Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Costuri constructie casa structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andreea2211

andreea2211

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2015
Buna,

Speram ca ma puteti ajuta cu cateva informatii despre constructia unei case pe structura de lemn. M-ar interesa in primul rand costurile pentru o suprafata de 83 m patrati (suprafata construita la sol), fara etaj si fara mansarda. Am atasat si proiectul casei. Avand in vedere ca nu stiu de unde sa incep, o sa incerc sa imi structurez intrebarile:
1) Cat costa o astfel de casa, fara finisaje interioare, pentru ca imi imaginez ca aici tine si de gusturi si pretentii si inca nu am ajuns acolo. Dar o casa ridicata, cu acoperis
2) Cat dureaza constructia, si mai ales, cat dureaza fiecare etapa. Ma gandesc aici la fundatie, si apoi pana ajunge "la rosu" si incepe sa arate a casa. Iar apoi, finisaje exterioare si acoperis.
3) Care sunt cele mai bune materiale pe care le pot folosi, dar totusi nu cele mai scumpe. Ma gandesc o combinatie de "bun" si "ieftin/pret rezonabil" - daca exista asa ceva
4) Aveti recomandari in privinta constructorilor? Oameni cu care ati lucrat si ati fost multumiti, care nu sunt lenesi si nu trag de timp. Si bineinteles, nu foarte costisitori. Mentionez ca vreau sa construiesc undeva la tara, intr-o comuna din judetul Arges, la 100 km de Bucuresti (dintre care 80 pe autostrada).

Multumesc mult,
Andreea
Attached File  plan-casa.png   66.2K   235 downloads

#2
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Preturile varieaza in functie de materiale, varianta de constructie -panouri sau cu schelet- si de manopera.
Ofertele sunt in mp si nu reflecta realitatea.
La 83mp poti incepe de la 8000 si te duci catre 20000 euro.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fa o casa cu structura de beton, lasa povestile cu lemnul. nu arunca banii in vant. nu gasesti materiale de calitate, nu gasesti oameni sa ti-o faca, etc.

#4
andreea2211

andreea2211

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2015
casa o sa fie la tara si nu vreau sa investesc foarte mult. o casa din beton e mult mai scumpa. poate a 2a o sa fie din beton :) important e sa iasa prima

#5
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postrich1974, on 27 ianuarie 2015 - 17:42, said:

fa o casa cu structura de beton, lasa povestile cu lemnul. nu arunca banii in vant. nu gasesti materiale de calitate, nu gasesti oameni sa ti-o faca, etc.

Fii optimist.Eu am doua.Sunt supercalduroase si izolate fonic.
Una de 210mp, P+1 si uma de 100P+M.
Prima a fost construita de 4 unguri din CV, a doua este opera mea dupa ce am furat meseria.
Acum incalzesc 100pm folositi de parinti cu 2 panouri radiante de 900W fiecare.

#6
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Si cat te costa incalzirea , lunar ? Ma intereseaza serios ! Ce temperatura asigura , marca panouri radiante ... etc

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e vorba de incalzire, in orice casa izolata bine ai caldura, mai ales ca acum e cald afara. daca vrei sa faci o casa de lemn asa cum trebuie, costa cel putin cat una clasica. daca vrei ieftin, fa o structura de lemn cu pereti de chirpici de 60 cm si nu mai ai treaba cu frigul.

#8
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Devii stresant.Scuze, glumeam.
Era vorba de casa cu structura de lemn.
Asa poti recomanda de baloti de paie.
Sunt foarte calduroase si se finiseaza OK.

View Postvoma1009, on 27 ianuarie 2015 - 19:53, said:

Si cat te costa incalzirea , lunar ? Ma intereseaza serios ! Ce temperatura asigura , marca panouri radiante ... etc

Incerc sa iti raspund la intrebari.
Panourile sunt cehe, nu sunt de top si au 900w.Un panou este in dormitor si unul pe hol.Incalzesc din totalul de
100mp, cca. 75-80mp.
Consumul este rezonabil.Nu stiu sa iti spun precis datorita faptului ca se inregistreaza consumul per trei locuinte.

Edited by m_maru, 28 January 2015 - 17:18.


#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Pai atunci, nu spui nimic, nu raspunzi la nimic, doar estimezi ...

Poate sunt eu, dar stati 3 familii in 100mp si va incalziti cu 2 panouri, apoi se imparte costul la 3 ?

Nu vreau sa fiu rau, dar daca tu platesti 17 milioane la curent pentru 80 de mp cum aproximezi chair tu(or fi cei utili) si zici ca e bine... eu cred ca nu e bine!

Edited by bobitzaaa, 28 January 2015 - 22:21.


#10
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Inteleg ca nu vrei sa fii rau, dar topicul are doar citeva postari care trebuiesc citite inainte de a intra in postare.
Repet .Am doua locuinte pe structura de lemn.Azi voi posta foto.
Una este compusa din doua apartamenta separate , iar alta este aceea despre care am ales sa discutam.
Are amprenta de 100mp, este P+M.Locuiesc in ea parintii de 80 ami si incaljesc 80mp, ca doar atit folosesc,
Respectiv:  dormitor, bucatarie, baie si hol.
Sper ca acum este lamurita problema.Ce sa spun ca platesc 800 lei energie pe trei locati.Doua sunt incalzite cu centrala.

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Acum e clar pentru mine :)

#12
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
80 mp incalziti cu 2x900w e foarte bine. Da' ce temperatura ai in casa... ? poate avem notiuni diferite despre ce inseamna o casa incalzita...

#13
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Sunt 24-25 grade.Astazi am urmarit, fiind cald afara cca 7 grade, in cealalta locatie aveam fara nimic 22 grade.
Mentionez ca am soarele pe ferestre.

Edited by m_maru, 29 January 2015 - 17:11.


#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
ai promis poze... :)

Edited by bobitzaaa, 29 January 2015 - 22:35.


#15
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Scuze dragule, dar mai avem si noi servici, animale etc.Trebuie mai intii sa fac poze sau sa caut prin foldere.

Edited by m_maru, 30 January 2015 - 07:37.


#16
andreiyorga

andreiyorga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2016
Am casa de lemn si nu este deloc eficienta energetic, nu stiu de unde scot oamenii astia aberatiile astea ca incalzesc o casa cu doar doua panouri radiante si obtin 24-25 de grade si fara incalzire nu scade sub 22, cum naiba se intampla asta? Oare produce casa energie?. Ca sa-mi incazesc casa de lemn de 120mp, pe timp de iarna cand afara sunt -15 grade platesc la curent aproape 13-14 milioane pe luna, pentru o medie 23 de grade. iar cand afara sunt 5 grade, daca opresc caldura in casa, temperatura scade la 13-14 grade, iar minima pe care am masurat-o a fost de 10 grade. Nicidecum nu are cum sa ramana la 22 de grade, e de-a dreptul o minciuna aberanta oricat de bine ar fi izolata casa. Asa ca lasati vrajeala si nu mai mintiti lumea. Iar din proprie experienta nu as mai recomanda nimanui sa alega casele de lemn, am platit pe ea cat pe una de caramida iar pana acum nu am identificat niciun avantaj, ba dimpotriva numai dezavantaje.

#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Poti sa ne spui ce termoizolatie ai si ce dezavantaje ai intampinat?

Edited by bobitzaaa, 28 April 2016 - 15:30.


#18
andreiyorga

andreiyorga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2016
Dezavantajele sunt nenumarate si nu se mai opresc.
1. Casa trosneste nonstop iar crapaturile nu se mai opresc si apar zilnic peste tot(tavane, pereti, podea)
2. Desi am izolatie de 10 cm cu 3 straturi de vata minerala, temperatura scade considerabil dupa ce opresc caldura, in aprox 3 ore temperatura scade cu aproximativ 2-3 grade
3. Te cam chinui sa-ti montezi mobila suspendata, nu gasesti puncte de sustinere oriunde vrei tu.
4. Am avut infiltratii de apa care au trecut foarte usor de placa de osb sau prelins pe infrastructura de lemn si au ajuns in casa pe tavane si in stratul de vata minerala, iar daca nu remediezi problema rapid, lemnul incepe sa mucegaiasca sau chiar sa putrezeasca. Deci sa va ganditi foarte bine la inundatii!!!
5. Mergi prin casa si se misca podeaua cu tine
6. Orice zgomot se transmite foarte usor dintr-o camera in alta, izolatia fonica este la pamant.
7. Daca vrei sa o vinzi, nu ti-o cumpara nimeni sau iti da jumatate din bani, si pe bune dreptate nimeni nu se leaga la cap cu o cutie de lemn.
8. Bagi banii intr-o casa pe care nu poti lasa mostenire copiilor tai, este exact cum ai sta cu chirie bani investiti nu se mai intorc inapoi, peste 50 de ani copiii tai vor fi nevoiti sa o demoleze sa-si faca alta. Iar daca te gandesti ca platesti pe ea cat pe una de caramida pe care ar putea sa o foloseasca sau sa o revanda copiii tai incepe sa-ti cam para rau
9. In anumite perioade ale anului apar invazii de furnici, intra foarte usor prin infrastructura si nu prea poti sa le opresti.
10. Probleme cu razatoarele, stai cu grija sa-ti nu-ti intre prin pereti
11. Riscul de incendiu
Si lista as putea sa o fac mai lunga.
Eu am ales aceasta varianta ca nu aveam posibilitati sa-mi bag gaz si am fost pacalit de constructor ca daca optez pentru o casa de lemn nu voi avea probleme sa o incalzesc electric, dar se pare ca m-am inselat. Dupa cum am spus si in postarea de mai sus ca sa incalzesc casa la o temperatura medie de aprox 22-23 de grade platesc peste 1400 Ron pe luna.
Deci ganditi-va bine cand faceti o astfel de investitie, din experienta mea avantajul a fost in buzunarul constructorului. Casa s-a ridicat repede si cu oameni putini, investitie minima la materiale si mana de lucru. In timp ce o casa de caramida se executa in 5-6 luni si se lucreaza la ea cu echipe de 5-6 oamni o casa de lemn se executa in 2-3 luni cu 2-3 muncitori, iar de materiale sa nu mai vorbim la o casa de zidarie se foloseste beton si fier beton la greu iar la o caza de lemn nici macar la fundatie nu se foloseste la fel ca la cea de zidarie.
Analizati bine cele enuntate de mine mai sus si evitati sa ajungeti sa regretati cum regret eu acum. Nu stiu daca o sa reusesc sa conving pe cineva cu postarile mele dar macar incerc sa-i previn. Tot din experienta pot sa va spun ca nici eu nu am ascultat de altii aveam mare in credere in ce mi-a prezentat constructorul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate