Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce afacere rentabila se poate face cu 1000 lei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#163
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai eu am inceput o afacere cu 450 de lei investiti. Primi 400 mi-au adus 450 inapoi in 2 zile, aia 450 mi-au adus 900 in alte 3 zile. Deci am castigat 500 in 5 zile. Si ritmul s-a mentinut undeva la 100-150 lei/zi o perioada buna.
Investitia a fost asa: 50 de lei un fierastrau pendular ieftin, 125 de lei orindea electrica, masina de gaurit aveam, 140  de lei 10 scanduri de 4 metri si de 20 cm de late (am gasit la un depozit ceva mai uscate)  45 de lei o coala de OSB de 6mm 35 de lei un bax de polistiren de 2 cm de vreo 15 lei holsuruburi, de vreo 50 de lei sindrila bituminoasa de 15 lei lac colorat si pensula .
Am facut o cusca pentru caini si am pus-o pe OLX cu 450 de lei. In o zi am vandut-o . cu banii am mers si am luat materiale pentru alte 2 custi ( mai putin polistiren si sindrila ca ajunge cate un pachet la 2 custi) Si in 3 zile am facut inca 2 care le-am vandut urgent. Si asa am tinut-o vreo 3 luni. Nu a fost mare afacere dar m-a salvat de la un colaps financiar care era iminent. Eram incapabil sa platesc ratele.
Si uite asa cu materiale de 200 de lei faceam o cusca ce o vindeam cu 450. Si se vindeau incredibil de bine. Lucram cam o zi jumate la o cusca.
Dupa vreo luna faceam pe comanda, dupa specificatiile clientului. Decapotabilele aveau mare trecere.Attached File  Picture 516.jpg   685.28K   112 downloads

Ce nu inteleg eu este de ce toata lumea cand intrebi de o idee de afacere se gandeste direct la comert. Sa cumperi din stanga si sa vinzi in dreapta. Si productia poate sa fie o afacere.

Edited by PoeOvidiu, 13 July 2016 - 08:49.


#164
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Neah, munca nu e afacere. Afacerea e aia cand stai pe sezlong la soare si banii intra singuri in cont!

#165
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Aia nu e afacere, ala e venit pasiv. Afacerea presupune si munca fie ea fizica sau intelectuala, tot munca se cheama si sa gandesti, cu conditia sa gandesti bine.

Edited by PoeOvidiu, 13 July 2016 - 11:20.


#166
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Era o ironie...

#167
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Afacerea de productie presupune sa gasesti un produs pe care sa-l poti face si mai ales sa-l poti vinde timp de mai multe luni sau ani...
PoeOvidiu...acum crezi ca ai mai putea vinde astfel de custi? Si cate ai putea sa vinzi (lunar)?

#168
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011
...acum vinde caini si din toamna incepe iar productia de custi izolate ;)

@PoeOvidiu, daca cele prezentate sunt 100% reale, atunci sunt uimit de realizari. multa bafta in continuare

#169
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Afacerea a murit dupa cat timp?

#170
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Pai el a zis ca "afacerea" a mers cam 3 luni.....

Edited by Malus_Dacus, 15 July 2016 - 09:40.


#171
ovVva

ovVva

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2016
hmmmm... 1000 de lei ... SIMPLU ! deja si ai un client : bunica de la tara ..
Cum procedezi ? Ca sa sprijini economia nationala cumperi o motocoasa 100 % romaneasca importata direct din China marca Ruris. Te costa 600. Mai iei benzina si consumabile inca 100, mai ramai cu 300. Iei legatura cu bunica de la tara, iti prezinti serviciile si is sigur ca o sa te angajeze pentru 0,3 - 0,5 lei per mp sa i cosesti ceva iarba de prin curte. Dupa prima lucrare incheiata cu succes poti  cu incredere pentru ca acum sti ce faci, sa cheltui cei 300 ramasi plus bani de la primul client in interes publicitar... reclama online un mic sait de prezentare cam 400 lei neaparat inscris in motorul google, reclama platita pe olx ... maxim 50 lei... ceva publicaticatie tiparita de anunturi maxim 50 lei (posibil clienti : batranii ce nu se pricep la calculatoare , nu-si pot taia singuri iarba ).

Atat a fost mai greu, inceputul... sunt destui lenesi ce se pot scutura de niste banuti pentru iarba ce o au de cosit pe langa casa.  Mie imi coseste un baiat, acum e al doilea an, de 6 ori vine pe sezon si de fiecare data decartez 200 lei ...

E munca de sezon nu o sa te imbogatesti dar daca esti ambitios asta poate fi inceputul...

Bine, am scris in ideea in care cititorul e elev sau student ... daca ai 35-40 de ani si 10 milioane da te batut ... cauta ceva stabil de lucru

#172
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bunica aia de la tara ii va da 0,3 - 0,5lei/mp daca tara e una din aia cu mai multa apa calda, ca-n Romania daca-i spui lu' baba Floarea ca-i iei 50 de lei pentru o suprafata de 100mp, adica 10 x 10m sau o juma' de prajina, mai pe-ntelesul ei, te va alerga cu toporu'...

200lei e pretul pe hectar, la cosit...

Cred c-ar trebui pe tine sa te faca de-un client, daca decartezi 200lei la fiecare tura de coasa si cosesti de 6 ori pe an, ca alti clienti in acele conditii....sigur nu va gasi.

Oricum, cu Ruris l-ai nenorocit. In aia mai mult bagi decat scoti, si nu ma refer doar la tonele de benzina consumate.

Pe principiul asta, mai degrabnic vorbeste cu primarul localitatii, sa aloce ala niste fonduri (asa, ca pentru oameni seriosi, nu firimituri) pentru cosirea si mentinerea peluzei de pe marginea drumurilor comunale, care bani evident ca se vor imparti, ca altfel de afaceri cu statul NU EXISTA in Romania insa, oricum, se face om initiatorul nostru.
Un Stihl pe post de "arma" si cu asta basta...

#173
ovVva

ovVva

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2016
# Protopopeus

Esti tare pe langa subiect

1. Ma refeream la bunicii lui... is sigur ca orice bunici decenti ar sprijini initiativa nepotului de a si castiga banii muncind.
2. 200 de lei pe hectar !!?? Ce crezi ca dau iarba la vaci ? Vorbeam de terenul din jurul casei... Dupa parerea ta de expert cat crezi ca cere o firma de amenajare spatii verzi per mp sa ti tunda iarba cand tu ai 400 de mp de teren ? Iti zic eu... cel putin 1 leu pe mp ...
3. Ruris .. nu se compara cu Stihl dar : motocoasa ruris 2,5 CP = 600 si ceva de lei ; Stihl 2,3 CP =  2800 lei...  Cand ai 1000 de lei ce alegi ?

Oricum ideea mea era alta. Esti tanar si nu ai alte posibiltati doar muncind poti avansa.  Incepi de jos, esti sarguincios. Nu exista... cineva te va aprecia si iti va oferi o oportunitate.

Edited by ovVva, 01 August 2016 - 23:59.


#174
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMalus_Dacus, on 14 iulie 2016 - 11:45, said:

Afacerea de productie presupune sa gasesti un produs pe care sa-l poti face si mai ales sa-l poti vinde timp de mai multe luni sau ani...
PoeOvidiu...acum crezi ca ai mai putea vinde astfel de custi? Si cate ai putea sa vinzi (lunar)?

Am renuntat la afacere dupa aproximativ 3 luni, dar nu din lipsa de clienti. Problema reala era ca am inceput activitatea asta doar sa scot un venit in plus. Paralel, in aceeeasi periaoda am inceput si confectii metalice, de fapt am pus anunt pe internet ca execut confectii metalice, o activitate care o fac cu mai multa placere decat custile, dar care a demarat mai greu, nu aveam portofoliu de lucrari, nu aveam recomandari, nimic.
Prima lucrare a fost sfarsitul custilor.  Confectiile metalice merg si acum dupa 2 ani. Intre timp au crescut simtitor, avand cateva lucrari facute pot sa vada si potentialii clienti ce si cum lucrez.
Ca si numar de custi lunar, o medie e in jur de 15/luna doar cu un anunt pe OLX. Fara alta promovare. Si ar merge si in ziua de azi dar nu prea ma mai atrage constructia lor. E o nisa buna de piata, ceva bun nu prea gasesti decat de la 700-800 de lei in sus. La 500 de lei se dau ca painea calda. Dar daca nu le faci personal si platesti un angajat sa le faca e greu sa te incadrezi in 500 de lei cu ele si sa scoti si profit.

Edited by PoeOvidiu, 03 August 2016 - 17:15.


#175
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View PostPoeOvidiu, on 13 iulie 2016 - 08:46, said:

Pai eu am inceput o afacere cu 450 de lei investiti. Primi 400 mi-au adus 450 inapoi in 2 zile, aia 450 mi-au adus 900 in alte 3 zile. Deci am castigat 500 in 5 zile. Si ritmul s-a mentinut undeva la 100-150 lei/zi o perioada buna.
Investitia a fost asa: 50 de lei un fierastrau pendular ieftin, 125 de lei orindea electrica, masina de gaurit aveam, 140  de lei 10 scanduri de 4 metri si de 20 cm de late (am gasit la un depozit ceva mai uscate)  45 de lei o coala de OSB de 6mm 35 de lei un bax de polistiren de 2 cm de vreo 15 lei holsuruburi, de vreo 50 de lei sindrila bituminoasa de 15 lei lac colorat si pensula .
Am facut o cusca pentru caini si am pus-o pe OLX cu 450 de lei. In o zi am vandut-o . cu banii am mers si am luat materiale pentru alte 2 custi ( mai putin polistiren si sindrila ca ajunge cate un pachet la 2 custi) Si in 3 zile am facut inca 2 care le-am vandut urgent. Si asa am tinut-o vreo 3 luni. Nu a fost mare afacere dar m-a salvat de la un colaps financiar care era iminent. Eram incapabil sa platesc ratele.
Si uite asa cu materiale de 200 de lei faceam o cusca ce o vindeam cu 450. Si se vindeau incredibil de bine. Lucram cam o zi jumate la o cusca.
Dupa vreo luna faceam pe comanda, dupa specificatiile clientului. Decapotabilele aveau mare trecere.Attachment Picture 516.jpg

Ce nu inteleg eu este de ce toata lumea cand intrebi de o idee de afacere se gandeste direct la comert. Sa cumperi din stanga si sa vinzi in dreapta. Si productia poate sa fie o afacere.

Pentru ca e mai usor sa iei la misto pe cineva decat sa te gandesti la ceva util :) Felicitari pentru initiativa si pentru reusita!

#176
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Cumperi 1-2 pui de caine dintr-o rasa mai deosebita si iti faci crescatorie.

#177
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015

View Postpele, on 14 octombrie 2016 - 10:49, said:

Cumperi 1-2 pui de caine dintr-o rasa mai deosebita si iti faci crescatorie.
Si daca nu ii cumpara nimenea? ce faci ? le dai drumu pe strada? le dai in cap ??

#178
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
La pacanele, miza pe maxim si poate poate.

#179
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Banii se pot investi intr-o afacere online care aduce 14% la fiecare 5 saptamani. Asta inseamna ca primesti 140 lei, fara sa faci nimic.

Eu mi-am dezvoltat un venit de aprox 100 euro :) fara sa mai fac nimic.

#180
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
zi sa mori tu ca e afacere si nu schema piramidala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate