mai degrabă la o casă veche (găsești o grămadă și poți negocia destul de mult) și aș renova-o. Atenție la zonă, FOARTE mare atenție la zonă, ținând cont că cel puțin un sfert din Timișoara are la maxim 500 m o casă cu o populație care scade enorm prețul zonei, cum era bancul.

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 AlexIP, on 01 februarie 2015 - 02:48, said:

...și aș renova-o...
Uită ce ai spus, da' repede.
Și când ne vom potrivi mai pe la vară prin aceeași zonă, mi-oi susține afirmaţia cu facturi.

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Te cred. Da nu-i mai mult de șurubărit la adusul uneia vechi la "ca nouă"? Posted Image

Plus că la construcție nouă cam ieși la final cu o casă la mama sulii, numa tu și căinii dingo, fără transport în comun, etc..

Edited by AlexIP, 01 February 2015 - 03:38.


#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Păi tocmai asta spuneam, că nu merită să renovezi.
Începi cu zece mii și nu termini nici când depășești suta.

Cu distanța nu văd lucrurile la fel, la zece mii îți iei o mașină pe care o alergi cinci ani liniștit.
Oricum, colegul a ales o zonă decentă a orașului, cu timpul va simți și nevoia de dingo, asta după ce termină fecioru' şcolile.
Mai are vreo 20 de ani la dispoziție, să tot caute liniștea Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate