Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Vivaldi Browser

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postandreic, on 28 ianuarie 2015 - 01:33, said:

Merge mai fluent ca FF la modul general, loadingul pare sa fie mai eficient.
OARE ? asa zic multi si de Internet Explorer 11  etc. (care nu au prea multe add-onuri instalate)  Ai facut comparatia intre FF proaspat  instalat si chel (fara extensii si alte lucruri) si Vivaldi ? sau ai facut comparatia intre FF (cu extensii sau in modul sigur dar care mai are activate  modulele, unele din ele chiar inutile, gen: Yahoo Application State Plugin etc ) si Vivaldi (care presupun ca vine cu 0 extensii preinstalate). FF e un mare vitezoman dar saracu e predispus la instalare de multe extensii Posted Image Am vazut ca tot ati spus de Maxthon , am instalat acum Maxthon Cloud si e perfect functional,asta cum poate, Vivaldi nu ? ( Intrebare de baraj: Maxthon de unde stie parolele mele de la siteuri care le am in FF, asta fura ? nu stie sa intrebe daca vrei sa  faci import din FF la parole ? )

Edited by stlk, 28 January 2015 - 02:48.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu scot din FF nimic ca am tot ce trebuie in el, java, flash si ad block n-am bare si prostii in plus, dar asa se misca el :) Dar imi place ca e setabil.

#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcristirg, on 27 ianuarie 2015 - 21:40, said:

-foarte greu l-am descarcat de pe sit-ul lor
-chrome zice ca poate fi periculos download-ul...
De asta avem mereu un link de download si noi:

Vivaldi Windows: http://www.softpedia...s/Vivaldi.shtml
Linux: http://linux.softped...di-103720.shtml
Mac: http://mac.softpedia...i-Browser.shtml

Ce mi se pare interesant e ca vor integra si client de email in versiunile viitoare:
http://news.softpedi...ry-471408.shtml


[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Opera-Founder-Builds-a-New-Fast-and-Powerful-Browser-Called-Vivaldi-Gallery-471408-8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Nu-mi place.

#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,992
  • Înscris: 15.04.2011
Alta clona de Chrome la fel ca Opera, nu are nici o sansa sa se impuna in fata Chrome, Firefox si IE. Singurul care promite si are un viitor e Spartan.

#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu mereu trebuie sa concurezi cu cei mai mari. :)

Cand vor mai scoate versiuni cu mai multe optiuni, cu client de email integrat si alte probleme rezolvate, o sa fie un browser... OK.
Nici Maxthon nu concureaza direct cu Chrome/Firefox, abia il vezi in statistici, dar e un browser f. bun si destui il folosesc.

#25
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdanielavram, on 27 ianuarie 2015 - 23:56, said:

Pentru Chrome mai unpic si orice e non-Google o sa fie periculos.

Dar da e nevoie de o alternativa viabila la Firefox si Chrome care se bat pe premiul de cel mai praf browser.

Sper sa se tina de proiect.
Nu stiu cum sa scriu,dar majoritatea malware si virusi gasiti de mine la altii,au legatura cu Gogu Chrome.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu am gasit buguri (doar putin lag) dar nu sunt satisfacut de felul cum se misca...
slabuţ din punctul meu de vedere :( (cu slabe sanse sa ma satisfaca in viitor)
i'm stuck with opera 12 :(

#27
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Sa nu uitam ca momentan, este in stagiul beta. In viitor, se vor rezolva multe buguri.
Nu trebuie neaparat sa fie in lupta cu Chrome (o porcarie), Firefox(bun) sau IE (bun). Va fi o lupta cu broswere de nisa, gen Maxthon.

#28
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
https://vivaldi.net/...ivaldi-1-0-94-2

#29
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Review realizat de cei de la got4it:
"Extrem de dinamică până acum 4-5 ani, piaţa browser-elor a devenit din ce în ce mai plictisitoare, iar utilizatorii nemulţumiţi din diverse motive de prestaţia actualilor lideri Google Chrome şi Mozilla Firefox nu mai au la dispoziţie prea multe opţiuni. Dacă Internet Explorer nu reuşeşte să ne convingă, Opera s-a transformat într-o clonă de Chrome sub aşteptări iar Safari a dispărut cu totul de pe platforma Windows, recent prezentatului produs Microsoft Spartan i se alătură acum un alt produs promiţător: Vivaldi.
În spatele noului proiect Vivaldi se află Jon Stephenson von Tetzchner, unul dintre fondatorii companiei Opera şi managerul acesteia în perioada 1995 - 2010. După ce a părăsit cu totul compania Opera în 2011, von Tetzchner a fondat comunitatea Vivaldi doi ani mai târziu, şi după încă un an şi jumătate, a anunţat lansarea primei versiuni Technical Preview a noului browser Vivaldi.
La fel ca Google Chrome, Vivaldi foloseşte motorul de afişare Blink, care este la rândul său o versiune modificată a faimosului şi omniprezentului WebKit. Dincolo de această asemănare, von Tetzchner afirmă că Vivaldi este un produs superior clădit pe React şi Node.js.
Attached File  q3vmwqhf5jf2tkkn04aw.png   76.87K   6 downloads
Dincolo de interfaţa luminoasă care-şi schimba culoarea în funcţie de tema paginii încărcate, Vivaldi ascunde deja o serie de opţiuni interesante precum particularizarea unui număr consistent de scurtături (Quick Commands), opţiuni pentru gruparea tab-urilor, un modul pentru notiţe şi tradiţionalul Speed Dial pe care utilizatorii Opera îl cunosc atât de bine.
Vivaldi este încă într-un stadiu incipient, însă producătorul intenţionează să le ofere utilizatorilor avansaţi toate facilităţile şi opţiunile care au caracterizat vechiul browser Opera până la versiunea 12 inclusiv. În cursul lunilor următoare, echipa de dezvoltatori software intenţionează să implementeze suport pentru gesturi, sincronizarea datelor şi setărilor, un client de email şi suport pentru extensii, von Tetzchner afirmând că utilizatorii tradiţionali Opera vor avea un produs la fel de bun ca cel îndrăgit odinioară, dar clădit pe un motor de afişare superior mai bine adaptat la tehnologiile Web actuale.
Browser-ul Vivaldi este disponibil pe platformele Windows, OS X şi Linux."


Voi ati testat browser-ul?
Dupa  experienta mea cu browser-ul, pot sa spune ca este cel mai "light" browser, comparativ cu vechiul opera, google chrome, si firefox, din punct de vedere al consumului de resurse. Iar cand vine vorba de performanta, pot spune ca si aici castiga ceva puncte in plus in determinetul fratiilor mai mari enumerati mai sus. Ori e o impresie falsa, ori e pe bune, nu am facut un test efectiv, dar parerea cu care am ramas e ca browsing-ul e mai "fluid"  folosind Vivali.
Produsul e inca in Technical Preview, deci ne putem astepta si la mici scapari, insa mi se pare totusi la un nivel destul de matur.
Eu personal m-am confruntat cu primul bug la nici cateva ore de la instalare, dat fiind ca setarea ca browserul in momentul deschiderii sa-si reia sesiunea anterioara este fixata, si nu poate fi schimbata (cel putin nu pana la final release), apare o problema in momentul in care inchizi browser-ul doar cu fereastra de setari deschise.Rezultatul fiind ca de fiecare data cand vei deschide browserul vei ramane pe pagina de setari, si singura solutie la problema este reinstalarea browser-ului.
Per total eu sunt multumit, voua ce impresie v-a lasat?

Edited by Jackz0rN, 13 April 2015 - 08:04.


#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu care locuiesti pe softpedia dc... te-e chiar atat de lene sa dai un amarat de search?!?

http://forum.softped...i#entry16643622

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am reunit topicurile.

#32
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Dupa  experienta mea cu browser-ul, pot sa spune ca este cel mai "light" browser, comparativ cu vechiul opera, google chrome, si firefox, din punct de vedere al consumului de resurse. Iar cand vine vorba de performanta, pot spune ca si aici castiga ceva puncte in plus in determinetul fratiilor mai mari enumerati mai sus. Ori e o impresie falsa,


Firefox este mai light decat orice copie da Chrome (Vivaldi, Opera, SRW Iron,), testate de mine.Si mai rapid.Posted Image

#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
benchmarkurile nu reflecta infodeauna experienta reala in web pe care ti-o ofera un browser

Edited by Nero-d, 13 April 2015 - 10:24.


#34
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Mi-a lasat o impresie buna browserul :). Se apropie mult de vechea opera 12 ceea ce nu e un lucru rau.

#35
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Se pare ca tocmai ce a fost lansat oficial Vivaldi browser. Se misca excelent si suporta extensi de Chrome.

#36
RRR13

RRR13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2017
Nu l-a mai încercat nimeni de atunci?
Mai are puțin și iese versiunea 1.7.

Îl folosește cineva (în afară de mine Posted Image )?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate